آمیزه بازاریابی گردشگری

آمیزه بازاریابی گردشگری | آمیخته بازاریابی گردشگری

قصد داریم در این مقاله آمیزه بازاریابی گردشگری یا آمیخته بازاریابی گردشگری را مورد بررسی قرار دهیم. مباحثی که در این مقاله بیان می شود عبارتند از: تعریف آمیزه بازاریابی گردشگری، آمیزه محصول، تبلیغ فروش، قیمت گذاری، توزیع، مدیریت بازاریابی گردشگری، استراتژی وظایف آن می باشد.

آمیزه بازاریابی گردشگری چیست؟

به مجموعه تفکرات، مفاهیم و ویژگی هایی که مدیریت بازاریابی برای جذب بازار نهایی در کنار یکدیگر قرار می دهد، آمیزه بازاریابی گردشگری اطلاق می شود. هر بخش نهایی آمیزه بازاریابی گردشگری جداگانه ای خواهد داشت که برای تأمین نیازهای خاص مشتریان آن بخش طراحی شده اند. که شامل  آمیزه محصول، تبلیغ فروش، قیمت گذاری و توزیع می شود.

درباره بازاریابی گردشگری بیشتر بدانید

محصول در آمیزه بازاریابی گردشگری

در آمیزه بازاریابی گردشگری منظور از محصول، عرضه خدمات گردشگری است. علی رغم غیر ملموس بودن محصولات خدماتی، مشتریان به منظور ارزیابی انتخاب خود ویژگی های مادی خاصی را مورد توجه قرار می دهند:

 • جذابیت عرضه از نظر شرایط فیزیکی و مساعد بودن شرایط آب و هوایی و…
 • تسهیلات موجود و کیفیت
 • سهولت دسترسی و مسافرت به آن مکان، آیا خدمات خطوط هوایی و حمل و نقل کافی وجود دارد؟

در آمیزه بازاریابی گردشگری به منظور مناسب بودن محصولات تورهای تعطیلات با نیازهای مشخص مشتریان، محصولات را به صورت های مختلف دسته بندی می کنند. معمولا مشتریان تورها به صورت همراهی با گردشگران، بدون همراهی با گردشگران و به صورت گروهی ثبت نام می شوند. تورهای تعطیلات به دلیل کاهش محبوبیت در اوایل دهه هفتاد که ناشی از پیچیده تر شدن علایق گردشگران و ازدحام جمعیت در تفریحگاه های کاملا تجاری بود، تغییر محسوسی داشتند.

تورهای تعطیلات امروزی متناسب با سلیقه های مختلف و مناسب با بودجه های متفاوت که گردشگران طبقه متوسط نیز علاوه بر افراد ثروتمند از عهده هزینه های آن برآیند، طراحی می شوند. محصولات گردشگری به منظور نشان دادن تغییرات و پیشرفت در بازار گردشگری باید با گذشت زمان تغییر یابند. این امر از ضروریات بازاریابی موفقیت آمیز است که در وهله نخست به منظور دستیابی به موفقیت سازمانی به تأمین نیازها و سلیقه های مشتریان بستگی دارد.

در آمیزه بازاریابی گردشگری غیر ملموس بودن خدمات نکته مهم دیگری است. با این حال، شرکت ها به طور روزافزونی سعی می کنند عرضه های خود را ملموس تر ساخته و از این طریق خود را به گروه های نهایی خریدار بشناسانند و ارزش عرضه های خود را بهبود بخشند. جزییات لوازم مادی نظیر مبلمان و اثاثیه هتل در شعبه های مختلف همتاسازی می شوند تا عرضه خدماتی تأثیر ملموس و شدید داشته باشد که به بسیاری از مسافران احساس امنیت و راحتی را القا می کند. هدیه های ملموس نظیر لوازم بهداشتی، ساک های مسافرتی و حوله های حمام که نشان مؤسسه را دارند، در آمیزه بازاریابی گردشگری یکی دیگر از راههای ملموس تر ساختن خدمات است.

نقش نام موسسه در آمیزه بازاریابی گردشگری

نام مؤسسه نقش اساسی در بازاریابی گردشگری ایفا می کند. شرکت های کرایه خودرو، هتل های زنجیره ای و خطوط هواپیمایی برای حصول اطمینان از مترادف بودن نام آنها با کیفیت، ارزش و چندین ویژگی دیگر، تلاش بسیاری مصروف می دارند. فعالیت آژانس های مسافرتی نیز به میزان زیادی به شهرت و اعتبار آنها بستگی دارد و داشتن تصویر قوی و قابل شناخت برای آنها ضروری است.

با وجود این شهرت یکی از عجایب آمیزه بازاریابی گردشگری است. معمولا دلیل اصلی ایجاد اعتبار تشویق سرمایه گذاری در امر خاص است، لیکن علاقه مشتریان به تغییر تنوع و بازدید از مکان های مختلف سبب می شود که فرصت های ارائه خدمات مشابه الزاما محدود شوند. این امر البته همیشه ضرورت ندارد، همچنان که آژانس های مسافرتی و هتل های زنجیره ای به آن اذعان دارند. در صورتی که بتوان با ارائه خدمات مناسب و با کیفیت نظر مشتری را جلب کرد و با این عمل نام موسسه ای را نزد او اعتبار بخشید، شانس تکرار خرید بیشتر می شود. گردشگری که همیشه هتل هیلتون (hilton) را برای اقامت بر می گزیند، یا تنها از مؤسسه هرتز (Hertz) خودرو کرایه می کند، در بانکوک، لندن و نیویورک نیز چنین خواهد کرد.

تبلیغ فروش در آمیزه بازاریابی گردشگری

اهداف تبلیغ فروش در آمیزه بازاریابی گردشگری به سه دسته تقسیم می شوند:

 • دادن آگاهی
 • یادآوری
 • تشویق به خرید

آگاه کردن مشتریان احتمالی از خدمات و محصولات جدید ضروری است و ممکن است مسائل دیگری نیز به این گونه ارتباط با مشتریان نیاز داشته باشند. برای مثال استفاده های جدید، تغییر قیمت ها، جلب اعتماد مشتری و کاهش احساس ناامنی، توصیف کامل عرضه های خدماتی و ایجاد تصور (از مراکز تفریحی) نمونه هایی از این مسائل می باشند. همچنین ممکن است لازم باشد این مسائل بویژه در فصل های خلوت بازار به مشتریان یادآوری شود. تبلیغات فروش که به منظور ترغیب مشتریان به خرید طراحی می شوند، با اهداف خاص (به طور مثال تشویق به تغییر و ایجاد علاقه) صورت می گیرند.

توجه به این نکته ضرورت دارد که ممکن است تبلیغ فروش در آمیزه بازاریابی گردشگری یا به طور کلی ارتباطات فقط برای مشتریان احتمالی و مصرف کنندگان نهایی خدمات و محصولات برنامه ریزی نشود. در بسیاری از امور تجاری، طراحی برنامه های تبلیغاتی برای شبکه های مصرف صورت می گیرد که آنها تبلیغات مصرف کننده نهایی را بر عهده دارند. شبکه های مصرف همگی واسطه های شبکه های توزیع می باشند. برای مثال در امور گردشگری اغلب آژانس های مسافرتی این وظیفه را بر عهده دارند.

تبلیغ گروه های واسطه ای چیست؟

در آمیزه بازاریابی گردشگری خطوط هواپیمایی و صاحبان هتل باید خدمات و کالاهای خود را علاوه بر مصرف کنندگان نهایی و مسافران مستقل، برای آژانس های مسافرتی که خریداران عمده آنها محسوب می شوند، تبلیغ کنند. همچنین، آژانس های مسافرتی برای حصول اطمینان از موفقیت نمایندگی های خود، منافع فروش تورهای خود را (که ممکن است حق کمیسیون بالاتر باشد)، برای آنها تبلیغ می کنند و در این بین، تبلیغات گسترده دیگری را برای جلب مشتریان نهایی در نظر می گیرند. این نوع تبلیغ فروش، تبلیغ برای «گروه های واسطه» نام دارد. وظیفه اصلی در این مورد ارزیابی دقیق نیازها و خواست های شبکه های واسطه است. که با طراحی پیام های بازرگانی برای مصرف کنندگان واقعی متفاوت است.

ابزاز تبلیغاتی در آمیزه بازاریابی گردشگری

مدیران بازاریابی گردشگری ابزارهای تبلیغاتی متنوعی در اختیار دارند که می توانند برای دستیابی به نتایج عالی تر از مجموعه ای از آنها بهره مند گردند. تبلیغات در آمیزه بازاریابی گردشگری (از طريق بروشور، نمایشگاه، فروشگاه مرکزی و کاست های ویدئویی) در کنار پیام های بازرگانی نقش مهمی بر عهده دارند. رسانه های تصویری بهترین روش تبليغ مناسب گردشگاه هاست. در صورت استفاده از هریک از ابزارهای تبلیغاتی، توجه به موارد زیر ضروری است

 • شناسایی دقیق بخش های مختلف
 • پیشنهاد فروش منحصر به فرد
 • تعریف دقیق مخاطبان نهایی
 • استفاده خلاق از رسانه ها و زمان بندی مناسب پخش آنها
 • نظارت و ارزیابی تأثیر تبلیغات

پیام تبلیغاتی گردشگری همواره باید بر سود حاصله متمرکز باشند، برای مثال در آمیزه بازاریابی گردشگری تکیه بیش از اندازه بر ارائه و توصیف ویژگی ها، مشتریان را به خرید ترغیب نخواهد کرد. انتخاب دقیق بخش های جالب توجه بازار در مراحل اولیه تفکیک موجب انتخاب پیام های مناسب برای بازار نهایی خواهد شد.

مدیریت بازاریابی گردشگری

قیمت گذاری در آمیزه بازاریابی گردشگری

قیمت گذاری در آمیزه بازاریابی گردشگری مسئله نسبتا پیچیده ای است، زیرا امکان دارد قیمت نهایی که توسط مشتریان پرداخت می شود، از مبالغی که بخش های مستقل گوناگون تأمین کنندگان خدمات به طور مثال آژانس مسافرتی دریافت می کنند، تشکیل شده باشد. تفاوت میزان تقاضا بویژه فصلی بودن گردشگری، پیچیدگی های قیمت گذاری آن را بیشتر می نماید.

اهداف راهبردی تعیین کننده خط مشی قیمت گذاری خواهند بود. در صورتی که نفوذ در بازار جزء اهداف سازمان باشد، قیمت ها باید بسیار رقابتی تعیین شوند تا مصرف کنندگان بالقوه بیشتری را جذب کنند. از طرف دیگر، در صورتی که هدف سازمان تثبیت موقعیت خود به عنوان ارائه دهنده خدمات گردشگری لوکس باشد، قيمت ها نیز باید مؤید این مطلب باشند. به منظور تمایز محصولات و ویژه قلمداد کردن آنها می توان از تبلیغات فروش و آگهی های بازرگانی سود جست و قیمت های گرانتری را مطالبه کرد.

در آمیزه بازاریابی گردشگری تامین کنندگان خدمات و محصولات گردشگری اغلب با قیمت های ثابت مواجه اند، این مسئله موجب می گردد قیمت گذاری بالاتر از هزینه و نرخ بازگشت سرمایه از تعیین کننده های اصلی قیمت گذاری باشند. با وجود این، در نظر گرفتن عوامل مؤثر حساسیت قیمت ها و اتخاذ روش های قیمت گذاری که این حساسیت ها را کاملا مورد توح قرار دهند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای مثال ممکن است افزایش قیمت را تمایز کیفیت خدمات و عرضه گرانتر آنها مانند بلیط های درجه یک هواپیما همراه باشد تفاوت های تقاضای فصلی نیز باید در قیمت گذاری مورد توجه قرار گیرند.

درباره قیمت گذاری خدمات بیشتر بدانید

توزیع در آمیزه بازاریابی گردشگری چگونه است؟

توزیع در آمیزه بازاریابی گردشگری به دو مسئله اصلی می پردازد:

 1. موجود بودن
 2. قابل دسترس بودن

برای حصول اطمینان از موجود بودن و قابل دسترس بودن کالا و خدمات، مدیریت بازاریابی گردشگری باید شبکه های راهبردی مؤثری را طراحی کند. برای شناسایی محل و چگونگی  خرید مشتریان بالقوه باید تحقیقاتی انجام پذیرد. به منظور افزایش کارایی توزیع، باید از دفاتر و نمایندگی ها استفاده کرد که واسطه بین تأمین کننده اصلی خدمات و مصرف کننده نهایی می باشند.

در آمیزه بازاریابی گردشگری با توجه به اهداف کلی سازمان، ممکن است راهبردهای توزیع متفاوتی اتخاذ شوند و حتی امکان دارد این تفاوت راهبردها بين مؤسساتی که در زمینه یکسانی فعالیت می کنند، دیده شود. اکثر آژانس های مسافرتی خدمات خود را از طریق نمایندگی ها و دفاتر خود به فروش می رسانند، در صورتی که آژانس Portland از روش بازاریابی مستقیم و بدون واسطه استفاده می کند. نکته جالب اینکه آژانس Portland خود بازوی فروش Thomson Holidays است که یکی از فعالان عمده در زمینه گردشگری است. علاوه بر فعالیت های فروش مستقیم، مؤسسه توریستی Thomson از راهبرد ادغام عمودی سود می برد که برای این منظور نمایندگی های Lunn Poly را به تملک خود درآورده است. بعضی از مؤسسات نیز ممکن است از چندین روش توزیع استفاده کنند. به طور مثال، خطوط هواپیمایی علاوه بر فروش بلیت به آژانس های مسافرتی این امکان را برای مسافران فراهم آورده اند تا به طور مستقل اقدام به خرید بلیت و رزرو جا نمایند.

علاوه بر آژانس های مسافرتی و دفاتر گردشگری واسطه های بازاریابی گردشگری دیگری نیز وجود دارند. خدمات رزرو خودکار، سیستم و رزرو مرکزی و نمایندگی های خاص فروش بلیت هواپیما، نمونه هایی از آنها می باشند. افزایش فروش محصول و خدمات به گردشگران پایه و اساس استفاده از روش های متفاوت را تشکیل می دهد.

در آمیزه بازاریابی گردشگری استفاده از هریک از راهبردهای توزیع، مدیریت شبکه ها بسیار مهم است. شبکه ها برای افزایش فروش خود و جذب مشتریان بیشتر، به اطلاعات روزامد و قابل اعتماد نیاز دارند. به همین دلیل، استفاده از فن آوری های اطلاعات در صنعت گردشگری به طور گسترده رواج دارد و آژانس های مسافرتی سطح شهر از سیستم های رایانه ایی استفاده می کنند که به طور مستقیم با برگزارکنندگان تورها و سیستم رزرو خطوط هواپیمایی ارتباط دارند. اطلاعات محل فروش و کالاهای تبلیغاتی همواره باید به میزان کافی در اختیار کلیه شبکه های توزیع قرار گیرند.

درباره کانال های توزیع محصول بیشتر بدانید

مدیریت بازاریابی گردشگری

اساسا آمیزه بازاریابی گردشگری از سه مرحله تشکیل شده است که از تحقیقات در زمینه بازار شروع شده و تجزیه و تحلیل نیازهای مشتریان را در بر می گیرد. بنابراین کالاها و خدمات گردشگری باید به گونه ای طراحی شوند تا تأمین آنها با قیمت معقول همراه باشد. سپس موجود بودن این کالاها و خدمات باید به اطلاع مشتریان بالقوه برسد. تحقیقات بازار نقطه شروع بسیار مهمی است، زیرا موفقیت برنامه های آتی بازاریابی و تصمیم گیری براساس شناخت دقیق بازار صورت خواهد گرفت. به منظور ایجاد استراتژی بازاریابی کارامد، باید بازار را تفکیک کرد و انتخاب بازار نهایی باید براساس مطالعه دقیق و پرشمار و قابل توجه بودن بخش ها و همچنین با توجه به منابع و توانایی های مؤسسه انجام گیرد. توجه به محدودیت های احتمالی در این مرحله، از اهمیت بسیاری برخوردار است. مدیر بازاریابی گردشگری با توجه به این تجزیه و تحلیل قادر خواهد بود به منظور افزایش فرصت های بازاریابی اهداف بازاریابی را با در نظر گرفتن اهداف کلی سازمان طراحی کند. به این ترتیب ، برنامه ریزی بازاریابی با توجه به منابع سازمان صورت خواهد پذیرفت.

بدیهی است مدیریت بازاریابی گردشگری در خصوص فرایند برنامه ریزی با چند وظیفه بنیادی روبه روست.

وظیفه مدیریت بازاریابی گردشگری

 •  ایجاد سیستم های تحقیق بازار به منظور تشخیص خواست های مشتریان.
 • بررسی مجموعه بازار و بهترین روش تفکیک آن به بخش های کوچکتر از طریق فرایند تفکیک بازار.
 • طراحی و ایجاد خدمات و محصولات گردشگری مناسب برای جذب بازارهای انتخاب شده، برنامه ریزی محصول به منظور قادر ساختن سازمان برای دستیابی به اهداف تعیین شده از طریق فرایند تعیین اهداف صورت می پذیرد.
 • برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه و بالفعل به منظور آگاه ساختن آنان از خدمات موجود و در صورت نیاز یادآوری و ترغیب آنان از طریق تبلیغ فروش و آگهی های بازرگانی.
 • حصول اطمینان از قابل دسترس بودن و موجود بودن خدمات برای مشتریان از طریق برنامه مؤثر و کارامد توزیع
 • نظارت و ارزشیابی اجرای برنامه های فوق به منظور مشخص کردن کارایی آنها و ارزیابی میزان موفقیت در دستیابی به اهداف سازمانی موارد یادشده بالا، وظایف برنامه ریزی بازاریابی گردشگری را به طور خلاصه نشان می دهد.

استراتژی بازاریابی گردشگری

در آمیزه بازاریابی گردشگری به منظور دستیابی به رشد راهبردی از طریق اجرای بازاریابی گردشگری، می توان از هریک از استراتژی های عمده زیر استفاده کرد

 • نفوذ در بازار

در آمیزه بازاریابی گردشگری هدف از این امر به دست آوردن سهم بازار در رقابت فشرده است که از سه روش زیر امکان پذیر است:

 1. تشویق مشتریان موجود به خرید بیشتر کالاها و خدمات مؤسسه؛ به عبارت دیگر تشویق آنها به مسافرت یا انتخاب مسافرت های گران قیمت.
 2. ترغیب افراد بازار نهایی موجود که از کالا و خدمات گردشگری استفاده نمی نمایند، به امتحان کالا و خدمات
 3. تلاش در جهت جذب مشتریان مؤسسات رقیب برای انتخاب عرضه های مؤسسه شما.
 • توسعه بازار

جست و جو برای یافتن بخش های جدید بازار برای ارائه خدمات و کالاهای موجود.

 • توسعه

محصول ارتقا یا گسترش دامنه محصول و خدمات به منظور جذب مشتریان بیشتر .

Tourism Marketing Mix

Tourism Management – Marketing Mix

Tourism Marketing Mix

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *