سیستم اطلاعات بازاریابی

سیستم اطلاعات بازاریابی | عوامل و موارد مختلف در سیستم اطلاعات بازاریابی

در این مقاله قصد داریم سیستم اطلاعات بازاریابی را و تمامی موارد مورد نیاز برای سیستم اطلاعات بازاریابی را مورد بررسی قرار دهیم. تا بتوانید در کسب کار خود پیروز شوید.

سیستم اطلاعات بازاریابی چیست؟

در وبلاگ های قبل بازاریابی چیست و مدیریت بازاریابی اهداف بازاریابی را مورد بررسی قرار دادیم حال میخواهیم سیستم اطلاعات بازاریابی (Marketing Information System) یا (MIS) بررسی کنیم این سیستم شامل افراد، تجهیزات و روش های جمع آوری، طبقه بندی، تجزیه و تحلیل، ارزیابی و توزیع بموقع اطلاعات صحیح به تصمیم گیرندگان بازاریابی است.

همانطور که در شکل مفهوم سیستم اطلاعاتی بازاریابی را نشان داده شده این سیستم از مدیران بازاریابی آغاز و به همین مدیران نیز ختم می شود. این سیستم ابتدا از طریق تماس با مدیران، نیازهای اطلاعاتی آنان را تعیین می کند. سپس این اطلاعات توسط منابع داخلی شرکت، فعالیت های اطلاع رسانی بازاریابی و فرآیند تحقیقات بازاریابی تهیه و آماده می شوند. از طریق تجزیه و تحلیل، اطلاعات تهیه شده قابل استفاده می شوند و بالاخره سیستم اطلاعات بازاریابی در زمان مناسب و برای کمک به مدیران در امر برنامه ریزی، اجرا و کنترل بازاریابی اطلاعات تهیه شده را در اختیار آنان قرار می دهد

تعيين اطلاعات مورد نیاز در سیستم اطلاعات بازاریابی

یک سیستم اطلاعات بازاریابی خوب سیستمی است که بین اطلاعات مورد نیاز مدیران از یک سو و اطلاعاتی که فراهم کردن آن عملا ممکن است از سوی دیگر تعادل برقرار کند. برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز مدیران، یک شرکت کار را با مذاکره با آنها آغاز می کند. که باید پرسش های زیر را بپرسند

سیستم اطلاعات بازاریابی چیست

 •  اتخاذ چه گونه تصمیم هایی معمولا به شما واگذار می شود؟
 •  برای اتخاذ این گونه تصمیمات به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارید؟
 • چه نوع اطلاعاتی معمولا در اختیار شما قرار می گیرند؟
 • انجام چه بررسیهای ویژه ای به طور دوره ای از شما خواسته می شود؟
 • علاقه مند به دستیابی به چه نوع اطلاعاتی هستید که در حال حاضر نمی توانید آنها را به دست آورید؟
 • اطلاعات روزمره، هفتگی، ماهیانه و سالانه موردنیاز شما کدامند؟
 • دوست دارید به طور مرتب چه نوع مجلات و گزارشهای اقتصادی را ملاحظه کنید؟
 • دوست دارید در جریان چه گونه مباحثی قرار گیرید؟
 • دوست دارید چه نوع برنامه های تجزیه و تحلیل داده ها در اختیار شما قرار گیرد؟
 • آیا می توانید چهار پیشنهاد اصلاحی بسیار مفید برای بهبود سیستم اطلاعات بازاریابی فعلی ارائه کنید؟

ولی مدیران همیشه به تمام اطلاعات درخواستی خود نیاز ندارند. یا ممکن است تمام اطلاعاتی را که نیاز دارند درخواست نکنند. علاوه بر این سیستم اطلاعات بازاریابی MIS نیز ممکن است همواره توانایی تهیه و ارائه کلیه اطلاعات مورد درخواست مدیران را نداشته باشد.

بعضی از مدیران نیز بدون تأمل دقیق درباره اطلاعات موردنیاز واقعی خود، خواهان کلیه اطلاعاتی هستند که توان دستیابی به آن را دارند. تکنولوژی اطلاعات جدید، امکان فراهم کردن اطلاعات به میزانی به مراتب بیش از نیاز واقعی مدیران را فراهم کرده است. ولی اطلاعات بیش از حد همان قدر مضر است که کمبود اطلاعات مضر می باشد.

اطلاعات مورد نیاز در سیستم اطلاعات بازاریابی

مدیرانی هم هستند که از اطلاعات موردنیاز خود غافل اند یا اینکه از نیازهای اطلاعاتی خود آگاهی لازم را ندارند. برای مثال ممکن است اطلاع از برنامه های رقیب برای معرفی یک کالای جدید در سال آینده مورد نیاز مدیران باشد ولی چون آنها چیزی در مورد این محصول جدید نمی دانند، چیزی هم درباره این نمی پرسند. سیستم اطلاعات بازاریابی MIS باید مراقب محیط بازاریابی باشد و اطلاعات موردنیاز برای اتخاذ تصمیم گیری های کلیدی را برای تصمیم گیرندگان فراهم سازد.

اغلب به دلیل فقدان اطلاعات یا محدودیت های سیستم اطلاعات بازاریابی برای شرکت امکان تهیه اطلاعات مورد نیاز وجود ندارد. برای مثال، ممکن است مدیر یک مارک کالا خواهان اطلاعاتی در زمینه چگونگی تغییر بودجه تبلیغاتی رقبا در سال آینده و نحوه تأثیر آن بر سهم بازار در صنعت باشد. اما اطلاعات در مورد بودجه برنامه ریزی شده احتمالا دور از دسترس است. حتی اگر چنین اطلاعاتی نیز وجود می داشت، شرکت چنان سیستم اطلاعات بازاریابی پیشرفته ای ندارد که بتواند تحولات ناشی از چنین تغییراتی را بر سهم بازار پیش بینی کند.

درباره اینکه بازارگرای چیست و بازاریابی اجتماعی چیست بیشتر بدانید.

هزینه و ارزش اطلاعات در سیستم اطلاعات بازاریابی به چه چیزی بستگی دارد؟

شرکت باید هزینه و فایده به دست آوردن هر قلم اطلاعات را با هم مقایسه کند. تعیین فایده و هزینه نیز چندان ساده نیست. اطلاعات به خودی خود فاقد ارزش است. ارزش اطلاعات به استفاده از آن بستگی دارد. علی رغم اینکه روشهای محاسبه فایده اطلاعات پیشرفت کرده اند أما تصمیم گیرندگان باید معمولا به قضاوت های ذهنی خود متوسل شوند. اگرچه امکان تهیه هزینه کل سیستم اطلاعات بازاریابی یا هزینه های مربوط به یک برنامه تحقیقات بازاریابی برای یک شرکت وجود دارد، اما برآورد هزینه یک نوع اطلاعات خاص دشوار به نظر می رسد.

هزینه های مربوط به تهیه، بازپروری، ذخیره سازی و تحویل اطلاعات می تواند سریعا افزایش یابد. در موارد بسیاری، اطلاعات اضافی تأثیر چندان زیادی در تغییر یا اصلاح تصمیم مدیر ندارد یا هزینه تأمین اطلاعات، بیشتر از بازده حاصل از تغییر یا اصلاح تصمیم است. مثلا فرض کنید برآورد یک شرکت در آمریکا از سود معرفی یک محصول جدید، بدون هیچ گونه اطلاعات اضافی، مبلغ ۵۰۰۰۰۰ دلار است. بنا بر تصور مدیریت، اطلاعات اضافی سبب بهبود ترکیب عناصر بازاریابی می شود و سود شرکت را به مبلغ ۵۲۵۰۰۰ دلار افزایش می دهد. آیا در صورتی که هزینه دستیابی به اطلاعات اضافی ۳۰۰۰۰ دلار باشد، پرداخت این مبلغ برای کسب ۲۵۰۰۰ دلار سود اضافی کار عاقلانه ای است؟

تهیه اطلاعات در سیستم اطلاعات بازاریابی

اطلاعات مورد نیاز مدیران بازاریابی از سه منبع

 1. منابع داخلی شرکت
 2. سرویس های اطلاعاتی بازاریابی
 3. تحقیقات بازاریابی

قابل تهیه اند. اطلاعات فراهم شده، سپس از طریق تجزیه و تحلیل برای استفاده بهتر مدیران آماده می شوند.

منابع داخلی شرکت

اکثر مدیران بازاریابی برای تصمیم گیری های خود در امر برنامه ریزی بازاریابی، اجرا بازاریابی، پیاده سازی بازاریابی و کنترل بازاریابی به طور مرتب از اطلاعات منابع داخلی و گزارش ها استفاده می کنند. قسمت حسابداری شرکت، صورت های مالی را تهیه و جزئیات سوابق سفارشات و فروش، هزینه ها و گردش وجوه نقدی را نگهداری میکند. قسمت تولید، گزارش های لازم در مورد برنامه های تولید، محموله های ارسالی و صورت موجودی ها را گزارش می کند. پرسنل فروش، واکنش واسطه های فروش و فعالیت های رقبا را پی می گیرند. اطلاعات در مورد رضایت مشتری و مسائل و مشکلات خدمات بعد از فروش توسط قسمت نظارت بر خدمات پس از فروش تهیه و ارائه می شوند. بررسی های تحقیقاتی انجام شده توسط یک واحد، می تواند اطلاعات مفیدی را برای چندین واحد دیگر فراهم کند.

مدیران، اطلاعات تهیه شده از این قسمت ها همراه با اطلاعات فراهم شده از سایر منابع داخلی شرکت را برای ارزیابی کارآیی و تعیین مشکلات و فرصت ها مورد استفاده قرار می دهند. کسب اطلاعات تهیه شده از منابع داخلی، معمولا سریع تر و کم هزینه تر از اطلاعاتی است که از سایر منابع تهیه می شوند. ولی تهیه اطلاعات از این منابع خالی از اشکال هم نیست. اگر اطلاعات برای مقاصد دیگری تهیه شده باشند، ممکن است بعضا ناقص باشند یا برای تصمیم گیری های بازاریابی دارای شکل مطلوب نباشند. سیستم اطلاعات بازاریابی باید به نحوی این اطلاعات انبوه را جمع آوری، سازماندهی، بازپروری و فهرست بندی کند که امکان دستیابی آسان و سریع بدانها برای مدیران فراهم باشد.

Misچیست

اطلاعات و اخبار بازاریابی در سیستم اطلاعات بازاریابی

به اطلاعات روزانه درباره تحولات و تغییرات محیط بازاریابی، که به مدیران در امر تهیه و تعدیل برنامه های بازاریابی کمک می کند، اطلاعات و اخبار بازاریابی گویند. سیستم اطلاع با خبررسانی بازاریابی، اطلاعات و اخبار موردنیاز را تعیین می کند و پس از بررسی و جمع آوری این اطلاعات و اخبار آن را در اختیار مدیرانی قرار میدهد که بدان نیازمندند.

اطلاعات و اخبار بازاریابی در سیستم اطلاعات بازاریابی را می توان از منابع مختلفی تهیه کرد. بخش زیادی از این اطلاعات و اخبار از طریق کارکنان خود شرکت، اعم از مدیران، مهندسین و محققین، مأمورین خرید و کارکنان قسمت فروش قابل جمع آوری است. اما کارکنان خود شرکت اغلب دارای مشغله فراوانی هستند و اطلاعات و اخبار مهم را منتقل نمی کنند. شرکت باید بر اساس معیارها و ضوابط خاصی این اخباررسانان را انتخاب کند، آنان را برای توجه به تحولات جدید آموزش دهد و از آنها بخواهد که اطلاعات و اخبار را در اختیار شرکت قرار دهند.

شرکت باید از فروشندگان مواد اولیه، واسطه های فروش و مشتریان خود نیز اطلاعات و اخبار مهمی دریافت کند. اطلاعات و اخبار مربوط به رقبا، از طریق گزارشهای سالانه خود آنها، سخنرانی ها و اعلامیه های رسمی و آگهی های تبلیغاتی ایشان قابل استخراج است. شرکت همچنین می تواند اطلاعات و اخبار مربوط به رقبای خود را از نظراتی که دیگران درباره آنها در مجلات و نمایشگاههای تجاری عنوان می کنند، جمع آوری نماید. نظارت بر نحوه عمل رقبا، شیوه دیگر کسب این اطلاعات و اخبار است، مثلا از طریق خرید و تجزیه و تحلیل محصولات تولیدی رقبا و نظارت بر فروش های ایشان.

بعضی از شرکت ها خود رأسا برای جمع آوری اطلاعات و اخبار بازاریابی و گردش آنها اقدام به دایر کردن دفاتری می کنند. کارکنان این دفاتر با مطالعه دقیق مجلات معتبر، اخبار مهم را خلاصه می کنند.

تحقیقات بازاریابی در سیستم اطلاعات بازاریابی

مدیران نمی توانند همیشه منتظر بمانند تا اطلاعات به صورت جزیی یا بخش، بخش، از طریق سیستم اطلاعات بازاریابی و اخبار بازاریابی تأمین شود. آنها اغلب بسته به اوضاع و احوال، به مطالعات و بررسیهای رسمی نیازمندند. تحقیقات بازاریابی را به عنوان عامل ارتباط دهنده مصرف کننده، مشتری و جامعه، از طریق اطلاعات به بازاریاب، تعریف می کنیم. اطلاعاتی که برای شناسایی و تعیین فرصتها و مسائل و مشکلات بازاریابی ایجاد و بهبود و ارزیابی فعالیتهای بازاریابی؛ نظارت بر کارآیی بازاریابی و فهم بهتر فرآیند بازاریابی مورد استفاده قرار میگیرند. تعیین اطلاعات موردنیاز برای حل و فصل مسائل بازاریابی، برنامه ریزی برای روش جمع آوری اطلاعات و مدیریت و اجرای فرآیند جمع آوری اطلاعات بر عهده تحقیقات بازاریابی است. تحقیقات بازاریابی وظیفه تجزیه و تحلیل نتایج و ارائه این نتایج و نحوه کاربرد آن را نیز بر عهده دارد.

اخیرا یک بررسی نشان داده است که محققین سیستم اطلاعات بازاریابی به طیف گسترده ای از فعالیت های تحقیقاتی اشتغال داشته اند، از تجزیه و تحلیل فروش و سهم بازار گرفته تا بررسی سیاست ها و ارزش های اجتماعی ده زمینه معمول و متداولی که در آنها تحقیقات بازاریابی صورت گرفته است عبارتند از: اندازه گیری توان بالقوه بازار، تجزیه و تحلیل سهم بازار، تعیین خصوصیات بازار، تجزیه و تحلیل فروش، مطالعات مربوط به روند فعالیتهای تجاری، پیش بینی های کوتاه مدت، مطالعات مربوط به کالاهای رقابتی، پیش بینی های بلندمدت، مطالعات مربوط به سیستمهای اطلاعات بازاریابی و بررسیهای قیمت گذاری۔

درباره برنامه ریزی مدیریتی و برنامه ریزی استراتژیک بیشتر بدانید.

در سیستم اطلاعات بازاریابی به چه چیزی نیاز است؟

هر بازاریاب به تحقیقات نیازمند است. یک شرکت می تواند تحقیقات بازاریابی را در واحد تحقیقات خود انجام دهد یا تمام یا قسمتی از آن را به غیر محول کند. انتخاب شرکت بستگی دارد به توانایی و منابع خود شرکت. اکثر شرکت های بزرگ، دارای واحدهای تحقیقاتی و سیستم اطلاعات بازاریابی متعلق به خود هستند. شرکتی که فاقد امکانات تحقیقاتی باشد باید در قبال پرداخت قیمت آن از خدمات مؤسسات تحقیقاتی استفاده کند. اما باید به خاطر داشت که حتی شرکتهای بزرگی که دارای امکانات تحقیقات بازاریابی اند، اغلب برای موارد خاص یا مطالعات ویژه به مؤسسات تحقیقاتی خارج از شرکت مراجعه می کنند.

تصور بسیاری از مردم از تحقیقات بازاریابی، فرآیند اداری طولانی است که به وسیله شرکتهای بازاریابی بزرگ انجام می گیرد. ولی بسیاری از واحدهای کوچک اقتصادی و مؤسسات غیرانتفاعی نیز از تحقیقات بازاریابی استفاده می کنند. تقریبا هر سازمانی قادر است راه حل های غیر اداری و نسبتا کم هزینه ای را جایگزین شیوه های اداری و پیچیده تحقیقات بازاریابی مورد استفاده کارشناسان شرکت های بزرگ کند.

What is Marketing Information System?

Marketing Information System: Introduction, Importance …

4 پاسخ

تعقیب

 1. […] اطلاع از محیط بازاریابی، سیستم اطلاعات بازاریابی فرآیند مدیریت بازاریابی و فرآیند تحقیقات […]

 2. […] اطلاع از محیط بازاریابی، سیستم اطلاعات بازاریابی فرآیند مدیریت بازاریابی و فرآیند تحقیقات […]

 3. […] نیز باید دارای اطلاعات و آگاهی های لازم در زمینه سیستم تحقیقات بازاریابی برای مساعدت در امر برنامه ریزی و تعبیر و تفسیر نتایج […]

 4. […] آتی به دو دسته پاسخ دهندگان و غیر پاسخ دهندگان بر اساس اطلاعات بازاریابی جمع آوری شده از آنها است. متغیرهای ورودی مدل شامل […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *