اندازه گیری تقاضا

اندازه گیری تقاضا | اندازه گیری تقاضا در بازار

در این مقاله قبل از پرداختن به اندازه گیری تقاضا در بازار یک تعریف کلی از بازار را ارائه می دهیم، سپس بطور کامل اندازه گیری تقاضا را مورد بررسی قرار میدهیم.

تعریف بازار چیست؟

اندازه گیری تقاضا در بازار نیاز به شناخت بازار دارد. واژه بازار در طول سالیان طولانی معانی مختلفی داشته است. بازار به معنای اولیه خود، مکان فیزیکی خاصی است که در آن خریداران و فروشندگان برای مبادله کالا و خدمات به دور هم جمع می شوند. شهرهای قرون وسطی، میادینی داشتند که فروشندگان کالاهای خود را در آنجا عرضه می نمودند و خریداران نیز برای خرید کالا به این مکان ها مراجعه می کردند. امروزه خرید و فروش در سطح شهرها و در مکان هایی به نام مراکز خرید انجام می گیرد، که همان بازارهای قدیمی اند.

تعریف بازار از نظر اقتصاددان چیست؟

از نظر اقتصاددان، یک بازار، شامل تمام خریداران و فروشندگانی است که در حال دادوستد کالاها یا خدمات خاصی هستند. بر این اساس، بازار نوشابه یعنی تمام فروشندگانی که نوشابه هایی نظیر کوکاکولا، پپسی کولا و سون آپ را می فروشند و تمام مصرف کنندگانی که این نوشابه ها را می خرند.  یک اقتصاددان به ساختار، رفتار و شیوه عمل هر بازار علاقه مند است.

از نظر یک بازاریاب بازار چیست؟

قبل از بررسی اندازه گیری تقاضا باید نظر بازاریابان نسبت به بازار را ارائه دهیم. از نظر یک بازاریاب بازار مجموعه تمام خریداران بالقوه و واقعی است که برای یک کالا وجود دارد. بازار، مجموعه ای از خریداران و فروشندگان است. همین آخرین تعریف بازار است که در این جا مدنظر ما قرار دارد. بنابراین، اندازه یک بازار به تعداد خریدارانی بستگی دارد که ممکن است برای یک چیز خاص قابل عرضه در بازار وجود داشته باشد. کسانی که در بازار به دنبال چیزی هستند، عموما دارای سه نوع ویژگی هستند که عبارتند از:

  • علاقه مندی
  • درآمد
  • دسترسی

برای روشن شدن مطلب، بازار موتورسیکلت را در نظر بگیرید. طبق تعریف، باید شرکت هایی را که خریدار موتورسیکلت هستند کنار گذاشت و توجه خود را فقط روی بازار مصرف کننده متمرکز کرد. شرکت هایی نظیر هوندا و هارلی داویدسون باید ابتدا تعداد مصرف کنندگانی را تخمین بزنند که نسبت به مالکیت موتورسیکلت علاقه بالقوهای نشان می دهند.

جهت اندازه گیری تقاضا دو شرکت می توانند با یک نمونه تصادفی از مصرف کنندگان تماس بگیرند و از آنها بپرسند «آیا علاقه شما به مالکیت موتورسیکلت زیاد است»؟ اگر از هر ده نفر یک نفر به این سؤال پاسخ مثبت دهد، این دو شرکت می توانند ادعا کنند که بازار بالقوه موتورسیکلت ده درصد کل مصرف کنندگان است. بازار بالقوه به مجموعه ای از مصرف کنندگان اطلاق می شود که نسبت به کالا یا خدمتی خاص یک نوع علاقه مندی نشان میدهند.

اما تنها اظهار تمایل مصرف کننده برای تعیین بازار موتورسیکلت کافی به نظر نمی رسد. مصرف کنندگان بالقوه باید برای خرید کالا از توانایی مالی کافی نیز برخوردار باشند. یعنی همچنین پاسخ آنها به این پرسش باید مثبت باشد: «آیا شما می توانید یک دستگاه موتورسیکلت بخرید؟ هر چقدر قیمت موتورسیکلت بیشتر باشد تعداد پاسخ های مثبت به این پرسش کمتر خواهد بود. از این رو، اندازه بازار به هر دو عامل علاقه مندی و سطح درآمد بستگی دارد.

برای اندازه گیری تقاضا موانعی که بر سر راه دسترسی به کالا وجود دارد عامل دیگر تعیین کننده اندازه بازار است. اگر به دلیل هزینه های حمل و نقل زیاد، تولیدکنندگان موتورسیکلت نتوانند محصولات خود را به مناطق دور افتاده ارسال کنند، در این نواحی مصرف کنندگان بالقوه، مشتری در دسترس نخواهند شد. بازار در دسترس به مجموعه ای از مصرف کنندگان اطلاق می شود که نسبت به یک کالا یا خدمتی خاص علاقه مندند، دارای درآمد نیز هستند و همچنین به کالا و خدمت دسترسی نیز دارند.

درباره اینکه بازاریابی چیست، مدیریت بازاریابی چیست و  اهداف بازاریابی بیشتر بدانید.

اگر در بازار برای فروش بعضی از کالاها به گروه های خاص محدودیت وجود داشته باشد چه باید کرد؟

برای اندازه گیری تقاضا اگر برای فروش بعضی از کالاها به گروه های خاصی، محدودیت هایی وجود داشته باشد وضع اندکی تغییر می کند. مثلا ممکن است در یکی شهر فروش موتورسیکلت به گروه های سنی زیر ۱۸ سال منع قانونی داشته باشد. در این صورت بقیه بزرگسالان بازار در دسترس واجد شرایط خواهند بود. بازار در دسترس واجد شرایط از مجموعه ای از مصرف کنندگان تشکیل می شود که علاوه بر علاقه مندی، صاحب درآمد بودن و دسترسی، از شرایط لازم برای خرید کالا یا خدمت نیز برخوردارند.

در این مرحله اندازه گیری تقاضا یک شرکت، بازار در دسترس واجد شرایط یا قسمت هایی از آن را انتخاب می کند. بازار هدف، قسمتی از همین بازار در دسترس واجد شرایط است که شرکت برای فعالیت انتخاب می کند. مثلا شرکت ممکن است تمام فعالیت های بازاریابی و توزیعی خود را روی ساحل شرقی متمرکز کند. در این صورت ساحل شرقی می شود بازار هدف. و سرانجام شرکت و رقبای آن تعداد مشخصی موتورسیکلت به بازار هدف خواهند فروخت. بازار تسخیر شده مجموعه ای از خریداران است که در حال حاضر موتورسیکلت خریدار کره اند.

تعریف-مفاهیم-بازار

در شکل اندازه گیری تقاضا تمام مفاهیم بازار همراه با اعدادی فرضی را نشان داده شده است. نمودار میل های سمت چپ، نسبت بازار بالقوه یا تمام افراد علاقه مند را به کل جمعیت نشان میدهد. در این جا، بازار بالقوه ۱۰ درصد است. در نمودار میله ای سمت راست، بازار بالقوه به چند قسمت سرشکن شده است. بازار در دسترس یا بازاری که از افراد علاقه مند، صاحب درآمد و در دسترس تشکیل می شود، ۴۰ درصد بازار بالقوه را تشکیل می دهد.

بازار در دسترس واجد شرایط با بازاری که از لحاظ قانونی منعی ندارد، ۲۰ درصد بازار بالقوه یا ۵۰ درصد بازار در دسترس را تشکیل میدهد. یک شرکت، فعالیت های خود را بر ۱۰ درصد بازار بالقوه یا ۵۰ درصد بازار در دسترس واجد شرایط متمرکز می کند. و سرانجام این که شرکت هم اکنون با رقبای خود کلا در ۵ درصد بازار بالقوه یا ۵۰ درصد بازار هدف نفوذ کرده اند.

این تعاریف بازار برای برنامه ریزی بازاریابی و اندازه گیری تقاضا مفید است. اگر شرکتی از وضعیت فروش فعلی خود رضایت نداشته باشد، می تواند به اقدامات چندی دست زند. شرکت می تواند درصد بیشتری از خریداران بازار هدف را به طرف خود جذب کند، یا خریداران بالقوه ای را با شرایطی نسبتا پایین تر هدف قرار دهد، یا فعالیت خود را به بازارهای در دسترس دیگری گسترش دهد یا با پایین آوردن قیمت فروش، اندازه بازار در دسترس را توسعه دهد. و سرانجام شرکت قادر است با افزایش تبلیغات، مصرف کنندگان بی علاقه را به مصرف کنندگان علاقه مند تبدیل کند. در این صورت، شرکت بازار بالقوه را توسعه بخشیده است. هوندا این آخری را با برنامه موفق تبلیغاتی و متن انتخابی شما بهترین آدمها را سوار بر هوندا خواهید یافت عملا به کار گرفته است.

درباره برنامه ریزی مدیریتی و برنامه ریزی استراتژیک بیشتر بدانید.

اندازه گیری تقاضا در بازار فعلی

در این قسمت اندازه گیری تقاضا به بررسی بعضی از روش های عملی اندازه گیری تقاضا در بازار فعلی می پردازیم. بازاریابان باید تقاضای فعلی بازار را از سه جنبه مورد بررسی قرار دهند.

  • اندازه گیری تقاضا در کل بازار
  • اندازه گیری تقاضا ناحیه ای بازار
  • اندازه گیری تقاضا فروش واقعی و سهم بازار

اندازه گیری تقاضا در کل بازار

تقاضای کل بازار برای یک کالا یا خدمت، حجم کل کالا یا خدمتی است که توسط گروه مشخصی از مصرف کنندگان خریداری می شود آن هم در یک منطقه جغرافیایی خاص در طول یک دوره زمانی مشخص، در یک محیط بازاریابی معین و سطح و ترکیب مشخصی از تلاش های بازاریابی صنعت مربوطه است.

نکته درخور توجه درباره اندازه گیری تقاضا در کل بازار این است که این تقاضا عدد ثابتی نیست بلکه تابع شرایط معینی است. مثلا، سطح و ترکیب تلاش های بازاریابی صنعت مربوطه یکی از همین شرایط است. یکی از شرایط دیگر، اوضاع و احوال محیط است.

اندازگیری تقاضا در کل بازاردر شکل روابط بین این شرایط و تقاضای کل بازار را نشان می دهد. محور افقی، سطوح مختلف هزینه بازاریابی صنعت در خلال یک دوره زمانی فرضی را نشان میدهد و محور عمودی، سطح تقاضای منتج را.

منحنی، اندازه گیری تقاضا در سطح بازار در سطوح مختلف هزینه بازاریابی صنعت را نشان میدهد. مقداری از این فروش که حداقل بازار نام دارد بدون هیچ گونه هزینه بازاریابی به دست می آید. با اختصاص هزینه های بازاریابی بیشتر سطح تقاضا افزایش می یابد.

این افزایش درابتدا نرخ رشد فزاینده دارد ولی بعد نرخ رشد آن کاهش می یابد. از یک سطح معین به بعد، افزایش هزینه های بازاریابی، موجب افزایش تقاضای بیشتر نمی شود. این حد، حد بالایی تقاضای بازار است و توان بالقوه بازار نام دارد. پیش بینی بازار صنعت، سطحی از تقاضای بازار را نشان میدهد که در محیطی معین متناظر است با سطح هزینه بازاریابی برنامه ریزی شده برای این صنعت فاصله موجود بین حداقل توان بازار و توان بالقوه بازار، حساسیت کلی تقاضا را نسبت به تلاش های بازاریابی نشان می دهد. بازار را کلا می توان به دو نوع بازار قابل توسعه و غیرقابل توسعه تقسیم کرد.

اندازه گیری تقاضا در بازار قابل توسعه و غیرقابل توسعه

اندازه گیری تقاضا یک بازار قابل توسعه، مثلا بازار دستگاه های صوتی دیسکت دار، شدیدا تحت تأثیر بودجه اختصاصی به بازاریابی صنعت مربوطه قرار میگیرد. بنا بر شکل فوق در این بازار فاصله بینQ0 و Q1 نسبتا زیاد است. اندازه یک بازار غیرقابل توسعه، مثلا بازار آپرا، به هیچ وجه تحت تأثیر مقادیر مختلف بودجه هزینه های بازاریابی صنعت قرار نمی گیرد و از همین رو است که فاصله بین Q0 و Q1 نسبتا کم است. مؤسسات و شرکت هایی که در یک بازار غیرقابل توسعه به فعالیت اشتغال دارند می توانند همان تقاضای اولیه را به عنوان كل تقاضا تلقی کنند. تقاضای اولیه همان كل تقاضا است برای تمام مارک های یک کالا یا خدمت. این مؤسسات و شرکت ها کلیه منابع بازاریابی خود را به ایجاد تقاضای انتخابی اختصاص می دهند یعنی ایجاد تقاضا برای مارک کالا یا خدمت خود است.

 

در یک محیط بازاریابی متفاوت باید منحنی جدیدی برای اندازه گیری تقاضا در بازار طراحی کرد. برای مثال، بازار موتورسیکلت در شرایط رونق اقتصادی بهتر است از شرایط رکودی. شکل ب رابطه بین تقاضای بازار و هزینه بازاریابی صنعت را نشان میدهد. در شرایط رونق اقتصادی، نسبت به شرایط رکودی، همیشه یک سطح هزینه بازاریابی معین، تقاضای بیشتری به دنبال خواهد داشت. نکته درخور تأمل در اندازه گیری تقاضا این است که بازاریابان باید همواره اوضاع و احوالی را که آنها در آن به برآورد تقاضای بازار اقدام می کنند دقیقا بشناسند.

روش های عملی برای اندازه گیری تقاضا در کل بازار

شرکتها برای اندازه گیری تقاضا در کل بازار، روش های عملی مختلفی به کار می گیرند. برای اینکه بتوانیم یکی از این روش غها را شرح دهیم فرض می کنیم شرکت آرسی آ درصدد است کل فروش سالانه نوارهای کاست صوتی خود را برآورد کند. یک روش معمولی برای برآورد کل تقاضای بازار چنین است

Q = nxqxp

که در آن

0 = كل تقاضای بازار

n= تعداد خریداران بازار

q= مقدار خرید یک خریدار متوسط در سال

p= قیمت یک واحد متوسط

بنابراین، اگر سالانه یکصد میلیون نفر نوار کاست بخرند و میزان خرید یک خریدار متوسط در سال نیز ۶ نوار با قیمت متوسط هر نوار ۱۰ دلار باشد، كل تقاضای بازار نوارهای کاست میلیارد دلار خواهد بود.

نوع دیگر معادله در اندازه گیری تقاضا روش نسبت زنجیرهای نام دارد. با استفاده از این روش، تحلیلگر یک عدد پایه را در زنجیره ای از درصدهای تعدیلی ضرب می کند. مثلا فرض کنید نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در نظر دارد همه ساله از بین فارغ التحصیلان پسر دبیرستانی ۱۱۲۰۰۰ سرباز جدید را جذب کند. با توجه به بازار بالقوه سربازان نیروی دریایی، آیا این هدف منطقی است یا نه؟ نیروی دریایی امریکا می تواند با استفاده از روش زیر بازار بالقوه را برآورد کند:

– کل تعداد دانش آموزان پسر دبیرستانی که هر سال فارغ التحصیل می شوند: ۱۰۰۰۰۰۰۰ نفر

۔ درصد دانش آموزانی که از نظر جسمی، عاطفی یا دماغی واجد شرایط اند: ۵۰ درصد

۔ درصد دانش آموزان واجد شرایطی که به پیوستن به ارتش علاقه بالقوه نشان می دهند:  ۱۵ درصد

– درصد دانش آموزان واجد شرایط و علاقه مندی که پیوستن به نیروی دریایی را به عنوان خدمت برتر ترجیح می دهند: ۳۰ درصد

با استفاده از این زنجیره و مطابق محاسبات ذیل ما به رقم ۲۲۵۰۰۰ نفر دست می یابیم

این تعداد به مراتب بیش از تعداد سربازانی است که به عنوان هدف تعیین شده اند. با توجه به این عدد می توان نتیجه گرفت که نیروی دریایی ایالات متحده در صورت اقدام به یک شیوه بازاریابی موجه می تواند به تعداد افراد مورد نیاز خود دست یابد.

اندازه گیری تقاضا ناحیه ای بازار

در اندازه گیری تقاضا ناحیه ای بازار انتخاب بهترین نواحی برای فروش و اختصاص بهینه بودجه بازاریابی بین این نواحی، یکی از مسائل مهمی است که شرکتها با آن مواجه اند. شرکت ها برای هرچه بهتر انتخاب کردن نواحی مختلف فروش، به اندازه گیری  توان بالقوه بازار در هر کدام از این نواحی احتیاج دارند. برای انجام اندازه گیری تقاضا ناحیه ای بازار دو روش وجود دارد:

  • روش بررسی ساختاری بازار که اساسا توسط شرکت های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد
  • روش شاخص عامل بازار که بیشتر در شرکت هایی که تولیدکننده کالاهای مصرفی هستند مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع روشهای پیش بینی تقاضا

روش بررسی ساختاری در اندازه گیری تقاضا

برای استفاده از این روش به شناسایی تمام خریداران بالقوه در هر بازار و برآورد خریدهای بالقوه ایشان نیاز است. یک تولیدکننده ادوات معدنی را در نظر بگیرید که برای ارزیابی عیار طلا در سنگ معدن، درصدد تولید یک وسیله جدید است. این وسیله قابل حمل می تواند برای تعیین عیار طلا در محل معدن مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از این ابزار جدید، وقت معدن داران در حفاری ذخایری که درصد طلای ناچیزی دارند و استخراج آنها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست تلف نمی شود. تولیدکننده این ابزار در نظر دارد که هر یک از آنها را به قیمت ۱۰۰۰ دلار بفروشد.

این تولیدکننده فرض کرده است که هر معدن، با توجه به اندازه آن، خریدار یک یا تعداد بیشتری از این ابزار باشد. شرکت تولیدکننده تصمیم گرفته است در هر ایالتی که تعداد معادن آن نسبتا زیاد است توان بالقوه بازار و نیز این را که آیا برای پوشش دادن به هر ایالت، یک فروشنده کافی است یا نه تعیین کند؟ شرکت در نظر دارد برای هر ایالتی که توان بالقوه بازار آن بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار باشد، از خدمات یک فروشنده استفاده کند و نیز برای شروع می خواهد کار محاسبه توان بالقوه بازار را از ایالت کلورادو آغاز کند. .

برای اندازه گیری تقاضا و توان بالقوه بازار در ایالت کلورادو، این تولیدکننده می تواند از اطلاعات طبقه بندی صنایع استفاده کند که توسط سرشماری ایالات متحده امریکا تهیه می شود. این طبقه بندی عبارت است از یک سیستم کدبندی دولتی که با استفاده از آن، صنایع مختلف به منظور جمع آوری و ارائه اطلاعات، بر مبنای محصول یا خدمت ارائه شده ایشان طبقه بندی می شوند. بر اساس این طبقه بندی، تمام صنایع به ده قسمت اصلی تقسیم می شوند.بررسی ساختاری در اندازگیری تقاضا

در قدم بعدی، این تولیدکننده برای اطلاع از تعداد معادن استخراج طلا در ایالت کلورادو و حدود جغرافیایی، تعداد کارکنان، فروش سالانه و ارزش ویژه هر یک از آنها، به سرشماری معادن مراجعه می کند. پس از استفاده از اطلاعاتی که درباره ایالت کلورادو وجود دارد، شرکت به اندازه گیری تقاضا و توان بالقوه بازار به شرح جدول می باشد. بر این اساس تعداد کارکنان، معادن در ستون شماره ۱ به سه گروه تقسیم شده اند.

ستون ۲ تعداد معادن هر گروه را نشان می دهد. ستون شماره ۳ تعداد ابزار جدید بالقوه ای را نشان می دهد که امکان خرید آن توسط هر معدن با طبقه اندازه مربوطه وجود دارد. ستون ۴ هم توان بالقوه بازار را از نظر تعداد (ستون ۲ ضرب در ستون ۳) نشان می دهد. و سرانجام ستون شماره ۵ اندازه گیری تقاضا و توان بالقوه بازار را در قیمت فروش هر عدد، ۱۰۰۰ دلار، نشان میدهد. بدین سان اندازه گیری تقاضا و توان بالقوه بازار کلورادو ۳۷۰۰۰۰ دلار میشود و بنابراین استفاده از یک فروشنده برای این ایالت منطقی است. سایر صنایع نیز به همین صورت قادرند با استفاده از این روش، توان بالقوه بازار خود را در نواحی خاصی برآورد کنند. .

روش بررسی ساختاری در اندازه گیری تقاضا

شرکت هایی که به تولید کالاهای مصرفی اشتغال دارند نیز باید برای اندازه گیری تقاضا و توان بالقوه ناحیه ای بازار اقدام کنند. یک تولیدکننده پوشاک را در نظر بگیرید. او برای ارزیابی کارآیی فروش پیراهن های مردانه خود، با توجه به توان بالقوه بازار در چند ناحیه اصلی، کار خود را از دومین شهر پرجمعیت آمریکا ایندیانا پولیس آغاز می کند. طبق اندازه گیری تقاضا و برآوردهای این تولیدکننده، توان بالقوه کل کشور برای پیراهن در حدود ۲ میلیارد دلار است. فروش فعلی شرکت در سطح کشور ۱۴۰ میلیون دلار است که ۷ درصد کل ظرفیت بالقوه بازار را تشکیل میدهد. فروش شرکت در مناطق ایندیانا پولیس ۱/ ۱ میلیون دلار است و شرکت در پی این است که بداند آیا سهم بازار ایندیاناپولیس بیشتر یا کمتر از سهم ۷ درصد بازار در کل کشور است. برای این منظور شرکت باید ابتدا توان بالقوه را در ناحیه ایندیانا پولیس محاسبه کند.

یک روش معمولی برای اندازه گیری تقاضا و توان بالقوه ناحیه ای بازار این است که آن دسته از عوامل بازار را که با توان بالقوه وابستگی دارند را شناسایی کنیم و سپس آنها را با یک شاخص موزون ترکیب نماییم. یک مثال بسیار جالب از این روش، شاخص قدرت خرید است.

برای اندازه گیری تقاضا این شاخص، همه ساله برای هر ناحیه، ایالت و منطقه شهری کشور برآورد می شود. شاخص قدرت خرید بر اساس سه عامل سهم ناحیه از درآمد شخصی قابل تصرف، فروش خرده فروشی و جمعیت کشور استوار است. شاخص قدرت خرید برای یک ناحیه خاص با فرمول زیر محاسبه می شود.

Bi = ۰/۵Yi + ۰/3ri+۰/۲pi

که در آن:

B= درصد کل قدرت خرید ملی در ناحيه i است

Y= درصد درآمد شخصی قابل تصرف ملی در ناحيه i است.

r= درصد فروش خرده فروشی در ناحیه i است.

P= درصد جمعیت کشور در ناحیه i است

ضرایب فرمول، منعکس کننده اهمیت نسبی این سه عامل اند.

با استفاده از این شاخص، تولیدکننده پیراهن در مورد ایندیانا پولیس به این نتیجه می رسد که این بازار ۴۹۳۶/ ۰ درصد درآمد شخصی قابل تصرف کشور، ۰/۵۵۲۷ درصد خرده فروشی کشور و ۱۵ ۵۰ /۰ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است. بدین سان شاخص قدرت خرید ایندیانا پولیس به شرح زیر محاسبه می شود:

B = ۰/۵ (۰/۴۹۳۶) + ۰/۳ (۰/۵۵۲۷) + ۰/۲ (۰/۵۰ ۱۶) = ۰/۵۱۲۹

ایندیانا پولیس باید ۵۱۲۹/ ۰ درصد کل تقاضای بالقوه کشور برای پیراهن مردانه را در اختیار خود داشته باشد. از آنجا که توان بالقوه ملی ۲ میلیارد دلار در سال است، این ظرفیت در ایندیانا پولیس ( ۰۰۵۱۲۹/ ۰ ۲x میلیارد دلار) ۱۰۲۵۸۰۰۰ دلار خواهد بود. بنابراین فروش شرکت در ایندیانا پولیس به میزان ۱۱۰۰۰۰۰ دلار معادل ۱۰/۷ درصد سهم توان بالقوه بازار در ناحیه است. که اندازه گیری تقاضا بدین صورت است:

(۱۰ / ۷ = ۲۵۸۰۰۰ ۱۰ : ۱۱۰۰۰۰۰)

در صورتی که این عدد با رقم ۷ درصد سهم ملی شرکت مقایسه شود، می توان چنین نتیجه گیری کرد که کارایی فروش شرکت در ایندیانا پولیس به مراتب بهتر از سایر قسمت های کشور است.

ضرایب اهمیتی که در شاخص قدرت خرید از آنها استفاده می شود تا اندازهای اختیاری هستند. این ضرایب صرفا برای آن دسته از کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند که نه جزء کالاهای تجاری ارزان قیمت اند و نه جزء کالاهای لوکس گران قیمت. البته از ضرایب دیگری هم می توان استفاده کرد. تولیدکننده همچنین می تواند ظرفیت بالقوه بازار را با کمک عوامل اضافی دیگری همچون میزان رقابت در بازار، بودجه تبلیغات پیشبردی محلی، تغییرات فصلی میزان تقاضا و خصوصیات ویژه بازار محلی تعدیل کند.

درباره محیط بازاریابی، فرآیند مدیریت بازاریابی و فرآیند تحقیقات بازاریابی بیشتر بدانید.

اندازه گیری تقاضا فروش واقعی و سهم بازار

یک شرکت علاوه برای اندازه گیری تقاضا کل و ناحیه ای بازار به اطلاعات فروش کل واقعی صنعت در بازار متعلق به خود نیز نیاز دارد. بر این اساس است که رقبای اصلی شناخته می شوند، و سهم فروش هر یک برآورد می شود.

اتحادیه صنفی صنعت، اغلب اطلاعات مربوط به کل فروش را جمع آوری و منتشر می کند. البته در این مورد ممکن است میزان فروش شرکت ها به طور جداگانه اعلام نشود. با این روش هر شرکتی می تواند کارایی خود را در مقایسه با کل صنعت ارزیابی کند. فرض کنید فروش یک شرکت، سالانه ۵ درصد و فروش گل صنعت مربوطه، سالانه ۱۰ درصد افزایش یابد. در این صورت این شرکت در واقع دارد موقعیت خود را در صنعت مربوطه تدریج از دست میدهد..

روش دیگر اندازه گیری تقاضا و برآورد فروش، خرید اطلاعات از مؤسسات تحقیقات بازاریابی است که اطلاعات مربوط به کل فروش و میزان فروش هر مارگ کالا را در اختیار دارند. شرکت های تحقیقات بازاریابی با استفاده از اسکنرهای اطلاعاتی، میزان فروش طبقات مختلف کالا در سوپرمارکت ها و دراگ استورها را اندازه گیری می کنند و سپس اطلاعات جمع آوری شده را در قبال دریافت قیمت آن در اختیار شرکت های علاقه مند قرار می دهند. یک شرکت می تواند به اطلاعات فروش یک طبقه کالا و همچنین مارک بخصوصی از آن دست یابد. به کمک این اطلاعات، هر شرکت می تواند کارایی خود را در صنعت خود مورد ارزیابی قرار دهد. یک شرکت همچنین می تواند خود را با هر رقیب دلخواهی مقایسه کند و همواره از تحکیم یا تضعیف موقعیت نسبی خود آگاه شود.

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] همچنین به شما در طراحی استراتژی نیز کمک می کند. برای اندازگیری تقاضا جدید باید بازاریابی، فروش، توزیع و افزایش تولید خود را […]

  2. […] مقاله اندازگیری تقاضا  تقاضای موجود بازار را بررسی کردیم. حال باید به بررسی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *