توزیع فیزیکی محصول

توزیع فیزیکی محصول | ماهیت و اهداف سیستم توزیع فیزیکی محصول

در این مقاله توزیع فیزیکی محصول را بطور کامل بررسی خواهیم کرد. منظور از توزیع فیزیکی محصول چیست؟ توزیع فیزیکی همان نگهداری، آماده سازی و نقل و انتقال کالا برای مشتریان در زمان و مکان مناسب. در این مقاله ماهیت، اهداف، سیستم ها و جنبه های سازمانی توزیع فیزیکی محصول مورد بررسی قرار می گیرد.

ماهیت توزیع فیزیکی محصول

ارکان اصلی ترکیب توزیع فیزیکی محصول شامل موارد زیر است.

 • حمل و نقل ٪۳۵
 • نگهداری موجودی جنس ٪۳۰
 • انبارداری ٪۲۰
 • سفارش کالا و خدمات مشتریان ٪۱۰
 • سایر ٪۵

توزیع فیزیکی محصول مستلزم برنامه ریزی، اجرا و کنترل جریان فیزیکی مواد اولیه و کالای ساخته شده از مبدا به مقصد است، به طوری که ضمن تأمین نیازهای مشتریان، سودی نیز حاصل شود. در توزیع فیزیکی محصول هزینه حمل و نقل رکنی اساسی است. پس از هزینه حمل و نقل، هزینه نگهداری موجودی جنس، انبارداری، سفارش کالا و هزینه خدمات انجام شده برای مشتریان در مکان های بعدی جای دارند.

در بیشتر شرکت ها، مدیران نگران هزینه های توزیع فیزیکی محصول هستند. کارشناسان نیز بر این باورند که می توان در حیطه توزیع فیزیکی کالا صرفه جویی های اقتصادی فراوانی کرد تصمیم درباره کانال توزيع بصورت غیراصولی و نادرست، هزینه های توزیع فیزیکی محصول را افزایش می دهند. حتی شرکت های بزرگ نیز در بیشتر مواقع به درستی از ابزارهای مدرن تصمیم گیری در موارد تعیین سطوح نگهداری موجودی جنس، روش های حمل و نقل، محل استقرار کارخانه و انبار و فروشگاه استفاده نمی کنند. مثلا روند کند رشد فروش و تحلیل رفتن سود فروشگاه های زنجیره ای سیرز (Sears) معلول نظام کهنه و پرهزینه توزیع کالای آن است. روش های انبارداری کهنه و فرسوده در کنار امکانات غير اتوماتیک، امکان رقابت را از این فروشگاه گرفته است. در فروشگاه های زنجیرهای سیرز، هزینه های توزیع ۸ درصد کل فروش را تشکیل می دهند، در صورتی که همین هزینه ها برای رقبای نزدیک این فروشگاه، نظیر ک.مارت و وال مارت، به ۳ درصد کل فروش هم نمی رسند.

علاوه بر این، توزیع فیزیکی محصول صرف هزینه نیست. و ابزار بالقوه ایجاد تقاضا نیز هست. شرکت ها با ارائه خدمات برتر با قیمت فروش پایین تر، از طریق توزیع فیزیکی محصول می توانند مشتریان بسیاری را به سوی خود جلب کنند. از طرف دیگر، هرگونه قصور در تحویل بموقع کالا سبب خواهد شد مشتریان شرکت از دست بروند.

هدف از توزیع فیزیکی محصول چیست؟

بسیاری از شرکت ها هدف از توزیع فیزیکی محصول را رساندن کالا در زمان و مکان مناسب و در حداقل هزینه ممکن می دانند. متأسفانه هیچ سیستم توزیع فیزیکی محصولی وجود ندارد که هم خدمات ارائه شده به مشتری را تا حداکثر ممکن افزایش داده و هم هزینه های توزیع را به حداقل ممکن کاهش دهد. ارائه حداکثر خدمات به مشتریان به معنی داشتن موجودی جنس زیاد، استفاده از بهترین و مناسب ترین وسایل حمل و نقل و داشتن انبارهای زیاد است و این عوامل همه موجد افزایش هزینه است. به حداقل رساندن هزینه نیز به معنی استفاده از حمل و نقل ارزان، نگهداری موجودی جنس اندک و داشتن کمترین تعداد انبار است.

شرکت نمی تواند به سادگی به مدیر توزیع فیزیکی محصول شرکت اختیار دهد که هزینه ها را در کمترین سطح ممکن نگاهدارد. حمل و نقل، انبارداری و سفارش کالا اغلب بر یکدیگر تأثیری معکوس دارند. برای مثال، سطوح کم موجودی جنس، موجب کاهش هزینه های نگهداری کالا می شود، اما همین امر زیان هایی به بار می آورد آن هم در اثر فقدان موجودی کافی جنس برای فروش، سفارشات عقب افتاده و تحویل نشده، امور دفتری و اداری، مشکلات تولید، هزینه های حمل و نقل زیاد و ارسال سریع محموله را در پی خواهد داشت. از آنجایی که فعالیت ها و هزینه های مربوط به توزیع فیزیکی محصول مستلزم ایجاد موازنه بین عوامل مختلف است، تصمیمات مربوط به آن نیز باید با توجه به مصالح کل سیستم گرفته شوند.

نقطه آغاز در طراحی چنین سیستمی، بررسی خواسته های مشتریان و آن چیزی است که رقبا ارائه می کنند. مشتریان از فروشندگان، خواسته های متفاوتی دارند، از جمله تحویل بموقع کالا، نگهداری موجودی جنس زیاد، توانایی تأمین نیازهای فوری، حفظ و نگهداری صحیح کالا، خدمات پس از فروش خوب و پذیرش کالاهای معیوب یا تعویض محصول می باشد. یک شرکت، موظف است درباره اهمیت این خدمات از دید مشتریان تحقیق کند. برای مثال، زمان انجام تعمیرات برای خریداران ماشین های فتوکپی از اهمیت خاصی برخوردار است. به همین دلیل، شرکت زیراکس (Xerox)در ارائه خدمات خود استانداردی را به وجود آورده است که به موجب آن هر ماشین فتوکپی خراب شرکت، (ظرف سه ساعت پس از دریافت درخواست مشتریان، آماده تحویل خواهد شد. برای انجام این مهم، شرکت زیراکس دایره ای ایجاد کرده است به نام دایره خدمات و لوازم یدکی که ۱۲۰۰۰ کارمند دارد.

هر شرکتی، معمولا در پی آن است که به مشتریان خود خدماتی را ارائه کند که حداقل در حد خدمات رقبای شرکت باشد، اما با هدف افزایش سود و نه افزایش فروش. یک شرکت باید هزینه ارائه خدمات بیشتر را برآورد کند. بعضی از شرکت ها خدمات چندانی به مشتریان ارائه نمی کنند اما در عوض قیمت فروش کمتری دارند. شرکت هایی نیز هستند که خدمات بسیار خوبی به مشتریان عرضه می کنند و برای جبران هزینه های مربوطه، قیمت فروش را به میزان معقولی افزایش می دهند.

توزیع فیزیکی در بازاریابی

یک شرکت برای رسیدن به برنامه ریزی خوب چه وظیفه ای دارد؟

یک شرکت وظیفه دارد برای رسیدن به یک برنامه ریزی خوب، اهداف توزیع فیزیکی محصول خود را تعیین کند. برای مثال، هدف توزیع فیزیکی محصول شرکت کوکاکولا (Coca-Cola) این است : کوکا با میل مصرف کننده نیم متر فاصله داشته باشد. بعضی از شرکت ها حتی پا را از این نیز فراتر گذاشته اند و برای هر عامل خدماتی، استانداردهایی تعیین کرده اند. مثلا یک تولیدکننده لوازم خانگی برقی، استانداردهای زیر را برای سیستم توزیع فیزیکی خود تعیین کرده است:

۹۵٪ سفارشات واسطه های توزیع، ظرف مدت ۷ روز از زمان دریافت سفارش به آنها تحویل شود، تحویل سفارشات واسطه ها با ۹۹ ضریب دقت انجام گیرد، پاسخ پرسش های واسطه های توزیع درباره وضعیت سفارشات، ظرف مدت ۳ ساعت داده شود و بالاخره اینکه درصد خرابی اجناس، در اثر نقل و انتقال از ۱ درصد تجاوز نکند. با فرض روشن بودن اهداف توزیع فیزیکی محصول یک شرکت باید در پی استفاده از سیستمی باشد که واجد حداقل هزینه برای تحقق این اهداف باشد، مسایل مهمی که باید درباره آنها تصمیم گرفت عبارتند از:

 • سفارشات چگونه داده شوند (سفارش کالا)؟
 • موجودی های جنس کجا نگهداری شوند (انبارداری)؟
 • سطح موجودی جنس باید چقدر باشد (سطح موجودی های جنس)؟
 • نحوه نقل و انتقال کالا چگونه باشد (حمل و نقل)؟

در اهداف توزیع فیزیکی محصول سفارش کالا چگونه است؟

هر توزیع فیزیکی محصول با سفارش مشتری آغاز می شود. دایره سفارشات پس از تهیه فاکتورهای فروش، آنها را به قسمت های مختلف ارسال می کند. اقلامی که در حال حاضر موجود نیستند در ردیف تحویل نشده ها قرار میگیرند. لیست کالاهایی که ارسال می شوند همراه با مدارک حمل و صورت حساب های مربوطه و نسخه های اضافی به قسمت های مختلف فرستاده می شوند.

اگر مراحل سفارش کالا با سرعت و دقت انجام گیرد شرکت و مشتریان هر دو سود می برند بهتر این است که پرسنل فروش، لیست سفارشات خود را روزانه و اغلب با استفاده از کامپیوتری که به کامپیوتر مرکزی متصل است ارسال کنند. انبار پس از انجام مراحل اداری توسط دایره سفارشات، کالاهای درخواست شده را در زمان مناسب برای مشتریان ارسال دارد. و صورت حساب ها سریعا تنظیم و در اسرع وقت برای مشتریان ارسال شوند. برای تسریع مراحل ارسال محموله و صدور صورت حساب، در بیشتر موارد از کامپیوتر استفاده می شود.

برای مثال، شرکت جنرال الکتریک (General Electric) از یک سیستم کامپیوتری استفاده می کند. این سیستم به محض دریافت سفارش، به وضعیت اعتباری مشتری رسیدگی می کند و نشان میدهد که کالا موجود هست یا نه، و اگر موجود هست محل آن کجا است. دستور حمل کالا، صدور صورت حساب برای مشتری، بهنگام کردن موجودی جنس و سفارش تولید برای جایگزینی کالای فروخته شده از دیگر اقدامات این سیستم کامپیوتری است. پس از آن، این سیستم کامپیوتری با ارسال پیامی به فروشنده او را در جریان حمل کالای سفارش داده شده قرار میدهد و کامپیوتر، تمام این مراحل را در کمتر از پانزده ثانیه انجام میدهد.

در اهداف توزیع فیزیکی محصول انبارداری چگونه است؟

تمام شرکت ها مجبورند کالاهای خود را مادامی که به فروش نرفته اند، در جایی انبار کنند. انبارداری، یکی از فعالیت های اجتناب ناپذیر در توزیع فیزیکی محصول است زیرا به ندرت اتفاق می افتد سیکل تولید و مصرف با یکدیگر هماهنگ گردند. مثلا شرکتهای اسنا پر، تورو (Toro) و سایر تولیدکنندگان ماشین های چمن زن باید در سرتاسر سال تولید کنند و چمن زن ها را برای پاسخگویی به سیل تقاضا در دو فصل بهار و تابستان انبار کنند. انبارداری، تفاوت های موجود بین مقادیر موردنیاز و زمان نیاز را از میان برمی دارد.

شرکت ها باید درباره تعداد و مخصوصا مکان های مناسب برای انبار تصمیم بگیرند. هر قدر انبارها از لحاظ جغرافیایی پراکندگی بیشتری داشته باشند امکان تحویل سریع ترکالا به مشتریان بیشتر خواهد بود اما هزینه های انبارداری افزایش خواهد یافت. هر شرکت باید بین سطح خدمات ارائه شده به مشتریان و هزینه های توزیع، تعادل لازم را برقرار کند.

موجودی های جنس بعضا در محل خود کارخانه یا نزدیک به کارخانه و بعضا در انبارهای پراکنده در سراسر کشور نگهداری می شوند. شرکت می تواند انبارهایی داشته باشد که متعلق به خود او باشد یا فضای مورد نیاز را از انبارهای عمومی اجاره کند و یا هم از انبارهای خود و هم از انبارهای عمومی استفاده کند. در صورتی که محل انبار متعلق به خود شرکت باشد امکان اعمال نظارت و کنترل بیشتری وجود دارد. در این شرایط فقط به سرمایه گذاری زیادی نیاز است و امکان تغییر محل انبار به مکان های جدید کمتر خواهد بود. از سویی دیگر، انبارهای عمومی اجاره دریافت می کنند و برای ارائه خدمات اضافی نظیر بازرسی کالا، بسته بندی، حمل و نقل و صدور سیاهه، حق العمل دریافت می دارند. وجود انبارهای عمومی این امکان را در اختیار شرکت ها قرار میدهد که بتوانند محل و نوع انبار موردنیاز را خود انتخاب کنند.

شرکت ها می توانند هم از انبارهای نگهداری کالا و هم از مراکز توزیع استفاده کنند. در انبارهای نگهداری کالا، کالا هم برای مدتی کوتاه و هم برای مدتی طولانی نگهداری می شود. مراکز توزیع فیزیکی محصول به جای نگهداری کالا وظیفه انتقال آن را نیز بر عهده دارند. این مراکز از لحاظ اندازه، بسیار بزرگ اند و به تجهیزات بسیار پیشرفته اتوماتیک مجهز هستند. وظیفه این مراکز، تحویل کالا از کارخانه یا فروشندگان، دریافت سفارش، انجام دقیق سفارشات و تحویل کالا در حداقل زمان ممکن به مشتریان است. برای مثال، شرکت فروشگاه های زنجیره ای وال مارت (Walmart) دارای چهار مرکز توزیع است. مرکز توزیع اصلی این شرکت، وظیفه تأمین نیازهای روزانه ۱۶۵ فروشگاه این شرکت را برعهده دارد. مساحت این مرکز توزیع بیش از یکصد هزار مترمربع، در زیر یک سقف است. اسکنرهای لیزری، روزانه ۱۹۰۰۰۰ مورد کالا همراه با ۱۱ مایل تسمه نقاله را ردیابی می کنند و کارگران شاغل در این مراکز، روزانه ۳۱۰۰کامیون را تخلیه و بارگیری می کنند.

در سال های اخیر تکنولوژی تجهیزات و تسهیلات انبارداری به پیشرفت های زیادی نایل شده است. اکنون دیگر انبارهای چند طبقه قدیمی با آن ابزارها و امکانات کند و روش های کهنه اداری با رقابت انبارهای تمام اتوماتیک یک طبقه جدیدتر روبرو می شوند. انبارهایی که از سیستم های پیشرفته اداره کالا، تحت نظارت و کنترل کامپیوتر مرکزی برخوردار هستند. در این انبارها فقط به خدمات تعداد معدودی از کارکنان نیاز هست. کامپیوتر پس از خواندن سفارشات رسیده، لیفتراک ها، بالابرهای برقی با ربات ها را برای جمع آوری کالا، انتقال به سکوهای بارگیری و صدور سیاهه ها، راهنمایی و هدایت می کند. استفاده از انبارداری مدرن میزان آسیب کارگران، هزینه های کارگری، دزدی و آسیب کالا را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد و امکان کنترل بهتر موجودی های جنس را نیز فراهم می سازد.

سطح موجودی جنس

سطوح مختلف موجودی جنس نیز برای تأمین رضایت مشتری اهمیت دارند. بازاریابان علاقه مندند که شرکت های برای تحویل سریع کالا به مشتریان، به میزان کافی موجودی جنس در اختیار داشته باشند. باید توجه داشت که نگهداری موجودی، آن هم در این سطح، هزینه زیادی در بر دارد، چرا که برای تأمین تمام خدمات مورد نیاز مشتریان، هزینه های مربوط به سطوح موجودی با نرخ فزآینده ای افزایش می یابند. برای مدیریت در صورتی نگهداری موجودی جنس مواجه است که فروش و سود نیز متناسب با آن افزایش یابد.

در توزیع فیزیکی محصول تصمیم درباره سطح موجودی جنس مستلزم آگاهی دقیق از زمان و مقدار سفارش است. هنگام تصمیم در مورد زمان سفارش، شرکت باید ریسک ناشی از تمام شدن موجودی را با هزینه های مربوط به نگهداری موجودی جنس بیش از حد متعادل کند. تصمیم درباره مقدار سفارش نیز مستلزم ایجاد تعادل در هزینه های مربوط به انجام هر سفارش و هزینه های نگهداری موجودی جنس است. سفارش خریدی که از میزان متوسط بالاتر باشد منجر به کمتر شدن تعداد سفارشات و کاهش هزینه های مربوط به انجام سفارشات می شود. اما همین امر موجب افزایش هزینه های مربوط به نگهداری موجودی جنس نیز خواهد شد.

حمل و نقل در توزیع فیزکی کالا

بازاریابان باید به تصمیمات شرکت درباره حمل و نقل کالا نیز علاقه مندی نشان دهند. نوع وسیله حمل و نقل، بر قیمت فروش کالا، سرعت تحویل و کیفیت کالا به هنگام تحویل تأثیر میگذارد و همه این عوامل به نوبه خود بر نحوه رضایت مشتری تأثیر بسزایی دارند. یک شرکت، برای حمل کالا به انبار یا برای واسطه های فروش و مشتریان می تواند بین پنج روش زیر یکی را انتخاب کند: از طریق راه آهن، آبی، کامیون، لوله و هوایی، ویژگی های هر یک از روش های حمل و نقل را در ادامه توضیح خواهیم داد.

توزیع فیزیکی محصول از طریق راه آهن

علی رغم اینکه در اواسط سالهای دهه ۱۹۷۰ راه آهن، سهم خود را در امر حمل و نقل کالا تا اندازه ای از دست داد اما هنوز با انتقال ۳۷ درصد کل کالاها، همچنان جایگاه خود را به عنوان بزرگترین وسیله حمل و نقل حفظ کرده است. راه آهن برای حمل کالاهای حجیمی نظیر زغال سنگ، شن و ماسه، مواد معدنی، محصولات کشاورزی و الوار ارزانترین وسیله حمل و نقل در مسافت های دور به شمار میرود. علاوه بر این، ارائه خدمات به مشتریان توسط این وسیله اخيرا افزایش پیدا کرده است. تهیه و تدارک تجهیزات جدید برای حمل انواع خاصی از کالاها، تهيه واگن های بی لبه برای حمل تریلرهای باری با راه آهن و خدمات ترانزیتی نظیر برگرداندن محموله های حمل شده در بین راه به مقاصد دیگر و بازپروری بین راهی کالاها از جمله خدمات جدیدی است که راه آهن ارائه می کند.

توزیع فیزیکی محصول با استفاده از کامیون

حمل زمینی با کامیون تدریجا رو به افزایش است، به طوری که هم اکنون ۲۵ درصد کل بار با این روش جابه جا می شود. قسمت اعظم جابه جایی درون شهری کالاها، البته در مقایسه با حمل و نقل بین شهری، با این روش انجام می گیرد. این وسیله از نظر جاده و برنامه زمان بندی از انعطاف زیادی برخوردار است. با این وسیله می توان توزیع فیزیکی محصول را خانه به خانه انجام داد. این بدان معنا است که ارسال کنندگان کالا در صورت استفاده از این وسیله، نیازی به انتقال کالا از کامیون به راه آهن و مجددا از راه آهن به کامیون نخواهند داشت و در نتیجه برای این کار وقتی را به هدر نخواهند داد و خسارات ناشی از دزدی و آسیب دیدگی کالا نیز کاهش قابل ملاحظه ای پیدا می کند. کامیون وسیله بسیار مناسبی برای حمل کالاهای ارزشمند در مسافت های کوتاه است. در موارد بسیاری کرایه آن با کرایه حمل با راه آهن رقابت می کند، با این تفاوت که این وسیله نسبت به راه آهن سریعتر است.

توزیع فیزیکی محصول از طریق دریا

قسمت قابل توجهی از کالاها در سواحل با کشتی و کرجی جابه جا می شوند. هزینه حمل از طریق دریا برای جابه جایی کالاهای حجیم، کم ارزش و فاسد نشدنی نظیر شن و ماسه، زغال سنگ، غلات، نفت و مواد کانی فلزی بسیار پایین و مناسب است. از سویی دیگر، حمل و نقل دریایی، کندترین روش حمل و نقل است و اغلب تحت تأثیر شرایط جوی قرار میگیرد.

توزیع فیزیکی محصول از طریق خطوط لوله

خطوط لوله، یک وسیله حمل و نقل خاص است که صرفا برای حمل نفت خام، گاز طبیعی و مواد شیمیایی از منابع تولید به مکان مصرف مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از خطوط لوله برای حمل و نقل نفت خام و مشتقات آن بسیار باصرفه تر از راه آهن اما گرانتر از حمل و نقل دریایی است. خطوط لوله عمدتا برای جابه جایی کالای متعلق به افرادی مورد استفاده قرار میگیرد که خود مالک خط لوله هستند.

توزیع فیزیکی محصول از طریق خطوط هوایی

علی رغم اینکه فقط یک درصد کالاهای با این وسیله حمل می شوند، اما امروزه حمل و نقل هوایی به صورت یک روش حمل و نقل با اهمیت درآمده است. نرخ کرایه هوایی به مراتب از کرایه راه آهن یا کرایه کامیون بیشتر است. اما این وسیله هنگامی که سرعت تحویل کالا از اهمیت خاصی برخوردار باشد یا مسافات نسبتا زیادی پیش رو باشد، وسیله بسیار مناسبی است. این وسیله، برای کالاهای فاسد شدنی نظیر ماهی تازه، گل و کالاهای پرارزش اما کم حجمی نظیر ابزارآلات فنی و جواهرآلات، بسیار مناسب است. شرکت ها هم به این نتیجه رسیده اند که در صورت استفاده از وسایل هوایی برای حمل بار به نگهداری موجودی جنس و تعداد انبار کمتری نیاز خواهند داشت و در ضمن، هزینه های بسته بندی کالا نیز کاهش خواهد یافت.

تحقیق در مورد تولید و توزیع
انتخاب روش حمل و نقل

در انتخاب روش حمل و نقل کالا، صاحبان کالا باید پنج معیار را در نظر بگیرند. این معیارها عبارتند از:

 1. سرعت (زمان تحویل خانه به خانه)
 2. وابستگی (پیشرفت طبق برنامه)
 3. استعداد (توانایی حمل کالاهای مختلف)
 4. موجود بودن (تعداد مناطق جغرافیایی)
 5. هزینه (تن در کیلومتر)

اگر صاحبان کالا برای توزیع فیزیکی محصول  به سرعت انتقال می اندیشند، انتخاب اول آنها خط هوایی با کامیون خواهد بود. اگر هدف ایشان دسترسی به هزینه پایین باشد، استفاده از روش دریایی یا خط لوله بهترین است. حمل زمینی با کامیون، دارای بالاترین میزان مزایا است، حقیقتی که سهم رو به افزایش این وسیله در صنعت حمل و نقل را توجیه می کند. به طور روزافزونی صاحبان کالا دو یا چند روش حمل و نقل را با هم ادغام می کنند. شیوه حمل کالا با کانتینر، قرار دادن کالا در صندوق یا تریلر است به طوری که امکان جابه جایی آن بین دو وسیله حمل و نقل به آسانی صورت گیرد. استفاده از راه آهن و کامیون، کامیون با کشتی، کشتی با راه آهن و خطوط هوایی با کامیون بسیار متداول است. هر یک از این ترکیبات، برای صاحبان کالا دارای مزایای خاصی است. مثلا استفاده از راه آهن همراه با کامیون نه فقط باصرفه تر از استفاده صرف از کامیون است بلکه از راحتی و انعطاف بیشتری هم برخوردار است.

مسئولیت سازمانی توزیع فیزیکی محصول

تصمیمات مربوط به انبارداری، سطوح مختلف موجودی جنس و حمل و نقل به هماهنگی زیادی نیاز دارد. بسیاری از شرکت ها برای فعالیت های مختلف توزیع فیزیکی خود، کمیته های دائمی مرکب از مدیران در نظر گرفته اند. این کمیته ها اغلب برای سیاست گذاری در زمینه بهبود و اصلاح شیوه های توزیع فیزیکی محصول گرد هم می آیند. بعضی از شرکت ها پا را از این فراتر گذاشته اند و برای توزیع فیزیکی محصول معاونت تعیین کرده اند. این معاونت زیر نظر معاونت بازاریابی، معاونت تولید یا حتی مدیریت عامل فعالیت می کند. محل سازمانی دایره توزیع فیزیکی محصول در داخل شرکت نیز واجد اهمیت است. مسئله مهم در واقع این است که یک شرکت باید با هدف ایجاد حداکثر رضایت در یک سطح هزینه منطقی، فعالیت های بازاریابی و توزیع فیزیکی محصول خود را هماهنگ سازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *