قیمت خرده فروشی

قیمت خرده فروشی | کنترل مجاری قیمت خرده فروشی

در مقاله قیمت خرده فروشی مباحث مهم خرده فروشی مورد بررسی قرار می گیرد. همانطور که در مقاله خرده فروشی گفته شد قیمت خرده فروشی یکی از سطح های اصلی خرده فروشی بحساب می آید که دارای قسمت های مختلفی است این قسمت های شامل فروشگاه های تخفیت دار خرده فروشان زیر قیمت نمایشگاه های فروش و کنترل مجاری قیمت خرده فروشی می باشد.

تعیین قیمت خرده فروشی چگونه است؟

خرده فروشان را می توان همچنین بر اساس سطح عمومی قیمت های فروش آنان نیز طبقه بندی کرد. اکثر خرده فروشان دارای قیمت های فروش و خدماتی معمولی هستند و کالاهایی را می فروشند که دارای کیفیتی معمولی اند. بعضی از آنها کالاهایی با کیفیت بالاتر و خدمات بیشتری ارائه می دهند و قیمت خرده فروشی آنها نیز بالطبع گرانتر است. خرده فروشانی که قیمت خرده فروشی پایین تری دارند، عبارتند از:

 • فروشگاه های تخفیف دار
 • خرده فروشان زیر قیمت
 • نمایشگاه های فروش با کاتالوگ

قیمت خرده فروشی فروشگاه های تخفیف دار

یک فروشگاه تخفیف دار، فروشگاهی است که کالاهای استاندارد را با سطح قیمت پایین تری به فروش می رساند. این فروشگاه ها درصد سود خود را به امید افزایش حجم فروش، پایین می آورند. البته اعطای تخفیفات موردی یا استفاده از مناسبت های ویژه برای اعطای تخفیفات، از هر فروشگاهی، یک فروشگاه تخفیف دار نمی سازد. یک فروشگاه تخفیف دار، کالای خود را همواره در سطح قیمت پایین تری می فروشد و کالاهای در معرض فروش نیز از جمله کالاهای درجه یک هستند و نه درجه دو یا پست تر.

فروشگاه های تخفیف دار اولیه با استفاده از امکانات و تسهیلات انبار مانند خود در مناطق پرجمیعت و پر رفت و آمد و اجاره بهای نسبتا کم، هزینه های خود را در پایین ترین حد ممکن نگاه می داشتند.حد قیمت خرده فروشی در این فروشگاه ها پایین، تبلیغات آنها گسترده و تعداد و تنوع کالاهای آنها نیز به طور معقولی، زیاد بود.

در سالهای اخیر، بسیاری از خرده فروشان تخفیف دار، در اثر مواجه با رقابت فشرده سایر فروشگاه های بزرگ و تخفیف دار مجبور به تغییراتی شده اند. آنها دکوراسیون فروشگاه های خود را جالب تر و زیباتر کرده اند، کالاها و خدمات جدیدی به اقلام قبلی افزوده و شعبات جدیدی در حومه شهرها گشوده اند و تمامی این ها، هزینه ها و در نتیجه قیمت خرده فروشی را افزایش داده است و با سیاستی که فروشگاه های بزرگ برای رقابت با خرده فروشان تخفیف دار در پیش گرفته اند، یعنی همان کاهش قیمت خرده فروشی تفکیک بسیاری از خرده فروشان تخفیف دار از فروشگاه های بزرگ، اندکی دشوار شده است، در نتیجه، طومار بسیاری از فروشگاه های تخفیف دار در طول دهه های گذشته بسته شد. زیرا آنها مزیت رقابتیقیمت خرده فروشی خود را از دست دادند. به موازات این، بسیاری از واحدهای فروشگاه های بزرگ، تعداد و سطح فروشگاه و خدمات خود را ارتقا بخشیدند تا بتوانند همچنان خود را از فروشگاه های تخفیف دار متمایز گردانند.

خرده فروشان زیر قیمت

هنگامی که فروشگاه های بزرگ تخفیف دار با تغییر دکوراسیون خود و نیز افزایش تعداد کالاها و خدمات و تأسیس شعبات جدید، روش خود را تغییر می دادند، برای پر کردن خلا افزایش حجم فروش با درصد سود کم، خرده فروشان زیر قیمت به وجود آمدند. فروشگاه های تخفیف دار معمولی، به قیمت عمده فروشی خرید می کنند و برای اینکه قیمت خرده فروشی آنها همچنان در همان سطح پایین حفظ شود، کالای خود را با درصد سود اندکی می فروشند. اما خرده فروشان زیر قیمت، در واقع زیر قیمت عمده فروشی خرید می کنند و قیمت فروش آنها نیز پایین تر از قیمت خرده فروشی است. خرده فروشان زیر قیمت، معمولا عرضه کننده کالاهایی با کیفیت اما غير ثابت و در حال تغییر هستند. کالاهایی که آنها برای فروش عرضه می کنند، غالبا از نوع کالاهای غیرعادی، بی ارزش یا اضافه تولید است. آنها این کالاها را از تولیدکنندگان یا از سایر خرده فروشان می خرند.

این خرده فروشان در زمینه فروش پوشاک، لوازم یدکی و کمکی و کفش، موفقیت زیادی داشته اند. این بدین معنی نیست که فعالیت این دسته از خرده فروشان محدود به همین رشته ها است. آنها در کلیه زمینه ها از دلالی و صرافی گرفته تا فروش مواد غذایی و لوازم الکترونیک فعالیت دارند.

آموزش عمده فروشی

انواع خرده فروشان زیر قیمت کدامند؟

خرده فروشان زیر قیمت خود سه نوع اند:

 • مجاری کارخانه
 • خرده فروشان زیر قیمت مستقل
 • باشگاه های عمده فروشی

مجاری کارخانه: فروشگاه های خرده فروشی زیرقیمتی هستند که تحت مالکیت تولیدکننده اند. این مجاری معمولا محصولات مازاد تولیدکننده و کالاهایی را که دیگر تولید نمی شوند و نیز کالاهای غیر عادی را می فروشند. بعضی از این مجاری فروش، اغلب در مجاری فروش کارخانه ای واقع در محوطه هایی خاص دور هم جمع می شوند. در این محوطه های فروش، چندین فروشگاه کارخانه ای، طیف وسیعی از کالاهای مختلف را تا ۵۰ درصد زیر قیمت خرده فروشی به فروش می رسانند.

خرده فروشان زیر قیمت مستقل: خرده فروشانی هستند که تحت مالکیت و مدیریت بخش خصوصی قرار دارند یا خود دفاتری منشعب از شرکت های خرده فروشی هستند. اگرچه بسیاری از عملیات خرده فروشی زیرقیمت، توسط واحدهای مستقل کوچکتری اداره می شوند، با این حال اکثر آنها تحت مالکیت زنجیرهای خرده فروشی بزرگتر قرار دارند.

باشگاه های انباری یا باشگاه های عمده فروشی: فروشنده تعداد محدودی اقلام از نوع خواروبار، ابزارآلات، پوشاک و مخلوطی از سایر کالاها به اعضای خود هستند. این باشگاه ها برای اعضایی که حق عضویت سالانه ای به مبلغ ۲۵ تا ۵۰ دلار پرداخت کنند، تخفیفات قابل ملاحظه ای قایل می شوند. حجم عملیات این باشگاه ها زیاد، هزینه های بالاسری آنها کم و امکانات آنها انبار مانند است. در این مراکز، مشتریان باید مبلمان و اثاثیه، ابزارآلات سنگین و سایر اقلام بزرگ انتخابی خود را در صف پرداخت حمل کنند. این باشگاه ها هیچ گونه خدمات تحویل کالا ندارند و کارت های اعتباری نیز قبول نمی کنند اما دارای نازلترین قیمت فروش اند. قیمت خرده فروشی آنها معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ درصد زیر قیمت سوپرمارکت ها و فروشگاه های تخفیف دار است.

خرده فروشی زیرقیمت، در سال های ۱۹۸۰ به وجود آمده است. اما هرچه بر تعداد خرده فروشان زیر قیمت افزوده شده، رقابت نیز تشدید گردیده است. رشد خرده فروشی زیر قیمت با جهش رو به بالایی که در اقتصاد پدید آمد و همچنین با خط مشی های متقابلی که توسط فروشگاهه ای بزرگ و فروشگاه های تخفیف دار معمولی اتخاذ گردیده، اندکی کند شده است. با این وجود، این نوع خرده فروشی به عنوان یک ضرورت حیاتی و در حال رشد در خرده فروشی مدرن همچنان به قوت خود باقی می ماند.

نمایشگاه های فروش با کاتالوگ

یک نمایشگاه فروش با کاتالوگ مجموعه ای از کالاهای گران قیمت با مارک های با اعتبار و پرگردش را در سطح قیمت خرده فروشی نسبتا مناسب به فروش می رسد. جواهرآلات، ابزارآلات برقی، دوربین های عکاسی، کیف و چمدان، ابزارآلات کوچک، انواع اسباب بازی و کالاهای ورزشی از جمله کالاهایی هستند که با استفاده از کاتالوگ در این گونه نمایشگاه ها به فروش می رسند. در این نمایشگاه ها سعی می شود هزینه ها و درصد سود برای بالا بردن حجم فروش حتی الامکان در سطح پایینی نگهداری شود.

با پیدایش نمایشگاه های فروش با کاتالوگ، در اواخر سالهای ۱۹۶۰، آنها به صورت داغترین شکل خرده فروشی جدید درآمدند. در سال های اخیر این نوع خرده فروشی برای حفظ سهم بازار خرده فروشی خود بسیار کوشیده است. قیمت خرده فروشی فروشگاه های بزرگ و خرده فروشان تخفیف دار هم اکنون با قیمت خرده فروشی این نمایشگاه ها برابری می کند. علاوه بر این، خرده فروشان زیر قیمت، مرتبا در زمینه قیمت خرده فروشی با نمایشگاه های فروش با کاتالوگ رقابت می کنند. در نتیجه بسیاری از زنجیره های خرده فروشی نمایشگاهی به کالاهای خود تنوع بخشیده اند، تبلیغات خود را افزایش داده اند، نمایشگاه ها را نوسازی کرده و برای فروش بیشتر، خدمات بیشتری به مشتریان ارائه می کنند.

کنترل مجاری قیمت خرده فروشی چگونه است؟

تقریبا ۸۰ درصد تمام فروشگاه های خرده فروشی، مستقل اند. این ۸۰ درصد تقریبا دو سوم کل فروش خرده فروشی ها را از آن خود ساخته است. اشکال دیگر خرده فروشی با مالکیت مختلف شامل

 • زنجیره مشارکتی
 • تعاونی خرده فروشی
 • زنجیره داوطلبانه
 • تعاونی های مصرفی
 • سازمان امتیازی

زنجیره مشارکتی

فروشگاه زنجیرهای یکی از مهمترین تحولات خرده فروشی قرن حاضر است. یک فروشگاه زنجیره ای، شامل دو یا چند مجاری فروش کالا است که دارای مالکیت و مدیریت مشترک است و در آن خرید به طور متمرکز انجام میشود این فروشگاه ها معمولا اقلام و کالاهای مشابهی را عرضه می کنند و در کلیه زمینه های خرده فروشی فعالیت دارند اما در حیطه فروشگاه های بزرگ، فروشگاه های کالاهای متنوع، مواد غذایی، مواد دارویی، کفش و فروشگاه پوشاک زنانه شاخص ترند. نسبت به فروشگاه های مستقل، فروشگاه های زنجیرهای مشارکتی دارای مزیت های بیشتری هستند. اندازه بزرگ این فروشگاه ها اجازه خرید انبوه و در نتیجه خرید قیمت خرده فروشی پایین تر را به این فروشگاه ها میدهد.

این فروشگاه ها می توانند متخصصین و مهارت های گوناگون را در زمینه هایی نظیر قیمت گذاری محصول ، تبلیغات پیشبردی، خرید و فروش، کنترل و نظارت بر موجودی های جنسی و انجام پیش بینی فروش به کار گیرند. و سرانجام اینکه، فروشگاه های خرده فروشی زنجیرهای مشارکتی از صرفه جویی های تبلیغاتی بهره مند هستند. زیرا هزینه های تبلیغاتی آنها بر تعداد زیادی فروشگاه و همچنین حجم فروش زیادی سرشکن میشود.

تعاونی خرده فروشی و زنجيره داوطلبانه

موفقیت بزرگ زنجیره های مشارکتی موجب شد بسیاری از خرده فروشی های مستقل به صورت یکی از انواع دوگانه تشکل های قراردادی، دور هم جمع شوند. اولین نوع این تشکل ها، زنجيره داوطلبانه است. در این نوع تشکل، گروهی از خرده فروشان مستقل به سرپرستی یک عمده فروش به خرید جمعی و معامله مشترک می پردازند. شکل دیگری از این تشکل های قراردادی، تعاونی خرده فروشان است. در این تشکل، گروهی از خرده فروشان مستقل برای ایجاد یک هسته مرکزی عمده فروشی دور هم جمع می شوند. با این گردهمایی، آنها دست به معامله و انجام تبلیغات پیشبردی مشترک می زنند. این گونه تشکل ها همه به سان زنجیره های مشارکتی برای خرده فروشان مستقل امکان صرفه جویی در خرید و انجام تبلیغات پیشبردی و شرایط جدیدی را فراهم می آورند که ایشان برای مقابله با زنجیره های مشارکتی، بدان ها نیاز دارند.

تعاونی های مصرفی

یک شرکت تعاونی مصرف کننده مؤسسه ای است که مالکیت آن متعلق به مصرف کنندگان است. شهروندان می توانند برای مقابله با خرده فروشان محلی که از طریق عرضه کالاهای فاقد کیفیت و ترکیب مطلوب به آنها اجحاف میکنند، دست به تأسیس یک شرکت تعاونی محلی زنند. برای این منظور، اعضا مبالغی برای تأسیس فروشگاه می پردازند. همین اعضا با رای خود سیاست های شرکت تعاونی را تعیین و مدیران شرکت را نیز انتخاب می کنند. فروشگاه نیز اجناس را با قیمت خرده فروشی مناسبی در اختیار اعضا قرار میدهد، یا اینکه بر اساس حجم خرید اعضا به آنها سود سهام پرداخت می کند.

انتخاب روش فروش

مؤسسات امتیازی

یک امتیاز، یک اتحاد مبتنی بر قرارداد است که بین یک تولیدکننده یا عمده فروش یا یک مؤسسه خدماتی به عنوان امتیازدهنده و بخش خصوصی به عنوان امتیاز گیرنده به وجود می آید. در اینجا یک امتیازگیرنده، بر اساس یک نظام امتیازی، حق مالکیت و بهره برداری از یک یا چند واحد را می خرد. تفاوت اساسی بین روش امتیازی و سایر نظام های قراردادی، نظیر زنجیره داوطلبانه و تعاونی های خرده فروشی در این است که نظام های امتیازی، معمولا بر اساس کالا یا خدماتی منحصر به فرد، به فعالیت اقتصادی می پردازند یا بر اساس استفاده از نامی تجاری، اعتبار یا حق انحصاری، که امتیاز دهنده برای خود ایجاد کرده است. واگذاری امتیاز بهره برداری، در زمینه غذای آماده، متل داری، پمپ بنزین، فروشگاه های ویدیویی، مراکز بهداشتی و بدنسازی، کرایه اتومبیل، آرایشگری، خرید، فروش و اجاره مستغلات، آژانس های مسافرتی و بعضی از کالاها و خدمات دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

حق الزحمه دریافتی امتیاز دهنده، شامل یک مبلغ ثابت، حق امتیاز فروش، اجاره تجهیزات و سهمی از سود خواهد بود. یک امتیازگیرنده از شرکت مک دونالدز (mcdonalds) برای استفاده از امتیاز این شرکت به عنوان سرمایه گذاری اولیه به مبلغی در حدود ۶۰۰۰۰۰ دلار نیاز خواهد داشت. امتیاز گیرنده باید به شرکت مک دونالدز ۵ / ۳ درصد حق سرویس و ۵ / ۸  درصد هزینه بابت کرایه نیز پرداخت کند. همچنین برای اداره و مدیریت فعالیت های خود، شرکت امتیازگیرنده باید در دانشگاه همبرگرسازی به مدت سه هفته آموزش ببیند.

What is a Retail Price?

Retail price definition and meaning 

retail price – definition of retail price – what does retail price …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *