محصول چیست؟

محصول چیست | مفهوم و تعریف محصول product چیست؟

در این مقاله قصد داریم در مورد محصول چیست (What is a product) تعریف و اهداف  آن مطالبی خدمت شما مخاطبین گرامی مطرح کنیم.

محصول چیست ؟

 در مبحث محصول چیست یک محصول عبارت است از چیزی که برای توجه، خرید، بکارگرفتن یا مصرف آن به بازار عرضه شود که ممکن است نیاز یا میلی را ارضا نماید. محصول می تواند شامل یک شیء فیزیکی، خدمت، مکان، سازمان و حتی یک ایده یا فکر باشد. باید متوجه سه نکته باشد مهمترین نکته، خود محصول است: خریدار واقعا چه چیز را می خواهد بخرد؟ در شكل زیرا مهمترین نکته است.

 نکته دوم، محصول است که شامل ویژگی های محصول، مدل، نام، بسته بندی و بالاخره کیفیت آن می باشد. سومین نکته ای که طراح محصول باید به آن توجه کند، این است که این محصول چه مزیتی نسبت به محصولات قبلی دارد.

 در مبحث محصول چیست برای مثال، خدمات بعد از فروش بهتری ارائه می دهد، زمان تحویل بهتری دارد یا امین دارد. برای انجام سومین مورد، بازارگذار باید در مورد نیازهای مصرف کننده مطالعه کند و از این طریق راه هایی را بیاید که محصولش نسبت به محصول رقبا، دارای امیتاز ویژه ای باشد.

طبقه بندی و ارزش محصول چگونه است؟

در اینجا بازارگذار باید بر مبنای ویژگی های محصول، محصول را طبقه بندی کند.

محصولات بادوام، محصولات مصرفی و خدمات چیست؟

محصولات از نقطه نظر دوام و نمودشان، به سه گروه تقسیم می شوند:

 •  محصولات بادوام : نظیر یخچال، ماشین آلات و لباس که دارای عمر مصرف طولانی هستند. این قبیل چیزها دارای حاشیه سود بیشتری بوده و در اغلب موارد، به توجه بعد از فروش نیاز دارند.
 • کالاهای مصرفی : کالاهایی هستند که یک یا چند بار مصرف می شوند؛ مثل نوشابه، نمک، صابون، شامپو و غیره. ویژگی های این قبیل کالاها این است که باید خیلی آسان به مصرف کننده عرضه شود. حاشیه سودشان پایین بوده و معمولا به تبلیغات نیاز دارند.

طبقه بندی کالاهای بازار مصرف کنندگان چیست؟

 در مبحث محصول چیست این قبیل کالاها، کالاهایی هستند که مصرف کننده مشتری، آنها را برای مصرف شخصی خود خریداری می کند. بازارگذار معمولا این قبیل کالاها را به چهار گروه تقسیم برای خرید راحت و مکرر، کالاهای انتخابی، کالاهای مخصوص و بالاخره کالایی که نیاز اولیه ندارند. 

 • کالاهای خرید راحت و مکرر : مثل صابون، سیگار، روزنامه و غیره که دنیا را مکررا، فوری و با حداقل مقایسه با کالاهای رقبا خریداری می کند.
 • کالاهای انتخابی : نظیر مبلمان منزل، لباس، اتومبیل دست دوم و لوازم خانگی مصرف کننده معمولا وقت زیادی برای جستجو و انتخاب این قبیل کالاها صرف باید و آنها را از نظر کیفیت، دوام و غیره، با سایر کالاها مقایسه می کند.
 •  کالاهای مخصوص : نظیر کالاهای لوکس، اتومبیل، پخش صوت، دوربین و غیره کالاهایی هستند که معمولا خریدار، قبل از خرید، در مورد مارک آنها تصمیم می گیرد. یک خریدار اتومبیل نیز ممکن است مسافت طولانی را طی کند؛ وقت زیادی را صرف کند یا مدت زیادی انتظار بکشد تا اتومبیل مورد نیاز خود را دریافت کند؛ یا یک خریدار عطر که بهیچوجه حاضر نیست عطر دیگری را بجای عطر موردنظر خود بپذیرد.
 •  کالاهایی که نیاز اولیه ندارند : مثل محصولات جدیدی نظیر دستگاه جلوگیری از آتش سوزی، دیسک موسیقی، کامپیوتر و غیره که مصرف کننده از طریق تبلیغات، متوجه وجود آنها شده، و برای خرید اقدام می کند.

انواع کالا های بازار مصرف کننده چیست؟

 • کالاهای خرید راحت و مکرر
 • کالاهای انتخابی
 • کالاهای مخصوص
 • نیاز های اولیه

طبقه بندی کالاهای صنعتی به چه صورت است؟

در مبحث محصول چیست کالاهای صنعتی عبارتند از کالاهایی که توسط افراد یا سازمان ها برای از بر روی آنها و یا مقاصد تجاری، خریداری می شوند. بنابراین تفاوت اصلی با صنعتی و کالاهای مصرف کنندگان، در هدف از خرید آنها می باشد و به کالا ندارد؛ ممکن است یک کالای مشخص، در جایی توسط مصرف کننده خریداری و در جای دیگر، استفاده صنعتی داشته باشد.

کالاهای صنعتی می توانند براساس اینکه چگونه وارد فرایند تولید می شد طبقه بندی گردند. در این صورت کالاهای صنعتی را می توان به سه گروه تقسیم کرد: موارد و قطعات، اقلام سرمایه ای و بالأخره ذخایر و خدمات.

 •  مواد و قطعات

عبارتند از کالاهایی که کاملا در محصول تولید کننده بکار می روند؛ که خود بر دو نوع هستند: مواد اولیه خام، مواد و قطعات تولید شده.

 •  مواد اولیه خام

شامل محصولات کشاورزی نظیر گندم، پنبه، میوه و سبزی و محصولات طبیعی نظیر ماهی، چوب، نفت خام و سنگ آهن. هریک از اینها، بطور متفاوتی به بازار عرضه می شود. محصولات کشاورزی، توسط تولیدکنندگان کوچک تولید می شوند؛ به واسطه هایی فروخته می شوند و پس از انجام فرایندی توسط واسطه بر روی آنها، بفروش می روند. معمولا برای فروش آنها، تبلیغات ضرورتی ندارد؛ ولی گاهی برای مواردی مثل میوه، شیر و یا موز، تبلیغ می شود.

 در مبحث محصول چیست محصولات طبیعی برای عرضه، خیلی محدود هستند. معمولا در حجم های بسیار بالا و ارزش واحدکم می باشند و در نتیجه، هزینه حمل آنها از تولید کننده به استفاده کننده، بسیار بالا است. تعداد تولید کنندگان آنها محدود است و از آنجا که استفاده کنندگان از این مواد، به آن نیاز مستمر دارند، معمولا خریدها بصورت بزرگ و دراز مدت انجام می شود. در انتخاب تأمین کننده مواد، قیمت و شرایط تحویل، اهمیت ویژه ای دارد(مثل نفت).

 • مواد و قطعات تولید شده : شامل موادی هستند نظیر کابل، سیمان و قطعاتی مثل موتورهای کوچی برروی آنها، این قبیل مواد و قطعات، برای انجام فرایند بیشتری بیداری می شود و در محصولات تولیدی ما بکار می رود؛ ی به محصول اضافه می شود و یا لاستیکی که در اتومبیل بکار قابلیت اعتماد تأمین کننده، از عوامل مهم انتخاب تأمین کننده است. کالاها مستقیما از تولید کننده آنها به استفاده کننده فروخته مثل موتوری که به می می رود.
 •  کالاهای سرمایه ای

هستند که وجود آنها، در تولید محصول ما ضروری است. این کالاها شامل دو گروه هستند: تأسیسات و ابزار.

 • تأسیسات

شامل ساختمان ها (کارخانه و دفتر) و ماشین آلات (ژنراتور، کامپیوتر، آسانسور و غیره). تأسیسات، عمده ترین خریدها هستند که معمولا خرید آنها پس از یک فرایند تصمیم گیری طولانی، مستقیما از تولید کننده آنها انجام می شود. تولید کنندگان این قبیل کالاها  مثل کامپیوتر باید از کادر فروش ورزیده ای بهره بگیرند. آنها اغلب از وجود مهندسین فروش بهره می گیرند که قادر باشند نه تنها نیاز مصرف کننده را بفهمند، بلکه مصرف کننده را در تشخیص نیاز واقعی اش یاری دهند. تبلیغات در مورد این کالاها، خیلی کمتر از کالاهای مصرفی انجام می شود.

 •  ابزار و لوازم 

شامل ابزارهای دستی، لیفتراک و وسایل دفتری نظیر میز تحریر و ماشین تحریر می باشد. طبیعی است که این قبیل ابزار آلات و وسایل، وارد محصول نهایی نشده، فقط کمکی برای فرایند تولید هستند و نسبت به تأسیسات، دارای عمر کمتری می باشند. از آنجا که بازار این قبیل کالاها گسترده است و خریدهای کوچک نیز ام می شود، معمولا توزیع آنها، توسط واسطه ها انجام می شود. کیفیت، ویژگی ها،خدمات بعد از فروش، از عوامل اصلی در انتخاب این قبیل کالاها هستند؛ و از تبلیغات نیز در فروش آنها استفاده می شود.

 •  ذخایر و خدمات

 در مبحث محصول چیست عبارت از کالاهای صنعتی هستند که مطلقا وارد محصول  شامل ذخایر عملیاتی مثل انواع روغن ها، ذغال سنگ، کاغذ تو اقلام نگهداری و تعمیراتی مثل رنگ، میخ و غیره می باشد. این قبیل موارد، خیلی راحت خریداری می شوند و تولیدکنندگان آنها، آن را از ما به فروش می رسانند. قیمت و کیفیت آنها، در انتخاب فروشنده، نقش آنها، در انتخاب فروشنده، نقش تعیین کننده

دارد.

 • خدمات تجاری

در مبحث محصول چیست شامل خدمات نگهداری و تعمیراتی(شیشه پاک کردند ماشین تحریر) و خدمات مشاوره ای تجاری (حقوقی، مشاوره مدر تبلیغات ) می باشد. این قبیل خدمات معمولا براساس قرارداد تامین می شود. خدمار نگهداری، اغلب به وسيله تولیدکنندگان کوچک عرضه می شود و خدمات تعمیرات اکثر توسط تولیدکنندگان اصلی آن کالاها عرضه می گردد (مثل ماشین تحریر). خدمات مشاوره تجاری معمولا با توجه به شهرت عرضه کنندگان آنها، انتخاب می شود.

بنابر این همان طوری که مشاهده می گردد، ویژگی های محصول، بر انتخاب استراتژی بازاریابی ما، اثری مستقیم می گذارد. البته انتخاب استراتژی، به عوامل دیگری نظیر تعداد رقبا، میزان تقسیم بندی بازار و شرایط اقتصادی نیز بستگی دارد.

تصمیم در مورد نام محصول چگونه است؟

 در مبحث محصول چیست مصرف کننده به نام محصول توجه داشته و این نام، بخش مهمی از محصول است. نام محصول می تواند ارزش اضافی در محصول ایجاد کند؛ برای مثال، یک مصرف کننده، پول زیادی برای یک شیشه عطر معین می پردازد؛ زیرا براین باور است که این مارک، کیفیت مطلوب دارد. در حالی که اگر همین عطر را در شیشه دیگری و با مارک دیگر بریزیم، کسی حاضر نیست قیمت زیادی برای آن بپردازد. بنابراین تصمیم برای نامگذاری، بخش مهمی از استراتژی ما را برای یک محصول تشکیل می دهد.

در این فرایند محصول چیست باید به زبان مردم آشنا باشیم.مارک محصول عبارت است از یک نام، یک واژه، یک علامت، یک سمبل یا طرح و یا ترکیبی از اینها که می خواهد شاخص شود. مثل بنز، شورلت، تاید، دریا وله ها باید به زبان مردم آشنا باشیم. مارک محصول عبارت است از یک نام، کی علامت، یک سمبل یا طرح و یا ترکیبی از اینها که می خواهد شاخص مصرف کننده به کمک آن تمایز بین محصول، و محصول رقبا قائل تابد، دریا، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی و غیره. و جزئی از نام محصول است؛ اما همه آن نیست مثل سمبل، طرح یا رنگ شاخص، آن مارک شورلت، مارک بنز و غیره. ساری محصول، یک تصمیم مشکل برای بازارگذار است.

بیشتر بخوانید: مدل رفتار مشتریان چگونه است؟

 در مبحث محصول چیست از نظر تاریخی، اغلب محصولات، بدون نام بوده اند. تولید کنندگان و واسطه ها، کالاهای تولیدی خود را در بشکه ها و یا کارتنهای بزرگ به صورت فله وبدون ذکر نام منبع می فروختند. بعد از جنگ بین الملل دوم که سازمانهایی در سطح ملی و مؤسسات تبلیغاتی بوجود آمدند، استفاده از نام محصول معمول شد.

 در مبحث محصول چیست نامگذاری روی محصول، بسرعت رشد کرد؛ بطوریکه امروزه هر چیزی دارای نام است. نمک در بسته بندیهای بانام فروخته می شود و خشکبار نظیر پسته نیز حتی در بعضی موارد، در بسته بندی بانام عرضه می گردند. اتومبیل و قطعات آن مثل شمع، لاستیک، فیلتر و غیره، هر یک نامهای جداگانه ای دارند. میوه جات نیز اخیرا دارای نام هستند (مثل موز چکیتا که با حاشیه سود 10% تا 60% گرانتر از موزهای بدون نام بفروش می رسد و یا انواع قارچ که در بسته بندیهای مختلف بانام بفروش می رسد.

در اواخر دهه 1350، بعضی از تولیدکنندگان تصمیم گرفتند محصولات خود را بدون نام عرضه کنند. علت این تصمیم این بود که در هزینه بسته بندی، صرفه جویی کرده و بدین ترتیب قیمت تمام شده کالا را تقلیل دهند. اگر چه هنوز عده ای بر این باور هستند  برای تامین منافع مصرف کننده، ارجح است کالا بدون نام بفروش رود، بدون نام عرضه گردد

بیشتر بخوانید :رفتار های شرکتی چیست؟

دیگری برداشتن بسته بندی خاص و مارک تاکید دارند. در مبحث محصول چیست برای تصمیم گیری در مورد اینکه محصول با نامی مشخص باید به سؤالات زیر پاسخ گفته شود:

 • چرا باید نامگذاری داشته باشیم؟
 • منافع آن متوجه کیست؟
 • با چه قیمتی،حاصل می شود؟

 در مبحث محصول چیست نامگذاری محصول، کمک های زیادی به فروش می کند. در وهله اول، با نام برروی محصول، کیفیت متفاوت بودن آن را از سایر کالاها تضمین به مشتری این اطمینان را می دهیم که ما نسبت به کیفیت محصول خود اطمینان وگرنه حاضر نمی شدیم نام خود را روی محصول بگذاریم. در درجه دقیق مسأله، کارآیی مغازه داران را بالا می برد، چراکه خریداران سوپر مارکت های اول، با گذاشتن کالاها تضمین می کنیم و اطمینان داریم

آنکه کالا را مستقیما لمس کنند، صرفا با اطلاع از نام آنها، آن را به سرعت انتخاب می کنند. در مبحث محصول چیست بعضی از تولید کنندگان، محصولات خود را در چند نوع مختلف، با کیفیت های مختلف و با نام های مختلف تولید می کنند: جنس با کیفیت بهتر، با قیمت گرانتر و نام دیگر و جنس با کیفیت پایین تر، قیمت کمتر و نام دیگر. این یکی از امتیازات نامگذاری است که به تولید کننده ، چنین امکانی می دهد و طبع گرفتن سفارش نیز با چنین شیوه ای، آسان تر خواهد بود.

مسأله پشتیبانی نامگذاری محصول چیست به چگونه است نام ببرید؟

 در مبحث محصول چیست در مسأله نامگذاری، تولید کننده سه انتخاب دارد:

 • انتخاب اول از تولیدکننده، نام خود را روی محصول بگذارد؛ مثل کامپیوتر IBM یا ماشین میتسوبیشی.
 • انتخاب دوم این است که تولید کننده کالای خود را بدون نام، در اختیار ما منظور شرکتهای توزیع کننده و نمایندگان فروش قرار دهد؛ سپس واسطه هام خود انتخاب کنند، روی محصول بگذارند. 
 • انتخاب سوما تولیدکننده ، بخشی از تولیدات خود را با نام خود و بخشی دیگر را به انتخاب واسا واگذار نماید. اغلب تولیدکنندگان بزرگ مایلند از نام خاص خود در محصولات استفاده کنند تولیدکنندگان کوچک ترجیح می دهند تابع واسطه ها باشند.

تصمیم در مورد کیفیت محصول، تحت یک نام خاص چگونه است؟

 در مبحث محصول چیست هنگام ایجاد یک نام یا مارک محصول، تولید کننده باید سطح کیفیت محصول مورد نظر خود را انتخاب کند. کیفیت، یکی از ابزار اصلی موقعیت کالا در بازار است.

بیشتر بخوانید:برنامه بازاریابی چیست؟ عناصر و قالب برنامه بازاریابی

 در مبحث محصول چیست کیفیت شامل دوام کلی محصول، قابلیت اعتماد محصول، دقت محصول، کاربرد راحت و تعمیرات محصول و غیره می باشد. بعضی از این جاذبه ها بصورت عینی قابل اندازه گیری هستند؛ ولی به طور کلی باید توجه داشته باشیم که از نظر بازاریابی، کیفیت فقط از نقطه نظر برداشت مصرف کننده یا خریدار اندازه گیری می شود.

برای بعضی از سازمان ها، بهبود کیفیت به معنای این است که کنترل کیفیت بهتری داشته باشیم، تا موجبات ناراحتی مصرف کننده فراهم نشود. اما مدیریت کیفیت استراتژیک، چیزی بیش از اینها معنا می دهد. بهبود کیفیت بدین معنا است که محصول ما، در سطحی فراتر از رقبا برای تأمین نیازهای مصرف کنندگان باشد. یکی از تحلیلگران مدیریت می گوید: کیفیت فقط یک مسأله ساده نیست که باید حل شود؛ بلکه یک فرصت رقابتی است.

بیشتر بخوانید:تبلیغات فروش | آمیزه های تبلیغات فروش

هم اکنون کیفیت، مورد توجه اغلب مصرف کنندگان است. تحقیقی که در مورد شرکت آمریکایی انجام شده، نشان می دهد که اغلب آنها بجای اینکه قیمت تمام شده محصول خود را تقلیل دهند، سعی می کنند با عرضه محصولات با کیفیت بهتر، نصر مشتری را جلب کنند.

تصمیم در مورد مارک یا نام خانوادگی در مبحث محصول چیست به چه صورت است؟

در مبحث محصول چیست تولید کنندگان هنگام نام گذاری انتخاب های زیادی دارند. در اینجا، لااقل ۴ استراتژی مختلف، برای نامگذاری وجود دارد.

 • برای هر محصول، یک نام خاص :

پیروان این سیاست چنانچه چند محصول مختلف تولید کننده، برایهر محصول خاص،اسم جداگانه ای تعیین می کنند. یعنی اگر آن شامل خمیردندان، مسواک، پودر لباسشویی، شامپو، کرم و غیره اصول را با اسم متفاوتی عرضه می کنند. استدلال این گروه این است که موفقیت یک محصول، بر محصولات دیگر اثر نگذارد. طبعا عیب این است که فریب یک محصول نیز کمکی به محصولات دیگر نخواهد کرد.

 • خانوادگی برای همه محصولات :

 در مبحث محصول چیستدر این روش، کلیه محصولات یک سازمان، کی نام عرضه می شود. مزیت این روش این است که وقتی این نام در بازار جا بیفتد، برای تمام محصولات مفید خواهد بود.

 • برای هر گروه، یک نام:

در این روش، تولید کننده برای هر گروه از محصولات خود، یک نام تعیین می کند. برای مثال، اگر تولید کننده ای، لوازم خانگی، لوازم آرایشی و لوازم بهداشتی تولید می کند، برای هر گروه، یک نام تعیین می کند. .

 •  ترکیب نام شرکت و نام محصول :

سازمان هایی که این روش را انتخاب می کنند، از اسم ترکیبی استفاده می نمایند: بخش اول، نام، نام سازمان و یا مارک اصلی می باشد که تعیین شده و بخش دوم؛ نام برای هر محصول متفاوت است. پیروان این روش عقیده دارند که بخش اول که مشترک است، دارای این امتیاز می باشد که کل محصولات سازمان را تبلیغ می کند و بخش دوم، ویژگی یک محصول را به طور جداگانه بیان می نماید.

تصمیم در مورد توسعه یک نام یا مارک مبحث محصول چیست به چگونه است؟

 در مبحث محصول چیست توسعه یک مارک با نام بدین معنا است که اگر محصولی را به بازار عرضه کردیم و موفق بود، تلاش کنیم محصول دیگری را با همین نام به بازار عرضه نماییم و از موفقیت ای بهره ببریم ؛ برای مثال، اگر صابونی به بازار عرضه کردیم و از نظر بازاریابی موفق

عرصه شامپویی سعی کنیم از این موفقیت، استفاده نماییم. با این کار، تولید کننده گزینه های دوباره برای بوجود آوردن و تبلیغ یک نام جدید جلوگیری می کند و در ذهن مصرف کنندگان، در مبحث محصول چیست یک نام را برای همه محصولات جا می اندازد. البته حال، اشکال آن این است که اگر یک محصول ناموفق باشد، به محصولا صدمه می زند.

تصمیم برای داشتن نام های متفاوت برای محصول چگونه است؟

در مبحث محصول چیست در این روش، فروشنده یا تولید کننده، یک محصول مشخص را با دو بار مختلف به بازار عرضه می کند؛ برای مثال، یک تولید کننده پودر لباسشویی، را با چند نام مختلف به بازار عرضه می کند.

بیشتر بخوانید :روابط عمومی بازاریابی Public Relations Marketing چیست

 در مبحث محصول چیست دلایل انتخاب این استراتژی عبارت است از: اولا با انتخاب چند نام برای یک محصول، فضای بیشتری در سوپرمارکت ها به محصولات سازمان اختصاص داده شد شانس بیشتری برای فروش بوجود می آید. ثانیا از آنجا که تعداد کمی از مشتریان به ی نام یا مارک خاص وفادار هستند و اکثرا دوست دارند محصولات دیگر را تست کنید با افزایش تعداد مارک ها، شانس ما هم بیشتر می شود. ثالثا رقابت سالمی بین مدیران محصول با نام های مختلف می توان ایجاد نمود. رابعا هر محصول با مارک مختلف می تواند دارای مزایای خاص خود بوده و گروه خاصی از مشتریان را جذب کند.

تصمیم در مورد بازسازی یک نام یا یک مارک به چه نحوی است؟

 در مبحث محصول چیست هر قدر یک نام یا یک مارک در بازار جا افتاده باشد، باز ممکن است در شرایط خاصی، نیاز به بازسازی نام باشد. بازسازی بدین معناست که چنانچه رقبا محصولات جدیدی را به بازار عرضه کنند و این عرضه باعث شود سهم بازار ما صدمه ببیند، بازارگذار باید برای جلوگیری از تنزل سهم بازار خود، نام یا مارک خود را بازسازی نماید؛ یعنی با تبلیغات مجدد سعی کند وفاداری مصرف کنندگان را به سمت خود جلب نماید

بازسازی ممکن است به صورت تغییر در محصول یا تصویر که مصرف کننده از محصول دارد، باشد. تغییر محصول به معنای ایجاد یک مزیت جدید در محصول است؛ برای مثال، تولید کننده پودر لباسشویی ممکن است ماده نرم کننده ای به پودر اضافه کرده و در تبلیغات خود، به نرم کنندگی استناد کند؛ یا ممکن است تولید کننده سعی کند فقط تصویر ذهنی مصرف کننده را عوض نماید و در خود محصول، تغییری صورت ندهد

بیشتر بخوانید:سنجش بازار چیست؟

 در مبحث محصول چیست در این صورت روی مزیت دیگری تابه حال روی این محصول تبلیغ می کند، برای مثال، اگر مسأله که (صابون مخصوص بچه ها) است ، تبلیغ می کرده، حال بود را تغییر داده و صابون طبیعی را مطرح می کند.

اصول باید خیلی به دقت انتخاب شود. یک نام خوب می تواند میلیون ها کت، فروش ببار آورد؛ زیرا یک نام خوب می تواند تشریح کننده امتیازات و محصول را از محصول رقبا متفاوت کند. توجه داشته باشیم که برای محصول و جا انداختن آن در بازار، در اولین سال عرضه به بازار میلیون ها می شود؛ بنابراین برای انتخاب نام، باید دقت کافی صورت گیرد؛ در مبحث محصول چیست در بسیاری از شرکت های بازاریابی، یک فرایند انتخاب نام برای خود ایجاد ماند. این فرایند با بررسی دقیق محصول و مزیت های آن آغاز می شود و پس از آن، با هدف و استراتژی بازاریابی مورد بررسی قرار می گیرد؛ سپس صدها نام مختلف بررسی قرار گرفته و با توجه به عکس العمل مشتریان در مورد آنها و نظر مشاوران، بهترین نام انتخاب می شود. شرایط یک نام خوب عبارتند از:

 •  نام باید بنحوی حاوی مزیت های محصول و کیفیت آن باشد.
 •  براحتی باید قابل تلفظ، درک و بخاطر آوردن باشد. اسم های کوتاه در این مورد خیلی ارجحیت دارد.
 •  مشخص و مجزا باشد و با اسم های دیگر اشتباه نشود.
 •  براحتی قابل ترجمه به زبانهای دیگر باشد و یا تلفظ آن در زبان های دیگر آسان باشد.
 •  از نظر قانونی و ثبت آن در کشورهای مختلف، منعی نداشته باشد.

استراتژی بسته بندی محصول چیست ؟

در مبحث محصول چیست محصولات که به بازار عرضه می شوند، باید دارای بسته بندی باشند. بعضی بازار گذاران، بسته بندی محصول را بعد از قیمت، محصول، مکان (بازار) و ترویج فروش، پنجمین P می دانند. اغلب بازارگذاران، بسته بندی را یک استراتژی محصول می دانند.

بسته بندی عبارت است از فعالیت هایی که شامل طراحی و تول برای محصول می شود. بسته بندی ممکن است شامل سه سطح مختلف

 • پوشش اولیه ؛ که مستقیما دور محصول قرار دارد؛ مثل شیشه عطر.
 •  پوشش ثانوی؛ که پوشش اولیه را محافظت می کند و بالطبع قبل از مصر في انداخته می شود؛ مثل جعبه عطر که موقعی که شیشه عطر را از آن بیرون می آید.
 •  بسته بندی مناسب حمل؛ عبارت از بسته بندی است که کالا را با آن انباری حمل و نقل می کنیم؛ معمولا به صورت کارتن یا جعبه است که تعدادی از محص یکجا در آن قرار دارد. ممکن است برای مثال، صد شیشه عطر یا دویست شیشه عطر آن قرار گیرد.

بالاخره روی هر کارتن یا هر بسته باید برچسبی از محصول وجود داشته باشد که محتویات کارتن یا بسته را بیان کند.

به طور سنتی تصمیمات در مورد بسته بندی، بر پایه قیمت تمام شده و عوامل تولید می باشد. البته اولین دلیل برای بسته بندی، محافظت محصول است؛ ولی در سال های اخیر، عوامل زیادی علاوه بر محافظت، مطرح شده که بسته بندی یک ابزار مهم بازاریابی مطرح ساخته است. افزایش فروش های به صورت سوپرمارکت، اهمیت بسته بندی را بیشتر آشکار می کند؛ چرا که در فروش سوپر مارکتی، بسته بندی باید به گونه ای باشد که نظر خریدار را به سوی خود جلب کند. بسته بندی در حقیقت باید محصول را شرح دهد و با ظاهر خود، خریدار را متقاعد کند که محصول قابل اعتمادی است. بسته بندی نو می تواند به عنوان یک امتیاز بزرگ در مقابل محصولات رقبا مطرح شود.

 در مبحث محصول چیست برای ایجاد یک بسته بندی خوب، ابتدا باید علت بسته بندی را برای خود مشخص چه باید باشد یا چه نقشی می خواهد داشته باشد؟ آیا نقش حفاظتی ما باید مصرف کیفیت محصول یا شرکت باشد؟ و یا نقش دیگری باید در مورد اندازه بسته بندی، مشکل، مواد و رنگ آن و غیره، باید تصمیم این عوامل باید با هم هماهنگی داشته باشند؛ تا یک بسته بندی خوب را حفاظتی کرد: اینکه بسته بندی و باید داشته باشد؟ یا باید به داشته باشد؟ در مورد انداز گرفته شود. همه این عوامل باید با هم هماهنگی داشته باشند، تا یک بسته بندی خوب را بوجود آورند.

 در مبحث محصول چیست هنگامی که شرکت ها، محصول جدیدی را به بازار عرضه می کنند، بسته بندی های را مورد بررسی قرار می دهند و سعی می نمایند بهترین آنها را که هم برای بوده و هم برای واسطه ها از نظر جابجایی مناسب باشد، برگزینند.

وی، مسأله ای است که شرکت باید دائما آن را کنترل کرده، و در صورت لزوم را تغییر داده و با تکنولوژی جدید هماهنگ کند. در گذشته ممکن بود یک بیست سال دارای یک بسته بندی باشد؛ ولی امروز به لحاظ تغییرات و رقابت زیاد، اغلب شرکتها ناگزیرند هر دو سه سال یکبار، بسته بندی خود را تغییر دهند.

یکی دیگر از مسائل مهم در بسته بندی ، بحث هزینه آن است. طراحی یک بسته بندی برای محصول ممکن است میلیون ها ریال هزینه داشته باشد و ماه ها طول بکشد. و خود بسته بندی نیز دارای هزینه ای است. بازارگذار باید ارزش افزوده ناشی از بسته بندی را با هزینه آن مقایسه کند و در صورتیکه ارزش افزوده آن بیشتر است، مبادرت به آن نوع بسته بندی نماید.

تصمیم در مورد بر چسب محصول چیست؟

در مبحث محصول چیست بازارگذاران باید برای محصول شان، برچسب نیز تهیه کنند. بر چسب می تواند یک چیز بسیار ساده بوده و روی محصول نصب شود؛ یا اینکه یک ترکیب پیچیده گرافیکی باشد که جزئی از بسته بندی محسوب می شود. برچسب ممکن است فقط حاوی نام اصول باشد؛ یا اینکه همراه خود، اطلاعاتی نیز به مصرف کننده بدهد. گاهی اوقات بازار گذار از نظر قانونی موظف است روی برچسب، اطلاعاتی به مصرف کننده بدهد.

 کاربردهای مختلفی می تواند داشته باشد؛ حداقل آن این است که کننده محصول باشد، یا درجه مرغوبیت کالا را مشخص کند. یا ممکن است چیزهای دیگر در مورد محصول بیان کند؛ از قبیل اینکه سازنده کیست؟ کجا ساخته شده؟ چه وقت تولید شده؟ محتوای آن  تاریخ مصرف و غیره بالاخره برچسب می تواند با جذابیت گرافیک خوبی برای محصول باشد.

برچسب ها و مارک های خیلی معروف، پس از مدتی، قدیمی و از مد نیاز به احیا دارند. برای احیای مجدد برچسب و مارک می توانن کرد: حروف آن را به نوع دیگری نوشت؛ سمبل هایی به آن اضافه ک رنگ ها، تازگی دوباره ای به آنها داد.

در مورد برچسب و مارک، موانع قانونی زیادی وجود دارد که آن . آنها در مقابل کسانی که قصد تقلید و سوء استفاده از آنها را دارند، دفاء دارند، دفاع می کند. موارد زیادی از این نوع، در کشورهای مختلف اتفاق افتاده است.

تصمیم در مورد ارائه خدمات به مشتری چگونه است؟

در مبحث محصول چیست ارائه خدمات به مشتری، یکی از عوامل استراتژی بازاریابی محصول می باشد. ارائه خدمات می تواند خیلی جزئی یا بزرگ باشد. در حقیقت فروش ما می تواند فروش یک کالای خاص و یا فقط یک خدمت خاص باشد. در مورد فروش خدمات بطور مفصل بحث کرده ایم. هدف ما، در اینجا بحث در مورد خدمات جنبی است که به فروش محصولات، منتهی می شود؛ مثل خدمات نصب، تعمیر و نگهداری و توصیه های فنی و غیره که برای محصولات مختلف ارائه می شود. در این مورد، برای بازارگذار، سه سؤال اصلی مطرح است:

 1. چه ترکیب خدماتی باید ارائه شود؟
 2.  این خدمات در چه سطحی باید ارائه شود؟
 3.  شکل ارائه این خدمات چگونه باید باشد؟
 4.  ترکیب خدمات چگونه باید باشد؟

در ابتدا بازارگذار باید بررسی کند که چه نوع خدماتی، مورد نیاز مشتریان است و اهمیت هر یک برای آنها چقدر است. سازمان باید لااقل خدماتی را که رقبای او د اختیار مشتریان می گذارند، تأمین کند. اینکه چه نوع خدماتی برای مشتری حس می باشد، بحث مهمی است. یک خدمت بعد از فروش می تواند خیلی برای مشتریان باشد ولی هنوز نتواند از انگیزه ای . احتمال دارد همه فروشندگان پس از انگیزه ای برای انتخاب توسط مشتری، برخوردار باشد؛ زیرا فروشندگان، عین همین خدمت در همان سطح را ارائه دهند. اگر خاص، بعنوان انگیزه انتخاب مطرح شود، یا خدمت ما باید بین د باشد و یا در سطحی به مراتب بهتر از سطح ارائه خدمت رقبای ما باشد.

 •  خدمات در چه سطحی باید ارائه شود؟

مشتریان  نه تنها طالب خدمات ویژه ای هستند، بلکه آن را به شکل درست، به مقدار مورد نظر می خواهند. اگر مشتریان یک بانک مجبور شوند برای گرفتن دادن پول به بانک مدتی در صف انتظار بمانند، طبیعی است بفکر می افتند بانک معین و کیفیت مورد نظر می خواهد خود را عوض کنند.

سازمان ها باید مستمرا نحوه ارائه سرویس خود به مشتریان را با نحوه ارائه خدمت رقبا و نیز با سطح انتظار مشتریان، مقایسه کنند. سازمان به طرق مختلف می تواند میزان رضایت یا عدم رضایت مشتریان را از نحوه خدمات خود ارزیابی کرده و با اتخاذ روش های اصلاحی، رضایت مشتریان سرخورده خود را مجددا تأمین کند. بسیاری از شرکتها، بطور مستمر، میزان رضایت یا عدم رضایت مشتریان را در مورد خدمات خود مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند.  در اینجا میزان اهمیت هر خدمت، بین صفر تا چهار درجه بندی شده است (نمره 4یعنی مهمترین ). هر خدمتی به چهار صورت عالی، خوب، مناسب و ضعیف، تقسیم بندی شده است. برای مثال، در مقابل سؤال «کار در همان مرحله اول، بدرستی انجام می شود؟ معدل ميزان اهمیت آن، 83/3 و معدل عملکرد این نماینده، 2/63 است. معنای با توجه به اینکه به 4  خیلی نزدیک می باشد . این است که انتظار مشتریان از این خدمت، در سطحی خیلی عالی قرار دارد، ولی عملکرد این نماینده فروش مورد نظر، کمتر از خوب است؛ لذا به این نکته باید توجهی اساسی شود.

او این روش ها می تواند به صورت صندوق شکایات یا پیشنهادات بررسی نقطه نظرات مشتریان و مقایسه برسی شود.

 •  شکل ارائه خدمات، چگونه باید باشد؟

بازارگذار باید در مورد نحوه ارائه خدمات خود تصمیم بگیرد. اولین مورد این است که خدمت با چه قیمتی عرضه شود؛ بعنوان مثال، برای تنظیم موتور اتومبیل، چه قیمتی دارند؟ یا اینکه چه مدت برای محصول، گارانتی بگذارند؟ گارانتی شامل چه مواردی

باشد؟ سؤال دیگر این است که خدمت، چگونه ارائه شود؟ برای مثال شرکت می تواند تمام این  کارها را خود انتخاب کرده، آموزش داده و به سراسر کشور بفرستد؛ یا می تواند این کار را به عهده نمایندگان فروش خود بگذارد.

 در مبحث محصول چیست تا اینجا در مورد نام، بسته بندی و خدمات یک محصول خاص بحثی می خواهیم در مورد یک گروه محصول بحث کنیم؛ چرا که ممکن است یک اس خاص، برای یک گروه محصول انتخاب کنیم.

یک گروه محصول عبارت است از مجموعه چند محصول که به نحوی با هم ارتباط نزدیک دارند؛ برای مثال ، همه یک کار خاص انجام می دهند یا همه به یکی مشتری فروخته می شوند یا یک کانال فروش مشترک دارند و یا در محدوده معینی هستند؛ مثل انواع اتومبیل، انواع خمیر دندان، انواع گروه های کامبی شخصی. هر گروه محصول، به استراتژی ویژه ای نیاز دارد. اغلب سازمان ها، برای هر گروه محصول، یک مدیر گروه انتخاب می کنند.

تصمیم در مورد تعداد محصول در گروه (طول گروه) اولین تصمیم مدیر گروه این است که طول گروه را مشخص کند. اگر طول گروه کوتاه است، می تواند اقلامی به آن اضافه نماید و اگر طول گروه، بلند است، می تواند اقلامی از آن کم کند.

 در مبحث محصول چیست طول گروه یا تعداد محصولات گروه، به اهداف سازمان بستگی دارد. سازمان هایی که می خواهند گروه محصول کاملی داشته باشند و یاطالب سهم بازار زیاد باشند، بالطبع انواع زیادی از محصول را در گروه جا می دهند. برخی از سازمان ها متوجه می شوند. بعضی از محصولات دارای سود نیستند ؛ در این صورت با حذف آنها، طول گروه را کوتاه می کنند.

طول گروه براثر مرور زمان، زیادتر می شود. در مبحث محصول چیست مدیرگروه، تحت افزایش ظرفیت تولید، دائما مجبور به اضافه کردن کالا و افزایش طول گروه می شود. فروشندگان و توزیع کنندگان مستمر برای تکمیل گروه و جلب رضایت بیشتر مشتریان، فشار می آورند. مدیر گروه محصول می خواهد با اضافه کردن اقلام و طول گروه، فروش و سود خودرا افزایش دهد.

مع ذالک با افزایش طول گروه، هزینه ها نیز افزایش می یابد. هزینه طراحی، هزینه های مهندسی کالا، هزینه های انبارداری، هزینه های اخذ سفارش، هزینه های حمل و نقل بالأخره هزینه های ترویج و تا خط اول سازمان اعلام خط کاهش دهد. پیدا کردن و سازمان باید رشد گروه محض طراحی محصول 215 برای ترویج و تبلیغ محصول جدید، دائما افزایش می یابند. نهایتا مدیریت اعلام خطر کرده و از مدیر گروه می خواهد که تعداد اقلام گروه را گروه، یکی از وظایف مهم مدیریت است باید رشد گروه محصول را بطور منظم، مورد دقت قرار دهد. دهد. 

 • افزایش طول گروه روبه پایین : بسیاری از سازمانها، کار خود با کیفیت بالا و گران قیمت آغاز می کنند و بعد نسبت به عرضه محصولات و قیمت مناسبتر تمایل پیدا می کنند. این امر، به دلایل زیادی انجام ما سازمان با اضافه کردن محصول ارزانتر، رشد خود را سریعتر می کند؛ ثانية بات اینکه با عرضه کالای دارای کیفیت خوب، تصویر خوبی در ذهن مشتریان است، فروش با کیفیت کمتر نیز مطلوب خواهد بود.
 • البته اضافه کردن محصول با کیفیت برتر، دارای این ریسک خواهد بود که می است به فروش محصولات اولیه ما نیز صدمه وارد آورد.
 • افزایش طول روبه بالا: سازمان هایی که محصول با کیفیت پایین به بازار کرده اند، ممکن است بخواهند محصول با کیفیت بهتر نیز عرضه کننده برای تولید کننده یک خمیر دندان ارزان قیمت، برای بدست آوردن سهم بازار بیشتر افزایش فروش خود، تصمیم می گیرد خمیر دندان با کیفیت بهتر و قیمت گرانتر عرضه را با کیفیت پایین به بازار عرضه کند. البته این کار هم دارای ریسک است؛ چرا که ممکن است تصور ایجاد شده در ذهن مشتریان، کیفیت بد محصول باشد و در نتیجه، محصول جدید نتواند فروش خوبی بدست آورد.
 •  افزایش طول گروه دو سویه: سازمان هایی که با محصول در حد متوسط شروع می کنند، ممکن است تصمیم بگیرند برای افزایش سهم بازار خود هم محصول با کیفیت کمتر و در عین حال محصول با کیفیت بالاتر نیز به بازار عرضه کنند.

پرکردن گروه محصولات در مبحث محصول چیست چگونه است؟

در این فرایند محصول چیست یک بازارگذار ممکن است تصمیم بگیرد بین دو محصول با کیفیت خوب و با کیفیت پایین، خود، محصول یا محصولاتی عرضه کند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد؛ مثل تمایل برای افزایش سود، ارضای نمایندگان فروش استفاده از ظرفیتهای خالی تولید و غیره. این قبیل محصولات می توانند با افزودن ویژگی هایی به محصول، ایجاد شوند؛ برای مثال، کارخانه سونی، واکمن ضد آب با واکمن با انرژی خورشیدی تولید می کند.

جهت ارتقاء سطح کیفی مقالات و تکمیل مباحث مربوط لطفا نظرات و دیدگاههای خود را در پایان این مقاله درج کنید، همچنین چند مقاله مرتبط با موضوع مدل محصول چیست برای مخاطبان سایت شریف مارکتینگ به اشتراک گذاشته شده است.

What Is a Product? | Boundless Marketing – Lumen Learning

Product (business) – Wikipedia

What Is a Product? – Mountain Goat Softwar

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *