کالا چیست

کالا چیست | جنبه های مختلف و دسته بندی کالا چیست؟

در این مقاله مفهموم کالا چیست را بطور کامل مورد بررسی قرار میدهیم. همچنین در مورد اینکه دسته بندی کالا چیست و انواع مختلف آن را بررسی می کنیم.

کالا چیست ؟

یک راکت تنیس با علامت تجاری خاص، خدمات آرایشگاهی، یک نمایش تئاتر، گذراندن تعطیلات، یک کامیون و یک دست وسایل اسکی همه نمونه هایی از کالا هستند. بنابراین، مفهوم کالا چیست را به عنوان هر آن چیزی تعریف می کنیم که بتوان در بازار برای جلب توجه، مالک شدن، استفاده یا مصرف عرضه کرد و احتمالا توان رفع یک نیاز یا خواسته را نیز داشته باشد.

اکثر کالاها، کالاهای فیزیکی اند، کالاهایی نظیر اتومبیل، نان توست کن، کفش، تخم مرغ و کتاب. ولی خدماتی نظیر آرایشگری، ارائه کنسرت و خدمات مسافرتی نیز کالا هستند. اشخاص نیز به شکلی کالا هستند. برای مفهوم بهتر کالا چیست مکانی را می توان در بازار به عنوان کالا عرضه داشت. به این معنا که ما احتمالا در این محل زمینی را می خریم، یا اینکه این محل را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب می کنیم. حتی یک ایده نیز کالا تلقی می شود. فکر رانندگی با رعایت اصول ایمنی و پیروی از رژیم غذایی برای سلامتی، نمونه هایی از این ایده ها هستند. بازاریابی ایده ها از آن جهت معنا دارد که ما با این ایده ها رفتار مناسبی در پیش می گیریم و این رفتار سرانجام به دیگران نیز سرایت می کند.

بدین ترتیب، در یک مفهوم کلی تر از کالا چیست میرسیم آن هم این است که هر چیزی، از کالای فیزیکی گرفته تا خدمات، اشخاص، مکان ها، سازمان ها و عقایدی را که بتوانیم در بازار عرضه کنیم، کالا می نامیم. کسانی که درباره کالاها برنامه ریزی می کنند باید سه جنبه آن را در نظر داشته باشند. که در ادامه آن را توضیح می دهیم.

درباره رفتار مصرف کننده، تصمیم گیری خرید و فرآیند تصمیم گیری خرید بیشتر بدانید.

جنبه های مختلف کالا چیست ؟

اولین و مهمترین جنبه کالا اساس آن است اساس کالا این پرسش را مطرح می کند: خریدار واقعا چه چیزی را می خرد؟  اساس کالا در مرکز تمامیت کالا قرار دارد. اساس کالا همان خدمات مشکل گشاینده کالا یا فواید اساسی آن است که مصرف کنندگان هنگام خرید انتظار آن را دارند. خانمی که یک ژژ لب می خرد، فقط مقداری رنگ برای لب های خود نمی خرد. آقای چارلز روسون یکی از مدیران ارشد رولون اظهار کرده است که ما در کارخانه خود، لوازم آرایش تولید می کنیم، اما در فروشگاه های خود، امید می فروشیم. بنابراین، هنگام طراحی کالا بازاریابان باید ابتدا در فکر مزایا و فواید اساس آن باشند که کالا برای مصرف کنندگان به ارمغان می آورد.

در مرحله بعد، طراحان کالا بر مبنای اساس کالا، یک کالای واقعی را بوجود آورند. کالاهای واقعی خود دارای پنج ویژگی اند حال سوال اینجاست که پنج ویژگی واقعی بودن کالا چیست ؟

 1. سطح کیفی
 2. ویژگی های منحصر بفرد
 3. طرح
 4. نام تجاری
 5. بسته بندی

مثلا دوربین فیلمبرداری شرکت سونی نمونه یک کالای واقعی است. نام این کالا و سایر صفات و اجزای آن، همچون شکل و ویژگی ها و بسته بندی و غیره، به نحوی طراحی و با هم ترکیب شده اند که ارائه فایده اصلی آن امکان پذیر باشد، یعنی همان ثبت لحظات گرانقدر، به آسانی و با کیفیت بالا.

سرانجام به آخرین سطح كالا یا مزایای اضافی همراه آن می رسیم. طراح کالا موظف است برای مصرف کننده، فواید و خدمات اضافی در اطراف اساس کالا و کالای واقعی ایجاد کند وظیفه شرکت سونی محدود به عرضه فقط یک دوربین فیلمبرداری نیست بلکه این شرکت باید برای مشکل فیلمبرداری مصرف کنندگان یک راه حل اساسی نیز ارائه کند. بنابراین، وقتی مصرف کنندگان، یک دستگاه دوربین فیلمبرداری سونی میخرند چیزی بیش از یک دوربین فیلمبرداری دریافت می کنند.

سونی به همراه واسطه های فروش خود ممکن است برای مصرف کنندگان، خدمات و مزایای اضافی دیگری را نیز در نظر بگیرد، خدمات و مزایایی نظیر تضمین تأمین قطعات و کارایی خوب، آموزش های مجانی برای استفاده از دوربین، تعمیرات فوری در صورت نیاز و استفاده از تلفن مجانی در صورت بروز مشکل یا استعلام در موارد خاص. از نظر یک مصرف کننده، تمام این خدمات و مزایای اضافی، قسمت مهمی از تمامیت کالا محسوب می شوند.

بنابراین، میتوان مفهموم کالا چیست را اینطور تعریف نمود کالا چیزی بیش از مجموعه ای از یک سری خصوصیات فیزیکی است. در حقیقت، بعضی از کالاها، نظير آرایشگری و معاینه پزشکی، فاقد هرگونه شکل فیزیکی اند. مصرف کنندگان به کالاها به دیده مجموعه پیچیده ای از مزایا مینگرند که برطرف کننده خواسته ها و نیازهای آنان می باشد.

کالای تجملی چیست

وظیفه بازاریاب در برنامه ریزی تولید کالا چیست

هنگام برنامه ریزی برای تولید کالا، بازاریابان باید ابتدا به بررسی آن دسته از نیازهای، بنیادی و اساسی مصرف کننده بپردازند که با به دست آوردن کالا تأمین و برطرف می شوند. در مرحله بعدی آنها باید به فکر ایجاد کالای واقعی باشند و آنگاه به منظور ایجاد مجموعه ای از فواید و مزایای همراه، که به بهترین صورت ممکن رضایت مصرف کنندگان را به دنبال داشته باشد، به راه های مختلف متوسل شوند.

امروزه قسمت اعظم رقابت در کشورهای پیشرفته صنعتی در حیطه مزایای اضافی کالا صورت میگیرد شرکت های موفق، شرکت هایی هستند که با اضافه کردن مزایایی هرچه بیشتر، به جای تامین رضایت مشتریان، آنان را مسرور کنند هم از این رو است که مهمانان هتل در بالشت خود شکلات می یابند، یا در اتاق ها برای ایشان ظروف میوه گذاشته می شود.

برای تعریف بهتر کالا چیست دیگر شعار شرکت ها این خواهد بود که ما با شما رفتاری اختصاصی خواهیم داشت. به هر حال، برای شرکت، هر مزیت اضافی، هزینه ای اضافی به دنبال دارد. بازاریاب باید از خود سؤال کند که آیا مشتریان این هزینه های اضافی را پرداخت می کنند یا نه؟ علاوه بر این، مزایای اضافی نیز سریعا به مزایای موردانتظار تبدیل می شوند. از همین رو است که میهمانان هتل، وجود تلویزیون رنگی، لوازم آرایشی و سایر وسایل و امکانات تفریحی در اطاق های خود را بسیار عادی تلقی می کنند.

این بدان معنا است که رقبا باید همواره برای ایجاد تمایز در آن چیزی که عرضه می کنند، به دنبال خصوصیات و فواید جدیدی باشند. و سرانجام، همچنان که بسیاری از شرکت ها، قیمت مزایای اضافی همراه کالاهای خود را افزایش می دهند، شرکت های دیگری نیز هستند که به فکر عرضه کالایی اساسی تر، در سطح قیمت های بسیار پایین ترند. به همین دلیل است که در کنار رشد هتل های خوب می توانیم هتل ها ارزان قیمتی را مشاهده کنیم.

دسته بندی کالا چیست

بازاریابان برای تدوین برنامه ریزی بازاریابی بر اساس مشخصات کالاها ترتیبات چندی را برای دسته بندی آنها برگزیده اند. که در ادامه آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کالاهای بادوام، کالاهای بی دوام و خدمات در دسته بندی کالا چیست

کالاها را می توان بنا بر دوام یا قابلیت لمس آنها به سه گروه تقسیم کرد.

 1. کالاهای بی دوام، کالاهایی مصرفی اند که معمولا دارای یک یا چند مورد مصرف هستند. ماء الشعير صابون و نمک در این گروه جای می گیرند.
 2. کالاهای بادوام آن دسته از کالاهای مصرفی اند که معمولا در مدت زمان نسبتا طولانی تری مورد استفاده قرار می گیرند. این گونه کالاها معمولا عمر بیشتری دارند. کالاهایی نظیر یخچال، اتومبیل و اثاثیه و مبلمان از جمله کالاهای بادوام به شمار می روند.
 3. خدمات، همان فعالیت ها، فواید با رضایت هایی هستند که برای فروش عرضه می شوند، همچون خدمات آرایشگری و تعمیرات. به دلیل اهمیت روزافزون خدمات در جوامع امروزی،

مفهوم کالاهای مصرفی در دسته بندی کالا چیست

کالاهای مصرفی، کالاهایی هستند که توسط مصرف کنندگان نهایی و برای مصارف شخصی خریداری می شوند. بازاریابان، معمولا این دسته از کالاها را بر اساس عادات خرید مصرف کننده تقسیم کرده اند. کالاهای مصرفی خود متشکل از موارد زیر می باشد.

 •  کالاهای راحتی
 • مقایسه ای
 • اختصاصی
 • ناخواسته

کالاهای راحتی در دسته بندی کالا چیست : آن دسته از کالاها و خدمات مصرفی هستند که معمولا با حداقل مقایسه و تلاش مشتری، به طور عادی و سریعا خریده می شوند. این گروه از کالاها در سطح گسترده ای موجود و دارای قیمت نسبتا پایینی هستند. محصولات مانند صابون و روزنامه، جزء کالاهای راحتی محسوب می شوند. کالاهای راحتی خود به سه دسته کالاهای ضروری، محرک و کالاهای اضطراری قابل تقسیم اند.

نوع ضروری کالا چیست کالاهایی هستند که مصرف کنندگان، آنها را به طور عادی می خرند. گوجه فرنگی، خمیردندان از آن جمله اند. نوع محرک کالا چیستکالاهایی هستند که بدون برنامه ریزی قبلی یا صرف انرژی برای یافتن آنها، خریداری می شوند. این دسته از کالاها معمولا همه جا در دسترس قرار دارند. زیرا مصرف کنندگان به ندرت سراغ این کالاها را می گیرند. از این رو است که اقلامی نظیر شکلات یا روزنامه در محل خروجی فروشگاه ها در معرض دید مشتریان قرار میگیرند. بعید به نظر می رسد مشتریان به غیر از این طریق در فکر خرید این گروه از کالاها برآیند.

کالاهای اضطراری، زمانی خریده می شوند که تأمین نیاز مربوطه، فوریت پیدا کند. استفاده از چتر، هنگام بارندگی و چکمه و بیل، بعد از اولین طوفان زمستان از این گونه اند. تولیدکنندگان کالاهای اضطراری، برای اینکه فرصت فروش این گونه کالاها را در مواقعی از دست ندهند که مشتری به آنها نیازمند است آنها را در محل های فروش متعددی قرار می دهند.

کالاهای مقایسه ای در دسته بندی کالا چیست

از جمله کالاهای مصرفی اند که مشتری در فرآیند انتخاب و خرید آنها عواملی نظیر مناسبت، کیفیت، قیمت و شکل را در نظر میگیرد. هنگام خرید این گونه کالاها، مصرف کنندگان زمان و کوشش قابل ملاحظه ای به جمع آوری اطلاعات و انجام مقایسه اختصاص می دهند. کالاهایی نظیر مبلمان و اثاثیه، پوشاک، اتومبیل های دست دوم و ابزار از جمله این گروه از کالاها به شمار می روند.

کالاهای مقایسه ای خود به دو دسته متحدالشکل و غیر متحدالشکل تقسیم می شوند. از نظر خریدار، نوع متحدالشکل کالا چیست کالاهایی هستند که از نظر کیفیت مشابهند ولی آنقدر از نظر قیمت یکسان نیستند که بتوان آنها را با هم مقایسه کرد. در اینجا فروشنده درباره قیمت با خریدار مذاکره می کند. اما در خرید کالاهایی نظیر پوشاک، مبلمان و اثاثیه و سایر کالاهای غیر متحدالشکل، مشخصات کالا اغلب در نظر مصرف کننده اهمیتی به مراتب بیش از قیمت آن دارد.

اگر یک خریدار، به دنبال یک دست کت و شلوار باشد، برای او برش، اندازه و ظاهر لباس بیش از تفاوت های جزیی در قیمت، اهمیت خواهد داشت. بنابراین، فروشنده کالاهای غیر متحدالشکل باید برای پاسخگویی به سلیقه متفاوت تمام مشتریان از موجودی بسیار متنوعی از کالا برخوردار باشد. به پرسنل فروش کار آزموده و آموزش دیده نیز برای ارائه اطلاعات و راهنمایی مشتریان در این زمینه احتیاج است.

کالاهای اختصاصی و ناخواسته در دسته بندی کالا چیست

کالای اختصاصی نیز از جمله کالاهای مصرفی هستند که به دلیل برخورداری از مشخصات یا هویت تجاری منحصر به فرد، گروه عمده ای از خریداران حاضرند برای به دست آوردن آنها به طور اختصاصی بکوشند. انواع اتومبیل و اتومبیل هایی با مارک تجاری خاص، تجهیزات عکاسی گرانقیمت و کت و شلوار مردانه جزء این گروه از کالاها هستند.

برای مثال، یک اتومبیل جاگوار کالایی اختصاصی است. زیرا خریداران برای خرید آن حاضرند مسافت نسبتا زیادی را بپیمایند. در خرید کالاهای اختصاصی، معمولا نیازی به مقایسه وجود ندارد. خریداران برای دسترسی به فروشندگانی که کالاهای درخواستی آنها را در اختیار دارند به میزانی که لازم باشد از وقت خود مایه می گذارند. به هر حال، فروشندگان برای ارائه این گونه کالاها به مکان های فروش خیلی خاصی نیاز ندارند و فقط کافی است به نحوی خریداران را از مکان های خود مطلع کنند.

کالاهای ناخواسته در دسته بندی کالا چیست

کالاهای مصرفی هستند که با مصرف کننده از وجود آن بی اطلاع است یا از وجود آن اطلاع دارد ولی درباره خرید آن فکر نکرده است.  دستگاه های پخش با دیسکت، مادام که مصرف کننده از وجود آنها از طریق آگهی های تبلیغاتی اطلاع پیدا نکرده است، از جمله کالاهای ناخواسته محسوب می شوند. بیمه عمر و دایرةالمعارف از جمله مثال های کلاسیک در این مورد است. کالاهای ناخواسته، ماهیتا به تبلیغات زیاد، فروشندگی شخصی و سایر تلاش های بازاریابی نیاز دارند. تلاش برای فروش کالاهای ناخواسته، موجب پیدایش روش های بسیار پیشرفته فروشندگی شخصی شده است.

تعریف کالا چیست

کالاهای صنعتی در دسته بندی کالا چیست

کالاهای صنعتی، کالاهایی هستند که توسط افراد و سازمان ها و با هدف بازپروری یا استفاده در اداره امور، خریداری می شوند. بنابراین، سوال ایجاست که وجه تمایز بین دسته بندی نوع مصرفی و صنعتی کالا چیست  وجه تمایز بین کالای مصرفی و کالای صنعتی در منظور از خرید کالا است. اگر مصرف کننده ای برای فضای سبز اطراف منزل خود یک دستگاه چمن زن خریداری کند، این چمن زن، کالایی مصرفی تلقی می شود. اما اگر همین مصرف کننده، همان دستگاه چمن زن را برای فضای سبز اطراف کارخانه خریده باشد، این کالا، یک کالای صنعتی تلقی می شود. کالاهای صنعتی، بسته به نحوه مصرف در فرآیند تولید و هزینه تمام شده قابل تقسیم اند. بر این اساس، کالاهای صنعتی به سه گروه تقسیم می شوند

 1. مواد اولیه و قطعات
 2. اقلام سرمایه ای
 3. ملزومات مصرفی و خدمات

مواد اولیه و قطعات کالا چیست

مواد اولیه و قطعات از جمله کالاهای صنعتی اند که به طور کامل وارد خط تولید می شوند. این دسته از کالاها خود به دو گروه مواد اولیه خام و مواد اولیه صنعتی و قطعات تقسیم می شوند.

مواد اولیه خام کالا چیست شامل اقلامی مانند اقلام کشاورزی، مانند گندم، پنبه، دام، میوه و سبزیجات محصولات طبیعی، نظیر ماهی، الوار، نفت خام و سنگ آهن می باشد. هر کدام از این کالاها به نحو کاملا متفاوتی به بازار عرضه می شوند. محصولات کشاورزی توسط تعداد زیادی از تولید کنندگان کوچک تولید و به واسطه های بازاریابی تحویل می شوند. در واقع، این واسطه ها هستند که این محصولات را با انجام تغییراتی در آنها برای فروش به بازار عرضه می کنند. فعالیتهای تبلیغات پیشبردی به ندرت درباره این کالاها انجام می شود اما موارد استثناء نیز وجود دارد.

گاه بعضی از گروه های کشاورز، نظیر سیب زمینی کاران، تولیدکنندگان پرتقال و مواد لبنی برای ترویج محصولات خود، فعالیت های تبلیغاتی خاصی را انجام می دهند. بعضی از تولیدکنندگان حتی برای محصولات خود، علامت تجاری نیز انتخاب می کنند.

کالاهای طبیعی از نظر عرضه با محدودیت های زیادی روبرو هستند. از نظر مقدار، این کالاها نسبتا قابل ملاحظه اند ولی از نظر ارزش، قیمت هر واحد آنها کم است. انتقال این اقلام از تولیدکننده به مصرف کننده به خدمات ترابری بسیاری نیازمند است. تولیدکنندگان کالاهای طبیعی از نظر تعداد اندکند ولی حجم کار آنها بسیار قابل ملاحظه است. تولیدکنندگان این گونه کالاهای تولیدات خود را مستقیما در اختیار مصرف کنندگان صنعتی قرار می دهند. به دلیل وابستگی مصرف کنندگان به این گونه از اقلام، پیمان های طولانی مدت در معاملات بسیار رایج است.

کالاهای طبیعی یکی از انواع کالاهای متحدالشکل اند. به همین دلیل تلاش برای ایجاد و افزایش تقاضا درباره آنها چندان مثمر ثمر نخواهد بود. در عوض، قیمت و نحوه تحویل کالا از جمله عوامل بسیار مؤثر در انتخاب فروشنده محسوب می شوند.

افزایش فروش کالا

مواد اولیه صنعتی و قطعات کالا چیست

مواد اولیه صنعتی و قطعات شامل اقلامی است نظير آهن، الياف، سیمان، سیم، کابل و قطعات تکمیلی مانند موتورهای کوچک، تایر و قالب. قطعات و مواد اولیه تکمیلی معمولا به بازپروری بیشتری نیاز دارند. برای مثال، شمش آهن به فولاد تبدیل می شود و الیاف به پارچه تغییر شکل می یابد. متحدالشکل بودن مواد اولیه تکمیلی معمولا به این معنا است که قیمت و اعتماد به فروشنده از جمله مهمترین عوامل خرید محسوب می شوند.

قطعات تکمیلی کالا چیست قطعات تکمیلی معمولا به طور کامل و بدون هیچ گونه تغییری در کالای ساخته شده به کار می روند. مثلا موتورهای کوچک در جاروی برقی و تایر به عنوان قطعه تکمیلی اتومبیل مورد استفاده قرار میگیرد. قسمت اعظم مواد اولیه صنعتی و قطعات مستقیم به استفاده کنندگان صنعتی فروخته می شوند. قیمت و خدمات همراه از جمله عوامل بسیار با اهمیت در بازاریابی این گونه کالاها به شمار می روند. در این مورد، علامت تجاری و تبلیغات، در مقایسه با قیمت و خدمات از اهمیت کمتری برخوردارند.

اقلام سرمایه ای کالا چیست

اقلام سرمایه ای کالاهای صنعتی هستند که قسمتی از کالاهای ساخته شده را تشکیل می دهند. کالاهای سرمایه ای خود به دو گروه کالاهای سرمایه ای تأسیساتی و کالاهای سرمایه ای کمکی قابل تقسیم اند.

اقلام سرمایه ای تأسیساتی کالا چیست شامل محصول تازه است نظیر کارخانجات و ساختمان های اداری و تجهیزات ثابتی مانند دیزل ژنراتورها، پرس های مته ای، کامپیوتر و بالابرها. کالاهای سرمایه ای تأسیساتی، یکی از خریدهای اعظم و بزرگ محسوب می شوند. این گروه از کالاهای غالبا پس از یک بررسی نسبتا طولانی، مستقیما از خود تولیدکننده خریداری می شوند.

تولیدکنندگان برای فروش این دسته از کالاها، از فروشندگان بسیار کارآزموده ای استفاده می کنند که غالبا توسط مهندسین فروش، همراهی می شوند. تولیدکنندگان موظفند این گونه کالاها را دقیقا مطابق مشخصات سفارش داده شده، تولید کنند. در این مورد، تأمین خدمات پس از فروش، بسیار اهمیت دارد. از تبلیغات نیز برای این دسته از کالاها استفاده می شود اما میزان تبلیغات در این شیوه، به مراتب کمتر از فروشندگی شخصی است.

اقلام سرمایه ای کمکی کالا چیست خود شامل تجهیزات و ابزار آلات کارخانه ای قابل حمل، نظیر ابزارهای دستی و بالابر و تجهیزات اداری، نظیر ماشین تحریر، میز و صندلی است. این دسته از کالاها به هیچ عنوان قسمتی از کالای ساخته شده نمی شوند. این کالاها فقط به فرآیند تولید کمک می کنند.

نسبت به کالاهای تأسیساتی عمر مفید این کالاها کمتر است اما عمر آنها از عمر ملزومات مصرفی و عملیاتی بیشتر است. بازار این کالاها از لحاظ جغرافیایی بسیار پراکنده است، تعداد خریداران آنها بیشمارند و سفارشات نیز نسبتا کم اند. به همین دلایل است که برای فروش این دسته از کالاها فروشندگان از واسطه استفاده می کنند. در انتخاب فروشنده عوامل زیر از عوامل پر اهمیت محسوب می شوند:

 • کیفیت
 • ویژگیهای کالا
 • قیمت و خدمات

استفاده از پرسنل فروش، مهمتر از تبلیغات است، اما برای بازاریابی این کالاها از آگهی های تبلیغاتی نیز به نحو مؤثری استفاده می شود.

ملزومات مصرفی و خدمات کالا چیست

ملزومات مصرفی و خدمات از جمله کالاهای صنعتی محسوب می شوند که اساسا به طور مستقیم در کالای ساخته شده به مصرف نمی رسند. ملزومات مصرفی، شامل ملزومات عملیاتی است نظیر انواع خنک کننده ها و نرم کننده ها، ذغال سنگ، کاغذهای تحریر، مداد و خودکار و نیز اقلام تعمیراتی شامل رنگ، میخ و جاروب. در حیطه صنعت ملزومات مصرفی از جمله کالاهای راحتی به شمار می روند. زیرا خرید آنها معمولا با حداقل تلاش و مقایسه انجام می پذیرد. بازاریابی این کالاها با استفاده از واسطه های فروش انجام می شود. دلیل این امر، بهای كم واحد کالا و پراکندگی جغرافیایی مشتریان است. در این مورد، قیمت و خدمات از جمله عوامل مهم محسوب می شوند، چرا که فروشندگان تقریبا با هم شباهت زیادی دارند و برتری علامت تجاری چندان با اهمیت تلقی نمی شود.

خدمات حرفه ای کالا چیست

خدمات حرفه ای شامل خدمات تعمیر و نگهداریی مانند تمیز کردن در و پنجره و تعمیر ماشین های تحریر و خدمات مشاورهایی نظیر مشاوره حقوقی، مدیریتی و تبلیغاتی است. عرضه این گونه خدمات، معمولا در چهارچوب یک قرارداد انجام می گیرد. خدمات تعمیر و نگهداری، غالبا توسط تولیدکنندگان نه چندان بزرگ عرضه می شود. خدمات تعمیراتی نیز غالبا توسط سازندگان اصلی ماشین آلات و تجهیزات تأمین می گردد. خدمات مشاوره ای از جمله وضعیت های خرید جدید به شمار می رود. در این موارد، خریدار صنعتی برای انتخاب فروشنده معیارهایی نظیر شهرت و اعتبار فروشنده و ترکیب کیفی کارکنان او را مدنظر قرار می دهد.

بدین ترتیب، ملاحظه می کنیم که مشخصات یک کالا در تعیین خط مشی بازاریابی آن تأثیر بسزایی دارد. و در عین حال، خط مشی بازاریابی خود نیز به عواملی نظیر مرحله دوره عمر کالا، تعداد رقبا، میزان تقسیم بازار و شرایط اقتصادی بستگی دارد.

Commodity Definition – Investopedia

Commodity | Definition of Commodity by Merriam-Webster

2 پاسخ

  تعقیب

  1. […] یک صنعت، مجموعه ای از مؤسساتی است که عرضه کننده یک کالا یا طبقه بندی محصولات هستند که جانشین یکدیگرند. صنایع […]

  2. […] اطلاع از اینکه کالا چیست؟ تصمیم گیری کالا و تصمیم درباره خط محصول به چه صورت است […]

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *