سنجش بازار چیست؟و سیستم های اطلاعاتی بازار چگونه است؟

سنجش بازار چیست؟

در این مقاله می خواهیم در مورد سنجش بازار(Market measurement) مطالبی رو خدمت شما مخاطبین گرامی بیان کنیم:

سنجش بازار و سیستم های اطلاعاتی بازار چیست؟

مدیران بازار برای تحقیق بازار، برنامه ریزی بازار، اجرای برنامه ها و کنترل بازار، در تمام مراحل نیازمند اطلاعاتی در سنجش بازار هستند. مدیر بازار نیاز دارد که در مورد مشتریان، رقبا، خرده فروشان و سایر نیروهای مؤثر در بازار، اطلاعات داشته باشد. یکی از مدیران بازار موفق می گوید: برای اداره مؤثر سازمان، مدیر باید آینده را در اختیار داشته باشد، و برای در اختیار داشتن آینده، باید اطلاعات کافی داشت.

سنجش بازار امروزه در دنیای بازرگانی، در حقیقت جنگ اطلاعاتی است. بازرگان موفق کسی است که بیش از رقبای خود، به اطلاعات به هنگام دسترسی داشته باشد.

سیستم اطلاعات بازار را تعریف کنید؟

سیستم اطلاعات بازار (Mis) در سنجش بازار عبارت است از افراد، تجهیزات و دستور العمل هایی جهت جمع آوری، طبقه بندی، تجزیه و تحلیل، ارزیابی و بالاخره توزیع دقیق و به موقع اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیرندگان بازاریابی سازمان می باشد.

تحقیق بازار چیست ؟

تحقیق بازار: همیشه مدیران بازار نمی توانند صبر کنند تا اطلاعات واقعی را از بازار بدست آوردند.مدیرا بازار گاهی نیاز دارد پیش بینی کند،او می خواهد محصول جدیدی را به بازار عرضه کند،می خواهد بداند که این محصول چه وضعیتی پیدا خواهد کرد. شرکتی می خواهد یک نوع فرمیکرویوی جدید را به بازار عرضه کند،می خواهد بداند که چند در صدر مردم مردم اصلا از فر استفاده خواهد بود. در اینجا مدیر بازار نیاز دارد که بازار،بررسی شده و اطلاعات مورد نیاز وی برایش جمع آوری شود.

بیشتر بخوانید:اصول و فنون مذاکره چیست؟ فن مذاکره در چیست؟

تحقیق بازار در مبحث سنجش بازار حلقه ای است اتصالی بین عرضه کننده کالا و مصرف کننده، مشتری و عامه مردم مبادله اطلاعات، اطلاعات لازم را جهت مشخص نمودن فرصت های بازار، مسائل و مشکلات بازار تهیه، تو تحلیل و سپس ارزیابی نموده و برای اتخاذ تصمیمات لازم برای بازاریابی و احيانا ارزیابی عملکرد روش های بازاریابی، در اختیار مدیر بازار قرار میدهد.

موضوعات تحقیق به شرح زیر بوده است:

امروزه در دنیای بازرگانی و صنعت، دامنه تحقیق بازار بسیار گسترش پیدا کرده است، 

به عنوان مثال:

 •  تحقیق در زمینه تبلیغات: موضوعات تحقیق بشرح زیر بوده است. تحقیق در مورد انگیزه خرید 47% از شرکتهای مورد مطالعه انجام داده اند.
 •  تحقیق در مورد کانالهای تبلیغاتی 98%از شرکت های مورد مطالعه انجام داده اند.
 •  تحقیق در مورد اثربخشی تبلیغات 79% از شرکت های مورد مطالعه انجام داده اند.
 • تحقیق در مورد تبلیغات رقابتی ۹۷% از شرکت های مورد مطالعه انجام داده اند.

تحقیق پیمایشی در سنجش بازار چگونه است؟

بهترین روش برای جمع آوری اطلاعات در سنجش بازار تشریحی است. یک شرکت که می خواهد درباره میزان آگاهی و شناخت مصرف کننده، طرز فکر آنها، ترجیحات و یا رفتار خریدی آنها مطالعه کند، می تواند این را از طریق تماس و سئوال مستقیم از مشتریان خود به انجام برساند. تحقیق پیمایشی می تواند دارای ساختار و یا بدون ساختار باشد. پیمایش های با ساختار، لیست هایی از سؤالات از قبل تدوین شده را بکار می گیرند، در حالی که در تحقیق پیمایشی بدون ساختار، مصاحبه کننده آزاد است.

که با توجه به پاسخ هایی که دریافت می کند، سؤالات را تغییر داده، یا سؤالات جدیدی را مطرح کند .

تحقیق پیمایشی می تواند به دو نمونه باشد:

 • مستقیم
 •  غیر مستقیم

باشد. در روش مستقیم، محقق سؤالات مستقیمی در مورد رفتار یا طرز فکر مشتریان می نماید،

برای مثال:

چرا لباستان را از فروشگاه (الف) نمی خرید؟

 استفاده از سؤالات غير مستقیم بدین صورت است که محقق سؤال کند:

کدام طبقه از مردم، به نظر شما از فروشگاه (الف) خرید می کنند؟

 محقق با استفاده از پاسخی که به این سؤال غیر مستقیم داده می شود، می تواند علت اینکه چرا مشتری از فروشگاه (الف) خرید نمی کند را کشف نماید. در حقیقت محقق دلایلی را کشف می کند که خود مشتری نسبت به آنها آگاهی ندارد.

روش پیمایشی، گسترده ترین روش جمع آوری اطلاعات در سنجش بازار است. بزرگترین امتیاز این روش، قابلیت انعطاف آن می باشد که می تواند انواع مختلف اطلاعات را در شرایط گوناگون بازار گرد آوری کند. با توجه به طرح پیمایشی ممکن است اطلاعات مورد نیاز را خیلی سریع تر و یا ارزانتر از روش های مشاهده ای یا تجربی گرد آوری نمود.

 

مشکلاتی که در روش پیمایشی صورت میگیرد چگونه است؟

گاهی اوقات مردم قادری که به سؤالات ما پاسخ دهند، چرا که آنها نمی توانند آنچه را که انجام داده اند. آن را بخاطر آورند، شاید هم هرگز به آن فکر نکرده اند. ممکن است بعضی ها مایل نباشید به سؤالات یک پرسشگر ناشناس پاسخ دهند و آن مطالب مورد سؤال را خصوصی تلقی کنند. بعضی از مردم به دلیل گرفتاری ممکن است فرصت پاسخ به سؤالات را نداشته باشند، و بعضی دیگر ممکن است برای نشان دادن اینکه فرد باهوش یا مطلع هستند، به سئوالاتی که واقعا جواب آن را نمی دانند، جواب نادرست بدهند و یا اینکه برای خوشحال کردن پرسشگر، پاسخ هایی بدهند. یک محقق پیمایشی دقیق باید سعی کند که این مشکلات و نادرستی ها را به حداقل برساند.

تجزیه و تحلیل در سنجش بازار چیست؟

در حالی که روش مشاهده ای بهترین روش برای تحقیق اکتشافی و روش پیمایشی نیز بهترین روش برای تحقیق تشریحی هستند، روش تجربی، مناسب ترین روش برای جمع آوری اطلاعات تصادفی و اتفاقی است. در این روش، گروه های نظیر هم برای موضوعات انتخاب می شوند. با هر گروه، رفتار متفاوتی شده و نتایج متفاوت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد (عوامل غیر مرتبط با موضوع مورد تحقیق باید کنترل شوند). بنابراین در تحقیق تجربی تلاش می شود روابط علت و معلولی پدیده ها مشخص شوند. روش های مشاهده ای و پیمایشی ممکن است برای جمع آوری اطلاعات و استفاده آنها، در روش تحقیق تجربی بکار گرفته شوند.

به عنوان مثال: مؤسس های بهداشتی ممکن است قبل از اضافه کردن یک نوع خمیردندان جدید، یک تحقیق تجربی انجام داده و سؤالات زیر را مطرح نماید:

 • این خمیردندان جدید چه مقدار فروش مؤسسه را افزایش می دهد؟
 • خمیر دندان جدید، چطور روی فروش سایر اقلام مؤسسه اثر می گذارد؟
 • چه نوع نگرش تبلیغاتی، اثر بیشتری برای فروش این خمیردندان جدید خواهد داشت؟
 • قیمت های مختلف پیشنهادی، چگونه در میزان فروش محصول جدید اثر خواهد گذاشت؟
 • محصول جدید باید برای بچه ها یا افراد بالغ در نظر گرفته شود؟

به عنوان نمونه: برای آزمایش تأثیر دو قیمت مختلف، مؤسسه مورد نظر می تواند تجربه زیر را انجام دهد.

نقاط قوت و ضعف در مبحث سنجش بازار چگونه است؟

پرسشنامه های پستی نقاط ضعفی نیز دارند: قابلیت انعطاف ندارند و سؤالات باید با كلمات ساده و روشن بیان شود؛ همه پاسخ دهندگان به سؤالات، با همان ترتیب ذکر شده در پاسخ نامه پاسخ می دهند، و محقق نمی تواند با استفاده از پاسخ های سؤالات قبلی تغییراتی در سؤالات ایجاد کند. در مبحث سنجش بازار روش پستی معمولا بیشتر از روش های تلفنی یا مصاحبه حضوری طول می کشد و درجه پاسخ دهی اغلب خیلی پایین است. غالبا محقق، کنترل کمی روی نمونه پرسش نامه های پستی دارد. حتی با یک لیست پستی خوب، معمولا پیش بینی اینکه چه کسانی به آن پاسخ کامل خواهند داد دشوار است.

بیشتر بخوانید:مدیریت نیروی فروش Sales force management

به عنوان مثال مصاحبه تلفنی:در مبحث سنجش بازار سریع ترین روش جمع آوری اطلاعات مصاحبه تلفنی است و نسبت به روش پستی، قابلیت انعطاف بیشتری دارد. مصاحبه کننده می تواند سؤالاتی را که به درستی درک نشده، تشریح نماید، همچنین می تواند بعضی از سؤالات را حذف و روی بعضی دیگر، با توجه به پاسخ های قبلی، تأكید بیشتری بنماید. در مصاحبه تلفنی، کنترل بیشتری روی جامعه نمونه وجود دارد. مصاحبه کننده می تواند با اشخاص مورد علاقه خود صحبت کند و یا حتی افراد مشخصی را با اسم مورد سؤال قرار دهد، و بالطبع میزان پاسخ دهی در این روش خیلی بیشتر از روش پستی است.

نقاط ضعف در روش تلفنی چگونه است؟

روش تلفنی، نقاط ضعفی نیز دارد. هزینه هر پاسخ بیش از روش پستی است و بعضی از افراد ممکن است مایل نباشند و اطمینان نکنند که سؤالات خصوصی را پاسخ دهند. وجود مصاحبه کننده، قابلیت انعطاف را افزایش می دهد؛ ولی مشکل تأثیر مصاحبه کننده را نیز در پاسخ ها ایجاد می کند. طریقه صحبت کردن مصاحبه کننده، تفاوت های اندک در چگونگی طرح سؤالات و عوامل شخصی دیگر ممکن است در پاسخ ها اثر بگذارد. تفسير و نحوه ثبت پاسخ ها در مصاحبه کننده های مختلف، متفاوت است، و به لحاظ کمبود وقت ممکن است بعضی از مصاحبه کننده ها پاسخ بعضی سؤالات را از خودشان بنویسند.

مصاحبه حضوری در محبث سنجش بازار به چه نحوی صورت می گیرد؟

 مصاحبه های فردی و گروهی و فردی عبارت است از :صحبت با افراد در منزل و یا در دفتر کارشان در خیابان و یا مراکز خرید. مصاحبه کننده باید بتواند همکاری افراد را برای پاسخ به سؤال جلب کند. مصاحبه می تواند چند دقیقه و یا چند ساعت به طول بینجامد. در بعضی موارد می توان به افراد پاسخ دهنده، برای وقتی که صرف می کنند، پول مختصری پرداخت نمود.

بیشتر بخوانید:فلسفه بازاریابی چیست؟

در مصاحبه گروهی،6 تا 10 نفر را دور هم جمع میکنیم و با کمک یک مصاحبه کننده آموزش دیده، این گروه چند ساعت راجع به محصول موردنظر، خدمت و یا سازمان مورد نظر بحث می کنند. مصاحبه باید هدف داشته باشد و نسبت به موضوع و صنعت مورد بحث و همچنین رفتار گروه و مشتریان دانش و درک کافی داشته باشد. معمولا باید به شرکت کنندگان در مصاحبه، بابت شرکت شان در جلسه، مبلغی پرداخت شود. جلسه باید در یک محیط مطلوب تشکیل شود و با صرف چای و شیرینی، یک محیط غیررسمی برای بحث ایجاد شود. مصاحبه کننده قبل از ورود به مسائل مشخص، باید با سؤالات کلی، بحث را آغاز کند و بدین ترتیب شرایطی برای بحث راحت و آزاد بین شرکت کنندگان ایجاد نماید تا بدین ترتیب امیدوار باشد که شرکت کنندگان در مصاحبه، افکار و احساسات واقعی خودشان را مطرح می نمایند. اظهار نظرهای شرکت کننده در جلسه به وسیله مصاحبه کننده نوشته و یا ضبط می شود، تا بعدا مورد بررسی قرار گرفته و از این طریق فرایند خرید مشتریان استنباط شود. این شیوه مصاحبه گروهی که به آن روش مصاحبه گروه کانونی می گویند، به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای بررسی بازار برای بدست آوردن اطلاعات در مورد طرز فکر و احساس مصرف کنندگان، از آن یاد می شود.

بیشتر بخوانید:بازاریابی پارتیزانی یا بازاریابی چریکی

مصاحبه حضوری، بسیار قابل انعطاف بوده و می تواند برای جمع آوری اطلاعات در حجم زیاد بکار رود. مصاحبه کننده های آموزش دیده می توانند توجه پاسخ دهندگان را برای مدت طولاتی جلب نموده و سؤالات مشکل را برای شان تشریح کنند. آنها می توانند مصاحبه را هدایت کرده، نکات را توضیح داده و به نحو مقتضی و در مواقع ضروری، تأكیدات لازم را داشته باشند. در مصاحبه حضوری می توان هرنوع پرسشنامه ای را بکار برد. مصاحبه کننده می تواند موضوع مورد بحث را مثل خود محصول، تبلیغات یا بسته بندی به نمایش در آورد و عکس العمل و رفتار افراد را مشاهده نماید. در اغلب موارد، مصاحبه های حضوری با سرعت قابل قبولی می تواند انجام شود.

بیشتر بخوانید:توسعه محصولات جدید چیست؟

نقاط ضعف روش مصاحبه حضوری در مبحث سنجش بازار چیست؟ 

نقطه ضعف اصلی روش مصاحبه حضوری، هزینه زیاد و مشکلات نمونه گیری کن است. این روش ممکن است سه تا چهار برابر روش تلفنی هزینه داشته باشد. از آنجا که برای مصاحبه گروهی، معمولا از افراد بخاطر تقلیل هزینه و وقت مصرف شده در نظر گرفته می شوند، تصمیم نتایج حاصله ممکن است به دشواری انجام شود. علاوه بر آن، به لحاظ آزادی بیشتر مصاحبه کنندگان در روش مصاحبه حضوری، نتایج حاصله بیشتر متأثر از نظرات مصاحبه کننده ها است.

بیشتر بخوانید:بازاریابی گردشگری | بازاریابی در صنعت گردشگری

روش برقراری ارتباط، کاملا به نوع اطلاعات مورد نیاز محقق و تعداد و موقعیت پاسخ دهندگان بستگی دارد. پیشرفت هایی که در زمینه ارتباطات و کامپیوتر در سال های اخیر در کشورهای پیشرفته صنعتی ایجاد شده، تأثیر بسزایی در شیوه های جمع آوری اطلاعات داشته است؛

برای مثال: بعضی از سازمان های تحقیقاتی بازار، در حال حاضر از سیستم مصاحبه تلفنی با استفاده از کامپیوتر (CATI)،(کتی) استفاده می کنند که این سیستم، ترکیبی از خطوط ارتباطی (WATS)،(واتس) و ترمینال های ورودی اطلاعات می باشد. در این روش، مصاحبه کننده از روی صفحه تلویزیون، سؤالات را خوانده و پاسخ های مصاحبه شونده را مستقیما به کامپیوتر وارد می کند، بدین ترتیب خطاهای ناشی از رمزگذاری و وارسی اطلاعات تقلیل یافته و در وقت نیز صرفه جویی می شود. سازمان های تحقیقاتی دیگری، کامپیوترهایی در مراکز خرید مستقر نموده اند، مشتریان سؤالات را در روی صفحه تلویزیونی مشاهده کرده و پاسخ آنها را مستقیما به کامپیوتر می دهند.

برنامه نمونه گیری در سنجش بازار چیست؟

محققین بازار معمولا با مطالعه یک جامعه نمونه کوچکی از کل مصرف کنندگان، یافته های خود را به کل جامعه مصرف کنندگان تعمیم میدهند. یک جامعه نمونه، بخشی از جامعه کل مصرف کنندگان است که بعنوان نماینده مطرکنندگان است که به عنوان نماینده مطرح می شود. ایده آل این است که نمونه نماینده کل جامعه باشد، برای اینکه محقق بتواند برآورد دقیقی از رفتار و نحوه تفکر کل جامعه در اختیار داشته باشد.

جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات و تکمیل مباحث مربوط لطفا نظرات و دیدگاههای خود را در پایان این مقاله درج کنید، همچنین چند مقاله مرتبط با موضوع سنجش بازار برای مخاطبان سایت شریف مارکتینگ به اشتراک گذاشته شده است.

 

Market Measurement Analysis | Euromonitor Consulting

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *