تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک | کسب و کار الکترونیکی

در این مقاله تجارت الکترونیک را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین در مورد کسب و کار الکترونیکی نیز مواردی را مطرح خواهیم کرد.

تفاوت تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیکی چیست؟

کسب و کار الکترونیکی به معنی به کارگیری ابزارها و شبکه های الکترونیکی برای مدیریت و کنترل فرآیند های کاری یک شرکت است. در مقابل، تجارت الکترونیک به معنی به کارگیری ابزارها و شبکه های الکترونیکی و اینترنتی برای فروش یا تسهیل فرایند فروش محصول یا خدمت است. امروزه تجارت الکترونیک به دو بخش مهم تقسیم شده است.

 1. خرید الکترونیکی
 2. بازاریابی الکترونیکی

خرید الکترونیکی و بازاریابی الکترونیکی چیست؟

خرید الکترونیکی به معنی خرید محصولات خدمات یا اطلاعات به صورت الکترونیکی و اینترنتی است. شرکت هایی که از روش های خرید الکترونیکی استفاده می کنند در هزینه های خود صرفه جویی می کنند.

بازاریابی الکترونیکی عبارت است از تلاش شرکت برای شناسایی مشتریان و تبلیغ، ترویج و فروش محصول با ابزارهای الکترونیکی و اینترنتی. بازاریاب ها، شرکت هایی که از ابزارهای تجارت الکترونیک استفاده می کند را به دو دسته تقسیم کرد. 1) شرکت های صرفا الکترونیکی این دسته، شرکت های الکترونیکی هستند که از ابتدا به صورت اینترنتی تاسیس شده اند و سابقه ای در زمینه تجارت های متداول ندارند. 2) شرکت های آجری الکترونیکی: این دسته شرکت هایی هستند که سابقه تجارت های غیر الکترونیکی (آجری) داشته و وب سایت های اینترنتی را برای استفاده از مزایای تجارت الکترونیک راه اندازی کرده اند.

شرکت های صرفا الکترونیکی

در تجارت الکترونیک شرکت های صرفا الکترونیکی به چند دسته تقسیم می شوند.

 • موتورهای جستجو
 • شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی
 • وب سایت های تجاری
 • وب سایت های مالی
 • وب سایت های محتوایی
 • وب سایت های کمک کنند

در تجارت الکترونیک وب سایت های تجاری محصولات و خدمات مختلفی را به فروش می رساند مانند: کتاب های الکترونیکی و چاپی، موسیقی، اسباب بازی، بیمه، سهام، لباس، خدمات مالی و خدمات و محصولات دیگر. وبسایت های تجاری استراتژی های رقاینی مختلفی را دنبال می کند. اتونیشن (autonation) به یک فرا واسط، در بازار خرید و فروش خودرو تبدیل شده است. این وب سایت تجاری، تمامی خدمات مرتبط با خرید و فروش خودرو را عرضه می کرد. بعنوان مثال دیگر hotels.com یک وب سایت برتر در زمینه ارائه اطلاعات مربوط به هتل های مختلف و رزرو آنها، تبدیل شده است. Buy.com به روزترین وب سایت در زمینه فروش ارزان ترین نوع محصولات و خدمات مختلف تبدیل شده است.

مزایا و معایب تجارت الکترونیک

دلیل عدم موفقیت در تجارت الکترونیک چیست؟

شرکت ها باید وب سایت های تجارت الکترونیک خود را به دقت طراحی و مدیریت کنند. در این میان، خدمات مشتریان اهمیت ویژه ای دارد. تحقیقات نشان داده اند اکثر مشتریانی که محصولی را برای خرید انتخاب می کنند، در تکمیل فرآیند خرید خود با مشکل مواجه می شوند. به عنوان مثال، در حدود ۵٪ از خریداران ۱۰۰ وب سایت بزرگ و معتبر در زمینه تجارت الکترونیک نمی توانند فرایند خرید خود را تکمیل کنند.

از سوی دیگر، تنها ۱٫۸ ٪ از بازدید کنندگان این وب سایت ها، محصول یا خدماتی را که بررسی می کنند، می خرند و در حالی که این نرخ درباره فروشگاه های واقعی در حدود ۵٪ است. تحقیقات بازاریابی از مشتریان و خریداران الکترونیکی نشان می دهند که تجربه خرید ناموفق، نبود تعامل اجتماعی بین خریدار و فروشنده و عدم دسترسی به مشاوره های شخصی از طرف فروشنده، دلایل اصلی عدم استقبال مشتریان از وب سایت های تجاری محسوب می شوند.

عوامل موفقیت در تجارت الکترونیک

در این میان، برخی شرکت ها دست به کار شده اند تا این مشکلات را حل کنند. به عنوان مثال، برخی وب سایت ها با راه اندازی تالارهای گفتگوی زنده میان مشتریان و کارشناسان فروش، مشتریان خود را هنگام جستجو و انتخاب محصول، راهنمایی و کمک می کنند. در تجارت الکترونیک این شرکت ها افزون بر حل مشکل عدم ارائه مشورت، فروش خود را نیز افزایش داده و توانسته اند که محصولات و خدمات جانبی دیگری را نیز به فروش برسانند.

تحقیقات مختلف نشان داده اند که زمانی که مشتری، با فروشنده یا متخصصی به صورت اینترنتی گفتگو می کند، میانگین خرید وی از وب سایت، به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. به عنوان مثال، وب سایت زاپوس (Zappos) که در زمینه فروش اینترنتی کفش فعال است، در بررسی های خود به این نتیجه رسیده است که ارائه خدماتی نظیر تحویل یک روزه و پس گرفتن رایگان محصول، میزان فروش انواع مختلف كفش ها را به شدت افزایش داده است.

نکته جالب توجه در این بررسی ها، تاثیر گفتگوی اینترنتی مشتریان با متخصصین فروش است. بررسی های شرکت های که از تجارت الکترونیک بهرمند شده اند نشان داده است که حدود دو سوم از مشتریانی که با یک متخصص، به صورت اینترنتی گفتگو کرده اند، در همان روز مجددا به وب سایت مراجعه کرده و کفش دیگری را خریده اند. در این میان، گفتگوی زنده با مشتریان صنعتی، اهمیت بیشتری دارد. به همین دلیل، بسیاری از شرکت های صنعتی، با کمک فناوری های مبتنی بر نسل جدید وب سایت های اینترنتی (Web2)، از قبیل محیط های مجازی وبلاگ، ویدیو کنفرانس و تالارهای گفتگوی زنده، با مشتریانشان به تبادل نظر و اطلاعات می پردازند.

در تجارت الکترونیک برخی شرکت ها برای افزایش جنبه تفریحی و سرگرمی ارائه اطلاعات در وب سایت هایشان و جلب رضایت مشتریانشان از خرید و کسب اطلاعات اینترنتی، شخصیت های انیمیشنی خاصی را برای ارائه اطلاعات خلق کرده اند. این شخصیت ها در حقیقت نمایندگان شرکت به حساب می آیند. این شخصیت ها اطلاعات بیشتری را در اختیار مشتریان قرار میدهند، به مشتریان برای انتخاب محصول کمک می کنند، با نشان دادن بخش های مختلف وب سایت به مشتریان با آنان به گفتگو می پردازند. تحقیقات مختلف نشان داده اند که شخصیت های انیمیشنی به خصوص اگر جذاب یا متخصص به نظر برسند، رضایت مشتریان از وب سایت های تجاری را افزایش می دهند.

امروزه، امنیت اطلاعات و حفظ حریم های شخصی به یکی از دغدغه های اصلی خریداران اینترنتی تبدیل شده است وب سایت ها، حتی اگر شرکت معتبری مثل کداک پشت سر آنها باشد، باید قابل اطمینان و امن باشند. از این رو، شرکت ها برای طراحی امن وب سایت های خود هزینه های سنگینی را پرداخت می کنند. افزون بر این، برخي خرده فروشان اینترنتی برای جذب مشتریان بیشتر، فناوری های جدیدتری مثل وب نوشته های شبکه های اجتماعی و بازاریابی از طریق تلفن همراه را توسعه داد اند.

تجارت الکترونیک در حوزه بازاریابی صنعتی

هر چند افکار عمومی و رسانه های جمعی بیشتر به وب سایت های رابط بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان نهایی توجه می کنند (وب سایت های B2C) ولی بیشتر وب سایت های تجاری در زمینه بازاریابی و فروش صنعتی فعال هستند (وب سایت های B2B). در تجارت الکترونیک این دسته از وب سایت ها، رابطه تولید کنندگان و تأمین کنندگان را به مقدار قابل توجهی تغییر داده اند. امروزه، شرکت های تولیدی برای خرید محصولات یا خدمات مورد نیازشان به بهترین قیمت ممکن، به وفور از حراجی های اینترنتی، کاتالوگ های اینترنتی و سایر وب سایت های تجاری استفاده می کنند.

هدف اصلی وب سایت های صنعتی این است که کارایی بازار محصولات صنعتی را افزایش دهند. در گذشته شرکت ها برای جمع آوری اطلاعات عرضه کنندگان در کشورهای مختلف، زمان و تلاش زیادی را صرف می کردند با ظهور اینترنت، تولید کنندگان به منبع اطلاعاتی وسیعی دست یافته اند. امروزه، شرکت های تولیدی می توانند اطلاعات مورد نیازشان را از وب سایت های زیر بدست آوردن.

 1. وب سایت های شرکت های مورد نظر
 2. وب سایت های اطلاعاتی: وب سایت های که اطلاعات مربوط به محصولات و شرکت های مختلف را جمع آوری و عرضه می کند.
 3. وب سایت های واسطه ای: وب سایت هایی که خریدار و فروشنده را به یکدیگر معرفی و متصل می کنند.
 4. وب سایت های انجمن های مشتریان: وب سایت هایی که مشتریان نظرات خود درباره محصولات و خدمات شرکت های مختلف را درج می کنند.

بزرگترین وب سایت فعال در بازارهای صنعتی به نام علی بابا alibaba در چین تاسیس و رشد کرده است

در تجارت الکترونیک یکی از اثرات مهم وب سایت هایی مانند علی بابا این است که قیمت ها در بازارها شفاف تر شده اند. به همین دلیل، در بازار محصولات همگن و مشابه، فشار قیمتی بر تولید کنندگان افزایش یافته است، اما در بازار محصولات ناهمگن و غیر مشابه، مشتریان می توانند با مقایسه قیمت محصولات مختلف، ارزش واقعی آنها را بهتر بسنجند. در این میان، تولیدکنندگان باهوش، از وضعیت پیش آمده، نهایت استفاده را می برند: تولید کنندگان محصولات ناهمگن، می توانند با مقایسه قیمت ها و مزایای محصولات و خدمات شان با قیمت ها و مزایای محصولات و خدمات رقباء ارزش واقعی محصول یا خدمت را برای مشتری، مشخص تر کنند؛ تولید کنندگان محصولات همگن نیز می توانند با کاهش هزینه هایشان، از فشار قیمتی خلاص شده و محصول یا خدمت شان را به کمترین قیمت ممکن، عرضه کنند.

شرکت های آجری الکترونیکی

بسیاری از شرکت های سنتی هنوز هم درباره افزودن شبکه های بازاریابی الکترونیکی و ورود به تجارت الکترونیک تردید دارند. این دسته از شرکت ها بیم دارند که افزودن شبکه های الکترونیکی، تضاد بین شبکه های سنتی و الکترونیکی را افزایش دهد. اما بسیاری از این شرکت ها با مشاهده موفقیت رقبای خود در استفاده از شبکه های اینترنتی و الکترونیکی، شبکه های الکترونیکی خود را تاسیس کرده اند. با این وجود، هنوز هم برخی شرکت ها از ناحیه واسطه ها، عمده فروش ها و خرده فروش های فیزیکی تهدید می شوند که اگر تجارت الکترونیک خود را راه اندازی کنند، رابطه خود را با شرکت قطع می کنند.

بنابراین این شرکت ها با این مساله مواجه هستند که چگونه به طور همزمان از شبکه های سنتی و تجارت الکترونیک استفاده کنند. بازاریاب ها به این دسته از شرکت ها سه استراتژی را پیشنهاد می کنند:

 1. ارائه محصولات با نام های تجاری متفاوت در شبکه های اینترنتی
 2. افزایش حاشیه سود شبکه های سنتی و فیزیکی برای کاهش اثرات ظهور شبکه جدید
 3. تفکیک نقش های دو شبکه و دریافت سفارش ها از طریق شبکه های الکترونیکی و تحویل محصول و ارائه خدمات پس از فروش از طریق شبکه های سنتی و فیزیکی

در تجارت الکترونیک بسیاری از شرکت ها با در نظر گرفتن این موضوع که ایجاد یک نام تجاری موفق، کار بسیار مشکلی است، نام های تجاری اینترنتی شان را به عنوان بخشی از نام های تجاری موجودشان، در نظر می گیرند. به عنوان مثال، در ژوئن ۱۹۹۹، بنک وان (bank one) برای ورود به کسب و کار بانکداری الکترونیکی و اینترنتی، بانک اینترنتی خود به نام وینگزین بنک را راه اندازی کرد. اشتباهی که این بانک انجام داد این بود که این بانک را به عنوان یک بانک کاملا جدید، به همگان معرفی کرد. بعد از مدت ها تلاش، فقط حدود ۰۰۰ ،۱۴۴ نفر در این بانک اینترنتی حساب باز کردند. در نهایت، مدیران بنک وان تصمیم گرفتند که این بانک اینترنتی را از حالت یک بانک کاملا مستقل خارج و به زیر مجموعه بانک اصلی، اضافه کنند.

درآمد تجارت الکترونیک

تجارت از طریق تلفن همراه

امروزه، دیگر لازم نیست که حتما رایانه ای در اختیار داشته باشید تا بتوانید از مزایای تجارت الکترونیک استفاده کنید. تنها چیزی که مشتریان امروزی به آن احتیاج دارند یک تلفن همراه یا یک دستیار شخصی دیجیتالی است. زمانی که مشتری در حال حرکت است می تواند با کمک تلفن همراه خود به اینترنت وصل شود و قیمت سهام، وضعیت آب و هوا، نتایج مسابقه های ورزشی و نامه های الکترونیکی خود را چک کند و حتی محصولات مورد نظرش را سفارش دهد. امروزه دستگاه های مخصوصی در خودروها نصب می شوند که مشتری می تواند با کمک این دستگاه ها به اینترنت وصل شود و فعالیت ها و حتی لوازم الکترونیکی منزل خود را کنترل کند. بسیاری از بازاریاب ها معتقدند که تجارت از طریق تلفن همراه آینده تجارت در دنیا را تغییر خواهد داد.

با گسترش فناوری تلفن های همراه و به خصوص امکان ردیابی افراد با کمک تلفن همراه، مردم به دو دسته تقسیم شده اند. برخی از مردم، بیشتر به مزایای این فناوری نوین، مثل امکان تماس فوری با پلیس و یا با خبر شدن از بچه هایی که تا دیر وقت بیرون می مانند، توجه می کنند. در نقطه مقابل، عده دیگری از مردم، نگران مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی شان هستند.

به عنوان مثال، اگر مدیری بفهمد که یکی از کارمندانش مشغول درمان بیماری ایدزش در یک کلینیک مخصوص بیماران ایدزی است، چه رفتاری با وی خواهد داشت؟ یا اگر زنی بفهند که همسرش به همراه دوستانش به یک باشگاه شبانه رفته است، چه حسی پیدا می کند؟ در جواب این نگرانی ها می توان گفت که این فناوری نیز مثل هر فناوری جدید دیگری هم مزایا و هم معایبی را به دنبال دارد اما در نهایت، این فناوری نیز به افزایش امنیت و قانون مداری جوامع بشری می انجامد.

Electronic Commerce (e-commerce)

What is e-commerce (electronic commerce)?

Overview of Electronic Commerce

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *