بازاریابی به زبان آدمیزاد

کتاب بازاریابی به زبان آدمیزاد

بازاریابی، بخشی علم و بخشی هنر است و تلفیق این دو بخش در قالب یک فعالیت موفق کاری است دشوار. هر کسب و کاری (مؤسسه ی خدماتی یا سازمان غیرانتفاعی) باید آنچه را انجام می دهد، به صورت شفاف و مناسب به دیگران معرفی کند؛ یک هویت برند مثبت و تأثیر گذار از خود به نمایش بگذارد؛ منابعش را در جایی متمرکز کند که بهترین عملکرد وجود دارد؛ سهم بازار خود را با جذب و حفظ مشتریان یا ارباب رجوع های مناسب بهبود بخشد و به محض اینکه مشتریان آمادگی لازم را کسب کردند، از رسانه ها، فنون و فناوری های جدید بهره بگیرد.

از زمانی که کتاب بازاریابی به زبان آدمیزاد Marketing For Dummies را نوشتم، حوزه ی فعالیتهای بازاریابی به تخصص های جزئی تری تقسیم شده است. در حال حاضر، کتاب های جامعی در حوزه ی بازاریابی در شبکه های اجتماعی، در بازار یافت می شود. برخی افراد گمان می کنند بازاریاب موفق کسی است که علاوه بر هوش سرشار، معلومات تخصصی هم داشته باشد؛ فردی که قادر باشد هر روز صبح طرحی جدید برای صفحات وب ارائه کند و حتی موقع نوشیدن قهوه، کدهای متا تگ بنویسد و تا ظهر نشده بتواند هزاران
طرفدار برای یک رسانه ی جمعی جذب کند و بعدازظهر نیز برنامه ی بازاریابی جامعی به همراه پیش بینی فروش و بودجه ی موردنیاز به هیئت مدیره تحویل دهد؟

بهترین رویکرد به بازاریابی این است که آن را تلاشی مستقل بدانیم که طی آن، برنامه ریز یا مدیر بازاریابی برای پیاده سازی برنامه ها، خدمات و افراد مناسب را با دقت انتخاب می کند. قبل از اینکه گرفتار یک چالش فنی پیچیده و خسته کننده شوید، شما را به چالش مطالعه و تفکر بیشتر دعوت می کنم. هر کسب و کاری نیازمند نخیلات بازاریابی، یعنی تفکرات خلاقانه از دیدگاه بازاری است؛

مانند بازنگري انتخاب های استراتژیک و بررسی ایده هایی در مورد محصولات جدید، کانال های توزیع محصول، بسته بندی یا قیمت گذاری جدید با روش های جالب و متفاوت اطلاع رسانی در مورد مزایای هر محصول. این دقیقا همان کاری است که یک برنامه ریز س فر یا مسیریاب انجام می دهد. پیشاپیش مسیرهای مختلف را بررسی می کند و سپس بهترین مسیر را با توجه به عوارض زمین (پستی و بلندی ها) و سایر شرایط انتخاب می کند. قطعا شما نیز هرگز سفرتان را بدون برنامه، مسیریاب یا دست کم یک نقشه شروع نمی کنید. پس یادتان باشد بدون مطالعه ی کافی در مورد برنامه ریزی بازاریابی، حداقل تا اندازه ای که بتوانید از تخیلات بازاریابی خودتان بهره بگیرید، قدم در این راه نگذارید.