بازاریابی یا مارکتینگ

تعریف دقیق مدیریت بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟ | معرفی انواع روش بازاریابی

در این مقاله قصد داریم بطور کامل شرح دهیم که تعریف دقیق بازاریابی یا همان مارکتینگ چیست و در ادامه تمامی مسائل مربوط به آن مورد بررسی قرار خواهیم داد. مباحثی که در این مقاله مطرح می شود شامل تاریخچه بازاریابی، مفاهیم علمی بازاریابی، رویکردهای مختلف بازاریابی، ارتباط بازاریابی و فروش، انواع روش های بازاریابی و مراحل بازاریابی، استراتژی بازاریابی می باشد. خواندن این مقاله را به شما توصیه میکنیم.

مفهوم بازاریابی Marketing چیست؟

بازاریابی به فعالیت هایی گفته می شود که یک شرکت برای ارتقاء خرید یا فروش یک محصول یا خدمات انجام می دهد. مارکتینگ شامل تبلیغ، فروش و تحویل محصولات به مصرف کنندگان یا مشاغل دیگر است. برخی از فعالیت های بازاریابی توسط نمایندگان به نمایندگی از یک شرکت انجام می شود. به تعریف دیگر می توان گفت بازاریابی فرایند آموزش به مصرف کنندگان است که چرا آنها باید محصول یا خدمات شما را نسبت به رقبای شما انتخاب کنند و نوعی ارتباط اقناعی می باشد. بدین گونه که از هر فرآیند مربوط به انتقال یک محصول یا خدمات از کسب و کار شما به مصرف کننده ساخته شده است.

بازاریابی شامل ایجاد مفهوم محصول یا خدمات، شناسایی افرادی که احتمالاً آن را خریداری می کنند، تبلیغ می کند و انتقال آن از طریق کانال های فروش مناسب است. سه هدف اصلی مارکتینگ وجود دارد:

 • جلب توجه بازار هدف شما
 • ترغیب یک مصرف کننده برای خرید محصول شما
 • ارائه یک اقدام خاص و کم خطر برای مشتری که انجام آن آسان است

تاریخچه بازاریابی چیست؟

امروزه بازاریابی به عنوان ترکیبی از استراتژی و فناوری شناخته می شود، با این وجود همیشه اینگونه نبوده است. تاریخچه بازاریابی همانطور که می دانیم با شروع فروتنانه و ساده تلاش برای فروش کالاها و خدمات آغاز شده است.

تلاش برای تحقق این امر ممکن است به اندازه خود تمدن قدیمی باشد. برخی معتقدند که این کار با تلاش برای ارائه کالاها به روشی معین برای تجارت آغاز شده است. تلاش برای ایجاد ارتباطات اقناعی برای فروش کالاها و خدمات از زمان های چین باستان و هند حدود بوده است. این فعالیت ممکن است در آن زمان به عنوان یک تجارت بازاریابی شناخته نشده باشد، اما در اینجاست که ایده مارکتینگ شروع به توسعه می کند.

ایده های بازاریابی همانطور که در دوران مدرن درک می شود در زمان انقلاب صنعتی آغاز شد. این دوره در اواخر قرن 18 میلادی به طول انجامید و تا قرن 19 ادامه داشت. این زمان تحولات سریع اجتماعی بود که با نوآوری در صنایع علمی و فناوری ایجاد می شد.

در طول انقلاب صنعتی بود که خرید کالا برای مصرف کننده آسانتر از هر چیز دیگری بود. و بسیاری از صنایع را درگیر تأمین نیازهای بازار رو به رشد مصرف کننده کرد. و تولید کنندگان را برای یافتن راه های بهتری برای توسعه محصولات مورد نیاز مشتری و رویکردی پیچیده تر برای آگاهی از آنها در مورد این کالاها به وجود آورده است. از اوایل قرن بیستم تا اواخر دهه 1940 رقابت در دنیای تجارت شدید شد.

 

لزوم افزایش فروش با استفاده از تکنیک های بازاریابی به بخش اساسی رقابت در بازار تبدیل شد. توانایی توسعه یک مارک و مناسب برای بازاریابی در ارزش رشد پیدا کرده است. از دهه 1960 بازارهای بسیاری از صنایع با رقابت اشباع شدند. و برای جذب و نگه داشتن مشتریان به متخصصان در زمینه بازاریابی مستقیم نیاز داشتند. این زمانی بود که شرکت ها شروع به اختصاص دادن کل مناطق کار خود به تنها هدف بازاریابی محصولات یا خدمات یک شرکت می کنند.

بهترین تعریف بازاریابی

بهترین تعریف بازاریابی چیست؟

بر خلاف عقیده بسیاری از افراد جامعه بازاریابی فقط فروش محصول و خدمات و یا افزایش فروش خدمات و محصول نمی باشد. بلکه فروش و افزایش فروش کوچک ترین بخش از marketing بحساب می آید. سوال اینجاست پس بهترین تعریف بازاریابی چیست؟ در پاسخ باید گفت تشخیص و رفع نیاز افراد جامعه با استفاده از ابزار تحقیقات بازار، بررسی بازار، تبلیغات، توسعه محصول، بسته بندی محصول، قیمت گذاری محصول، کانال توزیع محصول، ارائه محصول یا کالا به خرده فروشی و عمده فروشی، فراهم سازی امکانات برای دادن نمایندگی فعال و نظارت گسترده روی فعالیت نمایندگان فروش و از همه مهم تر اقدامات پس از فروش محصول و خدمات را بازاریابی گویند.

پس باید بطور کلی با واژه بازاریابی به معنی صرفا فروش محصول و یا مراجعه حضوری برای فروش محصول را بطور کلی از ذهن پاک کرد همانطور که گفته شد فروش و افزایش فروش فقط بخشی از بازاریابی است. پس باید در استفاده و بیان کلمات دقت کرد و به آن عمل نمود. در بهترین تعریف بازاریابی بیان شد که باید ابتدا نیاز را بنا به خواسته و تقاضای مشتری درک نمود سپس اقدام به تولید محصول کرد بعد به مبادله و قرارداد جهت فروش اقدام و در آخر فروش و رضایت مندی را از مشتری پرس و جو نمود. تا اگر در تولید کالا اشکالی وجود داشته باشد بتوان باتوجه به نظارت و بازخوردهای مشتری نسبت به رفع و توسعه محصول اقدام نمود. از طرفی با اینکار میتوان رابطه مشتریان به شرکت بهبود پیدا کرده و نتیجه این عمل حفظ مشتری می باشد.

درک نیاز مشتری برای تولید محصول

بازاریابی مجموعه ای از تلاش هاست که به موجب آن، کسب و کارها بین خودشان و مشتریانشان تبادل ارزش به وجود می آورند. به نظر کاتلر بازاریابی فعالیتی انسانی است که از طریق فرایند مبادله به ارضای نیازها و خواسته های انسان می پردازد. از آنجا که بازاریابی درباره روابط بین مردم و نیازها و خواسته های مختلف افراد و گروه ها صحبت می کند، شامل تبادل اطلاعات بین تولید کننده و مصرف کننده است و با مصرف کننده شروع می شود. بنابراین، هدف آن شناختن و درک مشتری به نحوی است که کالا یا خدمات عرضه شده دقيقة مناسب خواسته های مشتری باشد و خود، خود را به فروش برساند. از این رو، محصول خوب، محصولی است که مردم آن را بخواهند و به آن نیاز داشته باشند.

نیاز، منشأ و رکن اساسی بازاریابی است، و برای خدمت واقعی به مشتری، شناسایی صریح و فوری نیازهای وی ضروری است. نیازهای اصلی را به پنج دسته طبقه بندی می شوند که عبارتند از: خودشکوفایی، احترام، تعلق و عشق، امنیت و ایمنی، زیستی که به آن  سلسله مراتب نیازها نیز گویند. ن

انواع نیاز مشتری در بازاریابی کدام است؟

به دلیل پیچیدگی نیازهای مشتری در هنگام مواجهه با محصول (کالا، خدمت، یا ایده)، بهتر است این نیازها را به دو دسته کلی تقسیم کنیم: نیازهای پنهان و نیازهای آشکار. نیازهای پنهان بر مشخصات و ویژگی های ظاهری محصول و نیازهای آشکار بر مزایای محصول بیشتر تأکید دارند. آنچه بر احساس نیازهای اصلی و نگرش به شرکت و محصولات آن تأثیر می گذارد، فیلتر نامیده می شود که دو نوع است: فیلتر روانی (خاطره، دانش و آگاهی، باور، و ارزش) و فیلتر فیزیکی (لمس، احساس، و مشاهده که بر کیفیت یا میزان اعتماد مشتری به محصول تأثیر می گذارد) که در کنار تصویر شرکت توقعات و انتظارات مشتری را شکل می دهد و آگاهی از آنها برای مدیریت انتظارات مشتری لازم است.

انواع ارتباط با مشتریان در بازاریابی چگونه است؟

تلاش سازمان در برقراری این ارتباط را اصطلاحا بازاریابی رابطه مند می نامند که به طور تلویحی به مبادله دوسویه منافع بین سازمان و مشتریان گوناگون اشاره دارد. بازاریابی رابطه مند مشتری را به چشم یک دارایی می نگرد و وظیفه اش جذب، نگهداری، افزایش و بهبود ارتباط با مشتری است. ارتباط بین مشتریان و سازمان را در سه دسته می توان تقسیم بندی کرد:

 1. ارتباط فیزیکی که دربرگیرنده تمام برخوردهایی است که میان مشتریان و محیط فیزیکی شرکت پیش می آید.
 2. ارتباط تبادلی که شامل کلیه ارتباطات میان مشتری و نظام های شرکت است.
 3. ارتباط تعاملی که دربرگیرنده کلیه ارتباطات مشتری با کارکنان شرکت است

چون ارتباطات یکپارچه بازاریابی باید کل سازمان را در بر گیرد، لازم است ارتباطات داخلی و خارجی به نحوی ترکیب گردد که با راهبرد و جهت گیری سازمان همراستا باشد. از این رو، در رویکرد ارتباطات یکپارچه بازاریابی، بازاریابی سازمان به چیزی بیش از بازاریابی خارجی نیازمند است و برای موفقیت باید به بازاریابی داخلی و تعاملی نیز توجه کرد.

از آنجا که به نظر برخی از کارمندان، مشتری منشأ بیشتر مشکلات است و غالبا به چشم کسی که باید او را تحمل کرد به وی نگاه می کنند، در بازاریابی، داخلی سعی می شود برای تأمین رضایت مشتریان، کلیه کارمندان سازمان را به خوبی آموزش دهند و ترغیب کنند. بدین منظور باید فرهنگ اصالت مشتری به تک تک کارکنان آموزش داده شود تا مشتری گرا و مشتری محور شوند.

تفاوت بازاریابی تعاملی با بازاریابی سنتی چیست؟

از آنجا که عملکرد بازاریابی سنتی و تعاملی از درون سازمان آغاز می شود و برای دستیابی به بازاریابی رابطه مند به فرایند مستمر و کامل بازاریابی داخلی نیاز هست، بازاریابی داخلی نیازمند اطمینان از حمایت و پشتیبانی کارمندان بخش های غیر بازاریابی سازمان است.

بازاریابی داخلی و تعاملی پدیده های جدیدی نیستند. این دو اصطلاح، اولین بار در دهه ۱۹۷۰ در مقالات بازاریابی خدمات مطرح شدند. اصطلاح بازاریابی داخلی از مفهوم بازار داخلی کارمندان مشتق شده و مستلزم این است که بازاریاب نخست مطمئن شود که کارمندان پیش از آنکه با بازار خارجی مشتریان ارتباط برقرار کنند، برنامه ها و تلاش های بازاریابی خارجی را درک کرده و پذیرفته اند. این بازاریابان پاره وقت را در واحدهای عملیاتی، مالی، اداری، تحقیق و توسعه، مدیریت منابع انسانی، و سایر واحدها می توان یافت.  بنابراین، بازاریابی داخلی فرایند و تلاش مستمر است که به موجب آن، سازمان کارمندان و سایر ذی نفعان را در تمامی وظایف و سطوح سازمانی همراستا می کند، برمی انگیزد و توانمند می سازد تا به طور منسجمی تجربیات مثبت مشتری را انتقال دهد و به تحقق مقاصد تجاری کمک کند.

انواع کانال های بازاریابی کدام اند؟

هنگام تعامل خریدار و فروشنده (مشتری با کارمندان سازمان)، بازاریابی تعاملی، یا بازاریابی در خارج از واحد بازاریابی رخ می دهد که منبع آن را «منابع بازاریابی پاره وقت» تشکیل می دهد. امروزه این گونه تعاملات به طور متنوعی در اینترنت مطرح و اجرا می شود و اینترنت را ابزار مؤثری برای بازاریابی تعاملی ساخته است. به همین دلیل، بازاریابی تعاملی، فرایند بازاریابی مشتری محور پویایی است که به ایجاد، خرید، و بهبود کالا و خدماتی که از طریق کانال های سنتی و کانال های جدیدی همچون اینترنت، اینترانت، و اکسترانت در دسترس مشتریان و ذی نفعان سازمان قرار می گیرند می پردازد و رابطه نزدیک و دوسویه ای بین سازمان و مشتریان پدید می آورد. هدف بازاریابی تعاملی این است که سازمان را قادر سازد به طور سود آوری از این شبکه ها برای جذب و حفظ مشتریانی که در ایجاد، خرید و بهبود محصولات با شرکت شریک شده اند استفاده کند.

شکاف های مشخص شده در مدل بیان کننده تفاوت ادراک بین مشتریان، کارمندان، و مدیران سازمان است. این شکاف ها سرآغازی برای توسعه برند هستند  و برای رفع آنها باید نگرش مدیران عالی و کارمندان سازمان نسبت به یکدیگر و مشتریان تغییر یابد.

نتیجه می گیریم که محیط بازار از رویکرد عرضه محور، که به برتری محصول توجه داشت، به رویکرد تقاضا محور که به نیازها، خواسته ها و تمایلات مشتری توجه دارد، تغییر یافته است. بازار کششی با مصرف کننده، انواع رسانه های در دسترس، و جوابگویی به خواسته های مشتریان آغاز می شود، نه با محصولات، نحوه توزیع رسانه ها، و پیام هایی که بازاریاب می خواهد بفرستد.

بازاریابی فروش

مفاهیم اساسی بازاریابی و فروش چیست؟

بازاریابی هر اقدام تجاری است که باعث ایجاد علاقه یا جمع آوری اطلاعات در مورد مشتری یا مشتری احتمالی می شود. فرآیند فروش از زمانی آغاز می شود که یک کسب و کار می داند آینده ای وجود دارد، و تیم های فروش به این امر کمک می کنند تا یک تصمیم خرید منجر به خرید نهایی شود. با این حال، در عصر دیجیتال، بازاریابی مسئولیت های آموزشی بسیاری را از فروش بر عهده گرفته است. امروز تقریبا 70٪ از تصمیم خرید قبل از صحبت مشتری با نمایندگی فروش اتفاق می افتد.

شکی نیست که اینترنت اساساً شیوه خرید مردم را تغییر داده است، فروش و بازاریابی قرن ها عناصر تجارت بوده اند، اما آنها به طور مداوم در حال تحول هستند. امروز ، تقریباً 70٪ از تصمیم خرید قبل از مذاکره خریدار با یک فروشنده است. مشتریان از طریق محتوای وب سایت خودآموز هستند. آنها آگاه ، زرنگ و باهوش هستند.

درباره بازاریابی و فروش بیشتر بدانید.

به گذشته فکر کنید. شخصی که به دنبال خرید خودرو است به نمایندگی می رود ، در مورد مدل ها و قیمت ها می آموزد ، ممکن است برخی از مواد بازاریابی را به خانه ببرد. آنها قبل از خرید، شاید دو یا سه بار دیگر برمی گردند. اما امروزه ، مصرف کنندگان نه تنها از مدل ها و سطح تر و تمیز اطلاعات بیشتری می دانند ، بلکه می دانند کدام نمایندگی ماشین مورد نظر خود را با رنگی که می خواهد ، با گزینه های مورد نظر خود دارد.

تفاوت بازاریابی و فروش چیست؟

در حالی که این دو کارکرد تجاری متفاوت هستند، اما هر دو (بازاریابی و فروش) هدف مشترکی دارند که عبارتند از: جذب چشم انداز و تبدیل آنها به مشتری و درنهایت ایجاد درآمد می باشد. بهتر است تفاوت بین بازاریابی و فروش را کمرنگ کنیم و یاد بگیریم که چگونه این دو را در کنار هم داشته باشیم. بازاریابی و فروش دو عملکرد تجاری در یک سازمان هستند، هر دو بر تولید و درآمد تأثیر می گذارند. اصطلاح فروش به کلیه فعالیت هایی که منجر به فروش کالاها و خدمات اطلاق می شود. و مارکتینگ فرآیند جلب توجه مردم به کالاها و خدمات فروخته شده است.

به تعریف دیگر فروش اصطلاحی است که برای توصیف فعالیت هایی که منجر به فروش کالا یا خدمات می شود، به کار می رود. فروشندگان وظیفه مدیریت روابط با مشتریان بالقوه (چشم انداز) و ارائه راه حل برای چشم اندازها را دارند که در نهایت منجر به فروش می شود. بازاریابی شامل کلیه فعالیت هایی است که به ایجاد علاقه در تجارت شما کمک می کند. بازاریابان از تحقیقات و تحلیل بازار برای درک منافع مشتریان بالقوه استفاده می کنند. دپارتمان های بازاریابی وظیفه اجرای کمپین هایی را برای جذب افراد به سمت نام تجاری ، محصول یا خدمات تجاری دارند.

تفاوت های کلی بین بازاریابی و فروش وجود دارد. به عنوان مثال، مارکتینگ تلاش های خود را بر روی عموم مردم یا گروه های بزرگتری متمرکز می کند، در حالی که فروش گروه های کوچکتر از افراد یا زیرمجموعه های عمومی را هدف قرار می دهد.

روش اجرای علم بازاریابی، فروش

فرآیند فروش و بازاریابی چگونه شکل میگیرد؟

در طراحی یک برنامه بازاریابی و یا برنامه فروش باید جزئیات در مورد تاریخچه شرکت و اهداف و ابتکارات فراگیر آن را در نظر گرفته شود. برنامه بازاریابی مشخص می‌کند که محصول چه چیزی است، قیمت چقدر باید باشد که بتوان آن به راحتی فروخته و باید در کجا فروخته شود. که به آن چهار P بازاریابی گویند که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد این چهار P شامل: محصول، قیمت، مکان، و تبلیغات می باشد که بنا به اهداف تعیین شرکت طراحی می‌شوند و سپس کانال‌های بازاریابی انتخاب می شود، و تعیین بودجه تبلیغات انجام میگیرد. سپس کمپین هایی که تیم مارکتینگ قصد دارد آن را دنبال کند تهیه می‌شود.
برنامه‌های فروش شامل جزییات فرآیند فروش، ساختار تیم، بازار هدف، هدف گیری بازار و اهداف هستند. علاوه بر این، برنامه فروش طرح عملیاتی، ابزارها و منابعی را که برای هدف گیری به این اهداف مورد استفاده قرار خواهند گرفت، طرح‌ریزی می‌کند.

اهداف اصلی بازاریابی و فروش چیست؟

هر دو بخش دارای تمرکز اولیه برای تولید درآمد برای شرکت هستند. هدف اصلی بازاریابی این است که به یک تصویر بزرگ نگاه کنید و شرکت، محصول یا سرویس، و برند را تبلیغ کنید. بخش‌های مارکتینگ مسئول قیمت‌گذاری محصولات و ارتباط هستند که چگونه محصول نیازهای مشتریان را تامین می‌کند و چه چیزهای لازم دارد تا بتوان آن را گسترش داد. اهداف آن اغلب بلند مدت هستند زیرا کمپین ها می‌توانند طی چند ماه به طول انجامد.
اهداف فروش، تمرکز بر روی دادن سهمیه و افزایش حجم فروش است، که معمولا کوتاه‌ مدت می باشد. اهداف فروش اغلب ماهی یکبار و در طول ماه اندازه‌گیری می‌شوند. اهداف تعریف شده‌اند، و مدیریت فروش محاسبه می‌کند که گروه، تیم‌ها و فروشندگان فردی باید برای رسیدن به هدف فراگیر به فروش برسند.

ابزارها و منابع لازم برای بازاریابی و فروش 

یک پایگاه‌ داده CRM ابزاری است که می‌تواند توسط تیم فروش و بازاریابی شرکت به عنوان یک مرجع استفاده شود. پایگاه‌داده به تمام بخش‌های مدیریت روابط با تماس‌ها کمک می‌کند و مهم نیست کدام مرحله از چرخه عمر مشتری باشد.
وب سایت‌های ارتباط جمعی نیز می‌توانند توسط هر دو واحد تجاری استفاده شوند. برای مارکتینگ وب سایت‌های ارتباط جمعی را می توان برای ترویج محتوا و برای فروش به کاربرد، که می‌تواند به عنوان بخشی از یک استراتژی فروش اجتماعی به کار رود.
به علاوه ابزارهایی هستند که مختص هر بخش هستند.
ابزارهای بازاریابی
 • بهینه‌سازی سرعت تبدیل (CRO)
 • ابزار بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)
 • ابزار مدیریت پروژه
 • نرم‌افزار گزارش داده
 • ابزار ساخت محتوا

ابزارهای فروش

 • برنامه جلسات
 • ابزار نوشتارها
 • نرم‌افزار invoicing
 • ابزار مدیریت پست الکترونیکی
 • نرم‌افزار مدیریت سفارش و فهرست
معرفی منابع به یک استراتژی بازاریابی یا فروش به طور خاص به فن‌آوری جدید وابسته است. به عنوان مثال، هوش مصنوعی و گپ زنده ابزار جدیدتر هستند که بازاریابی و فروش می‌توانند برای توسعه روابط با مشتریان احتمالی استفاده کنند. این نوع از ارتباطات شخصی تا همین اواخر امکان پذیر نبود و شرکت‌ها می‌توانند نرم‌افزار و فن‌آوری جدیدی را که ایجاد شده‌ است، اتخاذ کنند. بعنوان نکته آخر در بحث بازاریابی و فروش باید گفت که این دو باید بایکدیگر بطور کامل در ارتباط و همانگ باشند. نتیجه هماهنگ بودن سود بیشتر خواهد بود که تمامی شرکت ها بدنبال آن هستند.
درباره برنامه ریزی استراتژیک بیشتر بدانید.

مدیریت بازاریابی Marketing Management چیست؟

مدیریت بازاریابی یعنی هنر و دانش انتخاب بازارهای هدف و جذب، نگه داشتن و رشد مشتری از طریق ایجاد، تحویل و برقراری ارتباط با ارزش برتر مشتری است. این مفهوم فرایندی را که برای تعیین محصولات یا خدمات ممکن است مورد علاقه مشتریان باشد و استراتژی استفاده از آن برای بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد را بررسی می کند. همچنین به بررسی روند درک، ایجاد و ارائه ارزش برای بازارهای تجاری هدفمند و مشتریان می پردازد. به تعریف دیگر مدیریت بازاریابی را به عنوان فرایند برنامه ریزی و اجرای مفهوم، قیمت گذاری، تبلیغ و توزیع ایده ها، کالاها و خدمات به منظور ایجاد، تبادل و برآوردن اهداف فردی و سازمانی تعریف می شود.

در سالهای اخیر، مدیریت بازاریابی به طور فزاینده ای بر چهار عنصر اصلی متمرکز شده است تا سهم ، سود و کارآیی بازار را تقویت کنند. این عناصر عبارتندار:

 1. کیفیت
 2. ارزش
 3. روابط
 4. رضایت مشتریان

سازمان باید به اهداف خود برسد. به همین دلیل است که مدیریت بازاریابی به آنها در وظیفه تأثیرگذاری بر سطح ، زمان و ترکیب تقاضا کمک می کند. مدیر مارکتینگ وظایف بسیاری برای انجام دادن دارد زیرا در اصل مدیریت تقاضا است. یکی از کارهای مهم انجام تحقیقات بازاریابی، برنامه ریزی بازاریابی،  اجرای و کنترل برای مدیریت تقاضا است. بازاریابان باید در برنامه ریزی مارکتینگ تصمیمات مهمی را در مورد بازار هدف، موقعیت یابی بازار، توسعه محصول، قیمت گذاری، کانال های توزیع، توزیع فیزیکی محصول ، ارتباطات و ارتقاء بگیرند.

واحد بازاریابی، مطابق عملکرد منطقه جغرافیایی، محصولات یا بازارهای مشتری سازماندهی می شود زیرا اشکال بی شماری می گیرد. مورد دیگر، سازمان جهانی برای شرکت هایی است که کالاها یا خدمات را در کشورهای دیگر به بازار عرضه می کنند. بازاریابان باید به تأثیر جهانی شدن، فناوری و مقررات زدایی توجه کنند. بازاریابان می توانند با تقسیم بازار شروع کنند و یک بازارچه را ارائه دهند که در بازار هدف قرار بگیرد. واضح است که فعالیت های marketing باید به صورت مؤثر و بازاریابی با مسئولیت اجتماعی انجام شود.

درباره مدیریت بازاریابی، بیشتر بدانید.

استراتژی بازاریابی چگونه تدوین میشود؟

نقش محوری بازاریابی در یک شرکت، از این حقیقت نشأت می گیرد که مارکتینگ فرایندی است که شرکت از طریق آن، ارزشی را برای مشتریان منتخب خود به وجود می آورد. ارزش از طريق برآورده ساختن نیازهای مشتری به وجود می آید؛ از این رو شرکت نباید خود را به وسیله محصولی که می فروشد بشناساند، بلکه با نفعی که به مشتری می رساند معروف می شود.

در صورتی که شرکت برای مشتریان خود ارزش ایجاد کند، سهمی از آن ارزش را از طریق قیمت گذاری به دست می آورد. به منظور جلب توجه مستمر و دائمی، شرکت موظف است این فرایند ایجاد ارزش را در طول زمان ادامه دهد. در این چهارچوب، برنامه ای که این ارزش بر مبنای خاصی در طی آن به وجود می آید، استراتژی بازاریابی نامیده می شود که شامل دو فعالیت عمده است:

 1. انتخاب یک بازار هدف و تعیین یک موضع و موقعیت دلخواه برای محصول در ذهن مشتریان
 2. تعیین و تصریح برنامه ای برای فعالیت های بازاریابی تا موضع و موقعیت مورد نظر حاصل شود. در این فعالیتها موضع سازی ، مکمل منحصر به فردی برای فروش محصول است.

تجزیه و تحلیل پنج حوزه، پایه و اساس فرایند عمومی توسعه ی استراتژی بازاریابی و تصمیم گیری مارکتینگ است. تصمیمات با تجزیه و تحلیل ۵C شروع می شود: مشتریان، شرکت، رقبا، همکاران و محیط عمومی سؤالات قابل تأمل عبارتند از :

 1. نیازهای مشتری: شرکت در جستجوی چه نیازهایی است تا آنها را برآورده کند؟
 2. مهارت های شرکت: شرکت چه شایستگی هایی را باید احراز نماید تا آن نیازها را برآورده سازد؟
 3. رقبا: در برآورده کردن آن نیازها چه کسانی با شرکت رقابت می کنند؟
 4. همکاران: چه کسانی باید در خدمت شرکت باشند تا به آن کمک کنند، و شرکت چگونه می تواند در آنها انگیزه ایجاد نماید؟
 5. محیط عمومی: کدام عوامل فرهنگی، فن آوری و قانونی توانایی های شرکت را محدود می کنند؟

در ابتدا این موضوع ما را به تشخیص بازار هدف و موضع سازی مورد نظر، و سپس به آمیخته ی بازاریابی رهنمون می سازد. سپس این نتایج در مجرای استراتژی های به دست آوردن و بازگشت مشتری، منجر به سودآوری شرکت می شوند.

تدوین نمونه استراتژی مارکتینگ

مراحل و فرایند بازاریابی چیست؟

بسته به تعریف از مارکتینگ می توان مراحل آن را افزایش و یا کاهش داد اما بطور کلی بازاریابی دارای 8 مرحله زیر می باشد.

 • انجام تحقیقات بازار
 • بازارهای هدف خود را مشخص کنید
 • پیشنهاد فروش منحصر به فرد خود را مشخص کنید
 • نام تجاری خود را توسعه دهید
 • راه های بازاریابی خود را انتخاب کنید
 • اهداف و بودجه خود را تعیین کنید
 • مشتریان وفادار خود را پرورش دهید
 • نظارت و بررسی کنید

انجام تحقیقات بازار

تحقیقات بازار بخش مهمی از توسعه استراتژی بازار شما است. این در مورد جمع آوری اطلاعات است که بینشی در تفکر، خریدن الگوی و موقعیت مکانی مشتریان ارائه می دهد. علاوه بر این، تحقیقات بازار می تواند به شما در انجام پیش بینی اولیه فروش، نظارت بر روند بازار کمک کند و به آنچه که رقابت شما انجام می دهد توجه داشته باشید.

درباره تحقیقات بازار بیشتر بدانید.

بازارهای هدف خود را مشخص کنید

تلاش برای تبلیغ محصول یا خدمات خود به همه می تواند پرهزینه و در عین حال بی اثر باشد. گروه بندی یا تقسیم بندی مشتریان بالقوه خود بر اساس ویژگی های خاص به تمرکز تلاش های بازاریابی شما کمک می کند.

به طور کلی تقسیم بندی براساس عواملی از قبیل:

مکان جغرافیا، جمعیت شناسی،سن، جنس، سطح تحصیلات، درآمد، شغل، رفتار، وفاداری، نگرش، آمادگی برای خرید، نرخ استفاده، سبک زندگی، طبقه اجتماعی، شخصیت، ارزش های شخصی.
بازار هدف شما باید به محصول یا خدمات شما نیاز داشته باشد و مایل به پرداخت پیشنهاد شما باشد.

پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) خود را مشخص کنید

USP یا Unique Selling Proposition دلیل منحصر به فردی است که مشتریان شما از شما خریداری می کنند و نه رقبای شما. این همان چیزی است که باعث می شود تجارت شما از جمعیت متمایز شود. مهم است که آنچه انجام می دهید متفاوت باشد و بتوانید آنرا به مشتریان بالقوه منتقل کنید. معمولاً ، این نشان دهنده دانش یا مهارت های خاص شما است.

USP شما ممکن است دارای یک پیشنهاد جدید یا منحصر به فرد باشد یا خدمات استثنایی ارائه دهد. با پاسخ دادن به سؤالات زیر ، توسعه USP خود را شروع کنید:

چه چیزی را بیشتر از محصولات و خدمات خود دوست دارید؟
چه مهارت یا دانش خاصی دارید؟
چه چیزی باعث می شود مشتریان به جای رقبای شما به سمت شما بیایند؟
مشتریان شما با خرید محصولات یا خدمات شما چگونه می توانند سود ببرند؟
هنگام توصیف شغل خود به دیگران، به طور کلی کدام جنبه ها را برجسته می کنید؟

نام تجاری خود را توسعه دهید

هر مشغل صرف نظر از اندازه به یک برند احتیاج دارد. یک مارک بیش از یک آرم، رنگ یا برچسب است. یک برند معروف از لحاظ عاطفی با مشتریان هدف خود ارتباط برقرار می‌کند و احساس شما را منتقل می‌کند و افراد را متوجه می کند که چه کسی هستید و چه چیزی را می‌توانید عرضه کنید.

راه های بازاریابی خود را انتخاب کنید

در حالی که تعداد زیادی روش در دسترس است، وقتی تصمیم می گیرید از کدام یک استفاده کنید، مخاطبان هدف خود را در نظر بگیرید.

گزینه ها شامل یک وب سایت تجاری، رسانه های اجتماعی، وبلاگ نویسی، بروشور و آگهی های تبلیغاتی، رویدادهای شبکه سازی، تبلیغات چاپی، دهان از دهان، تماس تلفنی است.

اهداف و بودجه خود را تعیین کنید

اهداف بازاریابی به شما کمک می کند تا از طریق فعالیت های مارکتینگ خود به چه هدف هایی برسید. اهداف شما باید SMART باشد: خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و مبتنی بر زمان.

همچنین باید فعالیت های بازاریابی خود بودجه اختصاص دهید. بودجه مارکتینگ شما باید عناصری مانند:

 • توسعه و نگهداری وب سایت
 • استراتژی بهینه سازی موتور جستجو
 • طراحی برندینگ
 • چاپ مواد تبلیغاتی (کارت ویزیت، بروشور، علائم و….)
 • تبلیغات
 • کمک های مالی و حمایت مالی
 • استخدام کارکنان برای انجام فعالیت های بازاریابی

نکته: به عنوان یک قاعده کلی باید بین سه تا پنج درصد از گردش مالی واقعی یا مورد انتظار سالانه خود را در بازاریابی صرف کنید. اگر شغل شما جدید است، شاید برای ساختن نمایه کسب و کار خود در ابتدا باید بودجه بیشتری اختصاص دهید.

مشتریان وفادار خود را پرورش دهید

مشتریان شما رمز موفقیت شما هستند، بنابراین مراقبت از آنها و تشویق وفاداری بسیار مهم است. ارائه خدمات به مشتریان استثنایی می تواند باعث شود تا افراد به عقب برگردند و شما را از رقبای خود جدا کنند.

راهکارهای ایجاد وفاداری در مشتریان عبارتند از:

 • به طور مرتب از طریق رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها یا اخبار الکترونیکی با مشتریان ارتباط برقرار کنید
 • ارائه پیگیری های پس از فروش
 • تحقق وعده های خود
 • ارائه مزایایی که فراتر از انتظارات اولیه است
 • استفاده از بازخورد و شکایات به عنوان فرصتی برای بهبود خدمات
 • گوش دادن به مشتری
 • آموزش کارکنان در خدمات به مشتری و فرآیندهای فروش اصلی

نظارت و بررسی کنید

مهم است که به طور مرتب فعالیت های بازاریابی خود را کنترل و بررسی کنید تا مشخص شود آیا آنها به نتیجه مطلوب مانند افزایش فروش رسیده اند یا خیر. در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که فعالیت های شما از استراتژی شما حمایت می کنند، هر سه ماه یک بار برنامه بازاریابی خود را مرور کنید. وقتی یک شرکت جدید وارد بازار شد یا مسئله ای را بوجود آورد که صنعت شما را تحت تأثیر قرار دهد ، هنگامی که کسب و کار شما تأسیس شد، برنامه خود را بررسی کنید.

فعالیت های نظارت ممکن است شامل بررسی ارقام فروش شما به طور منظم (ماهانه) و یا نظارت بر فعالیت مشتری در طی یک تبلیغات تبلیغاتی باشد. همچنین می توانید برای تعیین اثربخشی رسانه های اجتماعی یا کمپین های وب سایت خود، به ابزارهای تحلیلی رایگان دسترسی و بررسی کنید.

شغل بازاریابی چیست؟

طبق گفته Monster ، بیش از 200،000 شغل بازاریابی در سال 2012 در ایالات متحده وجود داشته است. همین مطالعه پیش بینی کرده بود که تا سال 2022، این تعداد 12٪ افزایش یابد – به 224،000 می رسد.

اما بازار کار مارکتینگ سریعتر از آنچه انتظار می رود افزایش می یابد. دفتر آمار کار آمریکا دریافت که در سال 2016 ، تقریباً 250،000 شغل بازاریابی وجود داشته است. این 10٪ شغل بیش از حد انتظار است – و هشت سال زودتر اتفاق افتاد.

شغل بازاریابی سریعتر از میانگین برای سایر مشاغل دیگر در حال رشد است و به احتمال زیاد به زودی متوقف نمی شود. مارکتینگ بدون توجه به صنعت برای هر شرکت ضروری است، زیرا سازمان ها به دنبال رشد و حفظ سهم بازار خود هستند.

به همین دلیل است که شغل بازاریابی در همه سازمان ها وجود دارد، شرکت های بزرگ، شرکت های نوپا، مشاغل کوچک و غیرانتفاعی. اما شهرهایی وجود دارند که بیشتر از سایرین، بیشتر به دلیل وسعت و جمعیت، فرصت های بیشتری نسبت به سایرین دارند.

بازاریاب چه کاری انجام می دهد؟

بازاریاب ها وظیفه ارتقاء یک شرکت و محصول و خدماتی را که می فروشند به عهده دارند. افرادی که در بازاریابی فعالیت می کنند، به طور معمول، هر دو کمپین تبلیغاتی ورودی و خروجی را ترغیب می کنند که باعث افزایش آگاهی از یک برند می شود و از روش های marketing برای ترغیب مصرف کنندگان برای خرید از یک شرکت استفاده می کنند. بازاریابی فرایند یا تکنیک تبلیغ، فروش و توزیع محصول یا خدمات است. اما این کار بسیار بیشتر از این تعریف را شامل می شود.

فعالیت های روزانه یک بازاریاب به این بستگی دارد که آنها چه بازاریابی انجام می دهند، چه کسی را هدف قرار می دهند و چه روش های را برای تبلیغ محصولات یا خدمات استفاده می کنند. نقش ها و کارکردهای شغل بازاریابی بیش از حد زیادی وجود دارد تا اینکه بتوان یک تعریف واحد برای همه افراد در این زمینه اعمال شود. قبل از اینکه به سمت موقعیت های مختلفی بروید که می توانید در یک بخش مارکتینگ پیدا کنید ، اجازه دهید در مورد ابزارها و آموزش های لازم برای بازاریابی بحث کنیم.

انواع مدلهای بازاریابی،

انواع روش های بازاریابی چیست؟

در ادامه انواع بازاریابی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. که شامل موارد زیر می باشد:

تعریف بازاریابی علت Cause Marketing چیست؟

یافتن عللی که هم مشتری و هم شرکت شما به آن اهمیت می دهد می تواند باعث ایجاد جادو در تجارت شما شود. این امر نیاز به دانش داخلی در مورد آنچه سازمان شما به آن اهمیت می دهد. یک مثال خوب کفش Toms Shoes است. تامس از تبلیغات سنتی “یکی از آنها را رایگان بخرید” ، با دادن یک جفت کفش رایگان به شخصی که کفش را خریداری میکرد. مشتریان دیگری را توانست جذب کند. و با استفاده ازشهرتی بدست آورد توانست به سود برسد.

تعریف بازاریابی رابطه Relationship Marketing چیست؟

بسیاری از شرکت ها به جای اینکه همیشه سعی در فروش چیزی داشته باشند ، بر ایجاد روابط با مشتریان خود تمرکز می کنند. مشتریانی که بیشتر علامت تجاری شما را دوست دارند، پول بیشتری را نیز برای برند شما خرج می کنند. بسیاری از خرده فروشان سنتی این موضوع را صحیح دانسته اند. والگرینز (Walgreens) شرکت خرده فروش آمریکای این تجربه را داشته است که مشتریان از تمام کانال های خرید خود (فروشگاه، وب، موبایل و غیره) خریداری می کنند، شش برابر بیشتر از مشتری معمولی می‌خرند که تنها در فروشگاه خود خریداری می‌کنند.

درباره بازاریابی، رابطه ای بیشتر بدانید.

تعریف بازاریابی تبادلی Transactional Marketing چیست؟

فروش می‌تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص برای خرده فروشان که مجبور به فروش مداوم محصولات با حجم بالا به مصرف کنندگان هستند. به منظور ماندن با خواسته‌های سرمایه گذاران، خرده فروشان باید مصرف کنندگان را تشویق کنند که از کوپن‌ها، تخفیف و رویداده‌ای فروش استفاده کنند. خرده فروشان بزرگ با حجم بالا مانند هدف به طور مداوم رویداده‌ای تبلیغاتی را دنبال می‌کنند تا مصرف کنندگان علاقه‌مند را به فروشگاه جلب کنند.

تعریف بازاریابی کمبود Scarcity Marketing چیست؟

در برخی از بازارها مهم است که میزان کالاها را در یک زمان موجود را کنترل کنید. در بسیاری از موارد این عمل به دلیل دشواری در دستیابی به مواد اولیه یا کیفیت بالاتر محصول انجام می شود. یک شرکت ممکن است تصمیم بگیرد که محصولات خود را فقط برای معدود مشتری در دسترس قرار دهد. نسخه رولز رویس (Rolls-Royce) اتومبیل خود با نام Phantom را به سرعت فروخت. در حالی که هزینه ماشین بالاتر از اکثر اتومبیل ها بود، کمبود میل و قیمت را پایین می آورد.

تعریف بازاریابی دهان به دهان Word of Mouth Marketing چیست؟

بازاریابی به صورت کلمه ای انتقال اطلاعات از شخص به شخص دیگر از طریق ارتباط شفاهی است. مشتریان بسیار مشتاق هستند که مارک های مورد علاقه خود را با جهان به اشتراک بگذارند. بسیاری از مصرف کنندگان در به اشتراک گذاشتن محصولات و خدمات مورد علاقه خود معنا پیدا می کنند. بازاریابی دهان به دهان یکی از روش های باستانی است که مردم درمورد خرید چه چیزی یاد گرفته اند. بازاریاب های مدرن آموخته اند که چگونه برای شرکت های خود و کالاهایی که ارائه می دهند اعتبار ایجاد کنند.

تعریف بازاریابی تشویق مخاطب به انجام کاری Call to Action (CTA) Marketing چیست؟

بازاریابی CTA به روش های تبدیل ترافیک وب به هدایت یا فروش در وب سایت ها با استفاده از متن، گرافیک یا سایر عناصر طراحی وب اطلاق می شود. استراتژی های تبدیل به بهبود درصد بازدید کنندگان آنلاین که مشتری می شوند یا به لیست پستی می پیوندند، کمک می کند.

تعریف بازاریابی ویروسی Viral Marketing چیست؟

بازاریابی ویروسی عبارت است از قادر به ایجاد علاقه و فروش بالقوه برند یا کالایی از طریق پیام هایی که مانند ویروس گسترش می یابد، به عبارت دیگر، به سرعت و از فرد به فرد دیگر. ایده برای این است که خود کاربرانی باشند که برای به اشتراک گذاشتن محتوا تصمیم می گیرند.

به دلیل سرعت و سهولت در اشتراک، شبکه های اجتماعی زیستگاه طبیعی این نوع بازاریابی هستند. گسترده ترین نمونه در زمان های اخیر، ایجاد فیلم های احساسی، شگفت آور، خنده دار یا بی نظیر در یوتیوب (YouTube) است که سپس در فیس بوک (Facebook)، توییتر ( Twitter) و کانال های دیگر به اشتراک گذاشته می شوند.

با این حال بازاریابی ویروسی می تواند یک شمشیر دو لبه باشد. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که در این نوع کمپین، قسمت اعظمی از کنترل به دست کاربران می رسد و این خطر وجود دارد که بتوان پیام را به صورت نادرست تفسیر یا پاراگراف کرد. از طرف دیگر ، یک کمپین ویروسی موفق می تواند معجزه کند برای نتایج برند شما.

درباره منابع لازم برای تولید ایده بیشتر بدانید

تعریف بازاریابی متنوع Diversity Marketing چیست؟

با تجزیه و تحلیل بخش های مختلف مشتری بر اساس تفاوت های فرهنگی از جمله سلایق، انتظارات، باورها، دیدگاه های جهانی و نیازهای خاص، یک برنامه بازاریابی اختصاصی تهیه کنید.

تعریف بازاریابی مخفی Undercover Marketing چیست؟

بازاریابی مخفی شامل معرفی یک محصول به مصرف کنندگان به روشی است که به نظر نمی رسد مانند تبلیغات باشد. این یک استراتژی در تکنیک وسیع تر است، که در آن عوامل به عنوان افراد عادی مطرح می شوند و محصولاتی را به دیگران نشان می دهند که از فشار مارکتینگ بی اطلاع هستند. معمول است که شرکت ها در بازاریابی مخفی خود افراد را در موقعیت های قدرت یا احترام به کار گیرند.

گاهی اوقات گفتن به همه چیز نمی تواند به یک منبع عالی تبدیل شود. به یک تریلر فیلم فکر کنید که خیلی هیجان زده شد تا فیلم را ببینید. در حالی که تمام جنبه های فیلم را نشان نمی دهد، تبلیغ کننده می تواند انگیزه کافی ایجاد کند تا بیننده ها را به دنبال دیدن اطلاعات بیشتر سوق دهد.

تعریف بازاریابی انبوه mass marketing چیست؟

بازاریابی انبوه با هدف فروش چیزی به بیشتر افراد است. نیازی به ایجاد روابط یا ارسال پیام های موقت وجود ندارد. تمرکز بر حجم فروش بیشتر است. کسب و کارهای بزرگ در درک داده‌های بزرگ پول زیادی خرج می‌کنند. این به آن‌ها بینشی می‌دهد که در آن رسانه را برای مشتریان بالقوه خود که محصولات و خدمات خود را خریداری می‌کنند، قرار دهند

تعریف بازاریابی فصلی Seasonal Marketing چیست؟

رویدادهای فصلی راهی عالی برای دیدار با مصرف کنندگان جدید ارائه می دهد. بعضی اوقات این وقایع می توانند تغییر واقعی آب و هوا یا تعطیلات رسمی باشند.

تعریف بازاریابی روابط عمومی PR Marketing چیست؟

بسیاری از بازاریابان کارآمد با رسانه ها کار می کنند تا به محصولاتشان و مزایایی که محصولاتشان ارائه می دهند آگاهی دهند. همچنین، در بسیاری از موارد هنگامی که اوضاع خوب پیش نمی رود، بازاریابی روابط عمومی بسیار مهم است. برای مثال هنگامی که بنیانگذار اپل (Apple) استیو جابز زنده بود ، اپل یک کنفرانس مطبوعاتی بزرگ برای اعلام هر محصول جدید برگزار کرد. این سنت اکنون توسط مدیرعامل جدید ادامه دارد.

درباره روابط عمومی بیشتر بدانید.

تعریف بازاریابی آنلاین Online Marketing چیست؟

با گسترش تجارت اینترنت ، شکل جدیدی از بازاریابی پدیدار شد. از بنرهای آنلاین تا آن دسته از تبلیغات متحرک آزار دهنده ، بازاریابان آنلاین سعی در جلب توجه مشتریان خود به هر شکلی که می توانند داشته باشند. امروزه بیشتر تلاش های  بازاریابی آنلاین ترکیبی از استراتژی های هک رشد (تست A / B گرفته شده به حداکثر) و انواع تاکتیک های آگاهی رسانی است که توجه را به خود جلب می کند.

تعریف بازاریابی دیجیتال Digital Marketing چیست؟

بازاریابی دیجیتال شامل کلیه تلاش های بازاریابی است که از یک دستگاه الکترونیکی یا اینترنت استفاده می کند. مشاغل برای ارتباط با مشتریان فعلی و آینده نگر، از کانال های دیجیتال مانند موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت های دیگر بهره می گیرند.

برای آموزش مشتریان بالقوه درباره محصولات و خدمات خود، محتوا بنویسید و منتشر کنید. برای مشاغل مناسب، این مسئله می تواند یک وسیله مؤثر برای تأثیرگذاری بر آنها بدون استفاده از روش های فروش مستقیم باشد.

تعریف بازاریابی مستقیم Direct Marketing چیست؟

با استفاده از طیف وسیعی از دستگاه های دیجیتال از جمله رایانه ها، تلفن های هوشمند و تبلت، محصولات و خدمات خود را به مشتریان تبلیغ کنید. بازاریابی اینترنتی یک روش اساسی در مقوله دیجیتال مارکتینگ است. پس از مشخص شدن بازار هدف، می توان با همکاری با شرکت حمل و نقل پستی حرفه ای که می داند مشتریان شما در کجا زندگی می کنند، کار کرد. بازاریابی مستقیم می تواند راهی مؤثر برای دستیابی به مصرف کنندگان درست در محل زندگی خودشان باشد، بسیاری از شرکت های هوشمند بازاریابی مستقیم را به خوبی انجام می دهند. به عنوان مثال ، خرده فروش فروشگاه اینترنتی L.L. Bean ، برنامه های Direct Marketing ایجاد کرده است که مشتریانشان مشتاقانه منتظر دریافت آن هستند.
درباره بازاریابی،مستقیم بیشتر بدانید

تعریف بازاریابی جاویژه Niche Marketing چیست؟

بازار جایگاه ویژه یا گوشه ای  بخشی متمرکز و هدفمند از یک بازار گسترده تر است که در آن می توانید محصولات یا خدمات تخصصی بفروشید. با توجه به خواسته های منحصر به فرد که از طرف ارائه دهندگان اصلی مورد توجه قرار نمی گیرد، شرکت ها چنین رویکردی را به عنوان راهی برای ایجاد وفاداری و درآمد با یک مخاطب عمدتاً دنبال می کنند.

بطور مثال به جای ارائه خدمات نظافت عمومی، کارآفرین ممکن است با ارائه خدمات پولیش کردن کف فقط یک گوشه از بازار را دنبال کند. یافتن یک جایگاه ویژه و پر کردن آن می تواند به عنوان دستور پنهانی برای رشد در بازارهای شلوغ توصیف شود. به عنوان مثال تجارت کفش را انجام دهید. تقاضای زیادی برای کفش در دنیا وجود دارد و بسیاری از شرکت های برتر برای برآورده کردن بیشتر نیازهای فوری کفش در بازار تکامل یافته اند. فضای کفش ممکن است شلوغ به نظر برسد، اما شرکت تولید کفش Vans متوجه یک مشتری کم ارزش vans shoe skate است. vans با تمرکز بر روی این بازار، یک تجارت پر رونق را توسعه داده است.

تعریف بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی Social Media Marketing چیست؟

سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر اینستاگرام (Instagram) فرصتی بی نظیر برای مشاغل که مایل به سرمایه گذاری در جذب مشتری هستند ارائه می دهند. بازاریابی رسانه های اجتماعی هنوز در مراحل ابتدایی خود است اما به سرعت در حال رشد است. شرکت هایی مانند شرکت هواپیمایی Southwest Airlines دارای بخش هایی از بیش از 30 نفر هستند که وظیفه اصلی آنها تعامل فعالانه با مشتریان در رسانه های اجتماعی است.

تعریف بازاریابی سازمانی یا B2B Marketing چیست؟

بازاریابی تجارت به تجارت یک روش بازاریابی از افراد یا سازمان ها (از جمله مشاغل تجاری و موسسات) است. این امکان را به مشاغل می دهد تا محصولات یا خدمات خود را به شرکت ها یا سازمان های دیگری بفروشند که به نوبه خود همان محصولات یا خدمات را به فروش می رسانند، که از آن شرکت برای تقویت محصولات یا خدمات خود استفاده می کنند یا از آن برای پشتیبانی از عملیات داخلی خود استفاده می کنند. International Business Machines یک بازاریاب مشهور B2B است. تجارت IBM به دلیل اتخاذ رویکردی بسیار هوشمندانه در بازاریابی محصولات خود به سایر مشاغل و دولت ها در سراسر جهان رشد کرده است.

تعریف بازاریابی تبلیغاتی Promotional Marketing چیست؟

یک استراتژی بازاریابی تجاری است که به منظور تحریک مشتری برای اقدام به سمت تصمیم گیری خرید طراحی شده است. بازاریابی تبلیغاتی روشی است که شامل انگیزه های مختلفی برای خرید از قبیل: مسابقات، کد تخفیف، نمونه گیری(قبل از خرید امتحان کنید)، کمپین می باشد.

تعریف بازاریابی مصرف کننده یا B2C Marketing چیست؟

هدف نهایی بازاریابی B2C (بازاریابی کسب و کار به مصرف کننده). بازاریابان B2C فعالیت های تجاری مانند کوپن، نمایشگر، جبهه های فروشگاه (اعم از واقعی و آنلاین) و پیشنهادات ویژه ای را برای جلب بازار هدف برای خرید انجام می دهند. کمپین های بازاریابی B2C بر روی یک معامله متمرکز شده است، مدت زمان آن کوتاه تر است و باید فوراً توجه مشتری را جلب کنید. این کمپین ها اغلب معاملات ویژه، تخفیف یا کوپن خاصی را ارائه می دهند که هم از طریق اینترنت و هم در فروشگاه قابل استفاده است.

تعریف بازاریابی ابری Cloud Marketing چیست؟

در این شکل جدید مارکتینگ کلیه منابع و دارایی های بازاریابی بصورت آنلاین آورده می شود تا مشتریان (یا شرکت های وابسته) بتوانند آنها را توسعه، اصلاح، استفاده و به اشتراک بگذارند. در نظر بگیرید که چگونه Amazon.com باعث می شود تا مشتریان بتوانند کتاب های دیجیتال، فیلم ها و نمایش های تلویزیونی را در یک کتابخانه دیجیتالی خریداری کنند که در حساب آنلاین مشتری یا دستگاه دیجیتالی آنها قابل دسترسی باشد. و نمونه دیگر آن سایت دیجی کالا می باشد.

تعریف بازاریابی خدمات service marketing چیست؟

همانطور که از اسم این نوع مارکتینگ مشخص است بیشتر بر روی ترویج و توزیع خدمات تاکید دارد و دارای چهار ویژگی می باشد. که عبارتنداز:

 1. غیر ملموس بودن
 2. غیر قابل تفکیک بودن
 3. غیر همگن بودن / متغیر بودن
 4. غیر قابل ذخیره بودن (مصرف همزمان با تولید).

درباره بازاریابی، خدمات بیشتر بدانید.

تعریف بازاریابی داخلی  internal marketing چیست؟

همانطور که از اسم این نوع بازاریابی مشخص است تاکید آن بر روی افراد حاضر در شرکت می باشد که آیا از وضیعت فعلی شرکت نسبت به خود راضی هستند؟ آیا شرکت توانسته رضایت کارکنان خود را بطور مطلوب جلب کند؟ آیا کارکنان با مدیران بازاریابی در تعامل و همه فکری هستند؟ یکی از دلایل موفقیت در کار و رسیدن به سود بیشتر رضایت صد در صدی کارکنان می باشد که باید توسط مدیریت منابع انسانی صورت گیرد.

 

برای اطلاع بیشتر از بازاریابی یا مارکتینگ میتوانید رفرنس های زیر را نیز دنبال کنید.

Marketing Definition

What is Marketing? — The Definition of Marketing

Learn What Marketing Is and How It Is Used

52 Types of Marketing Strategies

marketing hubspot blog

8 steps to marketing your business

4 پاسخ

  تعقیب

  1. […] یک شرکت باید قادر باشد تا تعیین کند که آیا تلاش های بازاریابی، به وفاداری برند کمک می کند و یا از آن جلوگیری می […]

  2. […] بازاریاب می باشد. استراتژی بازاریابی باید فعالیت های بازاریابی را در بخش هایی که بیشتر مورد نظر سازمان است، متمرکز […]

  3. […] مشخص است. کسب و کارها خیلی به ندرت پول کافی برای بازاریابی هزینه می کنند، که در نتیجه به ساختن بازشناخت نام یا […]

  4. […] هر چند این نرخ بر اساس نوع محصول، قیمت و ماهیت پیشنهاد بازاریابی تغییر می کند. از سوی دیگر، شرکت ها هدف های دیگری را هم […]

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *