ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش

ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش | انواع ابزار تبلیغاتی

در این مقاله ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش را مورد بررسی قرار خواهیم داد. ابتدا در مورد انتخاب ابزار های تبلیغات پیشبردی فروش مصرف کننده که شامل نمونه کالا، کوپن، پرداخت های نقدی، بسته محتوی چند کالا با یک قیمت کالاهای خاص، اقلام تبلیغاتی، پاداش های مخصوص به مشتریان وفادار، نمایش کالا و طرز استفاده از آن در محل خرید جوایز، قرعه کشی می باشد. سپس در مورد ابزار های تبلیغات پیشبردی تجاری و صنعتی توضیحات کاملی را ارائه خواهیم داد.

ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش شامل چه مواردی می شود؟

برای رسیدن به اهداف تبلیغات از ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش بسیاری می توان استفاده کرد. انتخاب هر یک از این ابزارها مستلزم بررسی نوع بازار، اهداف تبلیغات پیشبرد فروش، شرایط رقابت، هزینه و کارایی هر ابزار است. ابزارهای اصلی تبلیغات پیشبردی مصرف کننده و تجاری ذی شرح داده میشوند. ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش مخصوص مصرف کننده شامل شامل نمونه کالا، کوپن، پرداخت های نقدی، بسته محتوی چند کالا با یک قیمت کالاهای خاص، اقلام تبلیغاتی، پاداش های مخصوص به مشتریان وفادار، نمایش کالا و طرز استفاده از آن در محل خرید جوایز، قرعه کشی است.

معرفی ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش مصرف کننده

در ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش  نمونه های کالا اقلامی در حد مصرف آزمایشی هستند. بعضی از این نمونه ها به طور مجانی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. برای بعضی از این نمونه ها نیز شرکت ها، البته برای جبران قسمتی از هزینه آن، مبلغ کمی مطالبه می کنند. نمونه کالا به شکل های مختلفی به مصرف کنندگان تحویل می شود. تحویل در منزل، ارسال با پست، تحویل آن در فروشگاه، منضم کردن آن به کالای دیگر با استفاده از آگهی تبلیغاتی برای ارسال آن از جمله این راهها است. ارائه نمونه کالا، مؤثرترین اما پر هزینه ترین روش معرفی کالای جدید است.

در ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش کوپن ها گواهینامه هایی هستند دال بر اینکه مبلغی از قیمت خرید بعضی از کالاهای خاص به عنوان پس انداز برای خریدار محفوظ مانده است. کوپن را می توان با پیک یا پست به همراه سایر کالاها و یا به همراه آگهی تبلیغاتی در اختیار مصرف کنندگان قرار داد کوپن ها برای افزایش فروش کالاهای دارای مارک تجاری خاصی که در مرحله بلوغ قرار دارند و فراهم کردن امکان آزمایش یک مارک تجاری جدید، ابزار مناسبی به شمار می روند.

در ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش تخفیفات نقدی، همانند کوپن است، اما کاهش قیمت آنها به جای اینکه در خرده فروشی انجام شود، پس از خرید انجام میشود. در این روش، مصرف کننده مدرکی را دال بر خرید کالا به آدرس تولیدکننده می فرستد و تولیدکننده هم قسمتی از قیمت خرید کالا را با پست به آدرس او حواله می کند.

در ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش بسته محتوی چند کالا با یک قیمت نیز صرفه جویی هایی را برای خریداران به دنبال دارد. قیمت های کاهش یافته جدید توسط تولیدکننده مستقیما روی برچسب کالا یا بسته بندی آن نقش می بندد. مثلا دو کالا در یک بسته بندی قرار میگیرد و هر دو به قیمت یکی از آنها به فروش می رسد. با اینکه دو کالای وابسته به هم، مانند مسواک و خمیردندان، با قیمت واحدی کمتر از مجموع تک تک آنها در یک بسته بندی قرار می گیرند. بسته محتوی چند کالا با یک قیمت برای افزایش کوتاه مدت فروش، ابزار مناسبی است و تأثیر این کار به مراتب بیش از کوپن است

کالاهای خاص در ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش کالاهایی هستند که به عنوان محرکی برای خرید کالا، یا به صورت مجانی یا در قبال دریافت مبلغی ناچیز، در اختیار مصرف کنندگان قرار می کگیرند. بسته بندی هم می تواند نقش کالای خاص را داشته باشد، البته در صورتی که شیک بوده و جنبه تزئینی داشته باشد. کالاهای خاص اغلب در قبال ارائه مدرکی دال بر خرید کالا از طرف مصرف کننده به آدرس او ارسال می شود.

کالای خودپرداز به کالاهایی گفته می شود که با قیمتی کمتر از قیمت خرده فروشی، برای مصرف کنندگانی ارسال می شود که آن را درخواست می کنند.

انواع ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش

اشانتیون ها در ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش کالاهای قابل استفاده ای هستند که نام تبلیغ کننده بر روی آنها چاپ شده است و به عنوان هدیه در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. انواع خودنویس، تقویم، جاکلیدی، کبریت، ساک دستی، تی شرت، کلاه و قهوه خوری از جمله این کالاها هستند. شرکت های امریکایی سالانه بیش از 7 میلیارد دلار به این گونه کالاها اختصاص می دهند که البته نباید تأثیر و اهمیت آنها را نیز نادیده گرفت. نتیجه یک بررسی متأخر نشان میدهد که ۶۳ درصد از تمام مصرف کنندگان مورد بررسی، یکی از این اقلام تبلیغاتی را به تن یا همراه داشته اند. بیش از ۷۵ درصد از افراد مورد بررسی که یکی از این کالاها را داشته اند پیش از اینکه کالای همراه خود را به مصاحبه کننده نشان دهند نام تبلیغ کننده را به خاطر آورده اند.

در ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش پاداش های مخصوص به مشتریان طرفدار ابزارهای نقدی یا غیرنقدی هستند که به عنوان پاداش به کسانی داده می شوند که مصرف کننده دائمی کالا و خدمات شرکت هستند. برای مثال، شرکت های هواپیمایی در این مورد برنامه های خاصی را اجرا می کنند. آنها به مسافت های پروازی نمره میدهند. مسافرت های هوایی مجانی به افرادی تعلق میگیرد که نمره آنها به حد نصاب لازم رسیده باشد. هتل ها نیز همچنین برای مهمانان خود ترتیباتی خاص را قائل شده اند.

در ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش تبلیغات مراکز خرید چگونه است؟ تبلیغات در مراکز خرید به نشان دادن و نحوه نمایش کاربردی کالا در محل خرید یا فروش گویند. متأسفانه بسیاری از خرده فروشان استقبال چندان خوبی از صدها تابلو، علامت، نشان و پوسترهایی نمی کنند که هر ساله تولیدکنندگان در اختیار آنها قرار می دهند. تولیدکنندگان نیز در واکنش به این بی اعتنایی کوشیده اند با بهبود کیفیت این ابزارهای تبلیغاتی در مراکز خرید و همراه کردن آنها با پیام های چاپی یا تلویزیونی، آنها را در اختیار خرده فروشان قرار دهند. در این مورد یک مثال درخور توجه، نمایش «بسته در حال افتادن» پپسی است.

این نمایش به این صورت است که در راهرو یک سوپرمارکت در قفسه مخصوص پپسی، یک بسته، محتوی شش بطری پپسی در حال افتادن وجود دارد. این بسته شش تایی که با یک باطری و به طور مکانیکی هر ۳۰ ثانیه یک بار یک بر می شود، توجه تمام خریدارانی را که از آن راهرو عبور می کنند به خود جلب می کند. همزمان با یک بر شدن بسته صدایی می گوید: (پپسی را فراموش نکنید). این نمایش در فروشگاه هایی که آزمون در آنجا انجام می گرفت، در مرحله آزمون بازار توجه و حمایت خرده فروشان را جلب نموده و همین امر به افزایش فروش بیشتر پپسی نیز کمک کرد.

جوایز، قرعه کشی در ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش روشی شانسی یا به نحو دیگری، به مصرف کنندگان امکان برنده شدن و به دست آوردن وجوه نقدی یا مسافرت یا دریافت کالا را می دهد. مثلا دریافت جایزه مستلزم این است که مصرف کنندگان زنگی را به صدا درآورند یا در مواردی حدس بزنند یا پیشنهادی ارائه دهند. برای انتخاب بهترین این پاسخ ها و اختصاص جایزه به آنها، کسانی آنها را مورد بررسی و قضاوت قرار خواهند داد. در «قرعه کشی» نیز اسامی مصرف کنندگان در ظرفی ریخته می شود و نام بعضی از آنها به طور تصادفی از آن استخراج می شود.

انواع ابزارهای تبلیغاتی

ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش تجاری

ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش تجاری که درواقع متوجه خرده فروشان و عمده فروشی است ۵۵ درصد تبلیغات پیشبرد فروش را تشکیل میدهند و حال آن که سهم تبلیغات پیشبردی برای مصرف کننده فقط ۴۵ درصد است. به کمک ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش تجاری، خرده فروشان یا عمده فروشان تشویق می شوند که از یک مارک تجاری بیشتر بخرند، فضای قفس های بیشتری به آن اختصاص دهند، با تبلیغات خود آن مارک تجاری را به پیش ببرند و سرانجام آن کالا با مارک تجاری خاص را به مصرف کنندگان بقبولانند. امروزه تولیدکنندگان آنقدر با کمبود فضای قفس های روبرو شده اند که اغلب برای دستیابی به آن مجبور به شکستن قیمت، ارائه تخفیف، ضمانت کالا با دادن کالاهای مجانی می شوند. آنها پس از دستیابی به این فضا نیز باید حتی الامکان برای نگهداری و حفظ آن بکوشند.

تولیدکنندگان از چند ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش تجاری استفاده می کنند. بسیاری از این ابزارهای نظیر جوایز، کالاهای خاص و نمایش کالا در قفسه، که از جمله ابزارهای پیشبردی مخصوص مصرف کننده نیز هستند، در اینجا نیز به کار می آیند. ابزار دیگر، تخفیف مستقیم است که تولیدکننده در طول یک مدت زمان معین، آن را از لیست قیمت خود کسر می کند. این تخفیف، واسطه ها را تشویق می کند که مقادیر سفارش خود را افزایش دهند یا نسبت به خرید اقلام جدید اقدام کنند. واسطه ها نیز از این تخفیفات برای کسب سود فوری، انجام تبلیغات با کاهش قیمت های فروش برای مشتریان خود استفاده می کنند. این تخفیفات کاهش قیمت فروش، تخفیف روی سیاهه خرید با تخفیف روی لیست قیمت فروش نیز نامیده می شوند.

برخورد تولید کننده در استفاده از ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش تجاری

تولیدکنندگان برای اینکه خرده فروش موافقت کند به نحو مقتضی به کالاهای ایشان جلوه خاصی ببخشد. برای خرده فروشان اغلب تخفیفی به نام تخفیف فوق العاده نیز قایل می شوند، فوق العاده بابت تبلیغات وجهی است که تولیدکنندگان به خرده فروشان می پردازند به ازای تبلیغاتی که این خرده فروشان درباره کالاهای ایشان انجام می دهند. فوق العاده بابت نمایش کالا نیز در ازای خدماتی پرداخت می شود که خرده فروشان برای نمایش کالا در فروشگاه انجام میدهند.

تولیدکنندگان ممکن است به واسطه هایی که اقدام به خرید میزان مشخصی از یک کالا می کنند یا به کسانی که به کالاهای آنها جلوه یا قدر و منزلت خاصی می بخشند، مقادیر مشخصی کالاهای مجانی بدهند. وجوه نقد یا هدایا نیز از طرف تولیدکننده برای پیش بردن کالاهای او، به واسطه ها پرداخت می شود، کالاهای تبلیغاتی دارای نام شرکت، کالاهایی نظیر خودنویس، مداد، تقویم، دفترچه های یادداشت، وزنه میز تحریر برای جلوگیری از پراکنده شدن اوراق، زیرسیگاری و خط کش اندازه گیری از جمله ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش هستند که تولیدکنندگان در اختیار واسطه ها قرار میدهند.

ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش صنعتی

شرکت ها سالانه میلیاردها دلار صرف تبلیغات برای مشتریان صنعتی خود می کنند. این تبلیغات برای دستیابی به مشتریان جدید، تشویق به خرید، پاداش به مشتریان و ایجاد انگیزه در فروشندگان انجام می شوند. ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش صنعتی عمدتا همان هایی هستند که برای مصرف کنندگان و واسطه ها مورد استفاده قرار میگیرند. در اینجا فقط دو ابزار عمده تبلیغات صنعتی یعنی نمایشگاه های تجاری و جوایز فروش بررسی می شوند.

بسیاری از شرکت ها و اتحادیه های صنفی برای پیشبرد کالاهای خود اقدام به تشکیل نمایشگاه های تجاری و صنفی می کنند. مؤسساتی که کارشان فروش کالا به بخش صنعت است،

کالاهای خود را در این نمایشگاه ها به نمایش می گذارند. در هر سال بیش از ۵۶۰۰ نمایشگاه تجاری تشکیل می شود. این نمایشگاهها حدود ۸۰ میلیون نفر را به سمت خود می کشانند. این نمایشگاه ها مزایای زیادی برای فروشندگان دارند، مزایایی همچون پیدا کردن مشتریان جدید، تماس با مشتریان، معرفی کالاهای جدید، ملاقات با مشتریان جدید، فروش بیشتر به مشتریان فعلی و آموزش مشتریان با استفاده از نوشته ها و وسایل سمعی و بصری نمایشگاه های تجاری به شرکت ها کمک می کند تا به مشتریان بالقوه بسیاری دست یابید. مشتریان بالقوه ای که دسترسی به آنها با استفاده از کارکنان فروش مقدور نیست، حدود ۹۰ درصد بازدیدکنندگان نمایشگاه ها، فروشندگان شرکت را برای اولین بار ملاقات می کنند.

یک بازدیدکننده، در ظرف دو روز به طور متوسط فقط ۸ ساعت به بازدید از نمایشگاه اختصاص می دهد و متوسط زمانی که صرف هر غرفه می شود حدود ۲۲ دقیقه است. حدود ۸۵ درصد از بازدیدکنندگان تصمیم درباره خرید یکی یا دو تا از کالاهای موجود در نمایشگاه را در همان محل نمایشگاه اتخاذ می کنند. متوسط هزینه دستیابی به یک بازدیدکننده، شامل هزینه های نمایش کالا و رفت و آمد کارکنان و اقامت و حقوق و مزایا و هزینه های تبلیغاتی پیش نمایشگاهی، به ۸۷ دلار می رسد و این رقم به مراتب کمتر از متوسط هزینه ای است که باید برای مراجعه یک فروشنده به یک خریدار صنعتی متحمل گردید.

روشهای تبلیغات مغازه

برای شرکت در نمایشگاه صنعتی باید چه نکاتی را رعایت نمود؟

یک از ابزارهای تبلیغات پیشبردی فروش شرکت در نمایشگاه های صنعتی می باشد اما باید نکاتی را نیز رعایت نمود. بازاریابان صنعتی ممکن است تا ۳۵ درصد بودجه تبلیغات پیشبردی سالانه خود را به نمایشگاههای تجاری اختصاص دهند، مسایل و مواردی که در این زمینه مطرح می شود عبارتند از:

  • در کدام نمایشگاه باید شرکت کرد؟
  • بودجه اختصاصی به هر نمایشگاه باید چقدر باشد؟
  • برای جلب توجه بیشتر، نمایش غرفه به چه صورتی باشد؟
  • فروش به مشتریان بالقوه علاقه مند به چه نحوی دنبال شود؟

جایزه فروش پاداشی است که برای تشویق، به فروشندگان و واسطه ها داده می شود تا تلاش های خود را برای افزایش فروش در واحد زمان بیشتر کنند، این جوایز به کسانی تعلق می گیرد که موفقیت بیشتری کسب کرده باشند. اکثر شرکت ها برای کارکنان فروش خود جوایز فروش سالانه تعیین می کنند.

آنها با برنامه هایی موسوم به «برنامه های انگیزشی»، برترین های شرکت را مورد تشویق و تقدیر قرار می دهند. پاداش های نقدی، مسافرت های تشویقی مجانی یا هدایا از جمله جوایز تشویقی است که برای افراد واجد شرایط در نظر گرفته می شود. بعضی از شرکت ها نیز در ازای خدمات شایان توجه کارکنان به آنها نمره میدهند. دارندگان این نمرات می توانند در قبال آنها جوایز مورد نظر خود را انتخاب کنند. استفاده از جوایز فروش، زمانی موجه است که اهداف فروش، قابل دستیابی و اندازه گیری باشند (همچون پیدا کردن مشتریان جدید، احیای مشتریان قدیمی با افزایش سودآوری هر مشتری). و نیز هنگامی که کارکنان واقعا اعتقادشان بر این باشد که از فرصت و شانس مساوی برخودارند. در غیر این صورت، کارکنانی که به منطقی و عادلانه بودن جوایز اعتقادی نداشته باشند در چنین رقابت هایی شرکت نخواهند کرد.

Tools of Promotion – Advertising, Sales Promotion

Marketing Promotional Tools

Explain the Marketing Promotional Tools in Detail

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] هستند فراهم کند. این روش را می توان یکی از مفیدترین ابزارهای تبلیغات با هزینه نسبتا پایین محسوب کرد، بسته به اینکه چه روشی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *