بازاریابی تعاملی

بازاریابی تعاملی | عناصر اصلی طراحی یک وب سایت

در این مقاله قصد داریم بازاریابی تعاملی Interactive marketing را مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله در مورد مزایا و معایب بازاریابی تعاملی، انتخاب تبلیغات و برنامه های ترویجی تعاملی مباحثی را مطرح خواهیم کرد.

بازاریابی تعاملی چیست؟

ابزارهای الکترونیکی، جدیدترین ابزارهای ارتباطی و فروش مستقیم به مشتریان محسوب می شوند. امروزه، اینترنت فرصت های زیادی را برای تعامل و شخصی سازی بیشتر در اختیار شرکت ها و مشتریان قرار می دهد به نحوی که کمتر برنامه بازاریابی ای را می توان یافت که فاقد یک جزء الکترونیکی یا اینترنتی باشد. به تبع بازاریابی تعاملی مانند سایر روش های بازاریابی دارای مزایا و معایبی نیز است. که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

مزایا و معایب بازاریابی تعاملی

بازاریابی تعاملی مزایای منحصر به فردی به همراه دارد از شرکت ها می توانند با کمک ابزارهای بسیار متنوع بازاریابی تعاملی و با ارسال پیام های متناسب با نیازها و رفتارهای خاص هر مشتری، توجه وی را بیشتر از گذشته جلب کنند. اینترنت نسبت به سایر رسانه ها، قابل کنترل تر است، بنابراین شرکت می تواند اثرات برنامه های خود را به راحتی رصد کند.

از سوی دیگر، بازاریاب ها می توانند با نفوذ و حضور در جامعه های مجازی اینترنتی، ضمن به مشارکت طلبیدن مشتریان شان برای ارائه پیشنهادات و انتقادات مختلف، یک سرمایه بازاریابی بلند مدت را برای خود خلق کنند. علاوه بر این، فضای اینترنتی امکان استفاده از تبلیغات جایابی ضمنی (contextual placement) را به خوبی فراهم کرده است. در این نوع از تبلیغات، شرکت، فضاهای تبلیغاتی وب سایت های مرتبط با پیشنهادات بازاریابی اش را خریداری می کند، بسیاری از شرکت ها با کمک موتورهای جستجو و هنگامی که مشتری در مراحل اولیه فرایند خرید است نیز تبلیغات مرتبط با عباراتی که وی جستجو می کند را برای او به نمایش می گذارند.

استفاده از بازاریابی تعاملی معایبی را نیز به همراه دارد:

 1. مخاطبان به راحتی می توانند حجم انبوهی از پیام های شرکت ها را نادیده گرفته و از صفحه دید خود خارج کنند.
 2. بسیاری از شرکت ها در محاسبه اثربخشی تبلیغات اینترنتی خود دچار اشتباه می شوند، زیرا شرکت ها و افرادی وجود دارند که با ورود جعلی به وب سایت شرکت ها و مشاهده تبلیغات آنها، نرخ دسترسی به مخاطبان هدف را به صورت ساختگی افزایش می دهند
 3. به دلیل فراوانی عملیات های جاسوسی و خرابکارانه اینترنتی، ممکن است شرکت ها کنترل روی وب سایت های اینترنتی شان با اطلاعات شان را از دست بدهند.

با این حال بسیاری از بازاریاب ها معتقدند که مزایای بازاریابی تعاملی بر معایب آن می چربد، از این رو، بازاریاب های شرکت های مختلف جذب بازاریابی تعاملی و وب سایت های اینترنتی شده اند. به عنوان مثال، استی لودر estee lauder  شرکت پیشرو در بازار لوازم آرایشی، کسب و کار چند میلیارد دلاری اش را از طریق سه ابزار ارتباطی تلفن، تلگراف و زنان، به وجود آورده است. با این حال، امروزه، این شرکت نیز استفاده از وب سایت را آغاز کرده است و در وب سایت اینترنتی اش: محصولات جدید و قدیمی اش را توصیف می کند، تخفیف ها و برنامه های ترویج فروش خود را اعلام می کند و محل فروشگاه هایی که مشتری می تواند محصولات را از آنجا خریداری کند، به وی نشان می دهد.

بازاریاب ها باید در مکان هایی حضور داشته باشند که مشتریان در آنجا حضور دارند و امروزه با استفاده از بازاریابی تعاملی یکی از این مکان ها، فضای اینترنت است. تحقیقات گوناگون نشان داده اند که مصرف کنندگان آمریکایی حدود ۲۵٪ از وقتی را که به رسانه های مختلف اختصاص می دهند، در اینترنت سپری می کنند. علاوه بر این، قدرت و حق انتخاب مصرف کنندگان امروزی به شدت افزایش یافته است. آنها اطلاعاتی که به آن نیاز دارند را مشخص می کنند، تبلیغات مورد علاقه شان را مشخص و سایر تبلیغات را حذف می کنند، و محصول یا خدمتی که دوست دارند بخرند را مشخص و راجع به آن تحقیق می کنند.

بازاریابی تعاملی

انتخاب تبلیغات و برنامه های ترویجی تعاملی

شرکت ها در انتخاب رسانه ها در بازاریابی تعاملی به عامل اثربخشی هزینه ای توجه ویژه ای نشان می دهند. شرکت ها معمولا رسانه ای را انتخاب می کنند که ضمن دستیابی حداکثری به هدف های فروش و ارتباطی شرکت، کمترین هزینه را به شرکت تحمیل می کند. برخی از ابزارهای تبلیغاتی تعاملی، که در بخش های بعدی آنها را بررسی می کنیم عبارتند از:

 1. وب سایت ها
 2. تبلیغات جستجویی (search)
 3. تبلیغات نمایشی (display ads)
 4. نامه های الکترونیکی

نقش وب سایت ها در بازاریابی تعاملی

در بازاریابی تعاملی شرکت ها باید در وب سایت های خود اهداف، تاریخجه، محصولات و چشم انداز خود را بیان کنند. چالش اصلی در طراحی وب سایت ها این است که وب سایت باید در نگاه اول به اندازه کافی جذاب به نظر برسد و نیز به حدی جالب و مفید باشد که فرد را برای مراجعه مجدد ترغیب کند. در بازاریابی تعاملی هفت عنصر مهم از عناصر اصلی طراحی یک وب سایت عبارتند از:

 1. زمینه (Context): طرح بندی و جانمایی
 2. محتوا (Content): متن، تصاویر، صداها و گرافیک
 3. اجتماع سازی ( Community): توانایی وب سایت در متصل کردن مخاطبان با یکدیگر
 4. شخصی سازی (Customization): توانایی وب سایت برای همخوانی با مخاطبان مختلف و فراهم کردن امکان شخصی سازی صفحات وب
 5. ارتباطات (Communication): توانایی وب سایت در تسهیل ارتباط شرکت با مخاطب، مخاطب با شرکت و ارتباطات دو جانبه
 6. اتصال ( Connection): میزان پیوند وب سایت با وب سایت های دیگر
 7. تجارت (commerce): توانایی وب سایت در تکمیل مبادلات تجاری

در میان این عناصر هفتگانه، دو عنصر زمینه و محتوا مهم تر از سایر عناصر می باشند. علاوه بر این، برخی دیگر از بازاریاب های اینترنتی معتقدند که می توان عنصر دیگری را نیز به این عناصر افزود: تغيير مستمر” در این میان، کاربران و بازدید کنندگان، وب سایت ها را بر اساس دو ویژگی استفاده راحت و جذابیت فیزیکی، ارزیابی می کنند. ویژگی استفاده راحت، از سه جزء تشکیل می شود:

 • سرعت دریافت و مشاهده وب سایت
 • فهم راحت و آسان صفحه نخست
 • دسترسی آسان و سریع به صفحات دیگر وب سایت.

در بازاریابی تعاملی ویژگی جذابیت فیزیکی نیز از سه ویژگی تشکیل می شود:

 1. مرتب و خلوت بودن صفحات وب سایت
 2. خوانا بودن محتوای وب سایت (حروف واضح و اندازه مناسب)
 3. استفاده مناسب از رنگ و صدا

از سوی دیگر، اکثر کاربران به مسائل امنیتی وب سایت و حفظ حریم شخصی نیز اهمیت می دهند. موسسات تحقیقاتی مانند کام اسکور و نیلسن آنلاین، عملکرد وب سایت های مختلف و رفتارهای اینترنتی افراد را از نظر معیارهای گوناگونی مثل صفحات بازدید شده، بازدید کنندگان منحصر به فرد و مدت بازدید، رصد و ارزیابی می کنند. علاوه بر این معیارها، شرکت ها باید به شدت مراقب امنیت وب سایت ها و مسائل مربوط به حفظ حریم خصوصی کاربران و بازدید کنندگان شان باشند.”

تبلیغات جستجوی در بازاریابی تعاملی

یکی از ابزارهای بازاریابی تعاملی که به شدت در حال رشد است، تبلیغات جستجویی یا همان جستجوی پولی (paid search) یا تبلیغات پرداخت به ازای کلیک ( pay- per – click ads) است، تبلیغات جستجویی، امروزه حدود نیمی از بودجه تبلیغات اینترنتی را به خود اختصاص داده است. طبق تحقیقات مختلف، سی و پنج درصد تمامی جستجوهای اینترنتی با هدف یافتن محصول یا خدمت خاصی صورت می گیرند.

نامه های الکترونیکی ایمیل بازاریابی تعاملی

نامه های الکترونیکی به بازاریاب ها اجازه می دهند تا با هزینه بسیار کمتری از هزینه های نامه های الکترونیکی برنامه های نامه های مستقیم، اطلاعات مختلفی را در اختیار مشتریانشان قرار دهند و با آنها ارتباط برقرار کنند. مشتریان امروزی به نوعی در محاصره نامه های الکترونیکی -تبلیغاتی قرار دارند. از این رو، بسیاری از مشتریان برای حذف این قبیل نامه های الکترونیکی از نرم افزارهای فیلترینگ ویژه ای استفاده می کنند. به همین دلیل، برخی از شرکت ها از مشتریانشان می خواهند تا تمایل به دریافت نامه های الکترونیکی و زمان دریافت آنها را اعلام کنند،

نامه های الکترونیکی باید در زمان مناسب و با هدف خاصی ارسال شوند و با نیازها و علائق فرد دریافت کننده، همخوانی داشته باشند. به عنوان مثال، موسسات گردشگری، نامه های الکترونیکی ای حاوی فیلم های ویدیویی از تورهای خود را برای افراد مختلف ارسال می کنند. هدف این موسسات از این کار افزایش ثبت نام در تورها و کاهش هزینه ها می باشد. این فیلم های ویدیویی معمولا یک دقیقه می باشند زیرا تحقیقات نشان داده اند که فیلم های دو دقیقه ای، بسیار طولانی و حوصله سر بر هستند و فیلم های ۳۰ ثانیه ای هم خیلی کوتاه اند.

بازاریابی تعاملی از طریق تلفن همراه

بازاریابی تعاملی از طریق تلفن همراه

با توجه به ماهیت تلفن همراه این که تلفن همراه، همواره با فرد است و از وی جدا نمی شود و توانایی بازاریاب ها برای شخصی سازی پیام های تبلیغاتی با در نظر گرفتن مشخصات جمعیت شناختی و رفتاری دارندگان تلفن های همراه، جذابیت تلفن همراه به عنوان وسیله ای برای بازاریابی مستقیم، روز به روز افزایش می یابد. طبق برآوردهای موجود، تعداد دارندگان تلفن همراه در جهان در سال ۲۰۰۹، حدود ۴٫۱ میلیارد است. این تعداد، تقریبا دو برابر تعداد دارندگان رایانه های شخصی است. این آمار، بیانگر جذابیت و فرصت های خارق العاده این سومین صفحه نمایش، (بعد از تلویزیون و رایانه که اولین و دومین صفحه نمایش می باشند) است. به همین دلیل، بسیاری از شرکت ها وارد فضای بازاریابی از طریق تلفن همراه شده اند.

گزینه های بازاریابی از طریق تلفن همراه، هزینه تبلیغات از طریق تلفن همراه، در سال ۲۰۰۹ و در سراسر جهان به بیش از ۱ میلیارد دلار رسید. بیشتر این هزینه ها به ارسال پیام کوتاه تبلیغاتی و عکس های ساده اختصاص دارد. اما با افزایش ویژگی های گوشی های هوشمند، تبلیغات از طریق تلفن های همراه از حالت ایستا خارج می شود و این ابزار تبلیغاتی به «بیلبوردی کوچک، تبدیل خواهد شد. امروزه، بیشتر شرکت ها به توسعه نرم افزارهای مخصوص تلفن همراه علاقه مندند – این نرم افزار های نرم افزارهای کم حجمی هستند که روی گوشی های هوشمند نصب می شوند. در بازه زمانی بسیار کمی، شرکت های بزرگ و کوچک هزاران نوع از این نرم افزارها را توسعه داده و منتشر کرده اند.

What is Interactive Marketing?

Interactive Marketing

11 Interactive Marketing Examples

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *