تعدیل قیمت فروش تنظیم قیمت فروش

تعدیل قیمت فروش | تنظیم قیمت فروش

در این مقاله تعدیل قیمت فروش یا تنظیم قیمت فروش را مورد بررسی قرار میدهیم. و تمامی مواردی که بر تعدیل قیمت فروش باید رعایت نمود را بررسی خواهیم کرد. سوال اینجاست که

چرا باید تعدیل قیمت فروش انجام شود؟

شرکت ها معمولا با توجه به اختلافاتی که بین مشتریان وجود دارد و تحولاتی که در اوضاع و احوال پیش می آید نسبت به تعدیل قیمت فروش پایه خود اقدام می کنند. برای تنظیم یا تعدیل قیمت فروش مواردی همچون قیمت گذاری تخفیفی و تخفیف فوق العاده، قیمت گذاری تبعیضی، قیمت گذاری روانی، قیمت گذاری تبلیغاتی و قیمت گذاری جغرافیایی مورد بررسی قرار می گیرند.

قیمت گذاری تخفیفی و تخفیف فوق العاده

اکثر شرکت ها به مناسبت های مختلفی نظیر پرداخت پیش از موعد صورت حساب ها، خرید عمده و خرید غیرفصلی، اقدام به تعدیل قیمت فروش می کنند. این روش، قیمت گذاری تخفیفی و تخفیف فوق العاده نام دارد.

 • تخفیفات نقدی در تعدیل قیمت فروش

تخفیف نقدی کاهش در قیمت فروش است برای آن دسته از خریدارانی که پیش از موعد مقرر نسبت به پرداخت صورت حساب های خود اقدام می کنند. برای مثال «۲ درصد/ ۱۰ روز، ۳۰ روز تمام» به این معنا است که مدت پرداخت صورت حساب ۳۰ روز تعیین شده است اما اگر صورت حساب ظرف مدت ۱۰ روز پرداخت شود، از مبلغ صورت حساب معادل ۲ درصد کسر میشود. این گونه تخفیف را نباید برای تعداد خاصی از مشتریان در نظر گرفت بلکه تمام مشتریانی که شرایط تعیین شده را مراعات کنند باید مشمول دریافت این گونه تخفیفات شوند. این گونه تخفیفات در بسیاری از صنایع مرسوم است. در تعدیل قیمت فروش تخفیفات نقدی، باعث بهبود نقدینگی شرکت، کاهش میزان مطالبات مشکوک الوصول و کاهش هزینه دریافت مطالبات خواهد شد.

 • تخفیفات مقداری در تعدیل قیمت فروش

تخفیف کمی یا مقداری کاهش در قیمت فروش است برای خریدارانی که به صورت انبوه خرید می کنند. مثلا فروشنده ای برای فروش کمتر از ۱۰۰ واحد از کالای خود قیمت ۱۰ دلار را تعیین می کند. اما در صورتی که خرید به یکصد واحد یا بیشتر افزایش یابد، قیمت فروش را به ۹ دلار کاهش میدهد. در تعدیل قیمت فروش همانند تخفیفات نقدی، تخفیف مقداری نیز باید شامل حال همه خریدارانی شود که شرایط تعیین شده را احراز می کنند. تخفیف مقداری نباید از مبلغ صرفه جویی در هزینه ناشی از فروش انبوه تجاوز کند. صرفه جویی های فروشنده معمولا شامل هزینه انبارداری و حمل و نقل می شود. تخفیفات مقداری، به جای منابع گوناگون انگیزه لازم برای خرید از یک منبع را در مشتری به وجود می آورد.

تخفیفات عملیاتی، فصلی و فوق العاده در تعدیل قیمت فروش

 • تخفیفات عملیاتی فصلی در تعدیل قیمت فروش

تخفیف عملیاتی که در تعدیل قیمت فروش به آن تخفیف تجاری نیز گفته می شود، تخفیفی است که فروشنده برای اعضای کانال توزیع کالای خود، نظیر خرده فروشان و عمده فروشان در نظر می گیرد. این تخفیف در قبال انجام خدمات خاصی نظیر فروشندگی، انبارداری و حسابداری پرداخت می شود. تولیدکنندگان ممکن است بنا بر خدمات متنوع و مختلفی که اعضای کانال توزیع انجام میدهند، تخفیفات متفاوتی برای آنان در نظر بگیرند. به هر حال یکسان بودن میزان تخفیف داده شده به همه اعضای کانال از اهمیت خاصی برخوردار است.

 • تخفیفات فصلی در تعدیل قیمت فروش

تخفیف فصلی، کاهش قیمت فروش است به خریدارانی که کالا یا خدماتی را خارج از فصل می خرند. تخفیفات فصلی به فروشنده امکان می دهد در طول سال به طور یکنواخت به تولید بپردازد. مثلا تولیدکنندگان وسایل اسکی برای تشویق خرده فروشان به خرید زودتر از موعد، برای آنها در فصل بهار و تابستان، تخفیفات ویژه ای را در نظر می گیرند. هتل ها، متل ها و شرکت های هواپیمایی نیز در ایام رکود از همین تخفیفات استفاده می کنند.

 • تخفیفات فوق العاده در تعدیل قیمت فروش

تخفیفات فوق العاده نیز از انواع کاهش قیمت فروش بر اساس لیست قیمت فروش است. تخفیف معاوضه ای، کاهش در قیمت فروش است هنگام خرید کالای جدید در مقابل ارائه نوع فرسوده و قدیمی به فروشنده، تخفیفات معاوضه ای در صنعت اتومبیل و بعضی از کالاهای بادوام، کاربرد فراوانی دارند. در تعدیل قیمت فروش تخفیفات تبلیغاتی نیز مساعدت های مالی با تخفیف در فروش کالا است. این گونه تخفیفات نیز به واسطه های فروش برای مشارکت آنها در برنامه های تبلیغاتی و تبلیغات پیشبرد فروش تعلق می گیرد.

تنظیم قیمت فروش

قیمت گذاری تبعیضی در تعدیل قیمت فروش چگونه است؟

شرکت ها اغلب بسته به تفاوت های موجود بین مشتریان، محصولات و مناطق مختلف جغرافیایی، اقدام به تعدیل قیمت فروش و قیمت های پایه خود می کنند. در قیمت گذاری تبعیضی، یک شرکت، کالا یا خدمت خود را، نه لزوما به دلیل تفاوتی که در قیمت تمام شده وجود دارد، با دو یا چند قیمت فروش عرضه می کند.  قیمت گذاری تبعیضی اشکال متفاوتی دارد:

 • قیمت گذاری بنا بر مشتری:

در این نوع قیمت گذاری، مشتریان برای کالا یا خدمتی مشابه، قیمت های متفاوتی می پردازند. مثلا موزه ها از دانشجویان و شهروندان سالخورده ورودیه کمتری دریافت می کنند.

 • قیمت گذاری بنا بر شکل کالا:

در این نوع قیمت گذاری، کالاهای مختلف، قیمت های متفاوتی دارند؛ ولی این تفاوت بر اساس تفاوت قیمت تمام شده آنها نیست. مثلا برای تعدیل قیمت فروش شرکت بلک اند دکر(Black & Decker) بر اتوی درجه یک خود، قیمتی معادل ۵۴ / ۹۸ دلار گذاشته است. این قیمت فقط ۱۲ دلار از یک مدل پایین تر، بیشتر است. این مدل فقط یک مزیت اضافی دارد که آن هم فقط چند دلار هزینه اضافی در بر دارد.

 • قیمت گذاری مکانی:

در این نوع قیمت گذاری، حتی در صورت مشابه بودن قیمت تمام شده، برای مناطق مختلف، قیمت های فروش متفاوتی وضع می شود. برای مثال، قیمت صندلی در یک سالن تئاتر در قسمت های مختلف یکسان نیست. زیرا تماشاگران هر کدام مکان خاصی را ترجیح میدهند.

 • قیمت گذاری زمانی:

در این گونه قیمت گذاری، قیمت فروش در فصول مختلف سال، ماه های سال، روزها و حتى ساعات مختلف روز متفاوت است. شرکت هایی که خدمات عام المنفعه عرضه می کنند، برای مشتریان تجاری خود بنا بر ساعات روز با تعطیلات آخر هفته نرخ های متفاوتی را اعمال می کنند. مثلا شرکت مخابرات در ساعات غیر پیک نرخ کمتری اعمال می کند. مراکز تفریحی نیز برای مشتریان خود مطابق این رویه تخفیفات فصلی قائل می شوند.

برای این که قیمت گذاری تبعیضی در تعدیل قیمت فروش با موفقیت همراه باشد، شرایط خاصی لازم است. اولا، بازار باید قابل قسمت بندی باشد و میزان تقاضا در قسمت های مختلف آن نیز باید با هم فرق داشته باشد و اعضای قسمتی از بازار که کالا را با قیمت نسبتا ارزانتری می خرند نباید در صدد فروش آن به اعضای قسمتی برآیند که قیمت بالاتری برای خرید کالا پرداخت می کنند. ثانيا، رقبا نباید قادر باشند قیمت های خود را در قسمتی از بازار که کالا را با قیمت بالاتری می خرند، بشکنند. به علاوه هزینه های مربوط به قسمت بندی و نظارت بر بازار نیز نباید از اضافه درآمد ناشی از اختلاف قیمت فروش تجاوز کند. رویه مورد عمل نیز نباید موجب رنجش مشتری شود یا اینکه شهرت و اعتبار شرکت را مخدوش کند. و سرانجام اینکه، قیمت گذاری تبعیضی باید قانونی باشد.

درباره روش های قیمت گذاری محصول، قیمت گذاری محصول جدید و قیمت گذاری چند محصول بیشتر بدانید.

قیمت گذاری روانی در تعدیل قیمت فروش چگونه است؟

قیمت از بعضی جهات معرف کالا است. مثلا بعضی از مصرف کنندگان از قیمت برای قضاوت درباره کالا استفاده می کنند. یک ادوکلن به قیمت ۱۰۰ دلار، ممکن است بیش از ۳ دلار عطر نداشته باشد، اما بعضی از مردم با رغبت همان ۱۰۰ دلار را می پردازند زیرا این قیمت، خود معرف چیز خاصی است.

در تعدیل قیمت فروش قیمت گذاری روانی فروشندگان بیشتر روان شناسی قیمت است و نه جنبه های اقتصادی آن برای مثال، نتیجه یک بررسی درباره ارتباط قیمت و برداشت ذهنی از کیفیت اتومبیل، حاکی از این بوده که هر چه قیمت اتومبیل بالاتر بوده است، مصرف کنندگان کیفیت آن را بالاتر دانسته اند. همین بررسی نشان داده است که مصرف کنندگان، قیمت اتومبیل های با کیفیت بالا را بیش از قیمت واقعی آنها تخمین زده اند. اگر مصرف کنندگان برای قضاوت درباره کیفیت کالا بتوانند آن را مورد آزمایش قرار دهند یا به تجربیات خود در گذشته مراجعه کنند کمتر از قیمت کالا به عنوان معیار قضاوت درباره کیفیت آن استفاده خواهند کرد. ولی اگر در اثر فقدان اطلاعات با مهارت لازم مصرف کنندگان نتوانند درباره کیفیت کالایی قضاوت کنند، قیمت کالا معرف کیفیت آن خواهد شد.

تاثیر قیمت مرجع بر قیمت گذاری روانی

در تعدیل قیمت فروش قیمت های مرجع یکی از اشکال قیمت گذاری روانی است. قیمت های مرجع، قیمت هایی هستند که در حافظه خریداران وجود دارند و خریداران در هنگام ضرورت بررسی یک کالا، به این قیمت ها مراجعه می کنند. قیمت های مرجع یا از طریق بررسی قیمت های موجود، با یادآوری قیمت های گذشته و با قرار گرفتن در یک وضعیت خرید به دست می آیند. فروشندگان می توانند هنگام تعیین قیمت فروش کالاهای خود، بر قیمت های مرجع مصرف کنندگان تأثیر بگذارند یا اینکه از همین قیمت های مرجع استفاده کنند.

برای مثال، یک شرکت ممکن است کالای خود را نزدیک کالای مشابه اما گرانتری قرار دهد، با این هدف که بصورت پنهان این معنا را برساند که این کالا متعلق به طبقه کالاهای گران قیمت است. پوشاک زنان در فروشگاه های بزرگ اغلب در قسمت هایی فروخته میشوند که از نظر قیمت از هم متمایز شده اند و اگر لباسی در قسمت گرانقیمت ها قرار داشته باشد، مردم فکر می کنند کیفیت آن هم حتما بهتر است. در تعدیل قیمت فروش شرکت ها برای تأثیر بر قیمت های مرجع مصرف کنندگان می توانند از روش های زیر استفاده کنند:

 • قیمت فروش کارخانه هم اکنون به مراتب بالاتر از قیمت فروش ما است
 • قیمت فروش کالا قبلا بیشتر بوده است
 • قیمت فروش رقبا هم اکنون بیشتر است و….

تفاوت بسیار جزیی بین قیمت فروش نیز می تواند موجب تفاوت کالا باشد. یک دستگاه استریو به قیمت ۳۰۰ دلار را با یک دستگاه استریو به قیمت ۹۵ / ۲۹۹ دلار با هم مقایسه کنید. در تعدیل قیمت فروش اگرچه تفاوت قیمت این دو فقط ۵ سنت است، ولی اختلاف روانی این تفاوت قیمت بسیار زیاد است. چون، اغلب مصرف کنندگان قیمت ۹۵ / ۲۹۹ دلار را در گروه قیمت ۲۰۰ دلار و نه ۳۰۰ دلار قرار می دهند، در حالی که استریویی به قیمت ۹۵ / ۲۹۹ دلار، استریویی ارزان قیمت به نظر می رسد، استریویی به قیمت ۳۰۰ دلار، استریویی با کیفیت تر به نظر می آید. این تأثیر روانی، ناشی از این تفاوت جزیی در قیمت فروش است. اغلب روانشناسان عقیده دارند هر عدد، خواص بصری و سمبولیکی خاصی دارد و هنگام قیمت گذاری توجه به این امر بسیار پراهمیت است. مثلا عدد 8 عدد ژندی است و از لحاظ روانی تأثیری تسکین دهنده دارد، در حالی که عدد 7 عددی است گوشه دار و آزاردهنده است.

قیمت گذاری تبلیغاتی

قیمت گذاری تبلیغاتی

در تعدیل قیمت فروش برای قیمت گذاری تبلیغاتی، شرکت ها قیمت کالاهای خود را به طور موقت کاهش می دهند. بعضی اوقات حتی قیمت فروش زیر قیمت تمام شده تعیین می شود. قیمت گذاری تبلیغاتی، اشکال مختلفی دارد. سوپرمارکت ها و فروشگاه های بزرگ اغلب به منظور جلب مشتریان به طرف فروشگاه و با این امید که مشتریان، سایر اقلام فروشگاه را به قیمت معمول بخرند، بر بعضی از کالاهای خود قیمت های بسیار پایینی می گذارند و در واقع آنها را قربانی می کنند. فروشندگان نیز در فصول معینی از سال و برای جلب مشتریان بیشتر از مناسبت های خاص استفاده می کنند. تولیدکنندگان نیز اغلب برای مصرف کنندگانی که ظرف مدت زمان مشخصی، کالایی را می خرند تخفیفاتی نقدی در نظر می گیرند.

در اینجا یک تولیدکننده، تخفیف نقدی را مستقیما برای مشتری می فرستد. پرداخت تخفیفات نقدی اخیرا در خرید اتومبیل، کالاهای بادوام و ابزارآلات دستی کوچک بسیار مرسوم و متداول شده است. بعضی از تولیدکنندگان نیز برای کاهش قیمت مصرف کننده از نرخ بهره تأمین مالی کمتر، ضمانت های طولانی مدت تر یا ارائه خدمات تعمیر و نگهداری مجانی استفاده می کنند. این رویه اخیرا در صنعت خودروسازی مورد استقبال قرار گرفته است. و بالاخره فروشنده می تواند به منظور افزایش حجم فروش و کاهش سطح موجودی های جنسی خود به سادگی تخفیفات ویژه ای را بر قیمت های معمولی فروش اعمال کند.

قیمت گذاری جغرافیایی

در تعدیل قیمت فروش یک شرکت باید درباره قیمت کالاهای خود برای مشتریان مختلفی که در سراسر کشور پراکنده اند، نیز تصمیم بگیرد. آیا منطقی است از مشتریانی که در فاصله دوری از شرکت قرار دارند و طبعا باید هزینه بیشتری برای حمل کالای ایشان پرداخت شود، قیمت فروش بالاتری مطالبه شود؟ آیا با این کار امکان از دست دادن این مشتریان وجود ندارد؟ آیا بدون توجه به مکان استقرار مشتریان، اعمال قیمت یکسان برای تمام مشتریان کار عاقلانه ای است؟

برای وضعیت فرضی که در ادامه ارائه می شود، پنج خط مشی مختلف قیمت گذاری در تعدیل قیمت فروش وجود دارد که اکنون بدان ها می پردازیم

شرکت کاغذسازی پیریس (Peerless) در آتلانتای جورجیا واقع است. این شرکت محصولات کاغذی خود را به مشتریان سراسر ایالات متحده امریکا می فروشد. هزینه حمل این محصولات نسبتا بالا است و بر شرکت هایی که مشتریان از آنها کاغذ می خرند، تأثیر می گذارد. شرکت پیرلس درصدد است برای این کار تدبیر قیمت گذاری جغرافیایی خاصی را به کار بندد. شرکت می کوشد بر یک سفارش ۱۰۰ دلاری برای سه مشتری واقع در مناطق زیر، قیمت بگذارد:

الف)مشتری در آتلانتا ب) مشتری در بلومینگتون ایندیانا ج) مشتری در کومپتون ‘ کالیفرنیا

قیمت گذاری فوب (FOB) مبدأ

یک راه حل این است که شرکت پیرلس از مشتریان بخواهد هزینه حمل کاغذ از محل کارخانه واقع در آتلانتا تا انبار خود را بپردازند. در این صورت، قیمت فروش ۱۰۰ دلار برای هر سه مشتری یکسان است، اما مشتری الف باید برای هزینه حمل مبلغ ۱۰ دلار، مشتری ب ۱۵ دلار و مشتری ج ۲۵ دلار بپردازد. این نوع قیمت گذاری، قیمت گذاری فوب مبدأ نام دارد در تعدیل قیمت فروش فوب (FOB)  بدان معنا است که کالا در بندر تحویل خریدار می شود و از آنجا به بعد، مالکیت و مسئولیت کالا به خریدار محول می شود. هزینه حمل کالا از کارخانه تا مقصد نیز بر عهده خریدار خواهد بود.

از آنجا که در این روش، هر مشتری هزینه حمل را خود پرداخت می کند، طرفداران قیمت گذاری فوب مبدأ، این روش را منصفانه ترین طریق برآورد و تعیین هزینه های حمل میدانند. تنها عیب این روش این است که قیمت کاغذ برای مشتریانی که در فاصله دوری از کارخانه واقع اند، گران تمام می شود و اگر تصادفا محل استقرار رقیب اصلی شرکت پیرلس در کالیفرنیا باشد، این رقیب بدون شک مشتری پیرلس در این منطقه را از چنگ او خارج خواهد کرد. در حقیقت، قیمت فروش شرکت رقیب در اکثر مناطق غرب، کمتر از پیرلس است و در نتیجه این شرکت می تواند فقط در شرق حکومت کند. با یک خط عمودی می توان روی نقشه شهرهایی را به هم متصل کرد که در آن قیمت فروش به اضافه هزینه حمل هر دو شرکت تقریبا یکسان اند. شرکت پیرلس در شرق این خط از مزیت قیمتی برخوردار است و رقیب اصلی آن همین امتیاز را در غرب خط عمودی دارد.

قیمت گذاری

در تعدیل قیمت فروش قیمت گذاری یکسان، درست نقطه مقابل روش قیمت گذاری فوب است. در این روش، شرکت بدون توجه به فاصله مشتریان مختلف تا کارخانه برای تمام آنها قیمتی مشابه و هزینه حمل یکسانی را اعمال می کند. میانگین هزینه حمل هزینه ای است که از هر مشتری وصول می شود. فرض کنید این میانگین ۱۵ دلار باشد. در این صورت هزینه حمل برای مشتری که در آتلانتا واقع است به جای ۱۰ دلار، ۱۵ دلار می شود و مشتری که در کومپتون واقع است به جای ۲۵ دلار، ۱۵ دلار پرداخت می کند. در این صورت تعدیل قیمت فروش مشتری الف که در آتلانتا واقع است ترجیح می دهد برای خرید کاغذ به شرکت واقع در منطقه خود مراجعه کند. یعنی به شرکتی که در قیمت گذاری از روش فوب مبدأ استفاده می کند. البته باید توجه داشت که شرکت پیرلس نیز برای دستیابی به مشتریان واقع در کالیفرنیا شانس نسبتا خوبی دارد. از مزایای قیمت گذاری یکسان در تعدیل قیمت فروش اداره آسان آن است. با این شیوه قیمت گذاری، امکان استفاده از یک قیمت در سراسر کشور وجود دارد.

قیمت گذاری منطقه ای

در تعدیل قیمت فروش قیمت گذاری منطقه ای، حد میانی قیمت فوب مبدأ و قیمت گذاری یکسان است. در این جا شرکت دو یا چند منطقه فروش را برای خود تعیین می کند و از کلیه مشتریانی که در یک منطقه واقع شده اند قیمت یکسانی را مطالبه خواهد کرد. البته قیمت برای مشتریانی که به فاصله نسبتا دورتری قرار گرفته اند، بیشتر است. مثلا امکان دارد که شرکت پیرلس برای خود سه منطقه فروش شرقی، میانه غربی و غربی را معین کند. آنگاه هزینه حمل به این سه منطقه را برای تمام مشتریان به ترتیب ۱۰ دلار، ۱۵ دلار و ۲۵ دلار تعیین کند.

در این صورت، مشتریان واقع در یک منطقه قیمتی هیچ گونه امتیازی از شرکت دریافت نخواهند کرد. برای مثال، مشتریان واقع در آتلانتا و بوستون قیمت فروش یکسانی را به شرکت پیرلس پرداخت خواهند کرد. فقط مشکل کار این است که پرداخت قسمتی از هزینه حمل مشتری که در بوستون واقع است به عهده مشتری واقع در آتلانتا واگذار می شود. علاوه بر این، اگرچه حتی ممکن است این دو مشتری فقط چند مایل با هم فاصله داشته باشند اما مشتری که در نزدیکی سمت غربی خط جداکننده میانه غربی و شرقی قرار دارد، قیمتی به مراتب بیشتر از مشتری پرداخت می کند که در نزدیکی سمت شرقی قرار دارد.

قیمت گذاری نقطه مبنا

در این شیوه قیمت گذاری، فروشنده شهری را به عنوان نقطه مبنا انتخاب می کند و آنگاه بدون توجه به شهری که کالا از آن جا حمل می شود، از کلیه مشتریان، برای تعدیل قیمت فروش کرایه حمل از شهر انتخاب شده به محل مشتری را دریافت می کند. برای مثال، شرکت پیرلس ممکن است از شیکاگو به عنوان شهر مبنا استفاده کند. در این صورت، قیمتی که مشتری باید پرداخت کنند ۱۰۰ دلار به اضافه هزینه حمل از شیکاگو به مقصد هر مشتری خواهد بود. این بدان معنا است که حتی اگر محموله مشتری آتلانتایی از خود آتلانتا حمل شود مشتری باید کرایه از شیکاگو تا آتلانتا را پرداخت کند. انتخاب یک شهر به جای کارخانه و استفاده از آن به عنوان مبنای محاسبه هزینه حمل، باعث می شود قیمت تمام شده برای مشتریانی که در نزدیکی کارخانه قرار دارند، افزایش یابد و برعکس قیمت تمام شده برای مشتریانی که به فاصله نسبتا دورتری از کارخانه قرار گرفته اند، کاهش یابد.

در تعدیل قیمت فروش اگر تمام فروشندگان از یک شهر به عنوان مبنای محاسبه هزینه حمل استفاده می کردند، قیمت فروش برای تمام مشتریان یکسان می شد و رقابت بر سر قیمت نیز وجود نمی داشت. علی رغم اینکه سال های متمادی از این شیوه قیمت گذاری در صنایع قند، سیمان، فولاد و اتومبیل استفاده می شده است، در حال حاضر از این شیوه استقبال چندانی نمی شود. بعضی از شرکت ها برای انعطاف پذیری هر چه بیشتر، از چند شهر به عنوان شهرهای مبنا استفاده می کنند و برای محاسبه هزینه حمل، نزدیکترین شهر به محل مشتری را، به عنوان شهر مبنا، ملاک عمل قرار می دهند.

نحوه تعدیل قیمت فروش

قیمت گذاری بدون هزینه حمل

در تعدیل قیمت فروش فروشنده ای که مشتاق انجام کار با مشتری خاص یا منطقه جغرافیایی خاصی است، از قیمت گذاری بدون هزینه حمل استفاده می کند. در این شیوه قیمت گذاری، فروشنده برای حفظ مشتری خود پرداخت تمام یا قسمتی از هزینه حمل را به عهده می گیرد. فروشنده ممکن است چنین استدلال کند که با افزایش تعداد مشتریان، متوسط هزینه کاهش می یابد و در نهایت درآمد از هزینه حمل اضافی، پیشی می گیرد. از قیمت گذاری بدون احتساب هزینه حمل، برای نفوذ هرچه بیشتر در بازار و همچنین بقا در شرایط رقابتی شدید، استفاده می شود.

adjusted sales price

Adjusted Sales Price & Price Per Sqft

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] جدید، ارائه خدمات برتر به مشتریان، کارایی توزیع و تعدیل قیمت فروش هدایت کند. رهبر بازار همواره در پی افزایش کارایی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *