مدل رفتار مشتریان چیست؟

مدل رفتار مشتریان چگونه است؟

در این مقاله می خواهیم در مورد مدل رفتار  مشتریان (Customer behavior model) مطالبی رو خدمت شما مخاطبین گرامی بیان کنیم:

بازار رفتار مشتریان و رفتار خرید به چه صورت است؟

بازار به دقت باید رفتار مشتریان را مورد بررسی و تحلیل قرار دهد؛ چرا که اگر محصولی نتواند نظر مصرف کننده را جلب کند، شکستش در بازار حتمی است. کارخانجات جدید و محصولات جدید باید سعی کنند که فروش خودشان را بر پایه محکمی بنا کنند. باید توجه داشته باشیم که تشخیص رفتار مشتریان، هرگز کار آسانی نیست و از طرف دیگر باید بدانیم که درک این رفتار کار اساسی مدیریت بازار است.

بیشتر بخوانید: فلسفه بازاریابی چیست؟

در این مبحث، سعی می کنیم پویایی رفتار مشتریان را تشریح نماییم. مدل رفتار مشتریان عبارت است از اشخاصی که محصول یا خدمت تولیدی ما را برای مصرف شخصی خریداری می نمایند. مصرف کنندگان از نظر سن، درآمد، ذائقه و سطح تحصیلات متفاوتند. وظيفة است، که بتواند سلیقه هر گروه از جامعه را بدست آورده، متناسب با آن سلیقه، را به بازار عرضه کند، و یا حتی اگر بازار به اندازه کافی بزرگ باشد، برای هر گروه مصرف کننده، تبلیغات خاص آن گروه را عرضه نماید.

یک مدل رفتار مشتریان باید به چه نحوی باشد؟

در گذشته بازارگذاران با مصرف کنندگان خود ارتباط مست بازار و گستردگی مصرف کنندگان در سراسر یک کشور و یا حت برقراری این ارتباط مستقیم را برای بازارگذاران غیر ممکن ساخته ای امروزه بازارگذاران بیشتر به سراغ مؤسسات تحقیق بازار رفته اند؛ و از اما زیادی را متحمل می شوند تا دریابند که:

 1. چه کسی محصول ایشان را می خرد؟
 2. چگونه می خرد؟
 3. از کجا می خرد؟
 4. چرا می خرد؟

سؤال اصلی این است که مصرف کنندگان نهایی چگونه به محرکه های مختلف بازاریابی ما پاسخ می دهند؟ چه بخش هایی از محصول برایشان اهمیت دارد؟ چه قیمتی برایشان اهمیت دارد؟ و بالاخره چه نوع تبلیغاتی ما را در مقایسه با رقبا در وضعیت بهتری قرار می دهد؟

بیشتر بخوانید: فلسفه بازاریابی چیست؟

محصول، قیمت، مكان، مکان فروش و سیاست های ترویجی فروش وجود دارد. محرکه های حقیقت شرایط محیطی هستند که عبارتند از: شرایط اقتصادی، تکنولوژیکی، اجتماعی محیط. همه محرکه ها وارد جعبه رمز خریدار شده و از به است که پاسخ های خریدار بیرون می آید، مثل انتخاب محصول، انتخاب نام ، انتخاب کانال فروش، انتخاب وقت خریدار و بالاخره انتخاب مقدار خرید در واقع بازارگذار باید به چگونگی تبدیل محرکه ها به پاسخ هایی پی ببرد. همان طوری که در جعبه رمز خریدار مشاهده می کنید، این جعبه از دو بخش تشکیل شده است:

 • ویژگی های خریدار که مشخص می کند خریدار چگونه نسبت به محرکه ها عکس العمل نشان می دهد.
 • فرایند تصمیم گیری خریدار.

ویژگی های شخصی خریدار که بر رفتار مشتریان اثر می گذارد چیست؟

هر خریدی که انجام می شود، قوية متأثر از ویژگی های فرهنگی، اجتماعی، شخصی و روان شناسانه است.  ولی باید توجه داشته باشیم که معمولا بازارگذار بر هیچ یک از این عوامل کنترلی ندارد، اما باید به همه آنها به دقت توجه داشته و آنها را مورد بررسی قرار دهد.

عوامل فرهنگی به چند دسته تقسیم می شوند؟

این عوامل را به سه گروه فرهنگ خریدار، فرهنگ و تقسیم می کنیم.

 •  فرهنگ خریدار

فرهنگ، اصلی ترین دلیل تمایل و رفتار اشخاص است، چراکه . متأثر از آموخته های اوست. این جامعه است که در قالب فرهنگی را دوست داشتن ها، سلیقه ها، مدها و غیره را به ما دیکته می کند و همین مجموعه بیشترین تأثیر را بر رفتارهای خرید ما من جمله رفتار خرید ما می گذارد.

 •  فرهنگ ثانوی

هر فرهنگی دارای فرهنگ های ثانوی کوچکتر است. برای مثال، در داخل جامعه ما نام فرهنگ ایرانی، فرهنگ های ثانوی مثل فرهنگ گیلانی ها، کردها، اصفهانی ها، شیراز بها و یا از نظر مذهبی فرهنگ شیعه، فرهنگ سنی، فرهنگ ارامنه و غیره؛ این ها فرهنگ های ثانوی درون جامعه محسوب می شوند.

 •  کلاس اجتماعی

تقریبا در هر جامعه ای، شکلی از طبقات جامعه وجود دارد. هر طبقه ای برای خود دارای کلاس خاصی است و هر گروه برای خود، ارزش ها، علایق و الگو های رفتاری ویژه ای دارد. کلاس اجتماعی به وسیله یک عامل مشخص مثل در آمد تعریف نمی شود، بلکه مشخص کننده آن، عبارت است از ترکیبی از درآمد، میزان تحصیلات، ثروت و متغیرهای دیگر. بازارگذار باید به مسأله کلاس های اجتماعی توجه داشته باشد؛ چرا که افراد هر کلاس اجتماعی سعی دارند رفتار مشابه هم داشته باشند (من جمله رفتار خریدشان)، کلاس های اجتماعی سعی می کنند در خریدهایی مثل خرید لباس، خرية مبلمان و اتومبیل و غیره، ترجیحات خاص خودشان را داشته باشند.

عوامل اجتماعی در رفتارمشتریان چگونه است؟

رفتار مشتریان  همچنین متأثر از عوامل اجتماعی نظیر گروه های مرجع، خانواده و نقش و موقعیت اجتماعی می باشد.

 • گروههای مرجع

مرجع عبارتند از: گروه هایی که بر رفتار خرید (buying behavior) یک شخص، تأثیر مستقیم یا دارند. ابتدا گروه هایی هستند که فرد به نحوی متعلق به آنهاست؛ مثل نام خانوادگی، گروه های دوستان، همسایه و همکاران که به لحاظ ارتباط دائم روی رفتار خرید ما تأثیر منظم دارند و یا گروه های مذهبی و انجمن های حرفه ای که روی رفتار خرید ما تأثیر منظم کمتری دارند.

کوه های مرجع دیگری هم هستند که شخص به آنها تعلق ندارد؛ ولی متأثر از آنها باشد؛ مثلا رفتار خرید یک نوجوان و الگوی خریدش، متأثر از الگوی یک فوتبالیست مشهور می باشد؛ به همین جهت است که مسئولین تبلیغات سعی می کنند با صرف هزینه های زیاد، یک شخص مشهور را وادار کنند که برای مثال، یک پیراهن و با یک کفش را با یک مارک مشخص بپوشد. بنابراین بازارگذار باید به عامل گروه های مرجع توجهی ویژه داشته باشد.

 • خانواده

افراد خانواده می توانند بر رفتار خرید یکدیگر، اثر زیادی بگذارند. در حقیقت خانواده مهمترین سازمان اجتماعی در رفتار خرید است و تحقیقات زیادی در این زمینه شده است. بازارگذاران علاقه مند هستند که نقش شوهر خانواده، زن خانواده و یا بچه ها را در انتخاب محصولات خود، مؤثر بدانند. نقش زن یا شوهر در مورد محصولات مختلف، تفاوت می کند. به طور سنتی نقش زن در انتخاب غذا و لباس بیشتر بوده، ولی با افزایش تعداد زنان شاغل، تمایل شوهران به خرید خانواده بیشتر شده است؛ بنابراین برازنداران کالاهای اساسی اگر هنوز بر این باور باشند که زن خانواده است که نقش اصلی در انتخاب را دارد، در اشتباه هستند.

برای کالاهای گران قیمت و مانا، تصمیمات معمولا به وسیله زن و شوهر مشترکا انجام می شود؛ مثل خرید مبلمان، یخچال، تلویزیون و غیره.

 •  نقش و موقعیت اجتماعی

یک شخص به گروه های متعددی تعلق دارد؛ مثل خانواده، انجمنها و سانا مختلف، موقعیت هر شخص در هر گروه می تواند به عنوان نقش و موقعيت اجتماعی تعریف شود.

بیشتر بخوانید: رسانه های بازاریابی سنتی و تفاوت آن با مدرن

فرض کنیم که آقای «الف» لیسانسيه مدیریت بوده و مدیر یک موسسه  می باشد. او در خانواده خود، نقش شوهر و پدر؛ در سازمان خود، نقش مدیر یی و در انجمن فارغ التحصیلان مدیریت، به عنوان یک عضو عادی فعالیت می کند. هر و موقعیتی برای خود، شرایط خاصی ایجاد می کند و هر کدام در رفتارهای مشخه بالمآل رفتار خرید او اثر ویژه ای می گذارد.

عوامل شخصی در محبث رفتار مشتریان چگونه است؟

تصمیم خرید همچنین متأثر از ویژگی های شخصی خریدار مثل سن و اینکه در چه مرحله سنی قرار دارد، شغل، شرایط اقتصادی، سبک زندگی و شخصیت فرد می باشد.

 • سن و مرحله زندگی

مردم معمولا در طول زندگی خود، چیزهای مختلفی را نیاز دارند که باید خریداری کنند؛ یا برایشان خریداری کنند. کودک ابتدا به شیر خشک، سپس غذاهای مختلف بچه و سپس از آن به غذاهای عادی نیاز دارد. وقتی به سن بالاتر رسید، به لحاظ رژیمهای خاص، غذاهای ویژه ای نیاز دارد. این مسأله فقط در مورد غذا نیست. با تغییر سن، نوع لباس، نوع اتومبیل، نوع تفریحات و غیره نیز تغییر می کند.

 • شغل

شغل شخص مسلما در رفتار خرید او تأثیر دارد؛ رفتار و الگوی یک استاد دانشگاه ،مدیر یک مؤسسه، یک مکانیک و یک کارگر ساده بدون توجه به درآمد ، یکدیگر متفاوت است. بازارگذار باید به این نکته اساسی توجه داشته باشد؛ می استاد دانشگاه هرقدر قدرت خریدش کم باشد، بخش قابل توجهی از درآمدشد خرید کتاب و کامپیوتر و غیره می شود؛ حال آنکه یک مکانیک معمولا درآمدش زیاد باشد، بخش کمی از درآمدش صرف خرید وسایل آموزشی می شود.

 • شرایط اقتصادی

شرایط اقتصادی فرد هم در الگوی خرید او اثر می گذارد. هر قدر درآمد بیشتر باشد نوع خرید تفاوت می کند؛ به همین دلیل بازارگذاران معمولا افراد را از نظر قدرت خرید، به گروه های متفاوت تقسیم می کنند.

 • شیوه زندگی

افرادی که متعلق به یک گروه ثانوی خاص، کلاس اجتماعی خاص و حتی شغل خاص هستند، احتمالا شیوه های زندگی متفاوتی دارند.

شیوه زندگی عبارت است از الگوی زندگی یک شخص که بر فعالیت ها، علایق و باورهای او اثر می گذارد.

شیوه زندگی، چیزی فراتر از کلاس اجتماعی و شخصیت و غیره است و در حقیقت نمودار الگوی کلی برخورد شخص با دنیای اطراف خود جهان بینی می باشد. تکنیکی که شیوه زندگی را اندازه گیری می کند، سایکوگرافیک نامیده می شود. 

 •  شخصیت

شخصیت هر فرد، در رفتار خرید او اثر می گذارد. شخصیت هر فرد عبارت است از ویژگی های روانی که شخص را از دیگران متفاوت و درحقیقت مشخص کننده پاسخ های شخص به محیط افراد خود است. بیت را معمولا به صورت سه بعدی زیر تعریف می کنند:

 • با اعتماد به نفس
 • برتری طلب
 • احساسات ثابت
 • اجتماعی
 • تدافعی
 • فرمانده قابليت تطبيق
 • وابسته
 • أهل تمكين
 • مهاجم 

فاکتور شخصیت، از عوامل پیچیده ای است که بازار گذار باید به دقت به آن توجه داشته باشد.

عوامل روانشناسانه در مبحث رفتار مشتریان به چه صورت است؟

این عوامل عبارتند از: انگیزش، برداشت یا دریافت از زندگی، آموختن و بالأخره باورها و موضع گیری ها.

 •  انگیزش

هر شخصی در هر برهه از زمان، به چیزهای زیادی نیاز دارد. بعضی از اینها نیازهای بیولوژیکی هستند که از گرسنگی، تشنگی و ناراحتی جسمانی سرچشمه می گیرد. انسان ها نیازهای دیگری نیز دارند که آنها را نیازهای روانی می نامند.

تئوری انگیزش مازلو:آبراهام مازلو، نیاز های مختلف انسان را طبقه به بعدی تبلور می یابد. این طبقه بندی به نام هرم مازلو(Maslow’s Pyramid) معروف بوده است.

طبقه بندی نیاز های مازلو:

 • نیاز به خود یابی
 • نیاز احترام (احترام، درک شدن، موقعیت داشتن) نیازهای اجتماعی (احساس تعلق)
 • نیازهای تأمین نیازهای فیزیولوژیکی (تشنگی، گرسنگی)
 •  برداشت یا دریافت

شخصی که انگیزه دارد، آماده انجام کار است. حالا اینکه این شخص چگونه عمل می کند، بستگی به برداشت او از شرایط دارد. اعمال دو نفر با یک انگیزه مشخص، به لحاظ برداشت متفاوتشان از شرایط، متفاوت است. برای مثال، دو نفر می خواهند با انگیزه مشخصی، اتومبیل بخرند. با فروشنده اتومبیل برخورد می کنند: برداشتش از چرب زبانی فروشنده این است که حتما اتومبیل خوب نیست و این شخص با چرب زبانی می خواهد به او اجحاف کند و دیگری این چرب زبانی را به حساب ادب فروشنده می گذارد.

برداشت یا دریافت عبارت است از فرایندی که به وسیله آن، شخص اطلاعات محیط را انتخاب کرده، سازماندهی یا تفسیر می کند؛ سپس بر مبنای آن، از شرایط محیط برای خود، تصویری کلی ایجاد می کند.

 •  آموختن

آموختن عبارت است از تغییر رفتار شخص براساس تجربیات گذشته. اغلب مردم براساس آموخته ها رفتار می کنند. تئوریسین های فراگیری عقیده دارند که آموختن دراثر تعامل بین محرک ها، رویه ها، پاسخ ها و تقویت کننده ها است.

 •  باورها و موضع گیری های اجتماعی

از طریق عمل کردن و فراگیری، مردم باورها و موقعیت هایی بدست می آورند یک باور عبارت است از برداشت کلی یک شخص از یک موقعیت بدست می آورد.

برای مثال، وقتی ما می پذیریم که یک اتومبیل خاص با توجه به خوبی می باشد، این یک باور است که ما با توجه به کارهایی که در گذشته و آموخته های خود به آن رسیده ایم.

موضع گیری عبارت است از وضعیتی که یک شخص در مقابل یکی خدمت یا یک فکر، به خود می گیرد. این موضع گیری می تواند به نفع آن مه آن مورد یا بی تفاوت نسبت به آن باشد.

در اغلب موارد، باورهای ما بر موضع گیری های ما منطبق است؛ یعنی ما نسبت به یک کالا، بر مبنای باورهایمان موضع گیری می کنیم. ولی در بعضی موارد، چنین نیست برخلاف باورهایمان، بنا به دلایلی، موضع گیری متفاوتی می کنیم. این مطلب برخه در مورد افرادی که فعالیت های اجتماعی و یا سیاسی دارند، تحقق پیدا می کند.

فرایند تصمیم گیری خریدار چگونه است؟

تا اینجا همه عوامل مؤثر در خریدار را بررسی کردیم. اکنون وقت آن است که به این مطلب بپردازیم که یک خریدار چگونه تصمیم به خرید می گیرد. مراحل احساس نیاز (احساس یک مشکل)، جمع آوری اطلاعات، ارزیابی راه کارهای متفاوت (آلترناتیوها)، تصمیم به خرید و بالاخره رفتار پس از خرید. همان طوری که می بینیم، فرایند خرید، خیلی قبل از اقدام عملی خرید آغاز می شود، به همین لحاظ است که بازارگذار باید به مراحل اولیه این فرایند توجه کافی داشته باشد.

 • باورها و موضع گیری های اجتماعی

از طریق عمل کردن و فراگیری، مردم باورها و موقعیت هایی بدست می آوردند .یک باور عبارت است از برداشت کلی یک شخص از یک موقی بدست می آورد.

برای مثال، وقتی ما می پذیریم که یک اتومبیل خاص با توجه به خوبی می باشد، این یک باور است که ما با توجه به کارهایی که در گذشته و آموخته های خود به آن رسیده ایم.

موضع گیری عبارت است از وضعیتی که یک شخص در مقابل یکی خدمت یا یک فکر، به خود می گیرد. این موضع گیری می تواند به نفع آن مه آن مورد یا بی تفاوت نسبت به آن باشد.

در اغلب موارد، باورهای ما بر موضع گیری های ما منطبق است؛ یعنی ما منطبق کالا، بر مبنای باورهایمان موضع گیری می کنیم. ولی در بعضی موارد، چنین نیست برخلاف باورهایمان، بنا به دلایلی، موضع گیری متفاوتی می کنیم. این مطلب برخی  در مورد افرادی که فعالیت های اجتماعی و یا سیاسی دارند، تحقق پیدا می کند.

 نحوه ارزیابی گزینه ها ( آلترناتیوها) چگونه است؟

محله فرایند خرید است؛ چرا که در بعضی موار برای انتخاب کالاهای گرانقیمت و ماندگار با انبوه اطلاعاتگاه هستیم؛ بنابراین ارزیابی دقیق این اطلاعات، ما را به سمت یک خرید ما منطبق بر نیاز های واقعی ما رهنمون می شود. در این مرحله، اطلاعات بدست آمده را باید طبقه بندی کنیم. اولین طبقه بندی این است که اطلاعات قابل اعتماد را از اما تفکیک کنیم؛ برای مثال، اگر دو نفر از دوستان عقیده متناقضی نسبت دارند، باید ببینیم کدامیک قابل اعتمادتر است. لذا اطلاعات غیر قابل اعتماد . کنیم؛ سپس اطلاعات را بر حسب عوامل مختلف طبقه بندی کنیم: اطلاعات در قیمت، کیفیت کالا، ماندگاری کالا و غیره.

تصمیم به خرید درمبحث مدل رفتار مشتریان چیست؟

در این مرحله باید اطلاعات ارزیابی شده و در حقیقت، راه کارها (آلترناتیوها) را با نیاز خود و اولویت های آن تطبیق دهیم تا ببینیم کدام راه کار برای ما مناسب تر می باشد در مثالی که داشتیم، اگر کفش مورد نظر را برای رفت و آمد به محل کار خود می خواهیم، طبیعی است که فاکتور راحتی کفش برای ما از اولویت بالاتری برخوردار است؛ لذا بین راه کارها (آلترناتیو ها) موردی را که راحت تر است، انتخاب می کنیم. و با اگر کفش را برای رفتن به میهمانی می خواهیم، موردی را که با لباس ما تناسب بیشتری دارد حتی اگر به اندازه کافی راحت نیست انتخاب می کنیم. 

رفتار مشتریان پس از خرید چگونه است؟

وقتی که خریدار، کالای ما را خرید، وظیفه بازارگذار به اتمام نرسیده، بلکه بازارگذار باید مسأله را دنبال کند که آیا رفتار مشتریان به درستی از محصول ما استفاده می کند یا خیر. منظور این است که رفتار مشتریان نحوه بکارگیری کالای ما را می داند یا خیر

در نهایت دریابیم که مصرف کننده از کالای ما راضی است یا خیر. اگر ناراضی است، عامل نارضایتی چیست؟ تا بتوانیم عامل آن را مرتفع کنیم.

فرایند تصمیم گیری خریدار برای خرید محصولات جدید چگونه است؟

تا اینجا مراحل مختلفی را که خریدار طی می کند تا به یک نیاز خ مورد بررسی قرار داده ایم. بعضی از خریداران این مراحل را بسرعت انجام می دهند که البته این مطلب به طبیعت خریدار و نوع کالایی که باید شود، بستگی دارد. در این مبحث سعی داریم که نحوه خرید کالای جدید را مطرح کنیم عبارت از کالاهایی است که خریدار، سابقه ای از آن ندارد مثال: در این مورد، از مرحله ای که یک شخص به وجود چنین کالایر مرحله ای که تصمیم گرفته و خریدار منظم چنین کالایی شود را فرایند سازگار شدن به کالا جدید را مطرح کنیم. 

مراحل مختلف سازگار شدن با کالای جدید در مبحث رفتار مشتریان چیست؟

 1. آگاهی: مصرف کننده از وجود کالای جدید آگاه شده، اما اطلاعات کافی در مورد آن ندارد.
 2. تمایل: مصرف کننده انگیزه پیدا می کند که اطلاعات لازم را در مورد محصول جدید جمع آوری نمایند
 3. ارزیابی: مصرف کننده اطلاعات را ارزیابی می کند تا تصمیم بگیرد که باید کالا را بخرد یا خیر.
 4. آزمایش: مصرف کننده تصمیم می گیرد مقدار کمی از کالا را خریداری کند و بدین ترتیب اطلاعات خود را کامل تر کرده و ارزیابی صحیح تری از کالاهای جدید داشته باشد.
 5. سازگار شدن: مصرف کننده تصمیم می گیرد که مصرف کننده دائمی؛ کالای جدید باشد.

بیشتر بخوانید: روابط عمومی بازاریابی Public Relations Marketing چیست؟

بازارگذار باید در مورد محصول جدید، به این مراحل توجه داشته باشد و برای افزایش فروش خود بداند کدام مرحله مهم تر است. فرض کنیم تولید کننده ای، فر میکرویو به بازار عرضه می کند. این محصول برای خیلی از مردم جالب است؛ یعنی مرحله یک و دو و سه پشت سر گذاشته شده است؛ به عبارت دیگر، بسیاری از مردم می خواهند که این محصول را غير قابل برگشت می باشد، در اینجا بیان آزمایش این فرمیکرویو را برای ما محصول را آزمایش کنند؛ ولی چون محصول گرانی است و از طرفی می باشد، این آزمایش برایشان گران تمام می شود. لذا این تمایل کمتر به می شود. در اینجا بازارگذار می تواند در نمایشگاه هایی، شرایط کرویو را برای مشتریان بالقوه خود فراهم آورد. بدین ترتیب گذار می تواند این مشکل را از پیش پای خود بردارد. .

تفاوت های شخصی در مورد اختراعات به چه نحوی است؟

و از نظر خرید و آزمایش کالاهای جدید با هم تفاوت زیادی دارند: بعضی از زود و بعضی دیگر بسیار دیر باکالای جدید سازگار می شوند. شکل بی معرف نحوه سازگاری مردم با کالای جدید است که از توزیع نرمال تبعیت می کند.

نقش نفوذ شخصی در سازگاری با محصولات چگونه است؟

نفوذ شخصی در مبحث رفتار مشتریان نقش مهمی در سازگاری با محصولات جدید دارد. نفوذ درحقیقت عبارت است از گفته های یک شخص در مورد کالای جدید که شخص دیگر، اثر مثبت یا اثر منفی بگذارد. مردم معمولا قبل از خرید کالای جدید سعی کنند نظر دیگران را جویا شده، فردی را بیابند که به ایشان به نحوی اطمینان بدهد.

اثر ویژگی های محصول در روند سازگار شدن چگونه است؟

ویژگی های محصول جدید، سهم بسزایی در فرایند سازگاری دارد. بعضی محصولات به سرعت جای خود را در بازار باز می کنند و بعضی دیگر، مدت زمان طولانی لازم دارند تا با محیط سازگار شوند (مثل اتومبیلهای با موتور دیزل). در اینجا پنج ویژگی مهم را برای محصول بیان می کنیم:

اولین ویژگی، امتیاز نسبی آن اختراع یا بدعت است.

دومین ویژگی، قابلیت تطبیق محصول جدید می باشد.

سوم، میزان پیچیدگی آن: هر قدر کالا پیچیده تر باشد، دیرتر می تواند با شرایط بازار سازگار شود.

چهارمین ویژگی این است که مشتری توان انتخاب داشته باشد، وقتی مشتری بجای خرید یک کامپیوتر، می تواند آن را اجاره کند، این نكته سازگاری محصول با محیط را افزایش میدهد.

و بالأخره آخرین ویژگی، قابلیت برقراری ارتباط است: اینکه در چه حدی محصول را می توان در معرض دید دیگران گذاشت و با ویژگی های آن را برای دیگران تشریح کرد.

جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات و تکمیل مباحث مربوط لطفا نظرات و دیدگاههای خود را در پایان این مقاله درج کنید، همچنین چند مقاله مرتبط با موضوع مدل رفتار مشتریان برای مخاطبان سایت شریف مارکتینگ به اشتراک گذاشته شده است.

 

Consumer Behavior – Models Types – Tutorialspoint

Consumer Behavior Models – SlideShare

modeling consumer behavior | Journal of Consumer Research …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *