تصمیمات عمده فروشی

تصمیمات عمده فروشی | انواع تصمیمات عمده فروشی

در این مقاله تصمیمات عمده فروشی مورد بررسی می شود این تصمیات شامل تصمیمات عمده فروشی در مورد بازاریابی، بازار هدف، ترکیب کالاها و خدمات، قیمت، تبلیغات و مکان می شود. همچنین در مورد رونده تصمیمات عمد فروشی نیز مباحثی مطرح می شود.

تصمیمات عمده فروشی در مورد بازاریابی

عمده فروشان در سال های اخیر فشارهای رقابتی روز افزونی را تجربه کرده اند. آنها با منابع جدید رقابت روبرو شده اند. سطح توقع مشتریان آنها همواره رو به افزایش بوده است. پیشرفت های فنی جدیدی پیش روی آنها قرار گرفته و میل به خرید مستقیم از تولیدکنندگان در مشتریان عمده و بزرگی نظیر خرده فروشان، خریداران صنعتی و سازمانی فزونی گرفته است. به همین دلیل، عمده فروشان مجبور شده اند تصمیمات عمده فروشی خود را در حیطه بازارهای هدف، ترکیب کالا و خدمات، قیمت فروش و تبلیغات پیشبردی و مکان عمده فروشی بهبود بخشند.

تصمیمات عمده فروشی درباره بازار هدف

تصمیمات عمده فروشی همانند تصمیمات خرده فروشی باید بازار هدف خود را دقیقا معین کنند. امکان ارائه خدمت به همه وجود ندارد. برای تصمیمات عمده فروشی باید گروه مشتریان هدف خود را از جنبه های مختلف ارزیابی کنند از جمله:

کانال های بازاریابی و فروش

  • از نظر اندازه
  • خرده فروشان بزرگ
  • از نظر نوع مشتری
  • نظیر فقط فروشگاه های مواد غذایی
  • راحتی و از نظر نوع نیاز به خدمات
  • نظیر مشتریانی که فقط نسیه خرید می کنند

عمده فروشان پس از انتخاب گروه های هدف از بین آنها مشتریان سومند تر را بر می گزینند و سعی خواهند کرد با تأمین هرچه بهتر نیازهای مشتریان با آنها روابط مستحکم بلند مدتی برقرار کنند. عمده فروشان می توانند به مشتریان خود سیستم سفارش مجدد اتوماتیک را پیشنهاد کنند، سیستم های مشاوره ای و آموزش مدیریت دایر کنند و یا حتی سرپرستی فروشگاه زنجیره ای را داوطلبانه به عهده گیرند. آنها می توانند به بهانه افزایش میزان سفارش خرید، برای مشتریان غیر مفید مانع تراشی کنند. با اینکه هزینه های خدمات انجام شده برای مشتریان کوچک تر را از آنان وصول نمایند.

تصمیمات عمده فروشی ترکیب کالاها و خدمات

محصولات عمده فروش ترکیب کالای او را تشکیل می دهد. عمده فروشان برای داشتن موجودی جنس زیاد و حفظ ترکیب مناسبی از کالا برای تحویل فوری کالای سفارش داده شده تحت فشار زیادی قرار میگیرند. در صورت تحقق این امر، سود آنها کاهش می یابد. در حال حاضر تصمیمات عمده فروشی به کاستن تعداد کالاهای مورد معامله و انتخاب سود آورترین آنها است. علاوه بر این، آنها می خواهند فقط به ارائه خدماتی ادامه دهند که باعث می شود روابط آنها با مشتریان از استحکام بیشتری برخوردار گردد. دیگر خدمات یا حذف می شوند با هزینه آنها دریافت می شود. در این جا مهم این است که که ترکیبی از خدمات برگزیده شود که از نظر مشتریان هدف با ارزش تلقی می شود.

تصمیمات عمده فروشی در مورد ترکیب کالاها و خدمات

در تصمیمات عمده فروشی درصد ثابتی، مثلا ۲۰ درصد، بر قیمت خرید کالا می افزایند. هزینه ها ممکن است حدود ۱۷ درصد سود ناخالص را تشکیل دهند. بنابراین سود خالص حدود ۳ درصد خواهد شد. متوسط سود خالص در عمده فروشی کالاهای بقالی اغلب کمتر از ۲ درصد است.در تصمیمات عمده فروشی شیوه های جدید قیمت گذاری محصول را به کار می گیرند.

در تصمیمات عمده فروشی ممکن است برای جلب توجه و دستیابی به مشتریان بزرگ جدید سهم سود خود در بعضی از کالاها را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهند و یا کلا حذف کنند.  همچنین هنگام خرید مقادیر زیاد از فروشنده، از او توقع اعمال قیمت های ویژه ای را دارند.

تصمیمات عمده فروشی در مورد تبلیغات پیشبردی

در تصمیمات عمده فروشی به فکر تبلیغات پیشبردی نیستند. استفاده آنها از آگهی های تبلیغاتی تجاری، تبلیغات پیشبرد فروش، فروشندگی شخصی و روابط عمومی، بی برنامه و پراکنده است. بسیاری از عمده فروشان از نظر استفاده از فروشندگی شخصی از زمان خود عقب مانده اند. آنها به جای تلاش تیمی برای فروش، یافتن مشتریان بزرگ و ارائه خدمات ویژه به آنها، كما كان فکر میکنند فروش یعنی مذاکره یک فروشنده با یک خریدار.

در تصمیمات عمده فروشی باید همچنین بعضی از روش های تبلیغات پیشبردی غیر شخصی را فرا بگیرند نظیر آنچه که خرده فروشان از آن استفاده می کنند. آنها به یک خط مشی کلی پیشبردی نیاز دارند. آنها باید همچنین بیشتر از برنامه ها و بروشورهای پیشبردی فروشندگان استفاده کنند.

تصمیمات عمده فروشی درباره مکان

عمده فروشان معمولا در مکانهایی مستقر می شوند که اجاره پایینی دارند و مالیات چندان زیادی نیز به آنها تعلق نمی گیرد. در تصمیمات عمده فروشی سرمایه گذاری روی ساختمان، تجهیزات و سیستم ها نسبتا اندک است. نتیجتأ سیستم های اداره و سفارش کالای آنان اغلب بسیار عقب افتاده است. به هر حال، عمده فروشان پیشرو و بزرگ، در سالهای اخیر در اقدام برای مقابله با افزایش هزینه ها، به سرمایه گذاری در انبارداری اتوماتیک و سیستم های سفارش کالا با کامپیوتر پرداخته اند.

سفارش ها از سیستم کامپیوتر خرده فروشی مستقیما به کامپیوتر عمده فروش داده میشود. اقلام سفارشی با تجهیزات مکانیکی و به طور اتوماتیک به یک سکوی بارگیری حمل میشود و در اینجا برای حمل به آدرس سفارش دهنده آماده می شود. بسیاری از عمده فروشان برای انجام امور حسابداری، صدور صورت حساب، کنترل موجودی جنس و انجام تصمیمات عمده فروشی  و پیش بینی ها به کامپیوتر روی آورده اند. عمده فروشان بزرگ برای تأمین نیازهای مشتریان خود در خدمات انجام شده تغییرات لازم را به وجود می آورند. آنها همچنین برای انجام کارهای خود به دنبال راه هایی هستند که هزینه ها را حتی المقدرو کاهش می دهند.

بازاریابی خرده فروشی

روند تصمیمات عمده فروشی

در تصمیمات عمده فروشی عمده فروشان پیشرو و خوش فکر، همواره در پی دستیابی به روش هایی هستند که بتوانند نیازهای در حال تغییر فروشندگان و مشتریان هدف خود را بهتر برآورده سازند. آنها اطمینان دارند که در بلندمدت فقط کسانی شانس بقا دارند که می توانند کارآیی کانال بازاریابی خود را به طور کاملی افزایش دهند. برای رسیدن به این هدف،در تصمیمات عمده فروشی چاره ای جز افزایش سطح خدمات و کاهش هزینه ها ندارند.

تشخیص خرده فروشی و عمده فروشی بزرگ از یکدیگر دشوار است. هم اکنون بسیاری از خرده فروشان با راه اندازی و بهره برداری از باشگاه های عمده فروشی و بازارهای بسیار بزرگ، عملا انجام بسیاری از وظایف عمده فروشان را برعهده گرفته اند. بسیاری از عمده فروشان بزرگ نیز به نوبه خود دست به خرده فروشی زده اند.

 Wholesalers Marketing Decisions 

Wholesaler Marketing Decisions 

The Marketing Mix & Wholesaler Decisions

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *