خرده فروشی انواع خرده فروشی

خرده فروشی | انواع فروشگاه های خرده فروشی

در این مقاله قصد داریم خرده فروشی را بطور کامل تعریف و ماهیت و اهمیت خرده فروشی را برررسی کنیم.

خرده فروشی چیست؟

خرده فروشی یعنی تمام فعالیت های فروش مستقیم کالا یا خدمات به مصرف کننده نهایی برای مصارف شخصی و غیرتجاری. که میتوان بزرگترین آن را  فروشگاه های سیرز و ک.مارت خرده معرفی نمود. بنابراین، بسیاری از مؤسسات، از جمله تولیدکنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان، به خرده فروشی اشتغال دارند ولی خرده فروشی عمدتا توسط خرده فروشان انجام می شود. و اگرچه قسمت اعظم آن در فروشگاه های خرده فروشی انجام می شود، اما در سال های اخیر، خرده فروشی غیر فروشگاهی، نظیر فروش پستی، تلفنی، خانه به خانه، با ماشین های فروش اتوماتیک و ابزار و وسایل الکترونیکی رشد بسیار قابل توجهی داشته است. در این مقاله خرده فروشی فروشگاهی به دلیل اینکه قسمت اعظم خرده فروشی را تشکیل می دهد، مورد بررسی قرار می گیرد.

درباره خرده فروشی غیر فروشگاهی بیشتر بدانید.

خرده فروشی فروشگاهی: خرده فروشی فروشگاهی در اندازه و اشکال مختلف وجود دارد. خرده فروشی فروشگاهی دارای چند سطح مختلف می باشد که عبارتند از: سطح خدمات ارائه شده توسط فروشگاه، نوع کالاهایی که در فروشگاه برای فروش عرضه می شود، سطح نسبی قیمت های فروش، نحوه کنترل مجاری فروش و نحوه گردهمایی های آنها. در این مقاله سطح خدمات ارائه شده،نوع کالا و نحوه گردهمایی خرده فروشی مورد بررسی قرار می گیرد، و در مقاله قیمت خرده فروشی به سایر مباحث می پردازیم.

سطح خدمات در خرده فروشی چگونه است؟

در خرده فروشی کالاها از نظر خدمات مورد نیاز با هم فرق می کنند. مشتریان نیز از نظر اهمیتی که برای خدمات قایل می شوند، با هم تفاوت دارند. در اینجا سه سطح خدمات، شامل سلف سرویس، خدمات محدود و خدمات کامل، همراه با خرده فروشانی که این گونه خدمات را ارائه می دهند، مورد بررسی قرار میگیرد.

در طول سالهای بحران بزرگ ۱۹۳۰، در ایالات متحده، خرده فروشی سلف سرویسی رشد سریعی داشته است. در این سال ها مشتریان برای صرفه جویی، خود با رغبت، وظیفه (جستجو، مقایسه و انتخاب) را بر عهده می گرفتند. امروزه، سلف سرویس، پایه و اساس تمام فعالیت های تخفیف دار محسوب می شود. شیوه فروش سلف سرویسی در سوپرمارکت ها، برای فروش کالاهای راحتی و در نمایشگاه های فروش با کاتالوگ برای فروش کالاهای با مارک های ملی و همچنین کالاهای مصرفی دارای گردش سریع مورد استفاده قرار میگیرد.

از جمله خرده فروشی با خدمات محدود می توان از فروشگاه های سیرز و جیسی پنی (J. C. Penney) نام برد. این فروشگاه ها، در امر فروش به مشتریان خود، تا اندازه ای کمک می کنند، زیرا کالاهایی که برای فروش عرضه می کنند نسبتا زیاد است و به همین دلیل، مشتریان به اطلاعات بیشتری نیاز دارند. این فروشگاه ها معمولا خدمات اعتباری و امکان مرجوع کردن کالا را نیز برای مشتریان فراهم می کنند. خدماتی که به ندرت توسط سایر فروشگاه ها ارائه می شوند. هزینه های عملیاتی زیاد از حد این فروشگاه ها باعث افزایش قیمت فروش آنها می شود.

خرده فروشی با خدمات کامل، خرده فروشانی هستند نظیر فروشگاههای اختصاصی و فروشگاه های بزرگ درجه یک. در این گونه فروشگاه ها، در تمام مراحل فرآیند خرید، فروشندگان به مشتریان کمک می کنند. خرده فروشی با خدمات کامل، معمولا کالاهای اختصاصی و کالاهایی را در اختیار دارند که مشتریان غالبا می خواهند درباره آنها اطلاعات بیشتری کسب کنند، کالاهایی مانند دوربین عکاسی، جواهرآلات و انواع پوشاک گرانقیمت. این فروشگاه ها برای مرجوع کردن کالا، اختیارات بیشتری به مشتریان می دهند. تسهیلات اعتباری مختلف، حمل و تحویل مجانی، انجام خدمات تعمیراتی و سرویس در منزل و ایجاد رستوران و قهوه خانه در فروشگاه از جمله خدمات اضافی دیگری است که این فروشگاه ها در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. این خدمات اضافی، معمولا هزینه های عملیاتی این فروشگاه ها را افزایش میدهند که این هزینه ها نهایتا از طریق قیمت فروش به مشتریان تحمیل می شوند.

اصول خرده فروشی

ترکیب کالا برای فروش در خرده فروشی چگونه تقسیم بندی می شود؟

در ابتدای مقاله سطح مختلف خرده فروشی معرفی شد. حال قصد داریم. تقسیم بندی ترکیب کالا ها را مورد بررسی قرار دهیم. که شامل فروشگاه های اختصاصی، فروشگاه های بزرگ، سوپرمارکت ها، فروشگاه های فروشنده کالاهای راحتی و سوپر استور ها (Super Store) می باشند.

ترکیب کالای خرده فروشی در فروشگاه های اختصاصی

در خرده فروشی یک فروشگاه اختصاصی، تعداد نسبتا محدودی کالا  با ترکیب نسبتا کاملی از هر قلم کالا در اختیار دارد. فروشگاه های کالاهای ورزشی، مبلمان و اثاثیه منزل، کتاب فروشی ها، فروشگاه های وسایل و قطعات الکترونیکی، گل فروشیها یا اسباب بازی فروشی ها از انواع این فروشگاه ها هستند. یک فروشگاه پوشاک، فروشگاه تک خطی است. یک فروشگاه پوشاک مردانه، نوعی فروشگاه تک خطی محدود است و یک فروشگاه پیراهن سفارشی مردانه، یک فروشگاه فوق اختصاصی است.

درباره بازاریابی و اینکه بازاریابی چیست؟ بیشتر بدانید.

امروزه به دلایل زیادی فروشگاه های اختصاصی در حال زیاد شدن هستند. استفاده روز افزون از تقسیم بازار نشانه گیری در بازار و تخصص بر کالاها، موجب نیاز روز افزون به فروشگاه هایی شده است که بر کالاها و قسمت های خاصی از بازار تمرکز دارند. سبک زندگی متغیر مصرف کننده و افزایش تعداد زوج های صاحب درآمد نیز سبب شده است بسیاری از مصرف کنندگان، برای خرید، درآمد کافی داشته باشند، اما وقت کافی نداشته باشند. این مصرف کنندگان، معمولا جذب فروشگاه های اختصاصی می شوند. زیرا این فروشگاه ها برای فروش کالاهای با کیفیتی را عرضه می کنند، از نظر مکان دارای موقعیت مناسبی هستند، ساعات کار این فروشگاه ها مناسب مشتریان است، خدمات خوبی ارائه می کنند و ورود و خروج به داخل این فروشگاه ها نیز سریع انجام می شود.

ترکیب کالای خرده فروشی در فروشگاه های بزرگ

در خرده فروشی فروشگاه های بزرگ کالاهای بسیار متنوعی را برای فروش در اختیار دارند، همچون انواع پوشاک، مبلمان و اثاثیه منزل و کالاهای خانگی. هر خط کالا، دارای قسمت ویژه ای است. در این قسمت ها، خرید کالاهای هر خط، تحت سرپرستی خریداران با معامله گران متخصصی انجام می گیرد. البته فروشگاه های بزرگ اختصاصی نیز وجود دارند. در این فروشگاه ها فقط پوشاک، کفش، لوازم بهداشتی و آرایشی، کیف و چمدان یا کالاهای مخصوص هدیه به فروش می رسند.

فروشگاه های بزرگ خرده فروشی در نیمه اول قرن حاضر رشد کرده اند. این فروشگاه ها پس از جنگ جهانی دوم، کم کم میدان را به سایر انواع خرده فروشان واگذار کردند، خرده فروشانی نظیر فروشگاه های تخفیف دار، فروشگاه های زنجیره ای اختصاصی و خرده فروشان با قیمت فروش ویژه.

حجم رفت و آمد زیاد، کمبود محل موردنیاز برای پارک وسایط نقلیه، قدیمی بودن مراکز شهر، که فروشگاه های بزرگ، سرمایه گذاری عمده خود را در آنجا انجام داده بودند، از جمله دلایلی هستند که از جاذبه خرید در منطقه پایین شهر می کاستند. در نتیجه، بسیاری از فروشگاه های بزرگ با تعطیل شدند و یا در بقیه ادغام گردیدند.

با وجود این، به نظر میرسد فروشگاه های بزرگ به تازگی رونقی مجدد یافته اند. بسیاری از آنها فروشگاه هایی در حومه شهرها تأسیس کرده اند و تعدادی نیز برای مقابله با تهدیدی که از ناحیه فروشگاه های تخفیف دار و ارزان فروش متوجه آنها شده است، قسمت هایی از فروشگاه را به رقابت با آنها اختصاص داده اند. در خرده فروشی بعضی از فروشگاه های بزرگ نیز کاملا تغییر شکل یافته با اینکه برای رقابت با فروشگاه های اختصاصی به تأسیس بوتیک پرداخته اند. بسیاری از فروشگاه های بزرگ به فروش پستی و تلفنی روی آورده و در سال های اخیر تعدادی از آنها نیز به جای رقابت، خط مشی تبدیل شدن به فروشگاه های اختصاصی و تخفیف دار را انتخاب کرده اند.

ترکیب کالای خرده فروشی در سوپرمارکت ها

در خرده فروشی سوپرمارکت ها فروشگاه هایی هستند بزرگ، کم هزینه و با حجم کالاهای زیاد. این فروشگاه ها به صورت سلف سرویس اداره می شوند و درصد سود کمی روی کالاها می کشند. این فروشگاه ها برای فروش طیف نسبت گسترده ای از کالاهایی را در اختیار دارند نظیر، مواد غذایی و شوینده و لوازم خانگی. در واقع سوپرمارکت های اولیه بودند که باب مفاهیمی چون سلف سرویس ورودی چهار شاخه برای رفت و آمد تک تک مشتریان و پیشخوان دریافت وجه را گشودند. به دلایل مختلفی رشد خرده فروشی سوپرمارکت ها بیشتر در سال های ۱۹۳۰ اتفاق افتاده است. بحران بزرگ سال های ۱۹۳۰ باعث شد مصرف کنندگان نسبت به قیمت گذاری محصول از خود حساسیت بیشتری نشان دهند.

مالکیت انبوه اتومبیل در این سال ها کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرد. این امر نیاز به فروشگاه های کوچک همجوار را تشدید کرد. روند رو به افزایش پیش فروش کالا از طریق آگهی های تبلیغاتی، نیاز به فروشنده را کاهش می داد و بالاخره وجود فروشگاه های مواد غذایی و کالاهای خانگی در یک محل واحد، امکان خرید یکجا را فراهم کرد، و مشتریانی که از راه های دور می آمدند در دام این فروشگاه ها افتادند. این امر نیز برای سوپر مارکت ها امکان فروش حجم زیادی کالا را فراهم می کرد و این خود به آنها امکان می داد تا سود خود را با فروش بیشتر و نه اعمال درصد سود بالاتر به حداکثر رسانند.

نکات خرده فروشی

وضعیت خرده فروشی در سوپرمارکت ها

در حال حاضر وضعیت خرده فروشی سوپرمارکت ها اندکی فرق کرده است. امروزه دیگر از رشد بالای فروش خبری نیست، چون از یک طرف، نرخ افزایش جمعیت کاهش یافته است و از طرف دیگر، فروشگاه های کالاهای راحتی، فروشگاه های مواد غذایی تخفیف دار و فروشگاه های بسیار بزرگ به رقابت با سوپرمارکت ها برخاسته اند. علت دیگر کاهش رشد فروش سوپرمارکت ها، رشد سریع میل به تناول غذا در خارج از منزل بوده است. بدین ترتیب، سوپرمارکت ها شدیدا به دنبال راه های جدیدی برای بهبود و افزایش فروش خود هستند. هم اکنون اکثر سوپرمارکت های زنجیره ای، تعداد فروشگاه های کمتر اما بزرگتری را اداره می کنند. در حال حاضر آنها به امید دستیابی به سود بالاتر علاوه بر مواد غذایی، ترکیب بسیار متنوعی از کالاها را ارائه می کنند، از جمله اقلام آرایشی، اسباب و اثاثیه منزل، اسباب بازی، دارو، ابزارآلات، ویدیو، کالاهای ورزشی و ابزارآلات باغبانی.

همچنین برای جلب مشتریان بیشتر در خرده فروشی سوپرمارکت ها درصدد بهبود خدمات، امکانات و تسهیلات خود نیز هستند. تلاش برای مکان های بهتر، دکوراسیون بهتر و قشنگ تر، افزایش ساعات کار، نقد کردن چک، تحویل کالا و حتی ایجاد مراکز بازی برای کودکان، از جمله اقدامات آنها در این زمینه است. علی رغم اینکه مصرف کنندگان همواره از سوپرمارکت ها انتظار قیمت های خوب، مکان استقرار مناسب و رسیدگی سریع به امور جاری خود را داشته اند، خریداران مرفه و نسبتا حرفه ای امروزی مواد غذایی، انتظارات بیشتری دارند. از این رو بسیاری از سوپرمارکت ها همگام با بازار نسبت به راه اندازی پیشخوانی برای فروش غذای آماده و قسمت فروش مواد غذایی دریایی اقدام کرده اند. و سرانجام اینکه، اکثر سوپرمارکت های زنجیره ای برای جلب تعداد بیشتر مشتریان، با توجه به خصوصیات جغرافیایی مشتریان خود، اقدام به استفاده از فروشگاه های تخصصی می کنند. آنها مطابق نیازهای اقتصادی و اخلاقی بازارهای محلی خود، اندازه فروشگاه و نوع تبلیغات و ترکیب کالاهای موجود در فروشگاه را تعیین و تنظیم می کنند.

ترکیب کالای خرده فروشی در فروشگاه های راحت

در خرده فروشی فروشگاه های راحت، فروشگاه های کوچکی هستند که تعدادی محدود اما بسیار سودآور و پر منفعت از کالاهای راحتی را برای فروش در اختیار دارند. این فروشگاه ها معمولا در حوالی مناطق مسکونی قرار دارند و هر ۷ روز هفته را کار می کنند و ساعات کار آنها نیز طولانی است. این نوع خرده فروشی برای تأمین هزینه های عملیاتی و هزینه سربار زیاد خود، که هر دو نتیجه حجم فروش نه چندان قابل ملاحظه فروشگاه هستند، مجبورند قیمت های فروش بالایی داشته باشند. اما این فروشگاه ها یک نیاز عمده مصرف کننده را تأمین می کنند و آن این است که مصرف کنندگان از این فروشگاه ها برای تکمیل خریدهای خود در ساعات خارج از وقت یا اوقاتی استفاده می کنند که با محدودیت زمانی روبرو می شوند و طبیعتا حاضرند هزینه این راحتی را نیز تقبل کنند.

به هر حال، در خرده فروشی صنعت فروشگاه های راحت نیز اخیرا از ظرفیت مازاد خسارت دیده است. دلیل این امر آن است که بازار اصلی این فروشگاه ها از کارگران جوانی تشکیل می شد که تعداد آنها اخیرا کاهش یافته است. در نتیجه، بسیاری از مالکین این گونه فروشگاه ها با تصور اینکه در آینده مشتریان آنها زنان خواهند بود به فکر طراحی مجدد فروشگاه های خود هستند. برای این منظور آنها از رنگ های زنده تری استفاده می کنند.

امکانات بازی های ویدیویی داخل فروشگاه ها را جمع می کنند، از نورپردازی و پارکینگ وسایط نقلیه بهتری استفاده می کنند و قیمت های فروش خود را تا حد ممکن رقابتی می کنند. فروشگاه های راحت زنجیره ای نیز، بازاریابی خرد را به کار گرفته اند، یعنی کالاها و اقلام موجود در فروشگاه ها را مطابق نیازهای محلی خود تنظیم می کنند. برای مثال، در یک منطقه نسبتأ مرفه، فروشگاه استوپ – ان – گوا (Stop – N – Go) ترکیب کالایی دارد کاملا متفاوت با آنچه که در یک منطقه هست. با این سیاست، فروشگاه های راحت امیدوارند که در مقایسه با سایر فروشگاه های مواد غذایی از تمایز آشکاری برخوردار گردند، ضمن اینکه خود را نیز با تغییری که سریعا در سبک زندگی مصرف کننده پیش می آید، تطبیق می دهند.

خرده فروشی سوپراستورها فروشگاههای ترکیبی و فوق بازارها

این سه نوع فروشگاه از سوپرمارکت های معمولی بزرگترند. اندازه یک سوپراستور تقریبا دو برابر اندازه یک سوپرمارکت معمولی است و ترکیب بسیار متنوعی از مواد غذایی و اقلام غیر غذایی عادی را برای فروش عرضه می کند. خدماتی که این فروشگاه ها عرضه می دارند شامل خشکشویی، خدمات پستی، چاپ عکس، ناهارخوری و مراقبت از اتومبیل و حیوانات دست آموز است. در این فروشگاه ها قيمت ها معمولا ۵ تا ۶ درصد بالاتر از سوپرمارکت های سنتی است. زیرا این فروشگاه ها ترکیب بسیار متنوعی از کالا را عرضه می کنند. اکنون بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای به سوپراستور تبدیل می شوند.

فروشگاه های ترکیبی، همان فروشگاه های مواد دارویی و غذایی ترکیبی هستند. اندازه متوسط این خرده فروشی یک و نیم برابر زمین فوتبال است، یعنی تقریبا دو برابر اندازه سوپراستورها است. فروشگاه های ترکیبی، فقط ۵ درصد فروش فروشگاه های مواد غذایی را به خود اختصاص داده اند. اما ۲۱ درصد فروشگاه های مواد غذایی تازه تأسیس، اکنون از این نوع اند.

فوق بازارها (Hypermarkets)، حتی از فروشگاه های ترکیبی هم بزرگترند. اندازه این خرده فروشی تقریبا شش برابر زمین فوتبال است. آنها از ترکیب سوپرمارکت، فروشگاه های تخفیف دار و خرده فروشی انباری به وجود می آیند.اقلام و کالاهایی که این فروشگاه ها برای فروش عرضه می کنند فراتر از اقلام و کالاهای عادی است. آنها مبلمان و اثاثیه، ابزارآلات، پوشاک و بسیاری از کالاهای دیگر را نیز می فروشند. فوق بازارها (Hypermarkets) مانند انبار عمل می کنند. کالاها در زنبیل های سیمی روی هم در بالای چنگک های فلزی انباشه میشوند و بالابرها هم هنگام فروش مرتبا داخل راهروها برای پر کردن قفسه های خالی در حرکت اند. این فروشگاه ها برای آن دسته از مشتریانی که اقلام خریداری شده سنگین وزن خود، نظیر ابزارآلات و مبلمان و اثاثیه را به خارج فروشگاه حمل می کنند، تخفیفاتی را در نظر میگیرد.

حال مزیت عمده فوق بازارها که همان اندازه آنها است می تواند از نظر بعضی از مصرف کنندگان عیبی بزرگ محسوب شود. بسیاری از مردم، مخصوصا سال خوردگان از قدم زدن در این فروشگاه ها امتناع می کنند. این خرده فروشی ها على رغم اندازه و حجم فروش زیاد آنچنان از ترکیب کالای متنوعی برخوردار نیستند. بررسی ها نشان میدهد که رضایت مشتریان از فوق بازارها ۲۵ درصد کمتر از سوپرمارکت ها است و این به نظر کارشناسان موفقیت آتی این فروشگاه های غول پیکر را دچار تردید می کند.

موفقیت در خرده فروشی

مراکز خدماتی

کالای موضوع بعضی از فعالیت های اقتصادی، خدمت است. هتلداری، متلداری، بانکداری خطوط هواپیمایی، مراکز آموزش عالی، بیمارستان ها، تئاترها و سینماها، باشگاه های تنیس، رستوران ها و خدمات تعمیراتی، آرایشگاه ها و خشکشویی ها از جمله خرده فروشی های خدماتی اند. رشد خرده فروشی خدماتی در ایالات متحده آمریکا به مراتب بیش از رشد خرده فروشی کالا بوده است و هر صنعت آن دارای مشی خاصی است. بانک ها درصدد دستیابی به روش جدید توزیع و ارائه خدمات اند. تحویل داری اتوماتیک، سپرده گذاری مستقیم و بدون واسطه و بانکداری تلفنی از جمله این خدمات جدید هستند. مؤسسات و سازمان های بهداشتی، راه های پرداخت هزینه و دریافت خدمات بهداشتی را تغییر می دهند.

خرده فروشی شرکت های ترکیبی تجارتی

شرکت های ترکیبی تجاری شرکت هایی هستند که از ترکیب اشکال مختلف خرده فروشی تحت مالکیتی مرکزی به وجود می آیند. شرکت های عضو، هر کدام در انجام بعضی از وظایف توزیع و اداره و مدیریت مجموعه، مشارکت می کنند.

نحوه گردهمایی فروشگاهی: امروزه اکثر فروشگاه ها برای افزایش توان و قدرت جلب مشتری و برای اینکه مشتریان بتوانند به راحتی در یک توقف، کلیه مایحتاج خود را بخرند، دور هم جمع می شوند. مهمترین انواع گردهمایی فروشگاهی عبارتند از: منطقه تجاری مرکزی و مراکز خرید

خرده فروشی منطقه تجاری مرکزی

در ایالات متحده امریکا مناطق تجاری مرکزی تا قبل از سال های ۱۹۵۰، شکل اصلی گردهمایی خرده فروشی بودند. هر شهر بزرگ یا کوچک، دارای یک منطقه تجاری مرکزی بود. در این مراکز، فروشگاه های بزرگ، فروشگاه های اختصاصی، بانک ها و سینماها و تماشاخانه ها فعالیت داشتند. با شروع نقل مکان مردم به حومه شهرها، این مراکز تجاری با آن حجم عبور و مرور زیاد، مشکلات پارکینگ وسایط نقلیه و مسایل و مشکلات  کم کم رونق خود را از دست دادند.

بازرگانان پایین شهر اقدام به افتتاح شعباتی در مراکز خرید حومه کردند و به همین دلیل، افول رونق خرده فروشی مناطق تجاری مرکزی همچنان ادامه یافت. در سال های اخیر، بسیاری از شهرها با همکاری بازرگانان و به منظور روح بخشیدن به مناطق خرید پایین شهر در این مناطق، اقدام به ایجاد تفریحگاه و پارکینگ های زیرزمینی کرده اند. بعضی از مناطق تجاری مرکزی، حیاتی دوباره یافته اند اما مابقی همچنان در همان شرایط، یعنی رشد کند و احتمالا غیرقابل بازگشت رکودی فرو مانده اند.

خرده فروشی مراکز خرید

یک مرکز خرید شامل گروهی از خرده فروشان است که دارای برنامه ریزی، راه اندازی، مالکیت و مدیریت واحدی باشند. یک مرکز خرید منطقه ای که بزرگترین و برجسته ترین نوع مرکز خرید است بی شباهت به یک منطقه پایین شهری کوچک نیست. این مرکز خرید دارای حدود ۴۰ تا ۱۰۰ فروشگاه است و مشتریان زیادی را از مناطقی نسبتا وسیع به طرف خود جلب می کند. مراکز خرید بزرگتر، اغلب دارای چندین فروشگاه بزرگ و تعداد متنوعی از فروشگاه های اختصاصی هستند. بسیاری از این مراکز، انواع خرده فروشی های جدیدی نظیر دندانپزشکی، درمانگاه و حتی شعبی از کتابخانه ها را به فعالیت های خود افزوده اند.

یک مرکز خرید ناحیه ای دارای ۱۵ تا ۵۰ فروشگاه خرده فروشی است. در این مرکز خرید، معمولا شعبه ای از یک فروشگاه بزرگ یا فروشگاه متنوع، یک سوپرمارکت، فروشگاه های اختصاصی، دفاتر حرفه ای و گاهی یک بانک وجود دارد. اکثر این مراکز خرید، مراکز خرید محلی هستند. مراکز خرید محلی، هر کدام از ۵ تا ۱۵ فروشگاه تشکیل می شوند. این مراکز برای مصرف کنندگان بسیار نزدیک و راحت اند. مراکز خرید محلی، معمولا دارای یک سوپر مارکت و چند مرکز خدماتی و از جمله خشکشویی سلف سرویس، داروخانه، آرایشگاه یا سالن زیبایی و فروشگاه ابزارآلات هستند.

هم اکنون مراکز خرید حدود یک سوم کل فروش خرده فروشی ها را در اختیار دارند و این می تواند ظرفیت فروش کامل آنها باشد. در بسیاری از مناطق، مراکز خرید فراوانی وجود دارند و همچنان که میزان فروش کاهش می یابد، کرایه محل ها هم افزایش می یابد.

What Is Retail?

Retail market

10 golden rules for entering a new retail market

1 پاسخ

  تعقیب

  1. […] بیشتر و افزایش فروش این موارد قدیمی است که بر هر تجارت خرده فروشی در جهان تأثیر می گذارد و فروشگاه های مواد غذایی یا […]

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *