رسانه های بازاریابی سنتی

رسانه های بازاریابی سنتی و تفاوت آن با مدرن

در این مقاله قصد داریم رسانه های بازاریابی سنتی را معرفی و هریک از این رسانه ها را مورد بررسی قرار دهیم.

رسانه های بازاریابی سنتی

هزینه های رسانه های بازاریابی سنتی بسیار گران است. یکی از بزرگ ترین چالش های که بیشتر کسب و کارهای جدید دارند هزینه انجام دادن یک کار چاپی ساده، مانند چاپ بروشور یا ارسال کارت پستال برای افراد در یک ناحیه جغرافیایی مشخص است. کسب و کارها خیلی به ندرت پول کافی برای بازاریابی هزینه می کنند، که در نتیجه به ساختن بازشناخت نام یا تصویر ذهنی نام تجاری موفق نمی شوند.

در دنیای رسانه های بازاریابی سنتی شما غالبا بابت نگاه کردن ها یا مواد چاپی هزینه می کنید. هر اندازه تعداد افرادی که می خواهید در دسترس شما قرار گیرند بیشتر شود به همان اندازه هزينه شما افزایش می یابد. کل هزینه هایی را که صرف برنامه ریزی یک مبارزه بازاریابی سنتی می شود در نظر بگیرید. پولی را که شما باید از طریق فروش برگردانید قبل از اینکه حتی بتوانید به نقطة سربه سر در بازاریابی خود برسید.

اگر شما مالک یک تجارت تازه تاسیس هستید، ممکن است از خواندن فهرست رسانه های بازاریابی سنتی دلسرد خواهید شد که از بسیاری از آنها استفاده می کنید و یا مایل به استفاده از آنها هستید. نباید تصور کرد که این روش ها کارآیی ندارند.

انواع رسانه های بازاریابی سنتی

غیر از رسانه های اجتماعی اینترینی مانند اینستاگرام و..  رسانه های بازاریابی سنتی نیز وجود دارد. که عبارتند از:

 • تبلیغات چاپی
 • رادیو و تلویزیون
 • پست
 • بیلبورد
 • تماس تلفنی
 • نمایشگاه های تجاری
 • بسته بندی محصول
 • خدمات مشتری
 • ضمانت
 • رویدادها
 • هدیه دادن
 • کارت ویزیت

تبلیغات چاپی، رادیو و تلویزیون

همانطور که از اسم آن مشخص است. تبلیغات چاپی نوعی تبلیغات است که از رسانه های چاپی فیزیکی مانند مجلات و روزنامه ها برای دستیابی به مصرف کنندگان، مشتریان تجاری استفاده می شود. هرچه مقدار مخاطبان روزنامه و مجلات بیشتر باشد به تبع هزینه تبلیغات در این نوع مجلات یا روزنامه ها افزایش می یابد.

هزینه های تبلیغات رادیویی و تلویزیونی بر اساس کتابچه ی آخرین آمار شنوندگان و بینندگان است که تعداد آنها را برای هر زمان پخش نشان می دهد. اگر تبلیغات شما در کانالی پخش شود که استقبال کمتری داشته باشد، در این صورت هزینه کمتری برای دسترسی به آن ها می دهید. اما در هر صورت هزینه این گونه تبلیغات ارزان نیست، و مانند هر رسانه دیگر، با صرف هزینه زیاد به تعداد کمی مخاطب دست پیدا کرده اید و به عبارت دیگر محتمل است که نسبت تبدیل شما پایین باشد، یعنی شما هزینه زیادی برای جذب افرادی که علاقه مند نیستند صرف کرده اید.

تبلیغات چاپی انفرادی مانند بروشور، کالانما (کاتالوگ)، کارت پستال و غیره هر چقدر تفننی تر باشد و هر چه تعدادشان بیشتر باشد هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت، اما اگر در چاپ این اقلام از مواد ارزان استفاده کنید در نتیجه به وجهه نام تجاری شما ضربه وارد خواهد شد چرا که در این صورت خریداران تصور می کنند که کیفیت محصول و خدمات شما پایین است.

تبلیغات پستی و بیلبوردها در رسانه های بازاریابی سنتی

استفاده از خدمات پست مستقیم گران تمام می شود که در رأس هزینه های آن هزينه فهرست های گیرندگان و تمبر پستی و در ادامه هزینه های چاپ، پاکت کردن است. بطور معمول برای پست کردن هریک از این اقلام بایستی هزینه کرد. و از آنچه را که برای رسانه های بازاریابی سنتی کنار گذاشته اید باید خرج کنید. پست مستقیم به طور میانگین ممکن است فقط  ۲۴. ۳ درصد برای فهرست مشتریان فعلی و ۱.۳۸ درصد برای فهرست مشتریان بالقوه بازگشت داشته باشد.

یکی دیگر از رسانه های بازاریابی سنتی بیلبوردها هستند که بر حسب اندازه و تعداد رؤیت (بسته به محل نصب) فروخته می شوند. هزینه تبلیغات روی بیلبورد برای کسب کارهای کوچک بسیار زیاد می باشد از طرفی  ممکن است همه رانندگان به آگهی شما نگاه نکنند و یا به آن اهمیت ندهند. این امکان نیز وجود دارد که بطور کلی نام محصول شما را به یاد خاطر نسپارند.

مزایا و معایب بازاریابی مستقیم

تبلیغات از طریق تماس تلفنی و بسته بندی محصول

هزینه های بازاریابی تلفنی یا بازاریابی مستقیم شامل هزینه های کارکنان و دریافت فهرستی از مخاطبان هدف می باشد. از طرفی باید آموزش، نظارت و ارزیابی نیز صورت گیرد که این امر توسط مدیریت نیروی فروش انجام می شود.

یکی دیگر از رسانه های بازاریابی سنتی حضور در نمایشگاه ها می باشد. هر نمایشگاه تجاری ممکن است هزینه ای بسیار زیادی را دربر داشته باشد. عمده این هزینه ها بیشتر بابت غرفه، نمایشگر، نیروی انسانی، اسکان، خورد و خوراک روزانه، و هزینه رفته آمد شود. برای حضور در نمایشگاه ابتدا برآورد کنید که چه تعداد افراد ممکن است در این نمایشگاه حضور داشته باشند هزینه را حساب کنید و سپس اقدام به حضور در نمایشگاه کنید.

بسته بندی محصول هم ممکن است گران تمام شود وقتی هزینه های طراحی، مونتاژ، چاپ، جاگذاری، هواگیری (وکیوم کردن)، چفت و بست کردن، نیروی کار و غیره را محاسبه کنید. البته باید این را نیز در نظر بگیرید که اگر بسته بندی محصول شما دارای کیفیت بالای باشد، حامل تداعی نیمه خود آگاه کیفیت بالای محصول است، که افراد را مایل به پرداخت بیشتری برای آن می کند. البته این محصول باید کیفیت بالایی هم داشته باشد.

خدمات مشتری و ضمانت نامه

خدمات مشتری تلفنی هرچند ضروری است، اما هزینه ای برای رسانه های بازاریابی سنتی است که مستقیم اثر خود را نشان می دهد. در یک محیط بازاریابی که در آن اکثریت مشتریان تفاوت بسیار کمی بین نام های تجاری رقیب می بینند، خدمات مشتری چیزی است که به شرکت های پیشرو مزیتی را که به آن نیاز دارند می دهد. اما نمایندگی های خدمات مشتری خوب، که دارای ارتباط خوب، دوستانه و مفید هستند، برای حفظ حتی همان حقوق بگیران برون سپرده ای که باید منتظر زنگ تلفن بمانند، هزینه زیادی می کنند.

هر گونه «ضمانت » محصول و خدمات بایستی همیشه بخشی از بازاریابی باشد و به نوعی یکی از رسانه های بازاریابی سنتی بحساب می آید. یک ضمانت ساده و محکم یکی از بهترین راه های کاهش ترس خریداران و کسب موفقیت در فروش است. و از طرفی کار تیم فروش نیز راحت تر می شود. هرگز نباید اجازه داد که حقوقدانان بتوانند از عبارت مکتوب ضمانت نکته بگیرند. ضمانت یکی از معدود ابزارهای بازاریابی است که تقریبا قطعی است که هزینه در آن کمتر از درآمدی است که بر می گرداند. اگر شما محصول خوبی تولید کنید، هزینه میزان برگشتی خیلی پایین تر از فروش اضافی ای خواهد بود که شما از طریق ضمانتی محکم مانند این جمله انجام می دهید: «اگر شما از محصول ما به هر نحو ناراضی بودید، آن را به ما برگردانید و پول خود را بدون هیچ سؤالی پس بگیرید». شرکت سیرز میلیون ها دلار ابزارهای کرفتسمن (Craftsman) را با همین ضمانت می فروخت. شعار این بود «تنها وقتی که مجبور می شوید هزینه ای برای جایگزینی یک ابزار کرفتسمن بپردازید، هنگامی است که آن را گم کرده باشید».

خدمات مشتری تلفنی و ضمانت نامه

تبلیغات از طریق رویداد و هدیه دادن

یکی دیگر از رسانه های بازاریابی سنتی رویداد یا دورهمی ها می باشد. رویدادها بهترین موقعیت اند برای اینکه بتوانید با مشتریان خود تماس داشته باشید. شما می توانید رویداد خاص خود را ایجاد کنید، مانند برگزاری سمینار، ارائه، کنفرانس یا فقط یک نمایش محصول. شما حتی می توانید در حمایت مالی از یک رویداد شرکت کنید مانند برگزاری مسابقه دوی ۱۰ کیلومتر برای بازارچه های خیریه. انجام دادن این کارها می تواند حسن شهرت برای شما به ارمغان بیاورد و به برجسته شدن نام تجاری شما کمک کند، البته اگر در میان فهرست حامیان متوسط یا پایین تر گم نشده باشید.

معرفی کالا و خدمات را می توان به شکل برگزاری سمینار مستقل انجام داد، یا همراه با رویدادی بزرگ تر، از آن گونه که ذکر شد. این سمینارها را می توان به نحوی عالی برگزار کرد به طوری که نام و تصویر برند شما در اذهان باقی بماند. اگر محصول یا خدماتی عرضه می کنید که منحصر به فرد است یا در پی آن است که در بازار رقابت سر بلند کند، این معرفی فرصتی در اختیار شما قرار میدهد که توانایی های خود را به نمایش بگذارید. این نوع تبلیغات رسانه های بازاریابی سنتی بسیار مفید است. معرفی خدمات و کالا به شرکت این امکان را میدهد که ابزارهای تخصص، و برخورد خوب خود را نشان دهد. همین طور شرکت این امکان را پیدا می کند که برخی اطلاعات شخصی را جمع آوری کند، به سؤالات پاسخ دهد، و حتی کالاهایی جانبی  را به فروش برساند، و فهرستی از مشتریان بالقوه ای را که مایل به گفت و گوی بیشتر هستند فراهم کند. این روش را می توان یکی از مفیدترین ابزارهای تبلیغات با هزینه نسبتا پایین محسوب کرد، بسته به اینکه چه روشی را برای رسیدن به شرکت کنندگان انتخاب کرده باشید.

تبلیغات هدیه ویژه در رسانه های بازاریابی سنتی یک نوع سرگرمی محسوب می شود و غالبا باصرفه است به ویژه زمانی که این امر در کنار یک نمایشگاه تجاری یا مبارزه بازاریابی و پست مستقیم اتفاق بیفتد. هر کسی از گرفتن یک خودنویس، لیوان قهوه یا توپ کوچک رایگان خوشحال می شود. البته بیشتر این هدایا را منشی ها داخل میز خود می گذارند یا در کابینت همراه با فنجان هایی که از سایر شرکت ها گرفته اند می گذارند، و اگر این هدایا یک بار مصرف باشند، خیلی زود نام شرکت شما از اذهان پاک می شود. بیشتر هدایای نمایشگاه های تجاری از قبل شرط شده اند چون از برگزارکنندگان نمایشگاه ها انتظار می رود چیزی برای اهدا به شرکت کنندگان داشته باشند. صنعت این نوع از رسانه های بازاریابی سنتی فروش بسیار بالای در سال دارد. بیشتر پولی که روی چنین اقلامی خرج می شود، هدر می رود. بهترین رویکرد این است که هدایای واقعا خاص برای مشتریان خاص تدارک دیده شود. این نوع توجه کردن بسیار زیاد تر از نام شما بر روی خودنویسی ارزان قیمت در خاطره ها می ماند.

تبلیغات از طریق کارت های ویزیت

کارت های ویزیته کمتر به عنوان ابزارهای تبلیغاتی تلقی می شوند، اما باید گفت یکی از ابزارهای تبلیغاتی در رسانه های بازاریابی سنتی بحساب می آید. توجه داشته باشید که چند تا کارت ویزیت توزیع می کنید. در مورد مجموع تعداد کارت های ویزیتی که همه کارمندان یک شرکت در یک سال توزیع می کنند، چه فکر می کنید؟ کارآیی کارت های تجاری خیلی بیشتر از آن است که فقط باعث شوند نام شما در یاد بماند.

در آویز های یا door hanger یکی از انواع رسانه های بازاریابی سنتی بحساب می آمد اما امروزه کمتر از آن استفاده می شود. در آویزها در صورتی خوب هستند که محل استقرار شرکت شما مدنظر باشد، مانند رستوران، کسب و کاری که با منظره سازی سروکار دارد، یا یک خشکشویی، شما هزینه چاپ روی دراویز و هزینه کارگرانی را که آن را می آویزند می پردازید. بهترین درآویزها آنهایی هستند که به مردم دلیلی برای برداشتن و نگاه داشتن آنها عرضه کنند، از قبيل کوپن، فهرست غذا، کلمات شادی بخش، تقویم روزهای مهم، یا مواردی شبیه این هاست. اما اگر مالک در، در حال حاضر نیازی به خدمات شما نداشته باشد، تبلیغات شما مستقیما به سطل آشغال ریخته می شود. بعدا، وقتی آن مشتری بالقوه به نوع خدمات شما نیاز پیدا کند، احتمالا نام شما را به یاد نخواهد آورد.

 کوپن ها در معرفی یک محصول یا خدمات جدید به مردم بسیار مفید هستند. وقتی منفعت کمتری دارند که مورد استفاده مشتریان موجود شما قرار گیرند که درهرصورت محصولات شما را می خرند، یا کسانی که برایشان وفاداری به برند معنایی ندارد.

تفاوت رسانه های اجتماعی دیجیتال با رسانه های بازاریابی سنتی

رسانه های اجتماعی به یکی از مؤلفه های زندگی روزمره یک فرد تبدیل شده است. این مقوله باعث کم رنگ شدن رسانه های بازاریابی سنتی شده است. اگرچه رسانه های بازاریابی سنتی همچنان به عنوان با ارزش ترین شکل تبلیغات مورد ستایش قرار می گیرند، در ادامه ، 5 تفاوت برتر بین این دو را بررسی خواهیم کرد.

 • هزینه

رسانه های بازاریابی سنتی مانند تلویزیون می توانند بسیار پر هزینه باشند. شرکت های بزرگ قادر به سرمایه گذاری در این شکل از تبلیغات هستند. آنها قادر به تخصیص هزینه های زیاد به این نوع رسانه ها با حداقل ریسک هستند. اما در رسانه های اجتماعی دیجیتال پر مخاطب مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام  ایجاد یک پروفایل عمومی کاملاً رایگان است. فیس بوک تبلیغات کم هزینه ای دارد که امکان توزیع تبلیغات در یک بخش خاص را فراهم می کند.

 • معیارهای ارزیابی

رسانه های سنتی نتوانسته اند روش های دقیقی را برای ارزیابی موفقیت و عملکرد هرگونه تلاش بازاریابی ارائه دهند. به عنوان مثال در امریکا شرکت Nielsen ، که مسئولیت رتبه بندی تلویزیونی را دار ، این اطلاعات را با فرض های جغرافیایی جمع می کند. در مقابل، شرکت هایی که به صورت آنلاین تبلیغات می کنند، اطلاعات واقعی و داده محور در مورد چگونگی تلاش بازاریابی خود را ارائه می دهند.

 • دسترسی

شبکه های اجتماعی جامعه ای بسیار فعال و بسیار پاسخگو دارند. فیس بوک بیش از 890 میلیون کاربر روزانه دارد. این باعث می شود سازمان هایی با پتانسیل بسیار بالایی برای دستیابی به یک بازار هدف خاص باشند. رسانه های بازاریابی سنتی معمولاً در معرض مخاطبان بسیار گسترده ای قرار می گیرن ، که منجر به ارائه تبلیغات بی ربط و باعث کاهش نرخ بازگشت سرمایه ROI می شود. از طرف دیگر، رسانه های اجتماعی روشی را برای تبلیغ کنندگان ارائه می دهد تا مخاطبان مربوط را به طور دقیق هدف قرار دهند، که نتیجه آن ارسال پیام مناسب در مرحله مناسب قیف فروش به شخص مناسب است.

تفاوت رسانه های بازاریابی سنتی و مدرن

 • تعامل

برخلاف رسانه های بازاریابی سنتی رسانه های اجتماعی وسیله ارتباط مستقیم با برند را به مشتریان ارائه می دهند. آنها می توانند به طور مستقیم با نمایندگان شرکت یا سایر مشتریانی که به عنوان طرفداران برند فعالیت می کنند ، تعامل داشته باشند. این نوع مشارکت به شرکت کمک می کند تا بینشی برای درک فعالیت های صحیحی که انجام می دهند را داشته باشند از طرفی تعامل ابن امکان را می دهد که برای بهبود فعالیت ها اقدام کرد.

 • سهولت اجرا

مصرف کنندگان اکنون بیش از هر زمان دیگری می خواهند از یک محیط بسیار پویا که اطلاعات همیشه در دستشان است ، لذت ببرند. به همین دلیل بیشتر تمایل به استفاده از رسانه های اجتماعی دارند.

رسانه های بازاریابی سنتی مزایای خاص خود را دارند. با این حال ، این نوع از هزینه های بازاریابی برای شرکت ها در هر اندازه توصیه نمی شود. از طرف دیگر ، رسانه های اجتماعی به دلیل ماهیت بسیار مؤثر و بسیار ساده، راه حلی است که می تواند و توسط شرکت ها بکار گرفته شود. با توجه به این نکته که رسانه های بازاریابی سنتی هنوز هم در زمینه بازاریابی امروزی جایگاه بسیار معتبری دارند، مهم است که بسته به اهداف تجاری خود تعادل مناسب بین این دو را بیابید.

نتیجه گیری

در این مقاله متوجه شدیم که بزرگ ترین نقاط ضعف رسانه های بازاریابی سنتی هزینه آن است. و اینکه هزینه مبتنی است بر تعداد دیده شدن. متأسفانه در رسانه های بازاریابی سنتی مشکل به دست آوردن مشتری با استفاده از هر یک از این مقولات ابزارها در دهه گذشته شدیدا افزایش یافته است، در عین حال که هزینه هم افزایش یافته است. به همین دلیل، برای بسیاری از شرکت های کوچک استفاده مؤثر از رسانه های بازاریابی سنتی بسیار مشکل است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *