بازاریابی چیست

بازاریابی چیست ؟ تعریف مفاهیم اساسی بازاریابی چیست ؟

در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه بازاریابی چیست و تمامی ابعاد و تعاریف آن را بررسی کنیم. در این مقاله علاوه بر تعریف بازاریابی چیست اصطلاحات آن که شامل نیاز، خواسته، تقاضا، کالا، مبادله، معامله و بازار می شود را نیز بررسی خواهیم کرد.

تعریف بازاریابی چیست ؟

واژه بازاریابی واقعا به چه معنی است؟ بسیاری از مردم اشتباه واژه بازاریابی را تبلیغات برای به فروش رساندن محصول معنی می کنند. اما سوال اینجاست واقعا تعریف بازاریابی چیست فقط این است که یک محصول به فروش برسد؟ باید گفت خیر، فروش یکی از شاخه های بازاریابی بحساب می آید. و میتوان گفت فروش فقط جزء کوچکی از مجموعه عظیم بازاریابی است. اگر و فقط اگر بازاریاب در تشخیص نیازهای مشتری، تولید کالای مطلوب، قیمت گذاری، توزیع و تبلیغات را انجام دهد کالا به فروش خواهد رسید. جای تعجب نیست که در تمامی کشورها همه روزه مردم با آگهی های تبلیغاتی تلویزیون، روزنامه، مراجعه های حضوری و تبلیغات مجازی مورد هجوم قرار می گیرند. همواره کسی در صدد فروش چیزی به ما است و به نظر می رسد ما را از مرگ، مالیات و فروشنده گریزی نیست.

بسیاری از کالا ها را کالای داغ می نامند بدلیل اینکه پس از عرضه به بازار مصرف کننده به سرعت به فروش می رسد. شرکت تولید کننده این نوع کالا اقدام به تولید کالاهای درست می کنند. یعنی کالاهایی که مزایای جدیدی برای مشتریان بهمراه دارد و نه کالاهایی که صرفا بگویند «من هم هستم ها»!

نظر پیتر دراکر در مورد بازاریابی چیست ؟

پیتر دراکر (Peter Drucker) یک متفکر صاحب نام در رشته مدیریت در مورد مقوله بازاریابی چیست این گونه بیان می کند، هدف بازاریابی فروش زیاد است. هدف شناختن و درک مشتری به نحوی است که کالا یا خدمت ارائه شده دقیقا مناسب باشد و خود کالا بتواند خودش را به فروش برساند. این بدان معنی نیست که فروش و تبلیغات فاقد اهمیت هستند، بدین معنی است که این دو فقط بخشی از ترکیب بزرگتر بازاریابی است. ترکیبی که خود شامل مجموعه ای از ابزارهای بازاریابی میباشد و برای تأثیر بر محیط بازار با هم تلفیق می شوند و بکار می روند.

بازاریابی چیست

بازاریابی یک فرآیند مدیریتی و اجتماعی است که به وسیله آن افراد و گروه ها از طریق تولید و مبادله کالا با یکدیگر، به امر تأمین نیازها و خواسته های خود اقدام می کنند. این یک تعریف درست از بازاریابی چیست می باشد. برای درک بهتر تعریف بازاریابی باید اصطلاحات مهم مانند نیاز، خواسته، تقاضا، کالا، مبادله، معامله و بازار را بررسی کرد. که در ادامه آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا با مفهموم درست بازاریابی چیست آشنا شوید.

برای تسلط کامل روی بحث بازاریابی چیست باید بطور کامل با اصطلاحات نیاز، خواسته، تقاضا، کالا، مبادله، معامله و بازار آشنایی کامل داشته باشید. تمامی این اصطلاحات با یکدیگر مرتبط هستند و هر کدام بر اساس مفهموم قبلی شکل می گیرند. اصطلاحات مهم در بازاریابی را میتوانید در شکل زیر مشاهده کنید.

مفهوم بازاریابی

مفاهیم اساسی بازاریابی

نیاز در تعریف بازاریابی چیست ؟

نیازهای انسان یکی از مفاهیم اساسی برای درک بهتر بازاریابی چیست می باشد. احساس محرومیت همان نیاز است. انسان دارای نیازهای پیچیده ای است. این نیازها شامل نیازهای فیزیکی یا نیاز به غذا، پوشاک، گرما و سرما، امنیت و … می باشند. نیازهای اجتماعی، نظیر نیاز به احساس تعلق و محبت و نیازهای شخصی، مانند دانستن و اظهار وجود کردن. این نیازها در خیابان ها ایجاد نشده اند بلکه قسمتی اساسی از ساختار وجود انسان را تشکیل می دهند.

وقتی نیازی تأمین نشده باشد، شخص دو راه حل پیش رو دارد. اول، به دنبال چیزی باشد که نیاز را تأمین کند و دوم، تلاش کند که به نحوی نیاز را متعادل کند و شدت آن را کاهش دهد.

در کشورهای پیشرفته صنعتی مردم برای رفع نیاز و پاسخ به گرایش های خود به دنبال یافتن و یا تولید منبع تأمین نیاز هستند، در صورتی که در کشورهای کمتر توسعه یافته مردم در صدد کاهش شدت گرایش های خود هستند و با قناعت به امکانات موجود به امر تأمین نیاز خود اقدام می کنند.

اگر کالای باعث رفع نیاز شود بطور حتما میتواند یکی از کالاهای داغ باشد که بدون احتیاج به تبلیغات آنچنانی میتوان آن را بفروش رساند. کالای که رفع نیاز را محقق کند بطور حتما خود کالا میتواند خود را بفروشد.

خواسته در تعریف بازاریابی چیست ؟

دومین مفهوم اساسی بازاریابی چیست خواسته های انسان می باشد. خواسته ها بگونه ای است که نیازهای انسان تحت تأثیر فرهنگ و شخصیت انفرادی را در بر میگیرد. بطور مثال یک فرد گرسنه در کشور بالی ممکن است میل به انبه، گوشت بچه خوک و لوبیا داشته باشد، در صورتی که یک فرد گرسنه در ایالات متحده ممکن است میل به همبرگر، سیب زمینی و یک نوشابه کوکاکولا داشته باشد. پس میتوان تعریف خواسته در بازاریابی چیست را بدین صورت که خواسته ها بر حسب امکاناتی که تأمین کننده نیازها هستند تعریف نمود. وقتی مردم در معرض امکانات بیشتر و مورد علاقه خود قرار میگیرند، تولیدکنندگان نیز اقدام به تولید کالاها و خدماتی میکنند که خواسته های جدید را پاسخ باشد.

بسیاری از فروشندگان، دو مقوله خواسته ها و نیازها را در تعریف بازاریابی چیست با یکدیگر اشتباه می گیرند. بطور مثال ممکن است تولیدکننده تیغه های مته چنین تصور کند که مشتری به تیغه مته نیاز دارد، در حالی که نیاز واقعی و حقیقی مشتری یک حفره یا روزنه است. این فروشندگان از بیماری «نزدیک بینی بازاریابی» (Marketing myopia) رنج میبرند. اینان آنچنان در محصولات خود غرق شده اند که فقط به خواسته های فعلی توجه دارند و دوراندیشی در خصوص شناخت نیازهای مشتریان را از دست داده اند. و برای ارائه کالای جدیدی که به نحوه مطلوب تری نیاز مشتری را تأمین کند و دارای قیمت ارزانتر نیز باشد، با مشکل روبرو می شوند. یک مشتری با همان نیاز پیشین خواستار کالایی جدید خواهد شد.

بعنوان مثال، هالیوود توجه خود را بر فیلمهای سینمایی متمرکز کرد درصورتی که باید تمرکز خود را روی سرگرمی که نیاز واقعی مشتریان میباشد میگذاشت. و در نتیجه، دوران سختی را پشت سر گذاشت. در عوض صنعت تلویزیون بدلیل ارائه راه حل بهتر برای تأمین نیاز به سرگرمی مشتریان، توانست سریع رشد کند.

تعریف تقاضا در بازاریابی چیست ؟

مردم تقریبا دارای خواسته هایی نامحدودند اما در برابر منابع محدودی قرار دارند. از این رو کالاهایی را برای مصرف انتخاب میکنند که در ازای وجوه پرداختی، حداکثر رضایت را برایشان فراهم آورد. خواسته ها، وقتی با قدرت خرید همراه باشند تبدیل به تقاضا می شوند. البته در یک زمان معین، ارائه فهرستی از تقاضای یک جامعه آسان است. در یک سال معین، ۲۴۶ میلیون امریکایی، مصرف کننده ۶۱ میلیارد تخم مرغ، ۲۰۰ میلیون مرغ، ۲۹ میلیون خط تلفن، ۳۴۱ میلیارد مایل مسافرت هوایی داخلی و ۲۰ میلیون سخنرانی توسط اساتید در دانشکده ها هستند. این اقلام همراه با سایر کالاها و خدمات مصرفی دیگر، به نوبه خود، منجر به تقاضا برای یکصد میلیون تن فولاد، ۳۸ میلیون تن کاغذ، ۴ میلیارد تن پنبه و بسیاری کالاهای صنعتی دیگر می شوند.

اینها شمار اندکی از تقاضای سالانه این اقتصاد ۵/ ۳ تریلیون دلاری به شمار می روند. از نظر مصرف کنندگان، کالاها مجموعه ای از مزایا هستند که بر مبنای معیار کسب حداکثر مطلوبیت، در ازای پول پرداختی آنها، خریداری می شوند. بنابراین یک اتومبیل فورد اسكورت، یعنی اتومبیلی برای حمل و نقل با قیمت پایین و صرفه جویی در سوخت و یک اتومبیل مرسدس، یعنی راحتی، تجمل و شأن و منزلت. در چهارچوب خواسته ها و منابعی معین، مردم کالاهایی را برمی گزینند که منافع و مزایای آن رضایت را حداکثر کند.

شغل بازاریابی

تعریف کالا در بازاریابی چیست ؟

نیازها، خواسته ها و تقاضاها ما را به سوی کالاهایی میکشانند که می توانند این نیازها و خواسته ها و تقاضاها را برآورده سازند. حال سوال اینجاست تعریف کالا در بازاریابی چیست ؟  هر چیزی که بتوان برای جلب توجه بدست آوردن استفاده و یا مصرف در بازار عرضه کرد و توانایی تأمین یک خواسته یا نیاز را داشته باشد، کالا تلقی می شود.

فرض کنید کسی احساس می کند نیاز دارد جذاب تر شود. ما مجموعه کالاهایی را که می توانند این نیاز را تأمین کنند سبد انتخاب کالا می نامیم. این سبد شامل لباس و خدمات آرایشگری جدید، تمرین های بدنسازی و بسیاری اقلام و خدمات دیگر می شود. احتمالا قبل از همه اقلام موجود و ارزان تر نظیر پوشاک و خدمات آرایشگری جدید خریداری می شوند. بعلاوه هر چقدر کالاها با خواسته مصرف کننده فاصله کمتری داشته باشد، شانس موفقیت آن افزایش می یابد. از این رو تولیدکنندگان باید خواسته مصرف کنندگان را به خوبی بشناسند و کالاهایی را تولید کنند که بتوانند تا آنجا که ممکن است این خواسته ها را تأمین کنند.

مفهوم کالا محدودیت ندارد. به هر چیزی که بتواند نیازی را تأمین کند می توان کالا گفت علاوه بر کالاهای مادی و خدماتی، مفهوم کالا شامل اشخاص، مکان ها سازمان ها، فعالیت ها و ایده ها و عقاید نیز می شود.

یک مصرف کننده در مورد تماشای برنامه تلویزیونی یک هنرپیشه ای خاص تصمیم می گیرد. همچنین تصمیم گیری در مورد محل گذراندن تعطیلات، استخدام در سازمان ها و پشتیبانی از عقاید و طرز فکرهای خاص نیز صورت می گیرد. از نظر مصرف کننده تمام این امور، کالا محسوب می شوند.

اگر در موارد خاصی واژه کالا کاملا مناسب نباشد، می توان اصطلاحات دیگری نظیر «تأمین کننده نیاز»، «منبع» «پیشنهاد» را جایگزین آن کرد. چرا که برای بعضی از اشخاص تمامی اینها نشانگر میزانی از ارزشند.

تعریف مبادله در بازاریابی چیست ؟

در ابتدا باید با معنی اصلی مبادله آشنا شد. همانطور که میدانید یعنی دریافت چیزی از شخصی و دادن چیزی به او در حقیقت بازاریابی وقتی تحقق می یابد که مردم برای تأمین نیازها و خواسته های خود تصمیم به مبادله بگیرند. مبادله فقط یکی از انواع روش هایی است که مردم به وسيله آن کالای مطلوب خود را به دست می آورند. برای مثال، آدم گرسنه برای یافتن غذا می تواند شکار کند یا ماهیگیری یا میوه چینی. او همچنین می تواند برای تأمین غذا اقدام به گدایی کند و یا غذا را از دیگری بگیرد. نهایتا برای به دست آوردن غذای لازم می تواند پول بدهد و یا کالای دیگری ارائه کند و یا خدمتی انجام دهد.

مبادله به عنوان ابزاری برای تامین نیاز دارای مزایای فراوانی است. چرا که مردم اجباری به آسیب رساندن و یا غارت کردن دیگران ندارند و لزومی هم نخواهد بود که به کمک دیگران وابسته باشند. همچنین نیازی به داشتن همه مهارتها برای تولید همه مایحتاج خود نخواهند داشت. بلکه تلاش خود را در تهیه و تولید کالاهایی می کنند که از عهده آن به خوبی برآیند و تولیدات خود را برای تأمین نیازهای خود با تولیدات دیگران مبادله میکنند و بدین صورت تولید کل جامعه با توسل به این روش به مراتب بیش از تولید کل جامعه با توسل به روش های دیگر خواهد شد.

مراحل بازاریابی چیست؟

هسته مرکزی بازاریابی چیست ؟ برای تحقق آن چه شرایطی لازم است؟

هسته مرکزی بازاریابی مبادله می باشد. و برای تحقق آن، شرایط زیر لازم است:

 •  حداقل دو طرف باید با یکدیگر مشارکت داشته باشند؛
 •  هر طرف باید چیز با ارزشی برای مبادله با دیگری در اختیار داشته باشد؛
 •  هر طرف باید علاقه مند به مبادله با طرف دیگر باشد؛
 •  هر طرف باید در رد و یا قبول پیشنهاد طرف دیگر آزادی کامل داشته باشد؛
 • هر طرف باید دارای توانایی لازم برای ارتباط بایکدیگر و تحویل را داشته باشند.

تأمین شرایط فوق، مبادله را ممکن خواهد کرد. انجام مبادله، مستلزم توافق طرفین است. فقط در صورت توافق است که می توان چنین نتیجه گیری نمود که یک مبادله، طرفین را متنفع کرده است و یا حداقل بعد از مبادله وضعیت بدتر نشده است. روی هم رفته، هر طرف برای قبول و یا رد پیشنهاد طرف دیگر از آزادی کامل برخوردار بوده است و بر این اساس، همانطور که تولید ایجاد ارزش میکند، مبادله نیز ایجاد ارزش میکند، چرا که مبادله، امکانات مصرفی بیشتری در اختیار مردم قرار می دهد.

تعریف معامله در بازاریابی چیست ؟

همانطور که گفته شد مبادله (دریافت چیزی مطلوب از کسی، در مقابل ارائه مابه ازایی آن به او) هسته ای مرکزی در بازاریابی بشمار می رود. واحد اندازگیری در بازاریابی را معامله می گویند اما تعریف معامله در بازاریابی چیست ؟ معامله شامل داد و ستد بین دو فرد است. در یک معامله، باید بتوان گفت که شخص الف، X را به شخص ب داده است و در مقابل Y را دریافت کرده است. مثال: برای خرید یک دستگاه تلویزیون شما به فروشگاه رفته و مبلغی را به فروشنده پرداخت میکنید. این یک معامله پولی از نوع کلاسیک است. ولی تمام معاملات با پول صورت نمی گیرند.

در یک معامله پایاپای ممکن است شما در قبال تلویزیون دست دوم همسایه به جای پول به او یخچال دست دوم خود را بدهید. خدمات نیز در معاملات پایاپای می توانند به جای کالا مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، در قبال معاینه کامل پزشکی، یک حقوقدان ممکن است وصیت نامه ای برای پزشک تنظیم کند. برای تحقق یک معامله شرایط زیر لازم است:

 • وجود حداقل دو کالای با ارزش
 • شرایطی که روی آن توافق به عمل آید
 • زمان توافق
 • مکان توافق

در این مفهوم نسبتأ جامع، بازاریاب تلاش می کند در قبال هر آنچه که عرضه می کند واکنش لازم را فراهم آورد و این واکنش می تواند چیزی بیش از یک «خرید» یا داد و ستد ساده کالا و خدمات باشد. برای مثال، یک کاندیدای سیاسی به دنبال واکنشی است که «رأی» نام دارد. خواسته یک گروه اجتماعی «قبول طرز تفکر» خاصی است.

پس میتوان مفهموم بازاریابی چیست را این چنین نیز تعریف نمود بازاریابی مجموعه اقداماتی است که به منظور ایجاد یک واکنش مطلوب در مخاطبین موردنظر، در خصوص کالا، خدمت و یا هر چیز دیگری صورت می گیرد.

تعریف بازار در بازاریابی چیست ؟

مفهوم معامله، ما را به مفهوم بازار هدایت می کند. به مجموعه ای از خریداران بالقوه و بالفعل یک کالا، بازار گویند. برای درک بهتر مفهوم بازار فرض کنید یک اقتصاد آغازین فقط از چهار عضو: الف) ماهیگیر، ب) شکارچی، ج) کوزه گر  د) کشاورز تشکیل شده باشد. سه حالت مختلف وجود دارد که این افراد می توانند به وسیله آن نیازهای خود را تأمین کنند.

حالت اول خودکفایی: آنها کالاهای مورد نیاز خود را خود تهیه می کنند. در این حالت، شکارچی اکثر اوقات خود را صرف شکار می کند، ولی او باید برای تهیه سایر مایحتاج خود مقداری از وقت خود را به ماهیگیری، کوزه گری و کشاورزی نیز اختصاص دهد. در این صورت، شکارچی از کارآیی کمتری در شکار برخوردار خواهد بود. این امر در مورد سایر افراد یک جامعه خودکفا نیز صادق است.

حالت دوم مبادله غیرمتمرکز: هر عضو جامعه، بقیه اعضا را خریداران بالقوه ای تصور می کند که تشکیل یک بازار را می دهند. در این صورت، احتمالا شکارچی برای مبادله گوشت شکار با کالاهای تولیدی فرد ماهیگیر، کوزه گر و کشاورز به طور جداگانه ای با آنها ارتباط برقرار میکند.

بازار

در حالت سوم مبادله متمرکز: فرد جدیدی به نام بازرگان در منطقه ای مرکزی به نام بازار قرار می گیرد. هر یک از طرف های معامله کالای خود را نزد بازرگان می برد و در مقابل آن سایر کالاهای موردنیاز خود را دریافت میکند. بدین ترتیب، شکارچی برای به دست آوردن کالاهای مورد نیاز خود به جای مراجعه مستقیم به سایر افراد، مستقیما با یک «بازار» طرف معامله خواهد شد. وجود بازرگانان و بازارها به مقدار قابل توجهی از تعداد معاملات را خواهد کاست که باید برای یک حجم مبادله معین انجام گیرد.

بازار در جامعه امروزی چگونه می باشد؟

در یک جامعه با افزایش تعداد افراد و معاملات، تعداد بازرگانان و بازارها نیز افزایش می یابد. در جوامع پیشرفته، نیازی به محل جغرافیایی مشخص برای جمع شدن خریداران و فروشندگان نیست. با ارتباطات و حمل و نقل مدرن امروزی یک بازرگان بدون اینکه نیازی به تماس فیزیکی با مشتریان خود داشته باشد می تواند وجود کالای خود را با یک آگهی تلویزیونی، سایت و تبلیغات شبکه های مجازی اعلام کند و تلفنی سفارشات را از صدها مشتری دریافت و روز بعد کالا را برای خریداران ارسال نماید.

یک بازار می تواند حول محور کالا، خدمت و یا هر چیز با ارزش دیگری تشکیل شود. یک بازار کار از افرادی تشکیل می شود که حاضرند نیروی کار خود را در قبال دریافت مزد و یا کالا عرضه کنند. در واقع مؤسسات مختلفی نظیر آژانس های کاریابی با شرکتهای مشاوره ای شغلی، برای کمک به انجام بهتر امور در اطراف بازار کار تشکیل می شوند. بازار پول از جمله بازارهای مهم دیگری است که برای قرض دادن، قرض گرفتن، پس انداز و یا حفاظت از پول به وجود می آید.

 نتیجه گیری در مورد بازاریابی چیست ؟

مفهوم بازار، بالاخره در یک دایره کامل ما را به مفهوم بازاریابی می رساند. بازاریابی به معنی کار با بازارها برای فراهم نمودن مبادلات با هدف تأمین خواسته ها و نیازهای انسان است. بدین صورت ما به تعریف خود از بازاریابی چیست بازمی گردیم یعنی بازاریابی به عنوان فرآیندی که طی آن افراد و گروهها، با تولید و مبادله کالا و فایده با دیگران، خواسته ها و نیازهای خود را تأمین می کنند.

فعالیت های اساسی بازاریابی چیست ؟ فرآیند مبادله خود مستلزم انجام کار است. فروشندگان باید به دنبال خریداران باشند، نیازهای آنها را بشناسند و اقدام به طراحی کالاهای مطلوب، انجام تبلیغات پیشبردی، انبارداری، تحویل و قیمت گذاری کنند. فعالیت هایی نظیر تولید کالا، تحقیق، ارتباط، توزیع، قیمت گذاری و خدمات از جمله فعالیت های اساسی بازاریابی است.

اگرچه تصور عمومی بر این است که بازاریابی فقط بر عهده فروشندگان است، اما خریداران نیز وظیفه بازاریابی را به عهده می گیرند. مصرف کنندگان وقتی در پی کالاهایی می روند که مورد نیاز آنها است و از عهده پرداخت قیمت آن بر می آیند، در واقع اقدام به بازاریابی می کنند. نمایندگان خرید یک شرکت نیز وقتی در پی یافتن فروشندگان و تعیین شرایط مطلوب خرید هستند نیز دارند اقدام به بازاریابی می کنند.

بازار فروشنده، بازاری است که در آن فروشندگان دارای قدرت بیشتری هستند و خریداران باید به عنوان بازاریاب از خود فعالیت بیشتری نشان دهند. در مقابل، در یک بازار خریدار، خریداران دارای قدرت بیشتری هستند و در این جا از فروشندگان انتظار می رود به عنوان بازاریاب تلاش بیشتری به عمل آورند.

در اوایل سال های ۱۹۵۰ عرضه کالا رشدی بیش از تقاضا داشت. اکثر بازارها به بازار خریداران تبدیل شد و تلاش فروشندگان برای یافتن خریدار بسیار نمایان می نمود.

شغل بازاریابی چیست

شغل بازاریابی صرفا فروش محصولات و خدمات متنوع نیست بلکه علاوه بر فروش باید بتوان بطوری  رضایت مشتری را جلب نمود تا مشتری احساس راحتی کند و اگر مجددا قصد خرید پیدا کرد به سراغ شرکت های دیگر نرود با اینکار میتوان نظرات مشتریان را نسبت به کالا و خدمات جویا شد. و اقدام به اصلاح ساختار های غلط شرکت نمود.

What is Marketing?

Learn What Marketing Is and How It Is Used

What Is Marketing?

8 پاسخ

تعقیب

 1. […] با کمک این روش بازاریابی و  یکپارچگی با سایر روش های بازاریابی روابط سودآور و بلند مدتی را با مشتریان خود برقرار کرده […]

 2. […] از پرداختن به مقوله بازاریابی خدمات ابتدا باید بدانیم بازاریابی چیست؟ تعاریف گوناگونی برای بازاریابی ارائه شده، اما مفهوم […]

 3. […] اطلاع از اینکه بازاریابی چیست، مدیریت بازاریابی چیست، اهداف بازاریابی […]

 4. […] اطلاع از اینکه بازاریابی چیست، مدیریت بازاریابی چیست و  اهداف بازاریابی کلیک […]

 5. […] وبلاگ های قبل بازاریابی چیست و مدیریت بازاریابی اهداف بازاریابی را مورد بررسی قرار […]

 6. […] بازاریابی نقش بسیار مهمی در برنامه ریزی استراتژیک به عهده دارد. بازاریابی اطلاعات و سایر منابع موردنیاز برای تهیه برنامه استراتژیک را مهیا می سازد. برنامه ریزی استراتژیک نیز به نوبه خود نقش بازاریابی را در سازمان روشن می کند. در چهارچوب یک برنامه استراتژیک است که بازاریابی با همکاری با سایر دوایر سازمان، نیل به اهداف جامع استراتژیک را میسر می سازد. میتوان برای درک برنامه استراتژیک شرکت گری هوند را که دارای یک برنامه ریزی مدیریتی استراتژیک می باشد را مثال زد […]

 7. […] از مردم در تعریف بازاریابی آنرا پیشبرد فروش و تبلیغات تلقی می کنند. آنها استدلال […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *