بازاریابی پارتیزانی چریکی

بازاریابی پارتیزانی یا بازاریابی چریکی

در این مقاله قصد داریم بازاریابی چریکی Guerrilla Marketing که به آن بازاریابی پارتیزانی نیز می گویند را مورد بررسی قرار دهیم. مباحثی که در این مقاله بیان می شود شامل: بازاریابی پارتیزانی یا چریکی چیست؟ تاریخچه و ویژگی بازاریابی پارتیزانی یا چریکی، تفاوت بازاریابی چریکی و سنتی، استراتژی مزایا و معایب بازاریابی پارتیزانی می باشد.

بازاریابی پارتیزانی یا چریکی چیست؟

کلمه چریکی ممکن است در وهله اول تصویر شورش و نزاع را در ذهن شما تداعی کند. و زمانی که این کلمه در کنار کلمه بازاریابی قرار می گیرد بسیاری از مردم تعجب می کنند. بازاریابی پارتیزانی یا چریکی در واقع نوعی بازاریابی با ورودی نامتعارف می باشد. در حقیقت بازاریابی چریکی یک تاکتیک بازاریابی است که در آن یک شرکت از تعامل غافلگیرانه یا غیر متعارف به منظور تبلیغ یک محصول یا خدمات استفاده می کند.

بازاریابی پارتیزانی متفاوت از بازاریابی سنتی است به این دلیل که اغلب به تعامل شخصی متکی است، بودجه کمتری دارد و روی گروه های کوچک متمرکز است که وظیفه دارند یک کلمه را در یک مکان خاص تبلیغ کنند. اما نه از طریق تبلیغات گسترده در رسانه ها. اگر وجود کلمه چریکی این دیدگاه را به شما می دهد که این نوع بازاریابی تکیه بر رقابت و مبارزه دارد باید گفت که این دیدگاه اشتباهی است بازاریابی پارتیزانی یا چریکی نوعی مبارزه ارتباطی نیست. از این گذشته، بسیار اختلال آمیز خواهد بود، همانطور که گفته در واقع نوعی بازاریابی ورودی نامتعارف است، به این دلیل که آگاهی از برند را در بین مخاطبان را افزایش می دهد.

تاریخچه بازاریابی پارتیزانی یا چریکی

تاریخ تبلیغات می تواند به 4000 سال قبل از میلاد مسیح برسد، جایی که مصریان اولین پاپیروس برای تهیه پیام های فروش و پوسترهای دیواری استفاده می کردند. آنچه را که ما به عنوان تبلیغ و بازاریابی سنتی در نظر می گیریم به آرامی در طول قرن ها توسعه پیدا کردند اما تا اوایل دهه 1900 هیچگاه رونق پیدا نکرد. در این زمان بود که هدف اصلی تبلیغات به جای سرگرمی و درگیر کردن مصرف کننده آموزش آنها بر روی محصول یا خدمات بود. در سال 1960، کمپین های با هزینه های سنگین تبلیغات در کانال های رسانه های جمعی مختلف از جمله رادیو و چاپ متمرکز بود. در سال 1984 ، بازاریاب جی کنراد لوینسون اصطلاح رسمی را در کتاب خود با عنوان “بازاریابی چریکی” معرفی کرد.

در کتاب لوینسون ، او روشهای منحصر به فردی برای نزدیک شدن و مبارزه با اشکال سنتی تبلیغات ارائه می دهد. هدف از بازاریابی پارتیزانی یا چریکی استفاده از تاکتیک های غیر متعارف برای تبلیغ با بودجه اندک بود. در این مدت، رادیو، تلویزیون و چاپ رو به افزایش بود، اما مصرف کنندگان خسته می شدند. لوینسون نشان داد که کمپین ها باید تکان دهنده، بی نظیر، ظالمانه و باهوش باشند. لازم است شایعه ایجاد کند. مشاغل کوچک شروع به تغییر روش های خود کردند و به روشی کاملاً جدید به بازاریابی پارتیزانی نزدیک شدند. مفهوم بازاریابی چریکی همچنان به صورت ارگانیکی در حال توسعه و رشد است.

ویژگی های بازاریابی چریکی

 • بودجه کم

کمپین های بازاریابی پارتیزانی معمولاً نیاز به بودجه کمی دارند. و برای دستیابی به مصرف کننده به روشهای غیر متعارف متکی هستند. بنابراین روشی مقرون به صرفه برای ایجاد آگاهی از برند است. در این نوع بازاریابی تخیل مهمتر از بودجه است.

 • فرصت ویروسی

در جامعه امروز با فناوری عظیم و تعداد فزاینده ای از مردم که به اینترنت دسترسی پیدا می کنند، تصور به یاد ماندنی می تواند توسط مصرف کنندگان ضبط شود و در سراسر جهان گسترش یابد. کمپین های چریکی به راحتی می توانند ویروسی شوند و در معرض میلیون ها نفر قرار بگیرند.

 • به یاد ماندنی

فعالیت‌های بازاریابی پارتیزانی به یاد ماندنی و غیر متعارف هستند و این توانایی را دارند که تاثیر ماندگاری بر مصرف کنندگان بگذارند. با یک کمپین موفق، خریداران متعجب، تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند و مایل به یادگیری بیشتر در مورد محصول و  یا خدمات هستند. این استراتژی بازاریابی به برند کمک می‌کند. تا بیشتر در خاطر افراد بماند.

 • رسیدن به هدف
بازاریابی پارتیزانی بر ایجاد فعالیت‌های تبلیغاتی تمرکز دارد که از طریق تبلیغات دهان به دهان باز می‌گردد.
 • مینیمالیسم
منابع کم‌تر، پیام بزرگ. این چیزی است که در بازاریابی چریکی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کانال‌های ارتباطی
ارتباط کمپین های بازاریابی پارتیزانی از طریق کلام دهان، رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات و غیره انجام می‌شود. به همین دلیل، کسب ‌و کارها فعالیت زیادی برای ارتباط آن انجام نمی‌دهد. آن‌ها فقط تبلیغات را اجرا می‌کنند و بقیه ارتباطات توسط افرادی انجام می‌شود که به بخشی از آن تبدیل شده‌اند.
پاورپوینت بازاریابی چریکی

تفاوت بازاریابی چریکی و سنتی

بازاریابی سنتی

 1. برای عملی کردن آن باید پول سرمایه گذاری کنید
 2. ممکن است آنقدر نگران کننده به نظر برسد که هرگز انجام نشود.
 3. به سمت تجارت بزرگ هدایت می شود.
 4. میزان ترافیک، فروش، آمار، بازدیدها، تماس ها را اندازه می گیرد.
 5. براساس تجربه و قضاوت.
 6. اول باید تجارت را توسعه دهید و بعد متنوع شوید.
 7. رشد به صورت خطی می باشد. یکی یکی.
 8. به پیگیری توجه نمی شود. 68٪ مشاغل از بین می رود زیرا هیچگونه پیگیری پس از فروش وجود ندارد.
 9. افق را برای رقبا بررسی می کند و آنها را از بین می برد.
 10. شرکت بازاریابی می کند.
 11. یک روش واحد مانند تبلیغات پیشبرد فروش، روابط عمومی یا توسعه وب سایت به تنهایی کار می کند.
 12. در پایان ماه پرداخت پولی صورت میگیرد.
 13. پیام های گسترده در گروه های بزرگ قرار می دهد.
 14. روی گرفتن چیزی از مشتری تمرکز دارد.
 15. معتقد است که می توان از بازاریابی به فروش رسید.
 16. مبتنی بر تنها تعداد انگشت شماری از روش های بازاریابی.

بازاریابی پارتیزانی یا چریکی

 1. پول لازم نیست. زمان ، انرژی و تخیل لازم است.
 2. کارها را ساده کرده و نیاز به نگرانی نیست.
 3. به سمت مشاغل کوچک پیش می رود.
 4. فقط یک چیز را اندازه گیری می کند – سود.
 5. مبتنی بر روانشناسی. مبتنی بر تصمیمات خرید و ذهن ناخودآگاه است و با تکرار به ذهن ناخودآگاه دسترسی پیدا می کند.
 6. متنوع سازی نکنید. تمرکز خود را حفظ کنید و تعالی را ارتقا دهید.
 7. با افزایش فروش بیشتر به مشتریان، هر مشتری باعث رشد و افزایش فروش می شود. بازاریابی پارتیزانی یا چریکی   رشد هندسی دارد.
 8. پیگیری با دقت بالا صورت می گیرد، بدلیل اینکه باعث تبدیل مشتریان به مشتری های وفادار می شود.
 9. افق مشاغل مشابه را بررسی می کند و به فکر همکاری و راهبردهای مشترک برای مشاغل دیگر می باشد.
 10. مشتریان بازاریابی می کنند. برخلاف بازاریابی سنتی که خود شرکت باید بازاریابی کند، در بازاریابی پارتیزانی یا چریکی خود مشتریان برای شما بازاریابی می کنند.
 11. از ترکیب روش های بازاریابی استفاده می شود. فقط روی یک روش تمرکز نمی شود، ترکیبی از تلاش ها را انتخاب کنید که به بهترین وجه مناسب تجارت شما باشد و در کنار هم آنها را انجام دهید.
 12. روابط ایجاد شده در پایان ماه را حساب می شود.
 13. پیام ها هدفدار را در گروه های بسیار کوچک قرار می دهد.
 14. تمرکز بر روی دادن چیزی به مشتری دارد. این شانس را به شما برای آموزش مشتریان خود در مورد چگونگی موفقیت در اهدافشان می دهد..
 15. معتقد است که تمام روش های بازاریابی شما می تواند انجام گیرد، به شرط رضایت مشتری یا چشم انداز ارتباط با آنها.
 16. بر اساس بیش از 200 روش بازاریابی، که بیش از 100 مورد آن رایگان می باشد.

اکنون که با تفاوت بازاریابی چریکی و سنتی آشنا شده اید. می دانید که بازاریابی پارتیزانی روی تخیل، مدبر بودن، خلاقیت، زمان و انرژی استوار است. در واقع این نوع بازاریابی به گونه ای می باشد که هر بار شخصی که به مارک شما وابسته باشد با کسی که به مارک شما وابسته نیست در تماس است. به عنوان یک مالک و یا صاحب مشاغل کوچک، باید در نظر بگیرید که هر زمان که مشتری یا مشتری مورد علاقه شما قرار بگیرد، به نوعی فرصتی برای بازاریابی است.

ویژگی های بازاریابی چریکی

استراتژی بارازیابی پارتیزانی

امروزه بیشتر شرکت ها ترجیح می دهند از تاکتیک های بازاریابی پارتیزانی یا چریکی استفاده کنند زیرا نیاز به خلاقیت بیشتر و بودجه کمی دارد. ارزانتر از بازاریابی سنتی است. از آنجایی که مقرون به صرفه است و بیشتر از حد تمرکز می باشد، بیشتر مارک های کوچک و بزرگ نیز سعی در جلب توجه مشتری دارند. عموماً چریکی از واژه جنگ چریکی گرفته شده است.

چرا بازاریابی چریکی یک استراتژی مؤثر است؟
حال ممکن است شما سؤال کنید که آیا بسیاری از استراتژی های بازاریابی خلاق برای جلب توجه کاربران وجود دارد یا خیر. بنابراین ، چرا بسیاری از مارک ها روی بازاریابی چریکی تمرکز می کنند؟

در بازاریابی پارتیزانی یا چریکی، بازاریاب روی ایجاد شایعه در بین مصرف کننده تمرکز دارد که می تواند به یک برند کمک کند تا سود بیشتری کسب کند. هدف اصلی از این نوع تاکتیک های بازاریابی، کسب حداکثر توجه مشتری با تعداد محدودی از منابع است. بسیاری از بازاریابان سعی در ایجاد استراتژی های شگفت انگیز و به یاد ماندنی کسب و کار دارند که می تواند به مصرف کننده کمک کند تا محصول یا برند را برای مدت طولانی به خاطر بسپارد.

انواع مختلف استراتژی های بازاریابی چریکی

 • استراتژی بازاریابی خیابانی

انگیزه اصلی بازاریابی خیابانی تبلیغ محصول یا مارک تجاری در خیابان ها و اماکن عمومی برای جلب توجه کاربر است. مارک های بزرگی مانند مک دونالد، نایک، پوما و غیره بازاریابی خیابانی را مناسب ترین راه برای ارتباط با کاربران و گسترش آگاهی از این برند می دانند. استراتژی های بازاریابی خلاق همیشه به مارک های بزرگ کمک کرده اند تا در بین مصرف کنندگان خود آگاهی ایجاد کنند. شرکت های کوچک نیز ترجیح می دهند در خیابان ها تبلیغ کنند. بسیاری از استراتژی های تجاری اتخاذ شده توسط بسیاری از مارک ها برای تبلیغ در خیابان مانند توزیع بروشور، جزوه، انیمیشن انسانی، هولوگرام، در خیابان ها و همچنین سیگنال های راهنمایی و رانندگی وجود دارد.

 • استراتژی بازاریابی محیط

بازاریابی پارتیزانی در محیط مربوط به قرار دادن تبلیغات شما در مکانی غیرمعمول است که ممکن است افرادی که در حال دیدن آن تبلیغات هستند را شگفت زده کند. این نوع از تاکتیک های بازاریابی عمدتاً برای یادآوری محصولات / مارک ها و سازمان ها ایجاد می شود. این نوع تبلیغات تأثیر ماندگار در ذهن مصرف کننده دارد. بازاریابان معمولاً تمایل دارند تابلوهای تبلیغاتی را تهیه كنند كه از نظر اندازه غیرمعمول باشد. همانطور که همه ما می دانیم که چیزهای غیرطبیعی توجه مردم را به خود جلب می کنند. تبلیغات محیطی می تواند در هر نقطه مانند خیابان ها، اتوبوس ها، بیلبوردها، ایستگاه های اتوبوس ها، اتومبیل ها و غیره مشاهده شود.

استراتژی بازاریابی چریکی

 • استراتژی برچسب تبلیغاتی

یک برچسب تبلیغاتی جذاب تبلیغاتی می تواند به یک برند در گسترش آگاهی بین مشتریان کمک کند. بسیاری از شرکت ها درباره توجه عموم از آرم برند آن را به صورت برچسب در شیشه جلوی اتومبیل به نمایش می گذارند. وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس ها و قطارها همیشه بهترین منبع برای تبلیغ یک محصول بوده اند. بسیاری از مارک ها بروشورها را داخل و خارج اتوبوس ها و قطارها می چسبانند. از سال 1800 استیکر مناسب ترین راه برای بازاریابی هر محصول یا آرم تجاری است. امروزه برچسب های انیمیشن آنلاین موجود است که در بین جوانان محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

 • استراتژی بازاریابی کمینی

بازاریابی کمین یکی از تکنیک های منحصر به فرد بازاریابی پارتیزانی است که در آن شرکت ها / مارک ها تمایل دارند کالای خود را در محلی که همان محصول قبلی توسط یک شرکت دیگر یا رقبای آنها تبلیغ می شود، تبلیغ کنند. بگذارید با یک مثال برای شما توضیح دهیم. در سال 2010، بازاریابی کمین در جام جهانی فیفا بین آدیداس و نایک صورت گرفت. نایک انواع مختلفی از استراتژی های تجاری را برای تبلیغ محصول خود در جام جهانی فیفا ایجاد کرد. آدیداس اسپانسر رسمی این بازی بود و نایک تبلیغات تلویزیونی را اجرا می کرد و محصول خود را از طریق ستاره های فوتبال مانند Cristiano Ronaldo’s ، Rooney تبلیغ می کرد. نایک در سال 2010 با موفقیت بسیاری از محصولات خود را در سراسر جهان ایجاد کرد. مانند این، نمونه های زیادی از بازاریابی کمین در زندگی روزمره وجود دارد.

 • استراتژی گرافیتی معکوس

در بازاریابی پارتیزانی بسیاری از استراتژی های بازاریابی خلاق را برای تبلیغ محصول خود باید پیدا کنید و نقاشی معکوس یکی از آنهاست. نقاشی های دیواری معکوس یک فرآیند بسیار رایج است که توسط بازاریاب استفاده می شود تا با جدا کردن خاک از سطح، یک تصویر موقت یا انیمیشن را روی دیوار ایجاد کند. اولین نقاشی های دیواری معکوس بزرگ توسط الکساندر اوریونAlexandre Orion  در سال 2006 ساخته شد. پس از آن، مورد توجه واقع شد. اکنون، توسط بسیاری از مارک ها و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد تا به محصولات و خدمات آنها توجه شود. مارک هایی مانند نایک، پوما و غیره وجود دارند که از نقاشی های دیواری معکوس برای تبلیغ برند خود استفاده کرده اند. بازاریابان مخاطب هدف خود را شناسایی کرده و براساس آن عمل می کنند.

مزایا و معایب بازاریابی پارتیزانی

 • مزیت

یک کمپین بازاریابی پراتیزانی یا خیابانی دسترسی خوبی دارد. (بازاریابی خیابانی، نقاشی های دیواری ، برچسب ها)
نیاز به سرمایه گذاری کم و خلاقیت بیشتر دارد.
کمپین موفقیت آمیز می تواند نام تجاری را در ذهن ماندگار کند.
کمپین های جذاب و خلاق می توانند حواشی زیادی در سطح شهر ایجاد کنند.
بازاریابی چریکی در ارتباط با مشتریان و سایر مشاغل اطراف شما کمک می کند.

 • معایب

این نوع استراتژی بازاریابی برای جلب توجه افراد به زمان نیاز دارد.
اگر یک نام تجاری نتواند توجه کاربران را جلب کند ، همین کمپین می تواند آزار دهنده باشد.
هیچ تضمینی وجود ندارد که این کمپین ویروسی شود یا خیر.
گاهی اوقات این کمپین می تواند یک مارک را به مشکل قانونی سوق دهد (بستگی به جایی دارد که نقاشی های دیواری و برچسب ها در آن قرار دارند)
اگر یک کمپین نتواند مخاطب را به خود جلب کند، احتمال دارد افراد شروع به عقب نشینی و تحریم برند شما کنند.

بازاریابی چریکی کوکاکولا

از آنجا که ارتش ها از تکنیک جنگ چریکی استفاده می کنند تا حریف را با اقدامات سریع غافلگیر کنند، شرکت ها همچنین بازاریابی چریکی را اتخاذ می کنند تا با وقایع خارق العاده و پیام های اصلی به مخاطب هدف خود برسانند. شرکت Coca-cola، پیشگام ارتباطات، سال هاست که از طریق بازاریابی چریکی در سرتاسر جهان، مشتریان را جذب می کند. ارتباطی یکپارچه با ایده های خلاق، غیر متعارف و بسیار احساسی که هدف از آن تقویت موقعیت تجاری است. در طول سال ها فعالیت های مختلف بازاریابی چریکی، اماکن مختلف و افراد مختلف وجود داشته است.

بازاریابی چریکی کوکاکولا

اما همه آنها با همان موضوع در ارتباط بودند: به اشتراک گذاشتن خوشبختی از طریق تفریح و احساسات، نزدیک بودن به مشتریان و ایجاد احساس خاص و منحصر به فرد. کوکاکولا فقط یک محصول جهانی نیست بلکه روشی برای زندگی است، یک فلسفه جهانی. بطور مثال دستگاه های فروش کوکاکولا نقش اساسی در مبارزات بازاریابی چریکی ایفا کرده اند. آنها در طی  سال های گذشته در اقصی نقاط جهان قرار گرفتند تا مشتریان را غافلگیر کنند. برای مشاهده مثال های بیشتر (coca-cola-e-il-guerrilla-marketing) کلیک کنید.

چگونه مشاغل کوچک بزرگ از بازاریابی چریکی استفاده می کنند؟

بازاریابی پارتیزانی در ابتدا مفهومی بود که با بودجه اندک درباره مشاغل کوچک انجام می شد، اما این مانع از تصویب همان ایده های تجاری مشاغل بزرگ نمی شود. شرکت های بزرگتر از تبلیغات بازاریابی غیر متعارف برای تعریف تبلیغات انتخاباتی خود استفاده کرده اند. برخی از بازاریابان معتقدند که وقتی مشاغل بزرگ از تاکتیک های بازاریابی پارتیزانی استفاده می کنند، چریکی نیست. شرکت های بزرگتر بودجه بسیار بیشتری دارند و مارک های آنها معمولاً از قبل تثبیت شده اند.

تاکتیک های بازاریابی چریکی می تواند برای انجام یک تجارت بزرگ بسیار خطرناک تر باشد. در برخی موارد، مانع های بازاریابی پارتیزانی آنها می توانند از بین بروند و در نهایت به یک کابوس روابط عمومی تبدیل شوند. مشاغل کوچکتر به همان اندازه خطر نمی کنند، زیرا اکثر مردم آن را به عنوان یک شیرین کاری دیگر که شکست خورده است، حذف می کنند.

 • چگونه مشاغل کوچک از بازاریابی پارتیزانی استفاده می کنند

چرا بازاریابی پارتیزانی ممکن است راه حل مناسبی برای تجارت کوچک شما باشد؟ هنگامی که به خوبی اجرا شود، اغلب با هزینه کم و در عین حال به مخاطب بسیار هدفمند می رسد. همچنین می تواند یک روش عالی برای توجه، تمایز از رقابت و کسب شهرت برای سرگرمی و متفاوت بودن باشد.

چرا شرکت های از بازاریابی پارتیزانی استفاده می کنند؟

شرکت هایی که از بازاریابی پارتیزانی استفاده می کنند، به تبلیغات در مجموعه خود با تکیه بر خلاقیت و از طریق بازاریابی ویروسی یا بازاریابی دهان به دهان باعث پخش شدن تبلیغ می شوند، بنابراین به صورت رایگان به مخاطبان گسترده تری می رسند. ارتباط با احساسات یک مصرف کننده برای بازاریابی پارتیزانی یا چریکی مهم است. استفاده از این تاکتیک برای همه نوع کالاها و خدمات طراحی نشده است.

بازاریابی پارتیزانی بیشتر در اماکن عمومی اجرا می شود و مخاطبان را از طریق خیابان ها، کنسرت ها، پارک های عمومی، رویدادهای ورزشی، جشنواره ها، سواحل و مراکز خرید مورد هدف قرار می دهند. یکی از عناصر اصلی بازاریابی چریکی انتخاب زمان و مکان مناسب برای انجام یک کارزار به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی قانونی است. بازاریابی پارتیزانی می تواند در فضای داخلی، خارج از منزل، یک کمین یا یک رویداد باشد، به این معنی است که باعث می شود مردم با یک مارک ارتباط برقرار کنند.

برای مؤثر بودن یک کمپین بازاریابی چریکی باید چه اقداماتی انجام داد؟

 • بازار هدف خود را تعیین کنید
 • مشتری مداری
 • سعی نکنید در خدمت همه باشید
 • دستیابی به یک بخش از بازار

دستیابی به یک بخش از بازار بسیار موثرتر است زیرا حجم بازار کوچک تر و دستیابی آسانتری خواهید داشت. از طرفی هزینه کمتری برای شما خواهد داشت و بهمین دلیل می توانید مستقیماً با نیازها و خواسته های مشتریان صحبت کنید. بطور مثال به جای تلاش برای فروش به ورزشکاران، در عوض روی دونده های ماراتن یا جامعه سوارکاری تمرکز کنید.

 • تأکید بر مزایا

بیشتر شرکت ها روی ویژگی های یک محصول یا خدمات تمرکز می کنند، در حالی که مزایا محصول دلیلی است که مردم واقعاً خریدار آن محصول می شوند. بطور مثال: به جای صحبت کردن در مورد چرم کفش و نرمی کفش، در مورد چگونگی کاهش تاول صحبت کنید.

 • به مشتریان آنچه می خواهند ارائه دهید

چگونه محصول یا خدمات شما بهتر از آنچه در حال حاضر در بازار است؟ آیا این یک نیاز برآورده نشده است؟ این محصول دقیقا چیکار می کند؟ روشن بودن کارهایی که شما ارائه می دهید. به مشتریان بالقوه کمک می کند تا درک کنند که چرا باید محصول شما را خریداری کنند.

 • سود بالایی بدست آورید

بازاریابان پارتیزانی یا چریکی سود بیش از فروش یا درآمد را رصد می کنند. هدف این است که یک مشتری را بیشتر تحویل بگیرید که مرتباً خرید می کند و مایل است مبلغ فزاینده ای را به شما پرداخت کند.

?What Is Guerrilla Marketing

Guerrilla Marketing

?what is guerrilla marketing

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *